Nas cihazları

Bu konuyu okuyanlar

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
merhaba arkadaslar iş için nas cihazı alma düşüncesine girdik. İşimiz gereği arşivler dosyalar kalabalık klasörlerimiz ve bir çok kişi aynı dosyalara erişmek durumunda kalıyor ve dosyalarımızın bir merkezde durması gerekiyor bu durumu çözebilmek için bunu düşündük doğrumu düşündük sizlerinde önerilerini düşünceleri almak işterim.
Böyle bir durumda nas cihazlarının kullanım kolaylığını çok merak ediyorum. Bir klasör içinde tüm dosyalarımızı görüntüleyebiliyormuyuz yoksa 2. Bir uygulamaya gırıp oradan ulasıp bılgısayara aktarmamızmı gerekıyor ? Uzaktan baglantı desteklı olanlarda muhakkak sıteden nas cıhazının yazılımı ıle ulasıp bulup ındırmelıyız dıye dusunuyorum. Aynı ortamda bulunan nas cıhazı ıle bır harddıskın ıcıne gırıyormus gıbı herkes klasorla dosyalara ulasabılırmı mumkun olurmu acaba ?

Ve asıl konu biz bu konuları aydınlatıp nas cıhazı almaya karar verdıgımızde hangısını neden tercıh etmelıyız ?
Benım kucuk caplı arastırmam oldu onden bıraz bılgılendım

Dosyalarımız kucuk boyutlu sayıları cok attım cektım seklınde bırbırımızle paylasıyoruz. (Ort. 100mb)
Web destekli olması çok guzel olur
Hemen hemen 24 saat acık kullanılcak
Mumkunse web kameraları da eklenılcek
Dosyalar arası kullanıcı sunırlamaları olcak
Minimum 2 slotlu max 4 slotlu mini nas cihazları düşünüyoruz
İlk etapda 2 kullanılcak
Uzun ömürlü iş hayatını kolaylaştıran birşey olmalı

Kullanan tecrubesi olan bilgisi olan arkadasları beklıyorum

Şimdiden herkese tesekkurler arkadaslar :)

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
NAS cihazın normâl bir depolama bilgisayarından farkı bu iş için özelleştirilmiş olması, üzerinde özelleştirilmiş bir işletim sistemi olması, raid teknolojilerini varsayılan olarak desteklemesi vb. şeylerden ibaret. Ben oturup şimdi uğraşsam kendi laptopumu bile NAS yapabilirim, hem de hiçbir farkı olmaz. Ama bu işlerle uğraşacak birisi yoksa NAS daha hızlı kurulum, daha kolay kullanım sağlar. Gene de az da olsa bu işlerden anlayan birisinin etrafınızda olması yararınıza olur.

NAS içerisindeki verilere dilediğiniz şekilde erişebilirsiniz, google drive/dropbox benzeri hesaplarla bağlantı kurabilirsiniz, uzaktan erişim için ayarlayabilirsiniz, dilerseniz bağlantıları sınırlayabilirsiniz. Bütün bunları nasıl ki normâl bir pc ile yapabiliyorsanız, NAS cihazla da yaparsınız.

Dosyalarınız 100 mb boyutlarındaysa 1 saniyede olmasa bile birkaç saniyede dosyalar aktarılıp çekilebilir(wifi ile bağlanacağınızı varsayıyorum). Web destekli dediğiniz şey ne anlamadım. NAS cihazlar zaten hiç kapanmayacak şekilde tasarlanır. Web kamerasını bilgisayarlara mı ekliyorsunuz NAS'a mı, NAS'a ise neden ? Bilgisayarlara ise NAS üzerinden bağlantı kurmayı mı amaçlıyorsunuz, NAS bunun için değil dosya depolama için var, bunun için Skype kullanın. Çin malı dandik şeyler hariç hepsi uzun ömürlü olur, raid teknolojisini destekler.
Özel bir cihaz önermeyeceğim, cihazı size bulacak birisi yoksa onu kuracak birisi de yok demektir. Bir uzmana para verip destek almanız daha iyi, tabii içinizde bir bilgisayar mühendisi varsa başka mesele, ama olsaydı zaten foruma konu açmazdınız.

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bizim amacımız bilgisayarlara format atmak durumunda kalıyoruz sürekli windows kullanıyoruz bir problem oluyor uğraşmak istemiyoruz işimiz temiz olsun dosyalarımız nas da dursun bilgisayarlar boş programlardan ibaret olsun tüm bilgisayarlar bir depoyu kullansın çünkü işlerimiz farklı bilgisayardan bir dosya içerisinde oluyor hep.
En onemlı konu bızım ıcın bız bu dosyalara bır klasor ıcerısındemı ulasacagız xx klasoruna tıklayıp hersey onumuzdemı olacak yoksa web olarak bahsettiğim sistem var o nas cihazı markasının internet sitesi var oradan bir kullanıcı adı ve sıfreyle gırıp butun dosyalara dunyanın her yerınden ulasıyorsunuz. Ve bırde masaustu uygulamaları oluyor dırek baglantı kurmak için aynı sıstemle.

Bız ıstıyoruzkı nas ıle aynı ortamda oldugumuzda kablosuz olarak agdan dosyalarımıza klasoru acarak ulasalım.
Farklı bır ortamda ıse sıtesınden yahud uygulamasından ulasalım.

Mumkunmudur bu sekıldemı calısıyor acaba ?

kamera kayıtları konusu soyle, kayıtları ayrı bır yerde degıl aynı nas cıhazımızda ayırdıgımız bır alanda tutalım bunu desteklesin istiyoruz. Destekleyen içerisinde bunun için ayrılmış alanı olanlar var.

Kurulum konusu cok uzmanlık gerektıren bı konu oldugunu dusunmuyorum tum calısan arkadaslarımız ıyı kullanıcılar. Bız cıhazı alıcaz takıcaz arayuzunden bıze uygun bı kac ayar yapıcaz ve calıscak turkce desteklı olsunda ıstıyoruz bu ıyı oldu yenı aklıma geldi :))

Marka olarak su sekılde bızım ısımızı ıyı sekılde gorebılen sıkıntısız problemsız ısını ıyı yapan saglam fıyat cok onemlı olmayan bır urun olacak o yuzden onerı alalım ıstedık.

Ilgınız ıcın sagolun bu arada :)

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
konu aktif kullanan deneyimi olan arkadaşlar varmı ?