Mutlu Android geliştiricisi var mı?

Bu konuyu okuyanlar

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Soruyu anlamadım ben.Ne manada mutluluktan bahsediyorsunuz?

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
"Yapı mükemmel. Dökümantasyon muhteşem. Evet. Kesinlikle profesyonel uygulamalar (oyunlar hariç) üretebileceğim bir platform." diyebilmek.

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=20926]checkirge[/MENTION]:
Kazancı merak etmiyorum. :)

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
ne yönden sorduğu belirtseydin ben de ona göre cevap verirdim öyle soruyo böyle cevap ;)

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Layout / View / Data / Adapters arasındaki ilişki can sıkıcı. Genellikle "öyle yapmayın böyle yapmayı DENEYİN (kesinlik yok) / filanca view şöyle kararsız" tavsiyeleri aldım.

"Yok öyle bi' şey. Gayet iyi." diyebilen birisi.

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
@kizanlık kendi düşüncelerini google çeviri ilemi yazıyorsun anlamadımki ben senin yazdıklarından bişi :)

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
sofre yada su javanin standardi olan sifreleme yada sertidfikalama zorunlulugu olmasi igrenc bisey. isteyen sertifika koysun istemeyen koymasin o ne oyle ya.
ben de calisiyodum ama bu sertifika kayit olayi biraz kotu gorundu birde telefonum calindi tabi yoksa iseyarar biseyler yapmayi planliyodum :p

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@madmex:
Kısaca (teknik anlamda) "Android için uygulama geliştirmekten büyük keyif alıyorum" diyen birisinin olup olmadığını merak etmiştim.

@burns206:
Sertifika konusunu biraz daha açabilir misin?

Ben iki aydır oynuyorum, çok basit değil ama çok da profesyonel olmayan bir uygulama geliştirmeye çalışıyorum. Asıl geliştirmek istediğim uygulama oldukça geniş ancak öncelikle Android ile tanışmak istedim.

Bu orta-basit uygulamama 7-8 defa proje klasörünü shift+delete ile silerek yeniden başladım. :)

Mesela son bir haftadır saçımı yolmama neden olan şöyle bir arayüz yapmaya çalışıyorum.

- ExpandableListView olsun.
- ExpandableListView içerisinde bir ExpandableListView daha olsun.
- İkinci ExpandableListView'ın "çocukları" da CustomView olsun.

Hepsini hallettim ancak ikinci ExpandableListView'ın bir kısmı (partial / slice) görüntülenebiliyor. Gerisi yok. İlk ExpandableListView'ın arkasında kalıyor.

İlginç bir Layout yapısı var.

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
benim bildigim neredeyse hicbi programlama dilinde ListView icinde ListView olmaz.normal sartlarda en azindan.
sertifika programlarin tanimlanmasinda kullanilan sifre gibi bisey. onu kayit ettirmek gerekiyomus halka acik yada gercek cihazlarda kullanabilmek icin olmasi sart bu androidlerde.
gerci olusturmak basit bisey ama gereksiz yere vakit kaybina neden oluyo. :p

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=134174]burns206[/MENTION]:

Eski form yapısı (kısaca ve kabaca COM / Component Object Model) tarihteki yerini almak üzere. Yeni form yapısı ise neredeyse yeniden tasarlandı ve XML ile güçlendirildi.

Dediğiniz gibi, eski yapıyla düşünürsek mümkün değil ancak yeni yapıda şöyle ilginç ve mantıksız bir tasarım yapabiliyorsunuz. Bu örneği sadece yeni yapının ne kadar güçlü olduğunu ve sınırları kaldırdığını göstermek için veriyorum (Microsoft, XAML):

Kod:
    <Button>
        <Grid>
            <TextBlock />
            <Button />
        </Grid>
    </Button>

Bu örnekte, Button içerisinde Grid, Grid içerisinde TextBlock ve Button bulunuyor. İstersek daha da karmaşık hale getirebiliriz. Kontrolleri iç içe sokmak ne kadar kolay değil mi?

Android de neredeyse aynı yapıyı kullanıyor ama nedense garip garip sonuçlar elde ediyorum.

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
ilgiyle takip ediyorum, fakat bir sorum var;

eğer istersek aynı yapıları aktif bir şekilde tekrar düzenleyebiliyormuyuz ?

Kod:
<Grid>
   <Grid>

<Grid>
  <Grid>

<Grid>
  </Grid>

</Grid>
 </Grid>

</Grid>
</Grid>

yapılar ayrı birer sektöre (veri kaynağına) işaret etseler dahi, bunların yapısını değiştirmek, işlem sürecinde tekrar arayüz organizasyonunu sağlamak mümkün mü peki ?

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=211307]LeaveNhA[/MENTION]:
Sorunuzu beğendim ancak bu konunun dışına taşıyor. Yeni bir konu açarsanız, tartışırız. XAML ile ilgilenenler de varsa faydalanabilirler / katkıda bulunabilirler. ;)

Kısaca şunu söyleyebilirim:
XAML Grid ile XAML DataGrid aynı şeyler değil. Grid, çalışma masası olarak düşünülebilir. Satır ve sütunlara bölmezseniz, bütün masa sizindir; bölerseniz, her Cell bağımsız hale gelir. Müthiş bi' özellik bu.

Android'te de benzer bi' araç var ve TableLayout deniyor fakat garip çalışıyor. Şöyle ki;

TextView
TextView

şeklinde kontroller yerleştirirseniz, tek sütun

TextView | EditText
TextView

şeklinde yerleştirirseniz, çift sütun olarak algılıyor. Ayrıca, sütun genişliği diye bir kavram yok. En azından ben bulamadım. Tam olarak çözememiş / anlamamış olmakla beraber, kontrollerin genişliği ayarlandığında sütunun genişliği de ayarlanmış oluyor.

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
konu açmayı sevmiyorum desem ?
Önce konuyla ilgili araştırma yapmak gerek daha önce forumda verildimi verilmedimi konusunda, sonra biraz google, biraz kaynak ile ilgili ingilizce dökümanlar, eh o kadar çabadan sonra bulamazsak foruma gelip yazmak lazım tabi, ama ben kolayına kaçiyim dedim ya. :D

peki yapı olarak bu kadar esnek iken hala neden bellek ve işlemci optimizasyonları ayrı ayrı fonksiyonlar ile sağlanıyor ?

yoksa yapının tümü bu kadar esnek değil mi (sadece arayüz yapısı mı bu kadar esnek ?) ? :D

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dünyada sadece bir tane teknoloji üretici olsaydı (hem yazılım, hem de donanım anlamında) herkes mutlu olurdu fakat teknoloji şirketleri "Senin yaptığın şöyle yanlış, ben o yanlışı böyle doğruya çevireceğim! Daha kaliteli ürün / hizmet ortaya koyacağım!" iddiasıyla kuruluyor. Dolayısıyla her üretici kendi kuralını koymaya çalışıyor.

Son kullanıcı ise hepsinden faydalanmak istiyor. Son kullanıcı, evinde müzik dinleyen birisi olabileceği gibi resmi kurumlar / ticari şirketler de olabilir. Arz / talep ilişkisi nedeniyle teknoloji üreticileri bir yerden sonra ortak bir noktada buluşmak zorunda kalıyorlar.

Ekran kartı üreticilerini ele alalım. Hem Android'i, hem iPhone'u hem Phone 7'yi memnun etmek zorunda. Bellek üreticileri, işlemci üreticileri v.s. aynı durumda.

Ayrıca geçmişte yazılmış ve eski teknolojiyi gerektiren yazılımların da desteklenmesi gerekiyor. En canlı örnek Vista işletim sistemi. Geçmişle olan bağın kopmaya başladığı nokta. Ne büyük gürültü kopardı değil mi?

Çok derin bir konu. Kısaca bu ortak noktanın çapı dar olduğu için ancak bu kadar esneklik sağlanabiliyor.

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Rekabet sisteminin sektöre getirisnden çok merak ettiğim android ile tutarlı bir sistem yazmanın neden zor olduğu, programcı üzerindeki baskının dahada arttığı, seçeneklerin değerlendirilmesinin zorlaştığı, gerekli noktalarda yapının ihtiyacını görüp, buna göre optimize edilmiş kod kullanmasını gerektiren bi OS...

kalifiye programcı teriminin belirginleştiği bi ortam, peki ama neden hala opsiyonellik ile sadelik bu kadar kafa kafaya o zaman.

bi yandan birde elimizde "tutarlı sistem, tutarlı kod" tartışması var.

ha sistemin güvenilirliğini zedeleyen kötü amaçlı yazılımlardan bahsetmiyorum bile... :D

söz sizde @kizanlik... :D

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ömrü hayatımda Android'in sahip olduğu saçma sapan Layout yapısıyla karşılaşmadım [MENTION=211307]LeaveNhA[/MENTION]. Basit bir örnek vereyim:

Kod:
<Layout>
    <TextView />
    <TextView />
    <Button />

şeklinde çok basit bir form yapmak istiyorum. İlk TextView tek satır olmalı. Buton, formun en altında olmalı. İkinci TextView da ortasında olmalı ama bütün boşluğu kaplamalı.

RelativeLayout kullanmak gerekiyor (itirazım yok). İşleyiş şöyle saçma sapan yürüyor:

1) İlk TextView'u tanımlıyoruz
2) İkinci TextView'u tanımlıyoruz. Tanımlarken ilkiyle buton arasında olsun diyoruz.
3) Son olarak da butonu tanımlıyoruz.

:scared:

hata!

Niye? İkinci TextView, Button'dan önce geldiği için Button'dan habersiz. Böyle bir şey yok diyerek hatayı dayıyor.

N'aaapçam?
İki seçeneğim var

1) İkinci TextView'ı Button'dan sonra tanımlamak
2) İkinci TextView içerisinde Button'ı tanımlamak.

Özgürlük, saçma sapanlıkla gelmemeli. ;)

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ömrü hayatımda Android'in sahip olduğu saçma sapan Layout yapısıyla karşılaşmadım @LeaveNhA. Basit bir örnek vereyim:

Kod:
<Layout>
    <TextView />
    <TextView />
    <Button />

şeklinde çok basit bir form yapmak istiyorum. İlk TextView tek satır olmalı. Buton, formun en altında olmalı. İkinci TextView da ortasında olmalı ama bütün boşluğu kaplamalı.

RelativeLayout kullanmak gerekiyor (itirazım yok). İşleyiş şöyle saçma sapan yürüyor:

2) İkinci TextView'u tanımlıyoruz. Tanımlarken ilkiyle buton arasında olsun diyoruz.

hata!

Niye? İkinci TextView, Button'dan önce geldiği için Button'dan habersiz. Böyle bir şey yok diyerek hatayı dayıyor.

N'aaapçam?
İki seçeneğim var

android benim için başlamadan bitmiştir... :D

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Ömrü hayatımda Android'in sahip olduğu saçma sapan Layout yapısıyla karşılaşmadım @LeaveNhA. Basit bir örnek vereyim:

Kod:
<Layout>
    <TextView />
    <TextView />
    <Button />

hata!

N'aaapçam?
İki seçeneğim var

bence bu ic ice nesne ekleme olayindan vazgec sen en iyisi.
bunu desteklemek icin yapmamislardir bence :p
her nekadar oyle yapilabiliyo gibi gorunsede :D

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=211307]LeaveNhA[/MENTION]:

Bu yazdıklarımdan "Çok kötü! Bir işe yaramaz!" anlamı çıkmamalı. Kendi içinde bi' mantığı var. Ben o mantığı tam anlamıyla çözemedim.

Bir örnek daha vereyim.

Diyelim ki RelativeLayout ile başladın.
Tasarım yürüdü yürüdü...
Vazgeçtim, LinearLayout'a döneyim

dedin. Çok basit. Başta/sonda bulunan RelativeLayout'u LinearLayout'a çeviriyorsun, eh, oluyor.

Fakat.

RelativeLayout içerisindeki TextView'un özellikleri (property gibi) ile LinearLayout içerisindeki TextView'un özellikleri farklı. Daha kalabalık. Diyelim ki birini kullandın, silmeden Relative'den Linear'a geçiş yaptın.

"Kardeşim! Bu özellik Linear'da yok ki!" demiyor.
Çalışıyor mu çalışmıyor mu?
Çalışıyorsa ne iş yapıyor?
Bilmiyorum...

Bunun gibi başka şeyler de var. Yapınca çalışıyor o ayrı konu.

--- Mesaj Güncellendi ---

@burns206:

Bu olay, ExpandableListView içerisine ExpandableListView eklemek gibi değil. Çok çok çok daha temel bi' nokta. Android üzerinde uygulama geliştiriyorsan, uzun uzun yazayım. :)

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ya siz çok seçicisiniz yada ben çok meraklıyım.
İkinciyi tercih ediyorum.

toplam 2.5 saatte layoutların yapısını anladım ve saha satış sistemi projemin genel arayüzünü(16 tane activity var ve 8 kadar custom dialog - hoş bunu kodla yazdım hep) 3 günde çıkarttım.

İlk başta gına getirdi yeter lan dedim ama sonra mecburen(para kazanacaksan mecbursun) kabullendim ve örnek yapa yapa rahat olduğunu anladım.

html gibi düşününce çok rahat oluyor. tablelayout, lineerlayout en sık kullandığım oldu ve çok rahat oturttum nesneleri. Ama controle erişmek yok mu sinir etti. Thread ve handler aynı. Java nın event mimarisi zaten ap ayrı bir sinir delegate ve eventlardan sonra c# taki bu hakkaten gıcık. this yazıyorsun eventın içinde anasını satim gidiyor event classını alıyor. hoş onuda final keywordü yada method ile çözüyorsun ama kod artıyor...

ama alışınca güzel oluyor.

Bu arada motodev studio yu şiddetle önerim androidde. NDK ile yazmıyorsanız tabiki. NDK da Nvidia Tegra Studio daha güçlü.

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ya siz çok seçicisiniz yada ben çok meraklıyım.
İkinciyi tercih ediyorum.

Çok seçiciyim. Fena hem de.

'89 yılında ilk programımı yazdım.
Tavla oyunu.
GWBasic ile.

Sonraları pek çok "basic" geçti elimden ama kesmedi. Pascal, Delphi, VB... derken üniversitede '96 yılında C/C++ ile tanıştım. Şartlar C/C++'a tutunmamı engelledi ama hala gönlümde yatan aslan C++'tır. Yeteri kadar hakim değilim.

2003'e geldiğimizde C# ile tanıştım. C#'ta kaldım ancak çizdiğim yol haritası 1 yıl içerisinde C#'tan ayrılmam gerektiğini gösteriyor.

Tecrübelerime dayanarak, hangi dilde (daha doğrusu language + library + IDE + compiler kombinasyonu) hangi sıkıntılarla karşılaşabileceğimi kestiriyorum. Herhangi bir C++ ortamı için kütüphane eksiğim var (kendi kütüphanelerim). Oturup yazmam lazım. Vakit yok. Bu nedenle de seçiciyim.

toplam 2.5 saatte layoutların yapısını anladım ve saha satış sistemi projemin genel arayüzünü(16 tane activity var ve 8 kadar custom dialog - hoş bunu kodla yazdım hep) 3 günde çıkarttım.

İlk başta gına getirdi yeter lan dedim ama sonra mecburen(para kazanacaksan mecbursun) kabullendim ve örnek yapa yapa rahat olduğunu anladım.

html gibi düşününce çok rahat oluyor. tablelayout, lineerlayout en sık kullandığım oldu ve çok rahat oturttum nesneleri. Ama controle erişmek yok mu sinir etti. Thread ve handler aynı. Java nın event mimarisi zaten ap ayrı bir sinir delegate ve eventlardan sonra c# taki bu hakkaten gıcık. this yazıyorsun eventın içinde anasını satim gidiyor event classını alıyor. hoş onuda final keywordü yada method ile çözüyorsun ama kod artıyor...

ama alışınca güzel oluyor.

Sanırım geliştirdiğiniz / geliştirmek istediğim uygulamalar çok farklı.
Açıkçası beni kesmedi. Yapısal sıkıntıları var. Java apayrı bi' dert zaten.
İlk gün vertical tasarımda geliştirdim, yükledim, çalıştırdık. Çalıştı (4 Activity, 6 CustomView).
E şöyle yapsak dedik, kaldık.

Neyse. Bi' çıkış yolu bulunacak elbet.

Bu arada motodev studio yu şiddetle önerim androidde. NDK ile yazmıyorsanız tabiki. NDK da Nvidia Tegra Studio daha güçlü.

NDK ile yazmıyorum ama NDK olmadan olmayacak gibi geliyor artık bana.

Ayrıca NDK ile olacağından da o kadar emin değilim. Anladığım kadarıyla NDK ile Java'nın erişemediği hizmetlere erişebileceğiniz modüller yazıyorsunuz ve bu modülleri Eclipse + Java gibi bir ortamda kullanıyorsunuz (ya da oyun yazıyormuş gibi veri girişi uygulamaları yazmak lazım ki ne kadar hızlı geliştirilebilir / hızlı revize edilebilir, büyük bir soru işareti).

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. MotoDev'i de bir inceleyeyim (based on Eclipse dese de). Belki de Android için aradığım IDE'dir.

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
NDK = Native Development Kit

c yada c++ ile yüksek performans isteyen uygulamalarda(oyunlarda - resim ve video işlemede - işlemciyi en verimli şekilde kullanmakta) kullanılıyor.

Ben şu için girdim aslında :

http://labs.qt.nokia.com/2011/02/28/necessitas/

QT android e port ediliyor ki biliyorsun Qt on embedded linux.

Şuan daha beta bile değil.

özel mesaj göndermişsin ama forum 15 gönderin olmalı diyor. 15 mesaj kasmaktansa facei veriyim: fb.com/serdargokcen arkadaşlık at birazdan buraya yazacağım proje örneğini ve neden c++ a ve ndk ya geçtiğimi belirteyim.

Android de illaki java gerekli ndk da.

Ana projeni c yada c++ ile derletip bu kütüphaneyi jni ile tetiklemen gerekli androidde.

Youtube ta bir video bulmuştum. ndk ile geliştirilmiş native uygulama javadan en az 10 kat hızlı çalışıyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Java_Native_Interface

Ben opencv yi kullanmak istiyorum. Burada paylaşırsam proje olarak girmek isteyenler olacaktır ve daha önce başıma geldi bu yüzden paylaşmıyorum ;)

dostum her ikiside eclipse üzerine kurulu. Sebebi basit: Platform bağımsız kod geliştirme: Linux, Windows, OSX

Şöyle diyeyim. Windows phone ve mobile da visual studio neyse androidde de motodev o.

Ah netbeans ta adam gibi çalışsa bir...

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=261014]SerdarGokcen[/MENTION]

Android uygulamamı şimdilik Eclipse üzerinde devam ettirmeye karar verdim (öyle veya böyle bitirmem lazım). Kabaca 5 IDE incelemiş oldum:

1- Eclipse
2- Qt + Necessitas
3- MonoForAndroid
4- MotoDev
5- NetBeans

MonoForAndroid:
Xamarin, C# geliştiricilerinin kullanabileceği IDE sağlıyor.

- Satın alınmazsa sadece Emulator üzerinde çalışıyor.
- Code Assistant pek iyi değil.
- Dökümantasyon da pek iyi değil.

NetBeans ile ilgili şu bağlantıda bir proje buldum.

- Code Assistant pek iyi değil.
- Preview yok.

MonoForAndroid ve NBAndroid, daha önce Android uygulama geliştirmiş birisinin kullanabileceği yapıya sahip. Geliştirilirse, NetBeans ile Android uygulama geliştirmek Eclipse'e göre daha zevkli olabilir.

Xamarin'i de takip etmek lazım.

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İlk 1-2 ay zorlandım ama 6.aydan sonra artık kafamdaki projeyi rahatlıkla çıkarabilir hale geldim.
İlk izlenimlerim berbattı. Arkadaşların da söylediği gibi layout yapısı bazen içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Son andaki vazgeçişleriniz, başka bir layout yapısına geçme isteğiniz kursağınızda kalabiliyor.
Yine arkadaşların söylediği gibi 3-4 proje yaktım sıfırdan tekrar başladım.

Özellikle bazen siz farkında değilken R.java içeriği saçmalıyıp sistemi alt üst ediyo ve hatanın ordan olduğunu anlamanız imkansız olabiliyor.
Project -> Clean dediğinizde ancak düzeliyor ve sadece ozaman farkına varabiliyorsunuz. Buda öyle sık sık yapılan bişey değil yani 40 takla atmanız gerekebiliyor.

Javadan kaynaklı bir sıkıntı var. Ve bu sıkıntıyı aşmak için kullandığım şeyler bazen işe yarıyo bazen yaramıyo bunuda anlamış değilim.
sleep wait v.b. bişey yok.
for döngüsü içinde 1den 10 a kadar döngü dönerken arada 100 ms bekle diyemiyorsun.
Thread.Sleep var oda bi yerde işe yarıyo bi yerde yaramıyo saçma salak bişey.

Ama nolursa olsun kim nederse desin benim gözümde androidde uygulama yazmak kadar keyif veren bişey yok.
Androidde uygulama yazarken kesinlikle canım sıkılmıyor.
Sürekli yeni bişeyler yapma isteği var içimde.
Belkide ben bu işe girişi güzel yaptım o yüzden içimde böyle bi istek oluyor olabilir
Bu işe geçen sene haziranda başladım başlarkenki ilk uygulamam https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yasinbikmazer.kuran
Şuan 200bine yakın indirmeye ulaştı ve bu beni çok motive ediyor.

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Uzun zaman C# ile uygulama geliştirdikten sonra Java ile android uygulama geliştirmek çok zor geldi bana. Ama pes etmedim. Boş vakit ayırabildiğim anda tekrar döneceğim android uygulama geliştirmeye.

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=30851]N3CAT1[/MENTION]

C# çok fena. Bağımlılık yapıyor. Xamarin düzgün çalışsa, JavaDroid biter.

Bakalım. Ben de pes etmedim. :)

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
İnsan alışkanlıklarından vazgeçemiyor demek ki :) Benimde şu sıralar c# kullanmam gerekiyor ama java'dan sonra o kadar yorucu geliyor ki... Halbuki syntax çok yakın :)

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İnsan alışkanlıklarından vazgeçemiyor demek ki :) Benimde şu sıralar c# kullanmam gerekiyor ama java'dan sonra o kadar yorucu geliyor ki... Halbuki syntax çok yakın :)

Syntax neredeyse aynı sadece package yerine namespace var çok fazla fark yok.
Bende geçicem C# a Geçiş zor olmayacak diye düşünüyorum.