MSI Gaming Notebook CPU & GPU 90+ Derece Bir Problem mi?

Bu konuyu okuyanlar

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Arkadaşlar merhaba,

MSI GE63VR 7RF Raider model NVIDIA Geforce GTX 1070 ekran kartlı bir oyun laptop'ım var. Bu laptop geldiği günden beri (yani 8 aydır) ne zaman oyun oynasam CPU ve GPU sıcaklık seviyeleri aşırı sıcaklık seviyelerinde (90 derece seviyelerinde) seyrediyor. MSI'ın destek ekibiyle daha ilk aldığım günlerde iletişime geçtiğimde bunun normal olduğunu, bunun bir laptop olduğunu ve bu kadar ısınmasının normal olduğunu söylediler. Bir sorunun olmadığını defaatle söylediler. Kafama gerçekten yatmasa da en sonunda peki dedim.

Bu laptop'la birçok grafik gücü isteyen (Battlefield1 gibi) oyun oynadım ve hiçbir sorun yaşamadım. Ellerim tuşa basarken parmak uçlarımın yanması dışında. Fakat Black Desert Online oyununa başladığım şu sıralarda bir problemle karşı karşıyayım. Black Desert Online oynunu oynarken;

CPU & GPU Usages
- GPU kullanımı %98-99'dan aşağı inmiyor.
- CPU kullanımı da %90'lardan aşağı inmiyor.

CPU & GPU Temparatures
- CPU sıcaklığı %90'dan aşağıya inmiyor.
- GPU sıcaklığı da %90'dan aşağıya inmiyor.

(Not: Bu değerler oyuna girdikten atıyorum yarım saat, bir saat sonra olmuyor. Girdikten hemen sonra oluyor ve öyle devam ediyor)

Yanlış tespit etmemişsem bir şey daha var ki GPU kullanımı %100'e geldiği an ekran rahatsız edici bir şekilde kasıyor. Hareketler yavaşlıyor ve faremle sağa sola dönüşler yaparak eski hıza kavuşmaya (toparlamaya) çalışıyorum. Bu yaklaşık olarak her 20 saniyede bir tekrarlanıyor.

Diyebilirsiniz ki oyunun grafiklerini düşür. Ancak Very High'da yaşadığım bu sorunu Low'da da yaşıyorum. Yani mantıken Very High'dayken GPU kullanımı seviyesi (%99) ise Low'a çektiğimde - ki görüntü metin2 seviyesine iniyor - GPU kullanımı seviyesi belli bir miktar aşağılara inmeli. Ancak halen %99'larda ve hatta %100'lerde seyrediyor. Yani değişen hiçbir şey olmuyor. Ekranın kasması ve hareketlerin yavaşlaması Low'da dahi oluyor. Reddit, tomshardwareguide gibi yerlerde bunun GPU kullanımıyla alakalı olmadığına dair cevaplar da görmekteyim. Yani dediklerine göre GPU'nun %100 kullanıma ulaşması bir sıkıntı teşkil etmez diyorlar.

O halde geriye iki seçenek kalıyor: Ya sorun sıcaklık seviyelerinde ya da oyunda. Fakat başka Black Desert Online oynuyan kişilerin büyük bir çoğunlu bu sorunu yaşamadığına göre bana kalırsa geriye tek seçenek kalıyor. O da sıcaklık. Yine reddit, tomshardwareguide gibi platformlarda yaptığım okumalar neticesinde genel olarak

Black Desert Online CPU bazlı bir oyun. Dolayısıyla sıcaklık seviyesi CPU'nu darboğaza (throttling && bottleneck) sokuyor. O nedenle oyunda sıkıntı yaşıyorsun.

deniyor. Buna karşılık bir çözüm arayan Black Desert online oyuncusu ise notebook soğutucu ile sorunu çözdüğünü iddia ediyor. Ancak net bir bilgiye halen ulaşamadım. Zilyon tane sebep sayıyorlar. Bazısı oyun optimize bir oyun değil, sorun o yüzden diyor, bazısı BIOS'ta bazı ayarlamalar yapman gerek diyor, vs.... Sonuç olarak sorum şu:

Soru 1: Oyun oynarken 90 derece seviyelerinde seyreden bir "CPU" ve "GPU" sıcaklığı sizce laptop'lar için normal değerler mi?
Soru 2: Değilse bana oyun notebook'um için hemen alabileceğim, "gerçekten kaliteli" (tercihen aluminyum malzemeli) ve fiyat sınırlamasına gidilmeden (çok da uçmazsanız sevinirim, maksimum 400 TL civarlarında) bir notebook soğutucu önerebilir misiniz?
Soru 3: Vakum soğutucular da iş görür mü? Bu tam olarak nedir? Henüz bu teknolojiye yabancıyım.
Soru 4: Bazı forumlarda gördüğüm kadarıyla notebook soğutucular 3 - 4 derecelik düşüşler sağlıyormuş. 3 - 4 derece için açıkçası soğutucu almak bana pek akıl karı gelmiyor. En az 10 derece düşüş sağlayacak bir soğutucu yok mu?

Sistemim:
Laptop: MSI GE63VR 7RF Raider
Ekran Kartı: NVIDIA Geforce GTX 1070
RAM: 16 GB
İşlemci: i7-7700HQ 2.80 GHz

Yardımcı olacak arkadaşlar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Şimdi dediğin oyunun optimizasyonu kötü olabilir.
Isıdan böyle bir şey olacağını sanmıyorum. Zira 98 derece sabit ile ben akıcı bir şekilde Ultra'da GTA 5 oynuyordum bir aralar. Oyunu açarken arka planda çalışan uygulamalara dikkat et. Sıcaklık 1070 olan bir cihaz için kabul edilebilir bir seviyede. Bir soğutucu almak ufakta olsa fayda sağlayabilir. Son olarak eğer Nvidia sürücüsü güncel ise Nvidianın güncel sürücisünü DDU ile kaldırıp bir önceki sürümü dener misin? Eğer son sürümde değil ise son sürüme yükseltir misin?

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Maalesef daha önceki sürümlerde de aynı problemi yaşadım. Şu an son sürümde ve yine aynı durum var. Arkaplanda en fazla tarayıcı açık oluyor. Kapadığımda da bir değişiklik olmuyor. Görev yöneticisinde sistemi sömüren bir şey de yok görünüyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Oyunun community sitesinde örneğin şöyle bir ifade var:

Your CPU plays a very important role in Black Desert Online (or MMOs in general!). .... your processor won't let you use the 1060's full potential.
(Mealen: CPU MMO oyunlarında (örn; Black Desert Online'da) son derece önemli bir rol oynamaktadır. CPU yüzünden (darboğaz dolayısıyla) ne kadar örn; GTX 1060 ekran kartın olsa da kartının potansiyelini kullanamayacaksın.)

Yani demek istiyorum ki bir darboğaz yaşıyorum. Bir şey benim sistemimin potansiyelini bu oyunda kullanamamama neden oluyor. Sistemimin özelliklerinden görebileceğiniz üzere sistem ortalamanın üzerinde. Sonuçta bir oyun bilgisayarı. Sorun CPU darboğazında diyenlere fazla şahit olmaya başladım. Başka görüşü olan var mı?

İlgili Alıntı Kaynağı:
https://community.blackdesertonline.com/index.php?threads/will-my-cpu-bottleneck-my-gpu.52190/

---- Mesajlar birleştirildi ----

Oyunun community sitesinde örneğin şöyle bir ifade var:

Your CPU plays a very important role in Black Desert Online (or MMOs in general!). .... your processor won't let you use the 1060's full potential.
(Mealen: CPU MMO oyunlarında (örn; Black Desert Online'da) son derece önemli bir rol oynamaktadır. CPU yüzünden (darboğaz dolayısıyla) ne kadar örn; GTX 1060 ekran kartın olsa da kartının potansiyelini kullanamayacaksın.)

Yani demek istiyorum ki bir darboğaz yaşıyorum. Bir şey benim sistemimin potansiyelini bu oyunda kullanamamama neden oluyor. Sistemim özelliklerinden görebileceğiniz üzere ortalamanın üzerinde. Sonuçta bir oyun bilgisayarı. Sorun CPU darboğazında diyenlere fazla şahit olmaya başladım. Başka görüşü olan var mı?

İlgili Alıntı Kaynağı:
https://community.blackdesertonline.com/index.php?threads/will-my-cpu-bottleneck-my-gpu.52190/

Son düzenleme: