MSI anlık FPS düşüşü ve ısınma problemi

Bu konuyu okuyanlar

Maghpro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba, ilk olarak size bilgisayarımdan bahsedeyim.Bilgisayarım MSI GP72 2QE Leopard Pro
2.9 işlemci turbo ile 3.5 e kadar çıkabiliyor ekran kartı Nvidia GTX 950M 2 GB ram 8 gb 1TB HDD

Başlıktada da belirttiğim gibi anlık FPS düşmeleri ve ısınma sorunu yaşıyorum.bilgisayarımı alalı yaklaşık 1 buçuk ay oldu ilk aldığım günde bu sorunlardan hiç biriyle karşılaşmamıştım 1 buçuk ayda bilgisayarımın eskiyeceğini de sanmıyorum. Örneğin Battlefront oynuyorum FPS 60 da kitli gayet güzel gidiyor her şey ve bir anda tak 50 ye düşüyor 1 2 saniyeliğine, ısınmaya bakıyorum 78-82 arası değişiyor. FPS yi saldığımda 70 ila 80 arası bir FPS alıyorum hadi onu geçtim en basit örneğinden CS:GO, Bilgisayarı ilk aldığımdan beri kurulu olan oyun nedense aynı sorunu çıkartıyor ama onda sıcaklık o kadar çıkmıyor max 70 oluyor ilk başlarda çok iyi idi şimdi ise böyle oldu 1 buçuk ayda gerçekten çok sinir bozucu bir durum o kadar masrafın altına girip dünyada bir numara olduklarını iddaa eden MSI alalım dedik ama hata yapmışız sanırım..:)

Yardım eden,edecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler :))

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
MSI 1 numara olacak kadar kaliteli bir marka. Yükte 82 derece kabul edilebilir değil. Mimarisi ve transistör sayısı fazla olan GTX 950m fazla ısınmayan bir grafik işlemci. Ekran kartının ısısına bakar mısın ? İşlemcine gelecek olursak bu model 2 farklı işlemci kullanmış. İşlemcinin tam modelini söyler misin? Cihaz yüksek ihtimalle garantiye gidecek.

Maghpro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MSI 1 numara olacak kadar kaliteli bir marka. Yükte 82 derece kabul edilebilir değil. Mimarisi ve transistör sayısı fazla olan GTX 950m fazla ısınmayan bir grafik işlemci. Ekran kartının ısısına bakar mısın ? İşlemcine gelecek olursak bu model 2 farklı işlemci kullanmış. İşlemcinin tam modelini söyler misin? Cihaz yüksek ihtimalle garantiye gidecek.
Merhaba,cevabınız için teşekkürler öncelikle. Ekran kartı sıcaklığı ortalama 65 66 derece kadar oluyor.işlemci modelim ise intel i5(TM) 4210H 2.9 GHz
birde ufak bir detay veriyim biosa baktığımda bios versiyonum E1793IMS.10C Fakat msı support sitesinde biosun E1793IMS.10F modeli gözükmekte sizce güncellesem hata giderilir mi yada güncellemem bir şey farkeder mi çünkü sadece 1 harf değişik

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
Hemen güncelle söylemen hata bende msi kullanıyorum. Büyük ihtimal çözülecektir. Bende aynı olayı yaşadım.

Maghpro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hemen güncelle söylemen hata bende msi kullanıyorum. Büyük ihtimal çözülecektir. Bende aynı olayı yaşadım.
Şimdi güncelledim BIOSu birazdan test edicem oyunlar üzerinde ki fps ve ısı değişimini umarım hallolmuştur

Maghpro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Battlefront ve CS:GO oyunlarında denedim performansı, sonuç olarak çok bir şey değişmedi hala CS:GO oynarken FPS düşmeleri yaşıyorum aynı şey battlefrontda da geçerli ama sıcaklıkta düşüş oldu BattleFront oynarken 75 77 arası değişiyo sıcaklık fakat FPS düşmesine çözüm olmadı ne yazık ki..

Sizce ne yapmam lazım çok çaresizim

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Battlefront ve CS:GO oyunlarında denedim performansı, sonuç olarak çok bir şey değişmedi hala CS:GO oynarken FPS düşmeleri yaşıyorum aynı şey battlefrontda da geçerli ama sıcaklıkta düşüş oldu BattleFront oynarken 75 77 arası değişiyo sıcaklık fakat FPS düşmesine çözüm olmadı ne yazık ki..

Sizce ne yapmam lazım çok çaresizim
Sıcaklık ve FPS düşüşlerinin bios yazılımıyla fazla bir alakası yok. Burda görevi çipset, ram, işlemci ve erkra kartı üstlenir. Sorununuzun temel sebeplerinden birisi işlemciniz ısındığı için turbo boost frekansına geçememesinden dolayı. Isının fazla olması grafik işlemcinin çalışma frekansını düşürür ek olarak işlemcinin veya grafik işlemcinin transistörlerini yıpratır. Sorun fan bakımından geçer ama güç devrelerinde veya diğer devre elemanlarında sıkıntı varsa garantiye gidecek.

Maghpro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sıcaklık ve FPS düşüşlerinin bios yazılımıyla fazla bir alakası yok. Burda görevi çipset, ram, işlemci ve erkra kartı üstlenir. Sorununuzun temel sebeplerinden birisi işlemciniz ısındığı için turbo boost frekansına geçememesinden dolayı. Isının fazla olması grafik işlemcinin çalışma frekansını düşürür ek olarak işlemcinin veya grafik işlemcinin transistörlerini yıpratır. Sorun fan bakımından geçer ama güç devrelerinde veya diğer devre elemanlarında sıkıntı varsa garantiye gidecek.

Hocam GPU etkinliğinde bir oyunu açtığım zaman 2 tane fazladan program gözüküyor bunlardan biri time.exe diğeri ise winstore.mobil.exe acaba bunlar sorunun sebebi olabilir mi ?

Maghpro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kapattım hepsini hala aynı acaba nedir sorunun çözümü arkadaşlar yardım

Maghpro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar sorun çözüldü. Sorun nvidia driverimdaymış 2 güncelleme öncesine geri döndüm ve düzeldi şimdi yeni güncellemenin çıkmasını bekliyorum yenisi çıkınca güncellicem yardımlarınız için teşekkür ederim