Mozilla Firefox 3.7 Alpha 3

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
2u44m4m.jpg

Firefox 3.7'nin 3.Alpha sürümü kullanıma sunuldu. (İngilizce)

Mozilla Firefox 3.7 Alpha 3 Developer Preview for Windows (8.06 MB)
Mozilla Firefox 3.7 Alpha 3 Developer Preview for Linux (8.73 MB)
Mozilla Firefox 3.7 Alpha 3 Developer Preview for MacOS (17.3 MB)

-----
Mozilla Firefox 3.6 Final for Windows (7.94 MB)
Mozilla Firefox 3.6 Final for Linux (9.69 MB)
Mozilla Firefox 3.6 Final for MacOS (18.5 MB)

Mozilla Firefox 3.5.8 for Windows (5.73 MB)
Mozilla Firefox 3.5.8 for Linux (9.21 MB)
Mozilla Firefox 3.5.8 for MacOS (17.6 MB)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Kullanan varmı bunu..:D

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Olmamı. Firefox'a vefa borcumuzdan her türlü ara sürümünü denemek gibi bir misyonumuz olmalı.:sleep:

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Final çıksın kurarız acelesi yok:D

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
IE 9 tokadı bastı nasılsa :D gerenk yok :D

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
İşyerinde ve evde varsayılan olarak birinci sırada kullanıyorum.
Alpha 3'e güncelledim şimdi. 3.6 sürümünden oldukça hızlı ve alpha olmasına rağmen
şimdiye kadar hiç çökmedi ....

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
bu firefox Allah'tan işletim sistemi yapmıyor. Hafta da bir duyuru yapıyor ben anlamadım ne iş. Biraz sakin olun millet bir verdiğinizi kullansın. Ayda bir browser sürümü değişiyor ya...

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
bu firefox Allah'tan işletim sistemi yapmıyor. Hafta da bir duyuru yapıyor ben anlamadım ne iş. Biraz sakin olun millet bir verdiğinizi kullansın. Ayda bir browser sürümü değişiyor ya...

Chrome la hiç tanışmadın herhalde :D Firefox'a dua ederdin o zaman. Veya IE gibi 3-5 yılda bir mi çıkarsınlar sürümü :mrgreen:

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383

Aksine Mozilla verdiği sözleri tutamayıp sürümleri zamanında çıkaramadı diye topa tutuyor millet.:) Chrome 6 ayda 5. versiyonun kararlı sürümünü çıkaracak. (daha önce 1-2-3-4 kararlı sürümleri çıktı, 5'den de haftada birkaç dev geliyor) Mozilla ise işletim sistemi yapar gibi birkaç yılda ana versiyon çıkarıyor. Ne diyelim; Atı alan Üsküdar'ı geçmez inşallah.:closedeyes:

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
:blink::blink::blink:
chromela bi tanış ve gör. ff gayet normal

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
IE 9 tokadı bastı nasılsa :D gerenk yok :D
IE 9 nasıl tokadı bastı anlamadım daha tarayıcı bile olmayan gariban bir pencereyi önünüze koymuşlar IE 9 çıktı mı oluyor yani :D. Hem çıksa ne farkeder geçmişe biraz bakan kimin kimi tokatladığını görür zaten. Ha final sürüm çıkar o zaman bakarız,zaten Firefox 4 çıkmış olur IE yine sonuncu :D

ffgul

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Şu chromu ve operayı kullanıp met edenleri anlamak zor..Ne menüleri düzgün ne kendisi.Kullananlar sanki jet hızıyla bağlanıyormuş gibi metiyeler düzüyorlar orası çok enterasan.Beş para etmez 2 tane tarayıcı....
Allahtan mozilla ve eklentileri varda adam gibi bi tarayıcı...Menülerinden tutunda yer imlerine kadar herşey tam yerli yerine...
Bu alemin kralı MOZİLLA...Diğerleri arkadan tozunu yutuyor..Avrupa daki kullanım oranlarıda bunu kanıtlıyor...

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Şu chromu ve operayı kullanıp met edenleri anlamak zor..Ne menüleri düzgün ne kendisi.Kullananlar sanki jet hızıyla bağlanıyormuş gibi metiyeler düzüyorlar orası çok enterasan.Beş para etmez 2 tane tarayıcı....
Allahtan mozilla ve eklentileri varda adam gibi bi tarayıcı...Menülerinden tutunda yer imlerine kadar herşey tam yerli yerine...
Bu alemin kralı MOZİLLA...Diğerleri arkadan tozunu yutuyor..Avrupa daki kullanım oranlarıda bunu kanıtlıyor...

Tamamen alışmakla alakalı bu dediğiniz. Yakın zamana kadar ben de aynı şekilde düşünüyordum ama Chrome ve Opera'yı bir süre (kendime işkence yapma pahasına) denememle birlikte, aslında sadece sistemlerinin biraz daha farklı olduğunu gördüm. Temelde aynı yani, üstelik ikisi de açık ara hızlı Firefox'dan. Daha ne olsun.:)

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Hem çıksa ne farkeder geçmişe biraz bakan kimin kimi tokatladığını görür zaten.
geçmişde netscape navigatoru tarihten silen yazılım da internet explorerdı sanırım..

zaten Firefox 4 çıkmış olur IE yine sonuncu
öle olur büyük ihtimal firefox hızda geçse de ie kullanan alışmış bir insanın daha hızlı bir ie görünce diğer tarayıcılara geçme ihtimali daha da düşecek...

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
geçmişde netscape navigatoru tarihten silen yazılım da internet explorerdı sanırım..

Öyle bir şey yok, IE5 çıkana kadar, Netscape ağ tarayıcılarının lideriydi zaten tek rakibi de IE idi.

1998'den itibaren Netscape'i Mozilla topluluğu geliştirdi fakat Mozilla Netscape 5.0'ı yeterince geliştirmedi, kafalarında Netscape'in motorunu kullanarak daha gelişmiş bir tarayıcı yapmak vardı.

Zaten bilinen ilk Firefox sürümleri Netscape/Gecko motoru barındırır.

Firefox çıktıkdan sonra Mozilla Netscape'i Amerikan AOL'e devretti.

Bugün Mozilla Firefox'u Netscape'in devamı olarak görmek bence yanlış olmaz, bu açıdan bakarsak, geçmişde IE'nin Nescape'i silmesini boşverin, Netscape'in gelişerek, başka bir tarayıcıya dönüşüp, IE'den daha da gelişip bir çok ülkede IE'nin pazar payını küçültüğünü görmek tartışılmaz bir gerçektir.

Üstelik microsoft hata üstüne hata yapmaya devam ediyor, IE 9 sürümü XP yüklü makinalarda çalışmayacak diye bir şey duydum, bu gerçekleşirse IE tarayıcı piyasasında kafadan %20lik bir pazar payını daha kaybeder.
Zaten Firefox karşısında günden güğne kaybediyor.

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Bugün Mozilla Firefox'u Netscape'in devamı olarak görmek bence yanlış olmaz

Netscape Navigator 2008 Şubat'ında yarıştan çekildi..
Nasıl Webkit motoruyla yapılan en iyi tarayıcıya safari gelişmişi diyerek apple safari muamelesi yapmıyorsak gecko ile yapılan her tarayıcıyı da netscape gelişmişi olarak görmemeliyiz bence..

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Bir şeyde ben söyleyeyim ; nescape'ın liderliğini devretmesinin sebebi tamamen microsoft IE'ı windows'un içinde sunmasıyla olmuştur :)

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Nasıl Webkit motoruyla yapılan en iyi tarayıcıya safari gelişmişi diyerek apple safari muamelesi yapmıyorsak gecko ile yapılan her tarayıcıyı da netscape gelişmişi olarak görmemeliyiz bence..

Netscape Gecko motoru içermiyordu, Netscape motoru ayrıdır, ben ilk firefox sürümlerinin Netscape/Gecko motoru olduğunu söyledim.

Birebir Netscape Firefox'dur demiyoruz zaten ama kalkıp Firefox'da Netscape motoru kullanırsan Firefox tarayıcısını Netscape üzerinden geliştirdikleri görülür demek istedim.

Bunu bazı çevreler kabul etmekde zorlansa da gerçek bu, özellikle operacılar ilk sekmeli tarayıcı kendilerinde zanneder, oysa bu da mozilla'nın işi, ilk olarak Netscape'de uygulanmıştı.

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Bunu bazı çevreler kabul etmekde zorlansa da gerçek bu, özellikle operacılar ilk sekmeli tarayıcı kendilerinde zanneder, oysa bu da mozilla'nın işi, ilk olarak Netscape'de uygulanmıştı.

İlk sekmeli tarayıcı : http://www.netcaptor.com/
Geliştiricinin kendi yorumuda var sitesinde : NetCaptor is Dead - Long Live Tabbed Browsing!

Hemen altında The Wall Street Journal'dan Walt Mossberg'in yıllar önce yapılmış mesajı var.

"Tabbed browsing is the biggest fundamental improvement in the Web browser in years. NetCaptor lets you do a staggering number of things with tabs. Try it... You may never go back to Internet Explorer again." - Walt Mossberg, The Wall Street Journal

Ayrıca ne netscape geliştiricilerinin ne de opera geliştiricilerinin ilk sekmeli tarayıcıyı biz yaptık dediğini görmedim..

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
IE 9 nasıl tokadı bastı anlamadım daha tarayıcı bile olmayan gariban bir pencereyi önünüze koymuşlar IE 9 çıktı mı oluyor yani :D. Hem çıksa ne farkeder geçmişe biraz bakan kimin kimi tokatladığını görür zaten. Ha final sürüm çıkar o zaman bakarız,zaten Firefox 4 çıkmış olur IE yine sonuncu :D

Hız olarak en büyük rakibi FF 3.6 yı geçti.Ve daha da hızlanacak.Bir tarayıcını işletim sistemi gibi yavaşlaması söz konusu değil.Yani IE 9 Final sürümünde göreceğin hız minumum bu sürümdeki gibi olacak....

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Hız olarak en büyük rakibi FF 3.6 yı geçti.Ve daha da hızlanacak.Bir tarayıcını işletim sistemi gibi yavaşlaması söz konusu değil.Yani IE 9 Final sürümünde göreceğin hız minumum bu sürümdeki gibi olacak....

Hız olarak IE'nin rakibi Firefox değil, Opera ve Chrome'dur
Firefox pazar payı olarak tüm IE sürümlerinin rakibidir.
Aslında pazar payı'da demek doğru değil, kullanım oranı demek daha doğru, çünkü Firefox her yönden bedava.

Ayrıca Firefox 3.6 IE9'un versiyon rakibi değil, IE yi Firefox 4 le karşılaştıracaksınız. Bu arada IE9'un çıkma nedenlerinden en büyüğü de Firefox'dur. Firefox olmasaydı IE8 kullanmaya devam ederdiniz, yani IE9'un çıkma nedeni Windows7 değil.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138

hız dediğin milisaniyelerle ölçülüyor zaten. ie 9 pre versiyonunda hızlı olabilir. ama final versiyonu çıkp düzenlemeler yapılınca o da kalmayacak. ie 9 çıkana kadar ff 3.7 hatta 4.0 bile çıkabilir. firefox ne de olsa açık kaynak kodlu. her zaman hızlıca güncellenebilir ve herkes tarafından geliştirilebilir.

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Benim burda bahsettiğim IE, Opera, Firefox, Netscape arasında ilk tablı tarayıcıydı.

Gerçek anlamda ilk tab'lı tarayıcı BookLink Technologies adlı şirkete ait InternetWorks adlı tarayıcıdır. Yıl 1994.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tabbed_document_interface
Verdiğin linkden ilk cümleyi okuyalım.

In the area of graphical user interfaces (GUI), a tabbed document interface (TDI) is one that allows multiple documents to be contained within a single window, using tabs as a navigational widget for switching between sets of documents.
Grafiksel kullanıcı arayüzü alanında (GUI), sekmeli belge arayüzüne sahip olup sadece bir tek pencerede birden fazla belgeyi açabilmenizi sağlar, sekmeleri kullanarak belgeler arasında geçiş yapılabilir...
"Zenci Türkçe'siyle bu kadar oluyor ama muhtemelen bu şeylerden bahsediyor, tarayıcıdan değil"

Hemen verdiğin linkin başlığına bakalım :

Tabbet document interface <---
Sekmeli belge arayüzü <---

Altına iki kaynak veriyim :
http://en.wikipedia.org/wiki/Tab_GUI
http://tr.wikipedia.org/wiki/Sekmeli_tarayıcı

Türkçe kaynakdan :

İşletim sisteminin görev çubuğunda birçok tarayıcı penceresinin açık olmasının sayfalar arasında gezinmeyi zorlaştırdığı düşüncesi ile ilk kez 1998de Netcaptor isimli tarayıcıyla hayatımıza girmiştir.
İngilizce kaynakdan :

Tabs became very popular in web browsers, where they are used to switch between different webpages without having to switch top-level windows. NetCaptor introduced the tabbed browsing interface as we know it today in 1997.
Yani benim düşüncem senin dediğin firma başka bir web-tarayıcısı olmayan ürününde sekmeli arayüzü kullandı. Buda başda NetCaptor'e olmak üzere, diğer tarayıcılara ilham kaynağı oldu..

Dipnot : İlk sekmeli tarayıcı Netscape diyordun fikrinin değişmesine sevindim ama yine yanlış bir fikre yönelmişsin.

Firefox olmasaydı IE8 kullanmaya devam ederdiniz, yani IE9'un çıkma nedeni Windows7 değil.
IE9 zaten çıkacakdı. Internet Explorer'in yayınlanma tarihleri arasındaki süreye bakarsan görürsün. Firefox'un her ne kadar etkisi olsa da AB'nin tarayıcı özgürlüğü yasasının ve standart IE yayınlanma tarihinin gelmesinin de bi onun kadar etkisi var.. Ayrıca sadece Firefox değil. Opera'nın tarayıcı seçme ekranına en hızlı tarayıcı tanıtımı yazması ve Chrome'nin durdurulamaz yükselişi Internet Explorer 9 'un daha hızlı olması için yapılan mesainin çoğalmasını sağladı..

Ayrıca şunu da belirtmeden geçmeyeyim : Konudaki sürüm Alpha değil Pre-Alpha.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Hız olarak IE'nin rakibi Firefox değil, Opera ve Chrome'dur
Firefox pazar payı olarak tüm IE sürümlerinin rakibidir.
Aslında pazar payı'da demek doğru değil, kullanım oranı demek daha doğru, çünkü Firefox her yönden bedava.

Ayrıca Firefox 3.6 IE9'un versiyon rakibi değil, IE yi Firefox 4 le karşılaştıracaksınız. Bu arada IE9'un çıkma nedenlerinden en büyüğü de Firefox'dur. Firefox olmasaydı IE8 kullanmaya devam ederdiniz, yani IE9'un çıkma nedeni Windows7 değil.
Beyniniz bu kadar el veriyor.İşte pazar payında rakibi Firefox bu nedenle tek rakibi Firefox ( Ben demiyorum Microsoft diyor). Ve aynı doğrultuda hedeflenen hız FF 3.6 yı geçmekti Chrome u değil.Bilip bilmeden yorum yazmayın...
hız dediğin milisaniyelerle ölçülüyor zaten. ie 9 pre versiyonunda hızlı olabilir. ama final versiyonu çıkp düzenlemeler yapılınca o da kalmayacak. ie 9 çıkana kadar ff 3.7 hatta 4.0 bile çıkabilir. firefox ne de olsa açık kaynak kodlu. her zaman hızlıca güncellenebilir ve herkes tarafından geliştirilebilir.
:D Mantıksız o sadece işletim sistemleri için geçerli.Kötü kod yazılır yavaşlar.Bir işletim sistemine görede bir tarayıcıya az kod yazılıyor.Yavaşlama ihtimali yok.IE 9 ön sürümünde sadece Menüler yoktu.Olmasıda tarayıcı performansını etkilemez.Final sürüm çıkınca tek FF ye değil.Size de tokat atacak :)

FF nin açık kaynak olması önemsiz.Eklenti desteği gereksiz(bana göre).Tabi tarayıcıyla fantazi yapıyorsanız ayrı bir durum :)

Herkese göre değişir.Bana göre bir tarayıcıda olması gerekenler;
1-)Tatmin edici düzeyde hız(en hızlı olması gerekmez)
2-)Uyumluluk(IE de fazlası var)
3-)Tabi HTLM 5 te önem kazandı...

IE 9 bana ve herkese yeter...

---------- saat 20:23 eklendi ---------- önceki mesaj saat 20:23 eklenmişti ----------

Not=Bir tarayıcı zamanla yavaşlamaz hızlanır..

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Bana göre bir tarayıcıda olması gerekenler;
1-)Tatmin edici düzeyde hız(en hızlı olması gerekmez)
2-)Uyumluluk(IE de fazlası var)
3-)Tabi HTLM 5 te önem kazandı...

IE 9 bana ve herkese yeter...
Not=Bir tarayıcı zamanla yavaşlamaz hızlanır..

"HTLM 5" IE 9 da yeni bir teknoloji mi? :D Ne işe yarıyor acaba ?:lol: İyi bir şeyse bende IE 9 kullanırım ama Vista veya 7 kurmam lazım.

"Not=Bir tarayıcı zamanla yavaşlamaz hızlanır.." Bu IE için geçerli değil herhalde, zaten o "Bir tarayıcı" da IE dışındaki biri olmalı. Malum MS bir yamamaya başlarsa hız falan hikaye olur.:lol:

Önemli olan şu;

- Mozilla Firefox ile yeni eğilimler ve çığırlar açıyor,
- Yeni teknolojileri kullanıcılarının hizmetine sunuyor,
- Standartları belirliyor,
- Kuralları koyuyor.

IE 9 ancak onu taklit etmeye çalışan bir tarayıcı. Firefox'un planlarını ve gerçekleştirimlerini onlar ancak düşlerinde görürler.

Firefox 3.6 yı yakalamaya çalıştıklarına göre hiç bir zaman Mozilla'yı geçemeyecekler.:clap:

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
"HTLM 5" IE 9 da yeni bir teknoloji mi? :D
yeni bir teknoloji demiş mi arkadaş?

- Mozilla Firefox ile yeni eğilimler ve çığırlar açıyor
eklenti desteği dışında hiçbir yerde çığır açdığı filan yok mozillanın.

- Yeni teknolojileri kullanıcılarının hizmetine sunuyor
o teknolojileri sayarmısın?

Standartları belirliyor
devlet sitelerinde internet explorer standartları kullanılıyor.

Kuralları koyuyor
neymiş koyduğu kurallar?

Firefox 3.6 yı yakalamaya çalıştıklarına göre hiç bir zaman Mozilla'yı geçemeyecekler.:clap:
pazar payı oranında zaten mozilladan önde.
eklenti desteği veya hız diyorsan
chrome mozillayı çoktan geçti bile o konuda..

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Sadece basit bir örnek vereyim :Content Security Policy (CSP), Private Browsing Location aware browsing, indirilebilir fontlar, HTML5 yerel saklama ve çevrimdışı uygulama saklama, CSS medya sorguları,JavaScript sorgu seçicileri, ....

Chrome kullanan biriyim ve eklenti konusunda geçtiğini sakın söyleme bana...

Pazar payı olarak niye IE'nin önde olduğunu cümle alem biliyor, tekrarlamıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...