Monster Tulpar T7 v15.1 Isınma ve Boost Problemi

Bu konuyu okuyanlar

metalzero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Yakın zamanda bir Monster Tulpat T7 v15.1 laptop aldım. Technopat kanalında da incelemesi çekilmişti laptopun. Fakat laptop beklediğimden daha az performans veriyor ve işlemci (Intel I7-9700K) boştayken bile boost frekanslarına düzensiz olarak çıkıyor. Bunu engellemek için ThrottleStop uygulaması ile Disable Turbo seçeneğini uyguladım ve ısınma az da olsun azaldı.

Bu konuda sizlerin de önerisini almak istedim. Başka neler yapabilirim? (Bu arada geleceğini beklediğim bazı cevapları engellemek için yazmış olayım sürüm 1903 ile yeni format attım ve bilgisayarda işlemciyi zorlayan bir antivirüs bulunmuyor.

Ayrıca bilgisi olan arkadaşlara bir sorum da ThrottleStop uygulamasında uyguladıklarımız sadece yazılımsal mı kalıyor, kalmıyor ise herhangi bir yanlış durumda nasıl sıfırlayabilirim?

Şimdiden teşekkürler.

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
Eğer ısı sorunun varsa laptop un altına ek bir laptop soğutucu alabilirsin.

metalzero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Eğer ısı sorunun varsa laptop un altına ek bir laptop soğutucu alabilirsin.
Bu soğutucuların çok iş görmediğini duydum çok kişiden ve laptopta zaten hem desktop işlemci hem de overclocklu nvidia gtx 1070 var 2 tane 4700 rpm fan takılmış bu yüzden ısınma düşünülerek. Ben daha çok yazılımsal bir çözüm arıyorum. Mesela gtx 1070'i undervolt edebilir miyim laptopta?

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
Bu soğutucuların çok iş görmediğini duydum çok kişiden ve laptopta zaten hem desktop işlemci hem de overclocklu nvidia gtx 1070 var 2 tane 4700 rpm fan takılmış bu yüzden ısınma düşünülerek. Ben daha çok yazılımsal bir çözüm arıyorum. Mesela gtx 1070'i undervolt edebilir miyim laptopta?
After burner ile ekran kartı undervolt edilebilir. Laptop soğutucular yaklaşık 5 derece etki ediyor. Sıcaklığa.

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
Yakın zamanda bir Monster Tulpat T7 v15.1 laptop aldım. Technopat kanalında da incelemesi çekilmişti laptopun. Fakat laptop beklediğimden daha az performans veriyor ve işlemci (Intel I7-9700K) boştayken bile boost frekanslarına düzensiz olarak çıkıyor. Bunu engellemek için ThrottleStop uygulaması ile Disable Turbo seçeneğini uyguladım ve ısınma az da olsun azaldı.

Bu konuda sizlerin de önerisini almak istedim. Başka neler yapabilirim? (Bu arada geleceğini beklediğim bazı cevapları engellemek için yazmış olayım sürüm 1903 ile yeni format attım ve bilgisayarda işlemciyi zorlayan bir antivirüs bulunmuyor.

Ayrıca bilgisi olan arkadaşlara bir sorum da ThrottleStop uygulamasında uyguladıklarımız sadece yazılımsal mı kalıyor, kalmıyor ise herhangi bir yanlış durumda nasıl sıfırlayabilirim?

Şimdiden teşekkürler.
hocam ne kadar fiyata aldınız?

metalzero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Son düzenleme:

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Monster bilgisayarların neredeyse hepsi ışıklı mışıklı oyüzden keyboard driveri oluyor. Bende kullanıyorum Monster'in kendi sitesinden sürücüleri yükleyebilirsiniz. O klavye sürücüsünü yüklediğiniz zaman 2 adet simge geliyor.
72277

Control centeri açın.
72278

Bilgisayarınız çok ısınırsa fan hızını arttırabilirsiniz.

metalzero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Monster bilgisayarların neredeyse hepsi ışıklı mışıklı oyüzden keyboard driveri oluyor. Bende kullanıyorum Monster'in kendi sitesinden sürücüleri yükleyebilirsiniz. O klavye sürücüsünü yüklediğiniz zaman 2 adet simge geliyor.
Ekli dosyayı görüntüle 72277
Control centeri açın.
Ekli dosyayı görüntüle 72278
Bilgisayarınız çok ısınırsa fan hızını arttırabilirsiniz.
Verdiğiniz derin bilgiler için teşekkür ederim :) fakat bende zaten bu programlar var ve aktif şekilde kullanıyorum. Mesela sizin bilgisayarınızda intel grafikleri aktifken bende aktifleştirme seçeneği bile olmadan devre dışı. Ve bunun gibi detaylar çok etkiliyor ısınmayı.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Bir fan ile destek verebilirsiniz.

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
15.000 civarına geldi
Bu arada bir sorum olacak:
Overclocklu olduğu için bu laptopu normal frekanslara afterburnerdan nasıl alabilirim? Yani 1750 mhz'den düşürmek istiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

95 derece gpu 90 derece cpu oluyor hocam
İnternetten stock değerleri bulun. After burner programını açın. Stock değerlere direk indirmeyin. Yavaş yavaş 50Mhz 50Mhz indirin. Ve her değişiklik yaptığınız da furmark ile test yapın. Eğer stabilite açısından herhangi bir problem olmaz ise yavaş yavaş gücüde indirin. Ve her indirdiginizde furmark testini tekrarlayın. Şunu da belirteyim. Cihazı garanti dışı bırakabilirsiniz.

metalzero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
İnternetten stock değerleri bulun. After burner programını açın. Stock değerlere direk indirmeyin. Yavaş yavaş 50Mhz 50Mhz indirin. Ve her değişiklik yaptığınız da furmark ile test yapın. Eğer stabilite açısından herhangi bir problem olmaz ise yavaş yavaş gücüde indirin. Ve her indirdiginizde furmark testini tekrarlayın. Şunu da belirteyim. Cihazı garanti dışı bırakabilirsiniz.
Afterburnerdan 76 mhz indirdim stock değerlere, cihaz msi konductor testinde stabil görünüyor fakat bende güc kontrolü ayarlarda açsam bile güc ayarı gelmiyor ben de normal bıraktım problem olur mu?

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
Afterburnerdan 76 mhz indirdim stock değerlere, cihaz msi konductor testinde stabil görünüyor fakat bende güc kontrolü ayarlarda açsam bile güc ayarı gelmiyor ben de normal bıraktım problem olur mu?
Isınma halen devam eder. Galiba Monster o kartlara modlu bios yükleyerek kartın dayanıklılığını arttırmak için voltaj kontrolünü devre dışı bırakmış. O zaman ekran kartlarının ısısını düşüremeyeceksiniz. Eğer isterseniz internetten modlu bios yükleyebilirsiniz
Ancak nvdia kartlar için bu is biraz meşakkatli. Ve ürünü garanti dışı bırakacaktır. Laptop un biosuna girerek eğer biosta açıksa işlemciye undervolt yapabilirsin. Bence ekran kartını varsayilana dondur çünkü gücü dusuremedigin için ısınma halen ayni oranda devam eder birde performanstan kayıp yaşarsın

metalzero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Isınma halen devam eder. Galiba Monster o kartlara modlu bios yükleyerek kartın dayanıklılığını arttırmak için voltaj kontrolünü devre dışı bırakmış. O zaman ekran kartlarının ısısını düşüremeyeceksiniz. Eğer isterseniz internetten modlu bios yükleyebilirsiniz
Ancak nvdia kartlar için bu is biraz meşakkatli. Ve ürünü garanti dışı bırakacaktır. Laptop un biosuna girerek eğer biosta açıksa işlemciye undervolt yapabilirsin. Bence ekran kartını varsayilana dondur çünkü gücü dusuremedigin için ısınma halen ayni oranda devam eder birde performanstan kayıp yaşarsın
Anladım hocam çok sağolun birkaç test yapıp geri alacağım değerleri.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
15.000 TL fiyata da Monster ben asla almazdım şahsen mis gibi MSI serisi varken. 85 dereceden fazla olmaması lazım sıcaklığın. Garanti ile bir konuş derim.

metalzero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
15.000 TL fiyata da Monster ben asla almazdım şahsen mis gibi MSI serisi varken. 85 dereceden fazla olmaması lazım sıcaklığın. Garanti ile bir konuş derim.
Msi serisi de aynı performansı daha yüksek ısılarda veriyor bu algı biraz MSI reklamları yüzünden sanırım, hem o laptoplar klavyeye yansıtıyor ısıyı ben monsterda bir kere bile klavyede fazladan sıcaklık hissetmedim. Garanti o laptopta desktop olduğu için bileşenler normal diyor. Zaten yüksek sıcaklık bileşen koruma teknolojisi var. Bana da fazla geldi ama...
Bu arada testleri biraz yaptım frekanslar düşükken testler daha iyi sonuç veriyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
MSI ful metal kasa kullanıyor çünkü. Yine benim demek istediğim serinin linkini vereyim altta 75 dereceyi geçmiyor bu kasada termal düzeni çok iyi. 6-7 tane bakır boru ile 4 tane sıcak hava çıkışı sağlıyor turbo mod ile emin ol o kadar ısınmaz.

MSI GE75 Raider 9SF-404XTR Intel Core i7 9750H 16GB 1TB + Fiyatı

metalzero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
MSI ful metal kasa kullanıyor çünkü. Yine benim demek istediğim serinin linkini vereyim altta 75 dereceyi geçmiyor bu kasada termal düzeni çok iyi. 6-7 tane bakır boru ile 4 tane sıcak hava çıkışı sağlıyor turbo mod ile emin ol o kadar ısınmaz.

MSI GE75 Raider 9SF-404XTR Intel Core i7 9750H 16GB 1TB + Fiyatı
Evet bu model güzel görünüyor ama programlama ve yaratıcı uygulamalar için (oyun geliştirmek için kullanıyorum o yüzden aldım) 9700k biraz daha iyi görünüyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
9700K gibi bir işlemciyi soğutmak zor bir laptopta. Alienware'ın Area modeli var o da masaüstü işlemcisi kullanıyor ama soğutma için çok ciddi tedbirler alınmış. Baktığınız zaman farkı anlayabilirsiniz. Çok kuvvetli soğutucular var piyasada sıcaklıkları 10-7 derece arası düşürebilir ama her daim fazla fan sesi olacaktır.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
15 bin ver monster al ekran kartını undervolt yapmayı düşün ne kadar kötü bir durum. Ben olsam bana koyar valla. Kalitelisinden laptop soğutucusu al kullan o kadar para vermişsin bir de soğutucu al. Hatayı aslında laptop ve monster almakta yapmışsın.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
monster'a çamur atmayın windows orijinal mi? kullanıldığı ortam sıcak mı? soğuk mu? batarya takılı mı? çıkartanlarda ısınma oluyor anakartı yanarsa garanti dışı kalıyor.

uzbk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
S.a iyi akşamlar aynı model laptop bende de mevcut. Isınmadan şikayetçiysen ilk aldığımda bende de oldu. Macunları kaliteli bir macunla değiştirip sorunu halledebilirsin. Güç istemeyen programlar kullanıyorsan güç seçeneklerinden gir işlemci performans yönetiminde yüzde 95 yap kalıcı bir çözüm olur. Yüksek işlemci gerektiren uygulamalarda yüzde yüz yap. Fanlarıda otomatik veya yüzde 35 yap öyle kullan dahada ısınırsa fanları açarsın.

Son mesajlar