Monitörümdeki Soruna Çözüm Arıyorum

Bu konuyu okuyanlar

mibt1984

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar. Elimdeki monitöre bilgisayarım açıldığı halde görüntü gelmiyor. Yeşil güç ışığı yanıp sönüyor. Farklı kasalar denedim ama sorun aynı hep. Monitörümle ilgili nasıl bir sorun olabilir. Teşekkürler.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Yani monitör tamiri kolay yapılan bir parça değil veya şunu yap düzelir diyemeyiz maalesef. Kabloda da sorun yoksa gümlemiş yapacak bir şey yok. Yeni monitör yolu gözüküyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
dur ya hemen öldürmeyin :D

---- Mesajlar birleştirildi ----

Monitörde kondansatörlerden biri patlamış olabilir, eğer durum oysa tamiri ucuz bişey. Hatta kendin yapabilirsen 5 - 10 tl bile tutmaz. :)

Ne tür bi işlemden sonra monitör arıza verdi?

Yani monitör tamiri kolay yapılan bir parça değil veya şunu yap düzelir diyemeyiz maalesef. Kabloda da sorun yoksa gümlemiş yapacak bir şey yok. Yeni monitör yolu gözüküyor.
Monitörde eğer ekran kırık değil ise yapımı o kadar da zor veya pahalı değil, hemen monitör almayı tavsiye etmek yanlış bence.

Son düzenleme:

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Besleme devresi sıkıntılıdır. İçini açıpta çarpılma. O kondansatörler yüksek gerilim aldığı için içlerinde enerji olabilir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Eğer elin yatkın değilse kesinlikle monitörün içini açma, hem monitörün çerçevesine zarar verirsin hem de tamir yapayım derken çarpılabilirsin. Kondansatörlerde yüklü enerji olur çünkü, kablo takılı olmasa dahi bir kısa devrede elektrik boşanır hemen.

mibt1984

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dur ya hemen öldürmeyin :D

Monitörde kondansatörlerden biri patlamış olabilir, eğer durum oysa tamiri ucuz bişey. Hatta kendin yapabilirsen 5 - 10 tl bile tutmaz. :)

Ne tür bi işlemden sonra monitör arıza verdi?

Monitörde eğer ekran kırık değil ise yapımı o kadar da zor veya pahalı değil, hemen monitör almayı tavsiye etmek yanlış bence.
Durduk yere oldu anlamadım. Kablo takılı değilken CHECK CABLE CONNECTİON yazıyor. Takınca ekrandaki uyarı gidiyor yeşil ışık yanıp sönüyor. Farklı kasalarda da aynısı oluyor.

Eğer elin yatkın değilse kesinlikle monitörün içini açma, hem monitörün çerçevesine zarar verirsin hem de tamir yapayım derken çarpılabilirsin. Kondansatörlerde yüklü enerji olur çünkü, kablo takılı olmasa dahi bir kısa devrede elektrik boşanır hemen.
Açtıydım içini ne var ne yok diye. Bişey bulamadım :) Şu an yaşıyorum :)

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Durduk yere oldu anlamadım. Kablo takılı değilken CHECK CABLE CONNECTİON yazıyor. Takınca ekrandaki uyarı gidiyor yeşil ışık yanıp sönüyor. Farklı kasalarda da aynısı oluyor.

Açtıydım içini ne var ne yok diye. Bişey bulamadım :) Şu an yaşıyorum :)
Cihaz çalışıyor gibi çünkü sinyal yok, bağlantı yok diyebiliyor :) Galiba kabloda sorun var, kabloyu değiştirmeyi denedin mi?

Monitörün lcd mi led mi ? prizden beslemeli mi yoksa adaptörle mi besleniyor?

Son düzenleme:

mibt1984

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Açtım içini ne var ne yok diye. Bişey bulamadım :)
Cihaz çalışıyor gibi çünkü sinyal yok, bağlantı yok diyebiliyor :) Galiba kabloda sorun var, kabloyu değiştirmeyi denedin mi?

Monitörün lcd mi led mi ? prizden beslemeli mi yoksa adaptörle mi besleniyor?
lcd. Farklı kablo da denedim.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Farklı kasalarda denemişsin, farklı kablolarla denemişsin ve sonuç değişmemiş... O zaman monitörde farklı bir arıza var demektir. İncelemek gerekir, servise vermelisin, çok tutmaz diye düşünüyorum. Zaten önce arızayı ve kaç para tuttuğunu söylerler, sen onay verirsen tamir ederler. Burda önemli olan monitörün daha ölmemiş olduğunu "bağlantı yok" hatası vererek kanıtlıyor.