Modern çağın meddahları

Bu konuyu okuyanlar

demirelemin

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Sevgili okurlarımız, gazetemizin artık geleneksel hale getirdiği Ramazan eğlencesi başlıyor.

Size bu hafta yüksek ilahiyat profesörü, din alimi, ulular ulusu, yüksekten uçan, alçaktan kovalayan, virajlara 100 ile dalan, süpersonik allame, aynı zamanda hukukçu, iktisatçı, antropolog, vantrolog, overlog, monolog Sıddık Zeki Monark ile yaptığımız söyleşiyi sunuyoruz.
-Sevgili hocam hoş geldiniz, epeydir kayıplardaydınız, ne iş?
-Biraz kendimize zaman ayırdık, biraz ilim çalışmaları yaptık, biraz da yeni eserlerimizle ilgili hazırlık.
-Bakıyorum rengimiz kızarmış tavuk kıvamında. Bronzluk yakıyor, solaryum mu?
-Eh biraz.
-Dinde solaryum var mı hocam, diyerek başlayalım geleneksel Ramazan muhabbetimize.
-Bunu geçen yıl sorsaydınız, durum şüpheli, derdim ama bu sene artık rahatlıkla söylüyorum, evet vardır. Cehennem, teknik açıdan bakıldığında bir çeşit solaryum-u ekberdir!
-Anladım hocam. Geçen yıl okuldaki öğrencilerin, fabrikadaki işçilerin, dairedeki memurların, evdeki annelerin, işçilerin, emeklilerin oruç tutmasının caiz olmadığını söylemiştiniz. Bu sene durum nedir?
-Evet, bu sene biraz daha ilerletiyoruz halkamızı. 20 yaşından küçüklerin, 50 yaşından büyüklerin de oruç tutmasının caiz olmadığını ekliyoruz halkamıza.
-Halkımız bilsin tabii bu halkayı. Peki orucun süresiyle ilgili yeni bir çalışmanız var mı?
-Olmaz mı? Şimdi tabii ayet eski tarihte geldiği için o dönem öyle floresan lamba filan yok, siyah ip, beyaz ip filan deniyor, biz buna yeni bir bakış açısı getirdik.
-Nasıl bir açı bu?
-Şöyle, kısa çöp, uzun çöp uygulamasına geçiyoruz bu sene. Kısa çöpü çeken oruca başlıyor, diğerleri sabahlara kadar yiyip içebiliyor.
-İyiymiş. Peki namaz konusunda ne gibi gelişmeler yaşandı son bir yılda?
-Bunu geçen yıl sorsaydınız, 'gak guk' eder tam bir şey söyleyemezdim ama bu yıl artık rahatım. Evet, İslam'da teravih yoktur...
-Nasıl yani, az votka mı vardır?
-O konuyu ayrıca ele alabiliriz. Yoktur teravih namazı, sonradan uydurulmuştur. Evde kılmak iyidir, kılmamak daha iyidir hatta.
-Niye cami de mi yok İslam'da?
-Yok değil de, varlığı şüphelidir. Tıpkı oruç şablonunu buna uygulayabiliyoruz. Evdeki hanımın, beyin, okuldaki talebenin, işçinin, emekçinin camiye gitmesi dinen sakıncalıdır. Hatta tahrimen mekruhtur.
-Anladık, teravih yok. Peki oruç var mı?
-Onun üzerinde de ekibimle çalıştım ve buldum tabii. Tatil amaçlı tekneyle tatile çıkıp, seferi olursan oruç tutmayabilirsin. Arkadaşlar, hazır tatile çıkmışken haccı da aradan çıkarmak için çalışmaları yoğunlaştırdılar. Teknenin etrafında 7 tur yüzülürse hacı saymak gibi bir formül üzerinde uzlaşacağız gibi.

-Yine geçen sene, bu sıcakta oruç tutulmaz, hafazanallah insan çok susar, canı su çeker, demiştiniz.
-Evet bu konu önemli. Yaptığımız bilimsel ve akademik çalışmaların en manyağı da bu alanda oluyor. Bütün teknik analizler, saha etütleri, zemin araştırmaları tamamdır. Ramazan'ı sabitleme kararı alıyoruz.
-Sabitleme derken?
-Henüz erken ama seneye yetiştirebiliriz sanırım, çünkü halkımızın tam olarak hazır olduğundan emin değiliz. Ramazan'ı serin bir aya almayı planlıyoruz. Mart ya da Eylül gibi. Müminler serin havada, 8-10 saat rahat rahat oruç tutsunlar diye. Hemen akabinde cuma namazlarını da cumartesi ikindi serinliğine alacağız.
- Geçen yıl öpüşerek iftar açılmasından bahsetmiştiniz, bir de birkaç yudum şarap ile sahur yapmak vs. Bu konuda bir gelişme var mı?
-Aslında meseleye çok daha geniş açıyla bakmak, resmin büyüğünü görmek lazım. Misal iftarı şarapla açsak, şort ile namaz kılıp mini etekle... Yok bunun için biraz erken sanırım...
-Anladığımız şu hocam: İslam'da oruç yok, teravih zaten yok, namaz üç vakit o da şüpheli, bunun yerine şarap var, mini etek var, şort var, lingo lingo şişeler var...
-Yok halkımız daha o kadarına hazır değil...
-Bu seneki Ramazan eğlencemizin konuğu olduğunuz için teşekkürler. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
-Var, acayip diriyim, süper yemek yaparım, sağlıklı beslenirim, günde yarım saat koşarım, şınav çekerim, tek tek basıp bade süzerim...
-Tamam hoca kestik, kestik...
(Karakterler ve konuşma tamamen hayalîdir.)

M.Nedim HAZAR
kaynak