Mini Cooper One Çekiş Problemi

Bu konuyu okuyanlar

gerekli_isler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba bir konuda tavsiyeye ihtiyacım var,

Mini Cooper One 2011 model Benzinli 1.6 aracımda uzun bir süredir çekiş problemi var. Araçda LPG yok. Çekişteki problem artarak ilerliyor. Motor yağ yakıyordu. Ben hep bundan olduğunu düşündüm. Ama motor da yapıldı. Yağ yakımı gitti. Ama çekiş halen sıkıntılı. Motor açılmadan önce de sıkıntı olduğu için sente ayarından şüphelenmiyorum.

Bu süreçte özel bir çok servise götürdüm. Makinaya bağlayıp aracında herhangi bir hata görünmüyor deniyor. Gaz kelebeğini temizleyince düzelir diyende oldu. Onu temizlettim. Enjektörlerde sorun vardır dendi. Onlarda test cihazına bağlanıp testi yapıldı. Hava filitresi sıkıntılı olabilir diye hava filtresini söküp 2-3 km gittim. Ama sonuç aynı. En son bir servis direksiyon başına geçip test etti. Araç isteksiz dedi. Beyin güncellemeyi önerdi.

Motor yapıldığı halde araç muayeneden kaldı.

Muayene sonuçları aşağıdaki gibi.

69732

En son OBD cihazı alıp verileri kendim inceleme yoluna girdim. Torque pro ile rölantide aldığım sonuçlar aşağıdaki gibi

Video Linki ==> Rölanti de aldığım sonuçların videosu

Gene gaz pedalına dokunarak bazen dip gaz yaparak ama aracı yerinden hareket ettirmeden aldığım sonuçlar aşağıdaki gibi

Video Linki ==> Gaz verecek aldığım sonuçlar

İstanbul trafiğinde 15 dakikalık bir turda veriler aşağıdaki gibi oldu

Video Linki ==> Trafikte ODB Sonuçları

1 -Benzin depo ışığında sürüş esnasında bazen parlaklığını kaybetme ve sonra yeniden oradaki ışığın canlanması gibi rastladığım bir problem var. Ama gaza basınca ışığın yükselmesi veya rölantide zayıflaması gibi bir durum değil. Bazen rölantide bile çok canlı yanabiliyor. Devreye giren bir ekipman mı bunu yapıyor yoksa alternatör mü yeterli değil bunu anlayamıyorum. Ama akü üzerinden multimetre ile alternatörü ölçtüğümde 14.2V 14.4V arasında değişebiliyor.

2 - İlk defa bugün aracı çalıştırdığımda fan ayarı sabitken fan sesinde dalgalanmaya rastladım. Sonra kendi toparladı.

Video Link ==> Rolantide Fan sesinde değişim

Araçdaki bu semptomlarla yine bir servise gitsem. Eminim ya alternatör değiştirilecek yada katalizör ve lambda değiştirilecek. Turturursa ne ala. Ama ya nokta atışı arızayı tutturamazsa. Bu parçaların her biri yüksek maliyetli. Ama şu ana kadar gittiğim hiç bir servis verileri okuyup yorumlamadı. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bir de ODB den gelen verileri okuyup anlayabilen bir servis biliyor musunuz?

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Tr de her servis anlamıyor istanbul veya belirli illerde tanınmış kişiler var onlara gitmek lazım birde siz aldığınızdamı böyleydi yoksa sonradan mı oldu

Hiç hız denemesi yaptınız mı motor çokmu sarsılarak çalışıyor?

gerekli_isler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tr de her servis anlamıyor istanbul veya belirli illerde tanınmış kişiler var onlara gitmek lazım birde siz aldığınızdamı böyleydi yoksa sonradan mı oldu

Hiç hız denemesi yaptınız mı motor çokmu sarsılarak çalışıyor?

Cevap için teşekkür ederim. Araç 4 yıldır bende bu sorun zaman içinde oluştu. 3 sene civarıda hiç problem vermeden ve bakımları her 10bin km yapılarak geçti. Ama çekişteki problem yavaş yavaş oluştu. Rahatsız edilecek boyuta son 1 sene içinde geldi.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Cevap için teşekkür ederim. Araç 4 yıldır bende bu sorun zaman içinde oluştu. 3 sene civarıda hiç problem vermeden ve bakımları her 10bin km yapılarak geçti. Ama çekişteki problem yavaş yavaş oluştu. Rahatsız edilecek boyuta son 1 sene içinde geldi.
Motorda sarsıltı ve aşırı gürültü varmı
Hava yakıt karışımı tam oluyormu
Motor turbo beslememi

gerekli_isler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Motorda sarsıltı ve aşırı gürültü varmı
Hava yakıt karışımı tam oluyormu
Motor turbo beslememi

Açıkcası motor sesi biraz dizel gibi çıkıyor. ODB den baktığımda oksijen sensörlerinden gördüğüm 0.7V verisi bana zengin karışımın olduğunu gösteriyor. İkinci bir videosa bu biraz görülüyor gibi. Araçta turbo yok. Cevap için teşekkür ederim.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
şu videoları adam gibi koyun link olarak koymayın!

örnek.