Mezuna kalıcam ama ne yapmama gerektiğini bilemiyorum yardımcı olabilir misniz ?

Bu konuyu okuyanlar

Hasansyk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Merhaba. 11 ve 12 de tm okumuş ama kararsızlık yüzünde tsden sınava girmiş çalışmadığı içinden netleri şuanda berbat durumda olan ve mezuna kalıp sayısal çalışmayı isteyen biriyim. Temelim zayıf Antremanlarla Matematk ve Geometri bir an önce bitirmeye çalışıcam. Onun dışında hedefim il 60 ile 20k istediğim bölüm Diş hekimliği veya Veterinerlik. Nasıl çalışmam gerektiğini hiç bilmiyorum şu an ve çalışmadığım için üstümdede bir yorgunluk olmadığı için bir an önce başlamak istiyorum. Dershaneye gidebilme ihtimalim var ama kesin bişi değil. Onun dışında eğer dershane olmazsa ya halk eğitim mezun kurslarına giderim ki orasıda dershane gibi olmaz diye düşünüyorum. Ama işte dersane olmazsa halk eğitim ve evde çalışıcam youtube üzerinden. TM'den mzun olduğum için gördüğüm dersleride çöpe atmak istemiyorum arada onlarıda çalışmayı düşünüyorum ama ağırlığım tabikide Mat Fen olucak. Bir günde ne kadar çalışmalıyım? TYT AYT beraber mi götürmeliyim? Çünkü bir yandan temelde atmam gerekiyor.
Onun dışında mesela konu çalıştıktan sonra oturup soru çözmekete sıkıntı çekiyorum bunu nasıl yenebilirm? ya da önerebiliceğiniz çözümlü bir kolay-orta düzey (sıfırdan başlamış olacağım için) kaynaklar var mı? Bunun gibi bir sürü soru var aklımda. 2020 yks'ye MFden girmeye kararlıyım. Ne kadar zor olduğununda farkındayım araştırma yaptım forumlara baktım. Yine tabikide düşüncelerinizi merak ediyorum ama eğer mfden girme gibi düşünceniz varsa nedeninide yazarsanız sevinirim. Teşekkürler.

NOT: Başka forumlarda benim gibi yardım istemek için soru soranlara cevap verenlerin çoğu aklınca bir kişi bile olsa rakip elemek için öyle yapma şöyle yapma şimdi başlama. Mfyi boş ve gibi kendi lehine olacağını sandığı yorumlar atıyo az çok biliyosunuzdur kendince rakip elemeye çalışan başkalarının başarısızlıklarından mutlu olan insanları. Bu forumda öyle biriyle hiç karşılaşmadım ama yinede belirtmek istedim. Teşekkürler :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sonuç yayınlarının matematik kitapları var. Soru tarzına göre kolaydan zora 6 tane soru soruyor her sayfada soru tarzı değişiyor 2 tane de çözümlü soru gösteriyor en sonda karma test oluyor matematik için almanı öneririm. Onun haricinde körfez matematik soru bankasını alabilirsin hem soruları çözümlü hemde seviyesi düşük. Yıl sonuna doğru üst seviyeye geçmek istersen Bilfen-Karekök gibi yayınlara yönel. Fen için Palme yayınlarına bakabilirsin. Sana tavsiyem dershane olayını hallet zira muhakkak soru soracağın hocaların olsun yoksa ilerleme kaydetmez zor olur. İlk başlarda konuları anlamaya gayret et hemen soru çözmek olayına girişme bu konuda dershane çok yardımcı oluyor dediğim gibi gerekirse hocadan rica et bir tane testi birlikte çözün anlata anlata gitsin. Dershaneye gidersen onlar zaten TYT AYT çalışma zamanını halleder kendi programları vardır.

Byilmaz91

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Selam Dostum, daha önce hiç üniversite sınavına girmediğimden dolayı biraz boş opsiyonları sana anlatmaya çalıştığımı düşünebilirsin o yüzden kusura bakma, Bu sene üniversite sınavına gireceğim (#YKS 2020) Uzun zamandır ders çalışmaktayım ki notlarım bir hayli iyidir, TYT ve AYT ye çalışmalar gerçekleştirirken Gri Koç adı altında bir youtube kanalı buldum, Tonguç akademi ile ortak olarak 1 Temmuz da Yaz kampına başlıyorlarmış, paylaştıkları videoları izledim ve cidden aklıma yattı, bir hayli güzel anlatıyorlar. 1 Temmuz'da başlayacak oldukları bu çalışma planına ve videoya

Şuradan bir göz atmanı isterim, önerdiği kitapları biraz inceledim ve açıklamalarına bakacak olursak kesinlikle haklı konuşan biri, o yüzden eğer çalışma ortamı arıyor ve seni yönlendirecek yönergeleri belirlemeye çalışıyorsan bu YouTube kanalı tam sana göre. Kolay gelsin :)

Hasansyk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Sonuç yayınlarının matematik kitapları var. Soru tarzına göre kolaydan zora 6 tane soru soruyor her sayfada soru tarzı değişiyor 2 tane de çözümlü soru gösteriyor en sonda karma test oluyor matematik için almanı öneririm. Onun haricinde körfez matematik soru bankasını alabilirsin hem soruları çözümlü hemde seviyesi düşük. Yıl sonuna doğru üst seviyeye geçmek istersen Bilfen-Karekök gibi yayınlara yönel. Fen için Palme yayınlarına bakabilirsin. Sana tavsiyem dershane olayını hallet zira muhakkak soru soracağın hocaların olsun yoksa ilerleme kaydetmez zor olur. İlk başlarda konuları anlamaya gayret et hemen soru çözmek olayına girişme bu konuda dershane çok yardımcı oluyor dediğim gibi gerekirse hocadan rica et bir tane testi birlikte çözün anlata anlata gitsin. Dershaneye gidersen onlar zaten TYT AYT çalışma zamanını halleder kendi programları vardır.
Teşekkür ederim :)

Hasansyk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Selam Dostum, daha önce hiç üniversite sınavına girmediğimden dolayı biraz boş opsiyonları sana anlatmaya çalıştığımı düşünebilirsin o yüzden kusura bakma, Bu sene üniversite sınavına gireceğim (#YKS 2020) Uzun zamandır ders çalışmaktayım ki notlarım bir hayli iyidir, TYT ve AYT ye çalışmalar gerçekleştirirken Gri Koç adı altında bir youtube kanalı buldum, Tonguç akademi ile ortak olarak 1 Temmuz da Yaz kampına başlıyorlarmış, paylaştıkları videoları izledim ve cidden aklıma yattı, bir hayli güzel anlatıyorlar. 1 Temmuz'da başlayacak oldukları bu çalışma planına ve videoya

Şuradan bir göz atmanı isterim, önerdiği kitapları biraz inceledim ve açıklamalarına bakacak olursak kesinlikle haklı konuşan biri, o yüzden eğer çalışma ortamı arıyor ve seni yönlendirecek yönergeleri belirlemeye çalışıyorsan bu YouTube kanalı tam sana göre. Kolay gelsin :)
Estağfirulah öyle düşünmem tabikide. Önerilerin için sağol hemn bakıcam videoya. Teşekkür ederim. Başalrılar sınavda istediğin yeri kazanırsın inşallah :)

Byilmaz91

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Estağfirulah öyle düşünmem tabikide. Önerilerin için sağol hemn bakıcam videoya. Teşekkür ederim. Başalrılar sınavda istediğin yeri kazanırsın inşallah :)
Ne demek, rica ederim. Umarım siz de istediğiniz yeri kazanırsınız :)

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Allah kolaylık versin.

Mezuna kalma sebeplerini iyi düşünmeyip aynı hataları tekrar edersen bir dahaki seneye 'TEKRAR DENEYECEĞİM' diye başlık atarsın.

Yeteneğin gerçekten Sayısal yada Sözel'mi hiç düşündün mü, test ettin mi?

Maalesef bir çok öğrenci daha hangi alanda daha başarılı hangi alanda daha yetenekli olduğunu anlamadan alan seçiyor. Öncelikle bu konuyu açıklığa kavuştur.

Çalışmaya şimdiden başlamak istiyorsun çok güzel. Ancak çalışabilmek için de yapılması gerekenlerden birincisi internetten, sosyal medyadan uzak durabilmek.

Birkaç örnek vereyim.
- Tanıdığım öğrencilerden biri 12. sınıf olunca önce evin internetini kapattırmıştı.
- Başka bir öğrenci sadece Pazar günleri bilgisayar oynamayı 2 saat ile sınırlandırmıştı. Çalışmaya başlamadan cep telefonunu uçak moduna alırdı.

"Berbere tıraş olmaya gittim. Sırada bekliyorum bir delikanlı da sıra bekliyor. Ama bu sırada da test çözüyor. Göz ucuyla baktım test kitapçığı masada yanında telefon. Delikanlı soruyu okuyor o sırada cep telefonuna bir mesaj düşüyor hemen mesajı kontrol ediyor. Soruyu tekrar okuyor. Çözmeye başlıyor birkaç rakam yazıyor ki yeniden mesaj gelince cep telefonuna bakıyor. Bazan mesaj yazıyor telefonu bırakıyor. Ancak bu sırada soruyu unutuyor. Yazdıklarını siliyor, soruyu yeniden okuyor. Kısır döngü devam edip gidiyor. 20 dk. içinde çözdüğü 4-5 soru ne kadar doğrudur ne kadar verimli olmuştur. Sorsanız günde 7-8 çalıştığını söyleyecektir.

Sonuç olarak istediği yerleri kazananların kazanamayanlardan bir fazlalığı yok sadece daha
- Tutarlı,
- Disiplinli,
- Fedakar,
- Bilinçli,
- ......
liste uzayıp gider ancak temel olarak her insanın elde edebileceği özelliklerdir.

İnsan beyninin kullanıldıkça geliştiği bir gerçektir. Öğrenme süresi kişiden kişiye değişen bir durumdur. Kişi nasıl öğrendiğini bilmeli (yazarak, okuyarak, kaç tekrar sonucu vs.) Çalışırken o tekniği uygulamalı.

Matematikten özel ders veren bir öğretmen baktığım zaman sorunun doğru cevabını %50 görüyorum demişti. Onbinlerce soru çözmenin bir sonucu.

Başarılar.