Meslek Lisesi Moral Bozukluğu

Bu konuyu okuyanlar

dark4975light

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Elektrik - Elektronik bölümunde okuyorum. 10. sinifa gidiyorum. Bölumumde pek basarili degilim. Moralim asiri derecede bozuk hayattan soğudum. 11. sinifta 3 gun meslek 2 gün Edebiyat vb dersleri gorucekmisiz. Ben fazla sevmedigim ve beceremedigim meslekte basarisiz olup ailemi yüz üstü birakicam diye cok korkuyorum. Ne yapmaliyim lutfen tavsiye falan verin. Matematik vb derslerde kalkiyormus Universite sinavinda neler yapicam kafam almiyor. Lutfen yardim edin

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bu alana merakın, ilgin var mıydı yoksa ailen zoruyla mı yazıldın?

dark4975light

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Aile zoruyla değil başka bölüm secicektim ac kalirsin laflari yuzunden bu bolumu yazdim. Fazla merakim var sayilmaz ama yinede azda olsa vardi

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Meslek lisesini bitirdin, sifatin ne? Elektrikci. Isyeri acma belgesi sahibisin.

Duz Andolu lisesi mezunusun, sifatin ne?
HİÇ.
Bir sifat sahibi olmak icin üniversite bitirmek zorundasın.

Fen lisesi mezunusun. Sıfatın ne?
HİÇ.
Bir sifat sahibi olmak icin üniversite bitirmek zorundasin.

Once meslek lisesini sana engel olarak gormeyi birak.
Avantajlarina bak.
Mesela sinifinda genel olarak ogrencilerin basari durumunu bir gozlemle.
Henuz 10. Siniftasin gunluk duzenli programli bir calismayla meslek kategorisinde okul birincisi olabilirsin.

Okul birincisi oldugunda universite sinavinda yerlesmelerde okul birincisi kontenjanindan iyi bir yere cok cok rahat yerlesebilirsin.
Eger unuversitede okudugun alanla ilgili bir alani tercih edersen ek puan avantajindan faydalanirsin.

Bu ne demek?

Diyelim ki Fen lisesinde senden cok daha basarili caliskan bir ogrenci olsun.

Senden cok daha fazla matematik fen vs cozmus olsun.

Sinavdada fena denilmeyecek bir puan almis olsun.

Sen ise ondan cok daha kotu yapmis olsan dahi ikinizde atiyorum Elektrik Elektronik muhendisligini tercih etmis olun.

O vatandan senden cok daha yuksek puanli olmasina ragmen yerlesemeyebilir, sen okul birinciligi kontenjanindan oraya yerlesebilirsin.

Su saatten sonra gecmise donemezsin.

Kendine yol haritasi ciz. Mevcut durumunun avantajlari ne arastir ve o yonde azimle sabirla calis.

Sizlanarak sikayet ederek lanet okuyarak hicbir sey degistirmezsin.

Calisarak plan yaparak gelecegi sekillendirirsin.

Engelleri degil avantajlari gor

dark4975light

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Meslek lisesini bitirdin, sifatin ne? Elektrikci. Isyeri acma belgesi sahibisin.

Duz Andolu lisesi mezunusun, sifatin ne?
HİÇ.
Bir sifat sahibi olmak icin üniversite bitirmek zorundasın.

Fen lisesi mezunusun. Sıfatın ne?
HİÇ.
Bir sifat sahibi olmak icin üniversite bitirmek zorundasin.

Once meslek lisesini sana engel olarak gormeyi birak.
Avantajlarina bak.
Mesela sinifinda genel olarak ogrencilerin basari durumunu bir gozlemle.
Henuz 10. Siniftasin gunluk duzenli programli bir calismayla meslek kategorisinde okul birincisi olabilirsin.

Okul birincisi oldugunda universite sinavinda yerlesmelerde okul birincisi kontenjanindan iyi bir yere cok cok rahat yerlesebilirsin.
Eger unuversitede okudugun alanla ilgili bir alani tercih edersen ek puan avantajindan faydalanirsin.

Bu ne demek?

Diyelim ki Fen lisesinde senden cok daha basarili caliskan bir ogrenci olsun.

Senden cok daha fazla matematik fen vs cozmus olsun.

Sinavdada fena denilmeyecek bir puan almis olsun.

Sen ise ondan cok daha kotu yapmis olsan dahi ikinizde atiyorum Elektrik Elektronik muhendisligini tercih etmis olun.

O vatandan senden cok daha yuksek puanli olmasina ragmen yerlesemeyebilir, sen okul birinciligi kontenjanindan oraya yerlesebilirsin.

Su saatten sonra gecmise donemezsin.

Kendine yol haritasi ciz. Mevcut durumunun avantajlari ne arastir ve o yonde azimle sabirla calis.

Sizlanarak sikayet ederek lanet okuyarak hicbir sey degistirmezsin.

Calisarak plan yaparak gelecegi sekillendirirsin.

Engelleri degil avantajlari gor

Yazdigin yazi icin cok tesekkur ederim.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
En matrağı meslek lisesi kafaya takma ben bölüm (elektrik elektronik)birincisiydim yinede bişey olamadım önemli olan üni

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Elektrik - Elektronik bölümunde okuyorum. 10. sinifa gidiyorum. Bölumumde pek basarili degilim. Moralim asiri derecede bozuk hayattan soğudum. 11. sinifta 3 gun meslek 2 gün Edebiyat vb dersleri gorucekmisiz. Ben fazla sevmedigim ve beceremedigim meslekte basarisiz olup ailemi yüz üstü birakicam diye cok korkuyorum. Ne yapmaliyim lutfen tavsiye falan verin. Matematik vb derslerde kalkiyormus Universite sinavinda neler yapicam kafam almiyor. Lutfen yardim edin

Ben de meslek lisesi mezunuyum elektronik, askerden sonra işimi yaparım diye düşünüyordum ancak adam akıllı bir yer bulamadım şansa mesleğimle ilgisi olmayan büyük bir kurumsal firmada işe başladım halende orada devam ediyorum. Sen bu işi yapacak mısın kendine onu sor artık elektronik tamiri vs kalmadı bozuldu at yenisini al mantığı var veya kart değiştir mantığı.

Ben senin yerinde olsam sıkı bir yabancı dil ve yazılıma dönerim.

Reaksiyon puanı
296
turizm meslek lisesine geçiş yap yabancı dilin olur turist gezdirirsin

Furkan0223

Asistan
Reaksiyon puanı
153
Bak aklımda olan ve hiç bir zaman bitmeyen ölmeyen meslekleri yazayım sana;
Fırıncılık
Elektrik elektronik
yazılım
Aklıma gelen bunlar bitmez bu meslekler sen mesleğini araştır bak ne oluyor faydaları nelermiş

dark4975light

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ben de meslek lisesi mezunuyum elektronik, askerden sonra işimi yaparım diye düşünüyordum ancak adam akıllı bir yer bulamadım şansa mesleğimle ilgisi olmayan büyük bir kurumsal firmada işe başladım halende orada devam ediyorum. Sen bu işi yapacak mısın kendine onu sor artık elektronik tamiri vs kalmadı bozuldu at yenisini al mantığı var veya kart değiştir mantığı.

Ben senin yerinde olsam sıkı bir yabancı dil ve yazılıma dönerim.

11.Sınıfta bölüm değiştirme yok diye biliyordum

dark4975light

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ailem de okul değiştirmem tarafında değil yıl başı hep demiştim

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
1992 Aydın Teknik Lisesi Elektrik bölümü mezunuyum. En güzel günlerim burada geçti. Kendim istemedim elektrik işine devam etmeyi, devam eden arkadaşlarım var. Rahat ol bir arkadaş uzun uzun yazmış aynen katılıyorum, meslek lisesi iyidir takma kafana kardeşim rahat ol okumayı hiç ihmal etme elbet bir yerlere okumakla gelirsin. Moralini bozma sen.

dark4975light

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Yarın elektronik işim var beceremiceğim diye çok korkuyorum beceremicem de büyük ihtimalle.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Nette bir çok örneği var azcık araştırma ile yapabilirsin, inan bende elektrik okurken dedim yapamayacam heralde diye sıkıntıya sokuyordum kendimi meğer ne güzel bir meslek sahibi olmuşum.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
1-öncelik olarak madem başladın ,okulunu bitir,diplomanı al
2-yarın ne olacak diye korkma,hoşuna giden mesleğe araştır,ağırlığını ona ver(gençsin zamanın çok(bu arada elektronik bilgini de geliştir))
Asıl ne zaman korkmaya başlarsın ,ALLAH c.c. nasip ederde ,evlenirsin,aile kurarsın,o zaman iş aş derdine düşersin(meslek çok önemlidir)
3-önemli olan ne yöne becerin var,makinelerden mi hoşlanıyorsun yoksa insan ilişkilerimi,hesap kitap mı,kendine yön çiz men lazım.
Makine operatörlüğü de küçümsenecek iş değildir.
4-artık zamanımızda maalesef tek meslek yeterli gelmiyor.
5-ehliyetini al (A-B-C)
6-Beceremem diye korktuğunu yazmışsın,ucunda ölüm mü var,yoksa alacaklılar sırada mı :)bekliyor,sıkıntı yapma geçersin,buraya gelip kendini ifade ettiğine göre demek ki okulunu da geçebilecek beceriye sahipsin.
7-Ailenle otur konuş,korkma ailen için endişe etme,fikirlerini al,babana danış,iş hayatı hakkında tecrübelerini sor(fikrinin sorulması babanın da hoşuna gider)
8-Ambassador un tavsiyesini dinle ,gelecek elektronik,elektrik üzerine(kendini küçük görme)programcılık öğren.
9-Belki 40-50 yaşlarına gelince bu günleri düşünüp güleceksin,Boşuna korkmuşum diye

FlexsNutella

Doçent
Reaksiyon puanı
424
Akışına bırak heyecanını hemen yenemezsin bende çok heyecanlanan biriydim mezuniyet törenimiz vardı ben oturdum sadece beni çağırmalarını bekledim hiçbir şey düşünme sadece izle ve o an aklına ne geliyor ise onu yap.

dark4975light

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
0
Nette bir çok örneği var azcık araştırma ile yapabilirsin, inan bende elektrik okurken dedim yapamayacam heralde diye sıkıntıya sokuyordum kendimi meğer ne güzel bir meslek sahibi olmuşum.
Obektif olarak dusunursen elektrik mi daha iyi elektronik mi ? merakimdan soruyorum. Cuma gunu alan secicegiz bilgi topluyorum

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398

tarzzamani

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Endüstri meslek mezunuyum. Bırak üniversiteyi master yaptım. Neredeyse hoca oluyordum ayıp olur diye yapmadım. :D Umudunu kaybetme kardeşim

dark4975light

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Endüstri meslek mezunuyum. Bırak üniversiteyi master yaptım. Neredeyse hoca oluyordum ayıp olur diye yapmadım. :D Umudunu kaybetme kardeşim
Valla tebrik ederim seni abi :D karışmak gibi olmasın ama bu eğitim sisteminde hoca olmamıssın iyi ki öğrenciler ayrı kafada öğretmenler müfredat desen kafalarına göre değiştiriyorlar.

noobstar96

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Liseden mezun olduktan sonra ara eleman olursun, sana tavsiyem üniversiteye odaklan bu arada meslek lisesinde sınıf geçmek çok kolay pek dert etmene gerek yok.

dark4975light

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Yarin elektronikten performansim var. Flip Flop lehimleme ve 2 tane sinavim var kafayi yemek üzereyim sanirim