Meltdown ve Spectre açıklarında eski anakartlar

Ben bu videoları ilk çıktığı zaman hepsini yorumladım ama paylaşmadım Google'ın yaptığı haberide biliyorum gördüm Videoda denilenlere göre 1 saatlik işi 5-6'a uzatmak gibi bir şey bu güncellemeler ile tamamen güvenli halde kaldığını sanıyorsun yanılıyorsun Bir kere Sorun donanımsal Bios güncellemesi yapmazsan diğer saçma sapan güncellemelerin yapmanın hiçbir önemi kalmaz
Kardeşim ben yüzde yüz kapatılır diye iddiada bulunmadım. Ama bu yamaları boş bulmak ve gereksiz bulmak bana göre akılsızlıktır. Ayrıca bugüne kadar donanımsal pek çok açık çıktı ortaya. Ben bu konuyu "Spectre ve Meltdown üzerine" diye açsaydım bu detayları konuşurduk. Tamamen haksızsın da demiyorum sadece yamaları gereksiz bulmanı yersiz bulduğumu söylüyorum. Ben bu konuyu "Eski anakartlara güncelleme gelir mi gelmez mi" teması ile açtım. Konu farklı yani anlatabildim mi?

Abi. Olayı özetleyelim. İşlemcilerde önbellek olur. Bu önbellekler sizin yapacağınız işi önceden tahmin etmek amaçlı tasarlanmıştır. Bu yüzden internete ne kadar login, kart vb. Verisi girdiyseniz hepsi orada durur. Bu önbelleklerde bir güvenlik duvarı olur. 20 senedir bu duvarı aşılmaz ve çok güvenli olarak bildik. Gidip açığını bulmuşlar. Sonra mecburen yayınlamışlar. Yok yazılım yok bios güncellemesi geçin bunları. Sorun işlemcide. Güncelleme yapmayın açık konuşuyorum. Hiçbir faydası olmayacak. Şu an tek çözüm işlemciyi çıkarıp çöpe atmak. Sıkıntı etmeyin. Kolay erişilebilir bir açık değil. Kaynak kodları dışarı verilmedi. Ortalarda dılaşmıyor. Hani Gta vice city değil bu internetten okuyup nuttertools yazmaya benzemez. İçiniz rahat olsun hiçbir şey olmaz sizin bilgisayarlarınıza.
Aynen öyle. Ama dediğim gibi güncellemeler kesinlikle boşa değil. Özellikle internet sitelerinde yaptığımız işlemler için tehlike daha fazla. Tarayıcılar boşa güncelleme çıkarmıyor. Tabi herkesin kullanabileceği açıklar değil bunlar. Benim söylemek istediğim başkaydı.

Kardeşim ben yüzde yüz kapatılır diye iddiada bulunmadım. Ama bu yamaları boş bulmak ve gereksiz bulmak bana göre akılsızlıktır. Ayrıca bugüne kadar donanımsal pek çok açık çıktı ortaya. Ben bu konuyu "Spectre ve Meltdown üzerine" diye açsaydım bu detayları konuşurduk. Tamamen haksızsın da demiyorum sadece yamaları gereksiz bulmanı yersiz bulduğumu söylüyorum. Ben bu konuyu "Eski anakartlara güncelleme gelir mi gelmez mi" teması ile açtım. Konu farklı yani anlatabildim mi?

Aynen öyle. Ama dediğim gibi güncellemeler kesinlikle boşa değil. Özellikle internet sitelerinde yaptığımız işlemler için tehlike daha fazla. Tarayıcılar boşa güncelleme çıkarmıyor. Tabi herkesin kullanabileceği açıklar değil bunlar. Benim söylemek istediğim başkaydı.
Sorunu tamamen cevaplıyorum büyük ihtimalle eski anakartlara bios güncellemesi gelmeyecek çünkü bu da intelin yaptığı bir pazarlama yöntemi bir açıklığı farkettiler bile bile yeni nesil işlemcileri duyurdular neden sence niye düzeltip korunaklı bir halde piyasaya çıkmadı ben söyleyeyim eski tip üst seviye parçaların alınmaması amacıyla bu yapıldı böylece Anakart üreticileride intelin planına uyarak yeni nesil ürünlere güncellemeyi vermeyi ihmal etmeyecek Sonuçta bunu mobil platformunuda düşünerek örnekler verebiliriz hatta orada durum dahada karmaşık

Valla az önce internetten kart ile alışveriş yaptım. Hiçte deertlenmedim. Çünkü mecburdum. Yapabilecek bir şey yok. Hayata normal devam edin hiçbir şey olmayacak. Hedef biz değiliz. Sunucular.

Valla az önce internetten kart ile alışveriş yaptım. Hiçte deertlenmedim. Çünkü mecburdum. Yapabilecek bir şey yok. Hayata normal devam edin hiçbir şey olmayacak. Hedef biz değiliz. Sunucular.
Bir yandanda öylede mesela ünlü biri olsaydın başın derde girebilirdi esas sıkıntı onlarda yani .d

TARAYICINIZI SPECTRE AÇIĞINA KARŞI KONTROL EDİN...

Tencent’in XUANWU Laboratuarı, web tarayıcılarının Spectre’e karşı savunmasız olup olmadığını kontrol eden bir test sayfası yayınladı. Sayfayı ziyaret edip testi başlatarak tarayıcınızın Meltdown veya spectre ye karşı açık içerip içermediğini bulabilirsiniz.

Aşğıdaki Linke Tıklayınız (Click to Check).
TIKLA

Benim PC deki kontrolümde Firefox, IE, Edge de Spectre Açığı çıkmadı. Opera da Açık çıktı.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen üyeler (Toplam:21)

stat counter