Matematiğin Suyunu Çıkarın

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Özellikle üniversite öğrencilerinin en büyük dostu olan bilimsel hesap makinelerinin bir benzerini artık bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Önceden sadece online olarak kullanılabilen eCalc, kosinüsten tanjanta, logaritmadan birim dönüşümlerine kadar matematikle ilgili aklınıza gelecek tüm işlemleri yapabiliyor. Şimdi ise eCalc temel hesap makinesi, ücretsiz bir Windows uygulaması olarak indirilebiliyor. Büyük tuşları ve renkli yapısıyla Windows'un varsayılan makinesine iyi bir alternatif olan eCalc, karmaşık bilimsel işlemler için online sürümüne yönlendiren kocaman bir tuş barındırıyor.

:: eCalc hesap makinesi uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.

ecalc.jpg

Bilgi İçin: eCalc
Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

cool_eagle

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bir matematikçi olarak yararlı bişi olacağını düşünüyorum :D

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
baya iş görür, varyans falan da hesaplasaydı tadından yinmezdi :D

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Teşekküerler Alengirli güzel program...

Ben şimdilik taşınabilir olanı ile idare edeceğim... :D

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
eyvallah baba, harbi alengirli işlerin adamısın vesselam.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Windows'un klasik hesap makinesinden pek farkı yok. Bilimsel mod tuşuna tıklayınca da internet tarayıcısını açıp internet sitesi üzerinden çalıştırıyor-ki bir hesap makinesi için asla kabul edilebilir değil.

dragonfly'ın verdiği çok daha fonksiyonel, çok daha geniş ve hemen her türlü işlemi yapabilecek bir program.

Bir de grafik çizebilmeyi ve kendi oluşturduğunuz matematiksel söz dizimlerini (script) çalıştırabilmeyi isterseniz, Eigenmath hem çok kolay kullanımı ile, hem sadeliği ve fonksiyonelliği ile size yetecektir.

Örneğin draw(3x2+5x+4) komutunu veriyorsunuz ve bu parabolun grafiğini çiziyor hemen. Ya da denklemleri verip çözmesini istiyorsunuz.

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Microsoft'un kendi orijinal denklem çözme ve grafik çizme gibi gelişmiş uygulamalar için ürettiği bir program da var. (Powertoys isimli paketlerden biri.)

Chester Merve

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bir matematikçi olarak yararlı bişi olacağını düşünüyorum :D

"Matematikçi" kısmına katılıyorum. :D

Ancak bence böyle programlar kullanılmamalı. Neden derseniz, pratik zekamızı geliştiremedikten sonra asla verimli bir Matematik-bilir olamayız. Her zaman işlemleri akıldan yapma taraftarıyım. 2. dereceden denklemleri bile. Uzun sürsün. Önemli değil. Evde oturup akıldan soru çözmeyi deneyin, hızlanacaksınız. ;) Ama sınavlarda sorun oluyor. Akıldan yaptığım için direk sonucu yazasım geliyor. :D Eee, gülü seven dikenine katlanır. Matematik'in de dezavantajları yok değil. Bağımlılık yaptı mı, asla bırakamazsın.

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
ratik zekamızı geliştiremedikten....
falan demişsin bu makineleri zaten 4 işlemde kullanacaklarını zannetmiyorum. Saatlerce zaman alan bir çözümü kısaltmak için kullanılıyor bunlar. :)

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Hep en pratik ve kolay kullanılanları verilmiş bende enzor ve en iyisini tavsiye ediyorum...Matlab

Tabiki hesap makinası olarak kullanılması biraz zor o yüzden Alengirli, elmacık ve dragonfly' ın tavsiye ettiklerini kullanmanız daha uygun olur :)