Manjaro Hızlı Kurulum Rehberi 2018

Bu konuyu okuyanlar

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Rt9EMNMd.png

Son zamanlarda Linux kullanıcıları arasında oldukça popüler hale gelen Manjaro Linux, emin adımlarla ve sağlam bir topluluk desteğiyle yoluna devam ediyor.
Manjaro Linux hâlen Arch Linux tabanlı bir dağıtım olsa da, kendi yansı ve depolarını oluşturmuş durumda. Kendi geliştirdiği araçların yanısıra, kendisine özgü paketleri ve felsefesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Bu kurulumda çok detaya girilmeden, sade tutulmaya çalışıldı. Eksik kalan veya anlaşılmayan kısımlara sonradan ekleme düzenleme yapılabilir.

Anlatıma geçmeden önce yapılması gerekenler:
*
Kurulum yapmayı düşündüğünüz disklerde veya disk bölümlerinde yedeklemeniz gereken verileriniz varsa işe yedekleme ile başlamalısınız.
*
Manjaro XFCE ISO kalıbını indirin, bu anlatımda Downloading File /xfce/18.0-rc3 - Manjaro Linux - OSDN sürümü kullanılmıştır.
* Hash değerini kontrol edin (Örnek olarak Windows üzerinde
HashTab, Linux üzerinde Hash Checker ya da uçbirimden; nasıl isterseniz..)
* ISO kalıbını Windows üzerinde
RUFUS, Linux üzerinde ise mintstick ile USB üzerine aktarın. İsterseniz DVD ortamı hazırlayıp kullanabilirsiniz.

WcaIRFy0.jpg

Kuruluma başlıyoruz:

Her şey hazır olduğunda USB veya DVD ile (varsa UEFI seçimi yaparak) sistemi başlatın ve ilk resimdeki ekranın gelmesini bekleyin,
* Bu ekranda Klavye yerleşim düzenini Türkçe olarak ayarlayın > keytable=tr
* Kapalı kaynak sürücü kullanan bir ekran kartımız (ATI/NVIDIA) varsa seçim şu şekilde: driver=nonfree,
*
INTEL, eski model AMD veya Nvidia kartlar için driver=free seçimi yapın.
* Boot: Manjaro.x86_64 xfce seçeneği üzerinde iken ENTER ile devam edin, masaüstünün gelmesini bekleyin.

Masaüstümüz geldiğinde Install Manjaro simgesine çift tıklayın veya Manjaro Hello penceresinde alt kısımda gördüğünüz Yükleyiciyi başlat düğmesine tıklayın.

Bu pencerede Dil: Türkçe seçimi yapıp devam edin;

Yukarıda Türkçe seçimi yaptıysanız otomatik olarak Sistem Yereli Europe/Istanbul ve Turkish(Turkey) olarak gelecektir. Herşey yolunda ise Sonraki düğmesine tıklayın.

Yine bu ekranda da önceki seçimimizin sonucu olarak Turkish ve Default seçili gelecektir. Sonraki düğmesine tıklayın.

Disk Bölümleme sekmesinde o anda bilgisayarımızda bulunan diskler görüntülenmekte ve seçim yapmamız istenilmektedir.
Bu kurulumda, Elle bölümleme seçeneği ile devam edilerek önceden hazır olan bölümlere kurulum yapılmıştır.
Bölümlendirme konusunda bilginiz yok ise kısa bir araştırma yapabilirsiniz.
Bilgisayarınızdaki disk(ler) boş durumda ise Diski sil seçimi yaparak devam ederseniz, Manjaro sizin yerinize tüm bölümleme ve dosya sistemi seçimi işlemlerini otomatik olarak yapacaktır.

Resimdeki seçimlere dikkat ederek Root (kök) bölümünü ayarlayalım :

Kurulum yaptığınız makinada UEFI bios desteği varsa Resimdeki seçimlere dikkat ederek ESP (EFI System Partition) bölümünü ayarlayalım :

Yeterli miktarda Swap (Takas) bölümünü ayarlayalım; genellikle fiziki bellek (RAM) miktarının iki katı Swap boyutu tercih edilmekte..

Bölümlendirme sonunda aşağıdaki gibi bir yapılandırma ortaya çıktıysa Sonraki düğmesine tıklayıp devam ediyoruz..

Kullanıcı Tercihlerimizi belirleyip devam ediyoruz.

Kurulum Bilgileri sekmesinde şu ana kadar yaptığımız yapılandırmanın bir özeti karşımıza geldi ve son kontrolü yapıp Yükle düğmesine basarak devam etmemiz isteniyor:

Ortada çıkan küçük iletişim penceresinde; "aklınızı başınıza alın, emin misiniz, son kararınız mı?" sorularına cevap aranıyor.

Bu adımdan itibaren kahvenizi içmeye başlayabilirsiniz, donanım seviyenize de bağlı olarak kahveniz bitmeden kurulum bitecek..

Bu sekmeye geldiyseniz, her şey yolunda gitmiş demektir. Bilgisayarı Şimdi yeniden başlat kutucuğunu işaretleyip Tamam düğmesine basarak yeniden başlatın.

Aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacak ve o anda sisteminizde önceden yüklediğiniz ve önyükenebilir durumda olan İşletim sistemleri listelenecektir..
Hiç bir şeye dokunmayın veya ENTER tuşuna basın. İsterseniz diğer işletim sistemlerini de bu ekrandan seçebilirsiniz, önyükleme (boot) yaparak başlatabilirsiniz.

İşte Manjaro, bütün sağlamlık ve zerafetiyle karşınızda !
Nezaketi de elden bırakmadan, Manjaro' ya Hoşgeldin! diyerek bizi karşıladı bile..

Önce güvenlik diyorsanız gelen Güncellemeleri yüklemelisiniz.

Beğeneceğinizi umuyoruz, güzel günlerde kullanın...

Bu Hızlı kurulum Rehberi @rise tarafından SDN Forum için hazırlanmıştır. 26.10.2018

Son düzenleme:

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Emeğine sağlık abi zorla bıraktıracaksın Windows'u bana.. :)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bırakmaya gerek kalmadan anlatımdaki gibi iki veya üç sistem bir arada kullanılabilir.

rtahaeslik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Elinize sağlık. En son Manjaro yüklediğimde üşengeçlikten otomatik bölümlendirme yapıyordum ve enteresan bir şekilde yükleme sonrası kurulumlarda disk hemeb dolu veriyordu. Sanırım diski biçimlendirmiyordu :)

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Arkadaşlar bu Manjaro neden bilmiyorum ama karanlık bir kaç teması ve arch tabanlı olmasından dolayı nedendir bilemiyorum fakat hoşuma gitti malum insanların çoğunluğu siyahı sever çünkü bana göre asalettir ben yazılım işine girmeyi düşünüyorum nedense yaptığım bir araştırma sonucu Opensuse diye bir dağıtım gördüm oda tamamiyle yazılımcılar için geliştirilmiş siz ne dersiniz ben daha önce Arch'ı kullandım akıyordu kullandığım en hızlı Linux'tu diyebilirim ama şu anda masaüstümde yüklü olmasına rağmen ekran gelmiyor şeytan diyor geç fakat bir taraftan kararsızlık diğer taraftan korku ne dersiniz ayrıca sürekli format bilgiyi tazelesede yine de Hdd'ye zarar verir kararsızım!

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Arkadaşlar bir fikri olan yok mu acaba?

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Sabit diske en fazla ne kadar zarar verebilir, ömründen ne kadar yiyebilir ki. Bence maddî olanakların çok aşırı kısıtlı değilse böyle şeylerden korkma.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Sabit diske en fazla ne kadar zarar verebilir, ömründen ne kadar yiyebilir ki. Bence maddî olanakların çok aşırı kısıtlı değilse böyle şeylerden korkma.
Peki Opensuse'mi yoksa Manjaro'mu ben Manjaroyu beğendim nedense yazılım için diyorum deposu gelişti diyorlar ama kararsızım bu arada sen kullanıyor musun Manjaro?

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
@_FAUST_ Linux'a yeni geçdiğimi söyleyebilirim, bende Manjaro kullanıyorum. Normal kullanımlar için Manjaro çok iyi denebilir, ancak OpenSuse hakkında bir bilgim yok.

@rise yada @Umut YAZGAN arkadaşımız sana bu konuda detaylı bir yardım edebilir.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Steamde ücretsiz güzel bir silahlı oyun var mı acaba?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Ek bir bilgi:

* ISO kalıbını Windows üzerinde RUFUS, ... hazırlayıp kullanabilirsiniz

(RUFUS kullanacak olanlar için)
Her ne kadar Rufus arayüzü uyarı penceresinde (Önerilen ISO Yansıması modu olarak gösterilse de)
Manjaro Kullanıcı Kılavuzu'nda DD Yansıma modu seçilmesi öneriliyor. Bkz.

Mesaj otomatik birleştirildi:

1.16 GB Heyyy maşallah. :)

Son düzenleme:

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482

Bu sekmeye geldiyseniz, her şey yolunda gitmiş demektir. Bilgisayarı Şimdi yeniden başlat kutucuğunu işaretleyip Tamam düğmesine basarak yeniden başlatın.

BURAYA KADAR HER ŞEYİ YAPTIM
YENİDEN BAŞLATINCA AŞAĞIDAKİ GİBİ BOOT EKRANI GELMEDEN DİREKT OLARAK WİN 10 BOOT EKRANINA GEÇİYO

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
V6zzntE6.png

En altta bulunan seçeneği (Detect EFI bootloaders) çalıştırıp sonucu görebilir miyiz ?

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Tamam laptop karşısına geçince deneyip atarım @rise

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
photo_2020-03-01_18-46-33.jpg

en üstekine tıklayıp giriş yaptım
ama şöylede bir sorun var flash disk takılı olunca linux normal açılıyo flash diski çıkarıp yeniden başlatınca yeniden windows başlatılıyo

artı bir not linux flash diske değil windows D sürücüsünü biçimlendirip kurdum

1.png

linux arayüzünde D bölümünü biçimlendirebiliyorum ama windows da eski hali var

Son düzenleme:

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
USB üzerinden Manjaro ile bilgisayarı başlattığında,
Önce Gparted uygulaması ile dikkatlice D bölümünü Ext4 olarak biçimlendir.

Bilgisayarı yeniden başlatıp Manjaro kurulumuna başlayıp Ext4 dosya sistemi ile biçimlendirdiğimiz bölüme yüklemeyi yapabiliriz.

Efi vs. diğer seçeneklere dokunmadan yüklemeyi bitiririz. Hata gelirse çözeriz.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Ekran görüntüsü_2020-03-02_22-32-15.png

Dediğini yaptım Böyle bir şey çıktı ama hala Linux'u atlayıp Windows'a geçiyor

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bios>Boot seçeneklerinde Windows ile Manjaro ayrı ayrı görünüyor mu?

Açılışta F8 vs. Boot Menu kısayolunu kullanarak istediğin işletim sistemini başlatmayı denedin mi?

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
sorunu buldum galiba arkadaşlar
-sırfırdan kurulum yapmak istedim windows un yanına bir şey farktettim efi kurulum yapmak isterken efi bölümünü ayırırken bayrak olarak esp yok seçenekler arasında

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
sorunu buldum galiba arkadaşlar
-sırfırdan kurulum yapmak istedim windows un yanına bir şey farktettim efi kurulum yapmak isterken efi bölümünü ayırırken bayrak olarak esp yok seçenekler arasında
Bağlantıdaki resimde gösterildiği gibi (boot flag) seçili durumda mı ?

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Üstad sorunu komple çözdüm kurulum sırasında Windows u silip manjaro yu temiz kurulum yaptım

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Kalıcı çözüm uygulamışsın, hayırlı olsun.
Aynen öyle ama başka bir sorunum var şimdi pc 1 bir buçuk saat çalıştıktan sonra donuyo 10 saniye kadar bekliyorum geri düzeliyo çekirdekde mi bir sıkıntı var acaba

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Ayrı bir başlıkta çözüm arayabiliriz, istersen ekran kartı ve çekirdek sürümü gibi bilgileri ekleyerek yeni bir konu açabilirsin.

Kod:
mhwd -li
çıktısından başlarız..

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
@rise üstad çok sorun olmadı şimdiye kadar donduğu zaman 1 kere esc yapıyorum düzeliyor yine olursa yine aynısını yapıyorum

Ayrı bir başlıkta çözüm arayabiliriz, istersen ekran kartı ve çekirdek sürümü gibi bilgileri ekleyerek yeni bir konu açabilirsin.

Kod:
mhwd -li
çıktısından başlarız..
ama dediğinizi düşünücem