MacbookPro Ne yapacağım ben bu külüstürle ?

Bu konuyu okuyanlar

Yiğit Çimen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Selamlar arkadaşlar,
2014 yazunda Üniversiteyide kazanmamla birlikte yeni bir dizüstü bilgisayar almaya karar vermiştim.Aşırı oyun bağımlısı olduğumdanda ozaman bir çılgınlık yapıp 3000 dolara macbook pro almıştım.(Ahh ahh ilk aldığımda canavardı canavar).

Aldığım bilgisayarın özellikleri şöyle;

MacBook Pro (Retina, 15-inch, Late 2013)
2,3 GHz Intel Core i7
16 GB 1600 MHz DDR3
512gb SSD
NVIDIA GeForce GT 750M 2048 MB
Intel Iris Pro 1536 MB

Şuanda
pil devir sayısı=1084
ve pil revziyonu =1286

Ben elektrik elektronik müh okuduğumdan dolayı bana windows ta lazım olmuştu ve aldıktan 2 sene sonrada diski bölüp birde içine win10 attım.

Şuanda bilgisayar beni deli ediyor. Aşırı derecede ısınıyor, Skype ,Google chrome,ve yanınada bir pdf açıp ders çalışırken birde matlabdan kod yazıyorum.Bu 4 işlem esnasında işlemcinin %80 ini ben kullanıyorum %17 sini sistem kullanıyor. Maus takıla takıla hareket ediyor o derece yavaşlıyor bilgisayar. İlk aldığımda fan sesi duymazdım Şuan size bu satırları yazarken bile fan çalıştırıyor ve sadece chrome açık.bu durumda bile 16 gb olan ram in 11 i şuan kullanılıyor gözüküyor.
Tabi bende çok iyi bir kullanıcı değilim aldığımdan beri bir kere bile format tarzı bişe atmadım sadece güncellemeleri yaptım.

Bu sorunlarla ve aşırı ısınmadan dolayı servise yolladım 1 ay önce bana ne desinler ? bilgisayarın içine 2596Tl cik sıkışmış :D dedim ne yapıcaksınız ? dedilerki üst kasayı(Klavyenin touchpad in hoperlorlerın oldugu yer varya ) O kısmı değişeceklermiş. Diyorum niye ne sıkıntısı var ? cevap yok . İşlemci falan değişecek olsalar eyvallah dicem.Yok dedim yapmayın.

Allah izin verirse bu sene sonunda mezun olucam.Ve artık oyunda oynamak istiyorum.Ben bu eski külüstürü sizce ne yapmalıyım ?
satsam nekadar alırım bi fikrim yok ama değerine gitmez diye düşünüyorum piyasasını bilen varsa yeşillendirirse sevinirim.
Tamir desem yetkili servisler bence para koparma peşinde bilgisayarda 5 yaşında sizce bi nebze duzelme yaşarmıyım ?
ve bukadar şikayet etmeme ramen hala tak diye açıyor kullandığım herşeyi macos tarafında windows tarafında kullanırken kanser ediyor.Okul bitince bu elımde olsada olmasada yeni bir canavara geçicem ama macos a da alıştım sizce bi windows kasa toplayınca kanser olurmuyum ? yoksa yeni windowslar bir nebze iyileştirdilermi kendilerini ?

bana bir akıl verin allah aşkına.Bu arada oyunda oynamak istiyorum İmacler falan bana yaramaz.

Elyr

Asistan
Reaksiyon puanı
137
Hocam rahat 3500'e satılır bu ikinci el :D
Çünkü bunun tek özelliği "moruQ eLmA .SS". Hatta zorlanırsa 4000 falanda olabilir.

rubarovan21

Profesör
Reaksiyon puanı
320
Bilgilerinizi yedekleyip tamamen, windows'u da kaldırıp temiz bir MacOS kurulumu yapın ve son güncellemeleri yapın. Eğer sorununuz buna rağmen devam ediyorsa o zaman donanımsal bir sorun vardır. Kasanın içi de çok tozlanmış olabilir temizlemenizi veya temizletmenizi öneririm. Bence çok eski bir bilgisayar olduğundan ve oyun oynama isteğinizden dolayı bilgisayarı satarsanız daha iyi olur. Windows bir bilgisayar oyun konusunda işinizi görecektir. Tamir etmeyle uğraşmayın bence. Tamir etseniz bile şuan da çıkan oyunları oynayamazsınız.