Macbook Batarya Kalibrasyonu

Bu konuyu okuyanlar

D1.cLawS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Merhabalar,

Macbook Pro Retina 13-inch (Early 2015) bilgisayarım var. Yaklaşık olarak 2 yıl oldu alalı ve pil döngüsü 350ye yaklaştı. Haliyle zamanla batarya gücü ve ilk zamanlara göre kullanım süresi düşüyor. İlk aldığım zamanlarda -tam hatırlamasam da- şarj kapasitesi 6000 mAh kadarken şimdi 5600 mAh'a kadar düşmüş durumda. "Ayda 1 kez batarya kalibrasyonu yapılmalı" tarzında yazılar okuyorum. Bilgisayarının bataryasını kalibre edip olumlu bir fark gören var mı? Düşen amper sayısı tekrardan yükseliyor mu?

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Açıkçası arkadaşımın cihazı için teknik servis bu durumdan bahsetmişti. Yalnız olumlu yada olumsuz sonuçlarından değilde yapılmasını öneririm tarzında konuşmuştu. Konu ile ilgili bir detay buldum dilerseniz bakabilirsiniz;

• MacBook’umuzun pilini önce %100 dolu olana kadar (“MagSafe”in üzerindeki turuncu ışık yeşile dönene kadar) şarj ediyor, ve en az 2 saat bu şekilde şarjda kalmasını sağlıyoruz.
  • Şarj cihazını ayırıyoruz ve MacBook’umuzu pili bitene kadar kullanıyoruz. (Açık olan dosyalarımızı kaydetmeyi unutmadan…)
  • Kendi kendine uyku moduna geçen MacBook’umuzu birkaç saat daha rahatsız etmiyoruz ve uyumaya bırakıyoruz.
  • Yeniden şarj cihazımızı MacBook’umuza bağlıyoruz ve pilimizi tamamen şarj olana kadar da hiç ayırmıyoruz.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Eski bilgisayarımı 10 sene kullandım. Hiç kalibrasyona gerek duymadı. Apple müşterilerini fena öpüyormuş. Hep denemek isterdim ama bana göre değilmiş anlaşılan.

D1.cLawS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Eski bilgisayarımı 10 sene kullandım. Hiç kalibrasyona gerek duymadı. Apple müşterilerini fena öpüyormuş. Hep denemek isterdim ama bana göre değilmiş anlaşılan.

Hangi durumlarda öpüyorlarmış? Bileyim de ona göre hazırlayayım kendimi :D
Kalibrasyon denen şeyin işe yarayıp yaramadığını merak ettim sadece. Yoksa bilgisayarımdan fazlasıyla memnunum.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Batarya gücünün düştüğünü yazmışsın. Aynı bilgisayar bende hala duruyor ve bataryasında 12 yıl sonra bile bir sorun çıkmadı henüz. apple hakkında planlı eskitme ile ilgili başka bazı söylentiler de okumuştum. Bunu bir de kullanıcıdan duymak durumu doğruluyor benim için.

D1.cLawS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bataryada güç düşüşünün olması gayet doğal ve olası bir durum ve bu kullanıcıların kullanma şekline göre de değişiklik göstermekte. İnsanlarda yaş ilerlemesi durumunda güç ve kuvvet düşüşü yaşanacağı gibi kullandığımız bataryalar da buna benzer bir yapıya sahip ve bir süre sonra ne yazık ki ölüyorlar. Şu zamana kadar Apple bilgisayardan ve bataryasından yana hiçbir sıkıntı yaşamadım. Hatta 2016 yılında verdiğim en doğru karar Macbook Pro almak diyebilirim. Sadece ilk zamanki batarya performansına oranla -yaklaşık yarım saat kırkbeş dakika kadar- bir düşüş yaşandığının farkındayım. Ama bu bilgisayarımın performansına etki etmiyor.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Benim 12 senelik bilgisayarımın bataryasında böyle bir zayıflama olmadı. Yenisi de aynı dayanıklılığı gösterirmi ? bilmiyorum. Wskisi şimdilik yedekte duruyor.

Son mesajlar