Macbook Air'in Autocad ile İmtihanı?

Bu konuyu okuyanlar

zsvnc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar, benim sorum tam olarak şu: Macbook Air, autocad kullanmak için yeterli midir? Seçtiğim macbook air'in özellikleri aşağıdaki gibidir:
  • 2.2 GHz çift çekirdekli Intel Core i7 işlemci, 3.2 GHz’e kadar Turbo Boost
  • 8 GB 1600 MHz LPDDR3 bellek
  • 128 GB SSD Depolama
  • Intel HD Graphics 6000
    • Apple Store Fiyatı: 5.349,00 TL

Neden mac diye diretiyorsun diye soranlar olacaktır. Onlarda haklı. Ancak arkadaşlar gel gelelim benim artık windows'tan ciddi derecede midem bulandı. Mavi ekran sorunu, bir süre başlayan donmalar ve takılmalar. Gerçekten çok sıkıldım bu sorunlardan. Ayrıca ofiste oldukça güçlü bir windows masaüstü bilgisayarım var. Büyük ölçekli projelerimi onunla çiziyorum. Bu laptop'tan beklentim küçük çapta çizimleri Autocad veya Archicad ile yapabilmek sadece. Ara sıra film felan izler, dokümanlarla uğraşırım. Macbook Pro düşünmüyorum çünkü aralarında 1000 TL fiyat farkı var. Arkadaşlar Mac konusunda çok tecrübesizim ve bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Basit çizimlerde sıkıntı çıkarmaz ama detaylı çizimlerde maalesef bir macbook pro olamaz.

EA14

Doçent
Reaksiyon puanı
190
mac kullanıcısı ve mühendis olarak bu cihazı almamanı öneririm. belirttiğin fiyat çok yüksek belirtmek istiyorum. vatan bilgisayar ve hepsiburada gibi yerlerden 3700 tl civarlarında aynı cihazı tedarik edebilirsin. mac uyumlu autocad programı olmaması lazım. sadece apple store içinde cad çizimlerini inceleyebilecek bir program mevcuttu. o da işini görmeyebilir. autocad kurmak için macos x yanına windows kurmak zorunda kalacaksınız. bu taktirde macbook almanın bir esprisi kalmayacak ve 128 gb hafıza yetmeyecek. genede tercih senin.

Son düzenleme:

zsvnc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
mac kullanıcısı ve mühendis olarak bu cihazı almamanı öneririm. belirttiğin fiyat çok yüksek belirtmek istiyorum. vatan bilgisayar ve hepsiburada gibi yerlerden 3700 tl civarlarında aynı cihazı tedarik edebilirsin. mac uyumlu autocad programı olmaması lazım. sadece apple store içinde cad çizimlerini inceleyebilecek bir program mevcuttu. o da işini görmeyebilir. autocad kurmak için macos x yanına windows kurmak zorunda kalacaksınız. bu taktirde macbook almanın bir esprisi kalmayacak ve 128 gb hafıza yetmeyecek. genede tercih senin.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Fiyatı için çok haklısınız. Apple store ile vatan bilgisayar arasında çok ciddi fark var. Ancak Vatan'daki Macbook Air "1.8 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemci" olan modeli. Apple sitesinden i7 olan işlemciyi ekleterek alabiliyorum. Tabii ki söylediğiniz gibi yine fiyat farkı olduğu gerçeği değişmiyor. Bu arada Autodesk, Mac için Autocad sürümü çıkardı. Biraz "light" sürüm gibi ancak temel işlemler yapılıyor ve benim için laptop'da yeter. Dediğim gibi büyük çizimleri masa üstünde yapıyorum. Ufak çapta çizimlerde de takılma ve kasılma olur mu acaba veya aşırı ısınma?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Fiyatı için çok haklısınız. Apple store ile vatan bilgisayar arasında çok ciddi fark var. Ancak Vatan'daki Macbook Air "1.8 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemci" olan modeli. Apple sitesinden i7 olan işlemciyi ekleterek alabiliyorum. Tabii ki söylediğiniz gibi yine fiyat farkı olduğu gerçeği değişmiyor. Bu arada Autodesk, Mac için Autocad sürümü çıkardı. Biraz "light" sürüm gibi ancak temel işlemler yapılıyor ve benim için laptop'da yeter. Dediğim gibi büyük çizimleri masa üstünde yapıyorum. Ufak çapta çizimlerde de takılma ve kasılma olur mu acaba veya aşırı ısınma?
Hayır olmaz. Sıkıntı yaşamazsınız.

EA14

Doçent
Reaksiyon puanı
190

eğer mac versiyonu varsa alınabilir küçük çaplı işler için fakat 256 gb altını alma.

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
Dell xps serisi işini görür bence, üstüne de Linux kur, dual boot ile keyfini yaşa. İlla para verecek ise, yeni çıkan macbook pro alabilirsin, 13.3 lük olan ve touch bar sız olan en alt modeli işini görür..

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Bence Dell XPS daha mantıklı olur. Sonuçta oyun oynamayacaksınız ve Windows da SSD ye kurulu olacağı için gayet hızlı çalışacaktır. Tabi Mac kadar stabil olmaz ama işinizi rahatlıkla görür. Ayrıca çok daha iyi bir donanım elde etmiş olursunuz.

zsvnc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bence Dell XPS daha mantıklı olur. Sonuçta oyun oynamayacaksınız ve Windows da SSD ye kurulu olacağı için gayet hızlı çalışacaktır. Tabi Mac kadar stabil olmaz ama işinizi rahatlıkla görür. Ayrıca çok daha iyi bir donanım elde etmiş olursunuz.
Asus'un N serisi bir laptopum vardı, üstelik henüz 2 senesi bile dolmadı. Özellikleri de şu şekildeydi:
  • 4 GB NVIDIA GeForce GTX960M
  • 16 GB RAM
  • 2 TB
  • Intel Core i7-4720HQ
Özellikleri kötü sayılmaz, hatta bence ortalama üzeri özellikleri olmasına rağmen bu laptop şuan içler acısı bir halde. Açılıp kendine gelmesi 10 dk'ya yakın zaman alıyor. Bu tarz şeylerden dolayı artık Apple'a geçmek istiyorum. Bilmiyorum belki daha kötü bir tecrübe olacak ancak denemekten başka bir çare de kalmadı. Duyduklarım kadarıyla macbook kullananlar, windows kurulu laptoplara göre çok daha uzun yıllar stabil bir şekilde kullanılabiliyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Asus'un N serisi bir laptopum vardı, üstelik henüz 2 senesi bile dolmadı. Özellikleri de şu şekildeydi:
  • 16 GB RAM
  • 2 TB
  • Intel Core i7-4720HQ
Özellikleri kötü sayılmaz, hatta bence ortalama üzeri özellikleri olmasına rağmen bu laptop şuan içler acısı bir halde. Açılıp kendine gelmesi 10 dk'ya yakın zaman alıyor. Bu tarz şeylerden dolayı artık Apple'a geçmek istiyorum. Bilmiyorum belki daha kötü bir tecrübe olacak ancak denemekten başka bir çare de kalmadı. Duyduklarım kadarıyla macbook kullananlar, windows kurulu laptoplara göre çok daha uzun yıllar stabil bir şekilde kullanılabiliyor.
Bunun nedenlerinden biri de içindeki SSD den dolayı. HDD ye değilde işletim sistemini hızlı bir SSD ye kurarsanız Windows 10 da çok akıcı bir şekilde çalışıyor. Mac bilgisayarı SSD de kullanıp Windows bilgisayarı HDD de kullanarak bir kıyaslama yapmak doğru olmaz. Mac daha stabil ona laf yok zaten ama SSD li bir Windows 10 da hoş yani ben kullanıyorum bu zamana kadar saçma sapan hatalarla karşılaşmadım şahsen.

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
  • 16 GB RAM
  • 2 TB
  • Intel Core i7-4720HQ
Ssd takın, 10dk lık süre yaklaşık 30 sn civarına iner. Sistem özellikleri fena değil. Paraya kıyıp 2,5" 500gb lık ssd takabilirsiniz yada İhtiyacınıza uygun olanı... Eğer 1 den fazla sata portu var ise sistemi ssd üzerine kurun.. Gerisi hdd de kalsın.

ulaş35

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Mavi ekran hatası veren bilgisayarlar kaldı mı hala piyasada?

zsvnc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ofiste kullandığım masaüstü bilgisayarım; i7-7700K 4.2Ghz, E3 Pro Gaming V5, 32 GB Ram ve Geforce GTX 1080'den oluşuyor. İşletim sistemi 250 GB SSD üzerine kurulu ve 1 TB ekstra D diski kurulu. Bu bilgisayar henüz 1 senelik ve hiç görmediyse 5-6 defa mavi ekran gördü. Kaldı ki microsoft, mavi ekran sorunu yüzünden gelecek güncellemeyi erteledi. Yani evet hala "mavi ekran" sorunu var. Kullandığın laptop ise daha da beter sorunlar yaşayabiliyorsun.

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
Ne zaman bitti ki hocam. Henüz 1 senesini doldurmaya toplama sistemim geçen ay mavi ekran hatası verdi. Ancak tüm hayatım boyunca sadece 3-4 kere mavi ekran hatası aldığımı söyleyebilirim yani bu konuda baya şanslıyım sanırım..

Son mesajlar