Macbook Air 2017 Alınır mı?

Bu konuyu okuyanlar

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
İnternet’te çok araştırdım ama yine de beni tatmin eden olumlu şeyler bulamadım. Çünkü sürekli eski macbook’lar inceleniyor ve onlardan bahsediliyor. Ben i7 İşlemcili 128 GB MacBook Air 2017 almak istiyorum. Artık 13 inc ve 8GB RAM standart olduğundan onları söyleme gereği duymuyorum. Hafıza konusuna gelirsek, 128GB SSD’nin bana yeteceğini düşünüyorum, bilgisayara film indirme alışkanlığım yok. Fotoğraflarımı da harddiskte korumayı tercih eden biriyim 1TB Harici Harddiskim mevcut. İleri de olur da lazım olursa, MacBook Air’ın kart okuyucu kısmına özel üretilmiş harici SSD’ler var onlardan almayı düşünüyorum. Bunun sebebi de 256GB alınca 1.000 lira fazladan vermiş oluyorum ama dediğim şekilde harici SSD 500 lira civarına geliyor yani 128’e ek olarak 256GB SSD alsam bile 1.000 lira vermiş oluyorum aynı ücrete daha fazla yer satın almış oluyorum. Ve bahsettiğim sıfır MacBook Apple’ın bizzat kendi sitesinden alacağım, sizce alınır mı? Alınırsa kaç yıl götürür? (Sizden ricam fiyattan girip o fiyata windows işletim sistemli çok iyi laptoplar var gibisinden tartışma içine girmezseniz çok iyi olur. Sadece kullanım açısından, olur mu olmaz mı cevaplarınızı yazarsanız sevinirim.)

M

Murat Burç

SDN Okuru
Gördüğüm kadarı ile 5000-6000 TL
Yoksa ben mi yanlış bakıyorum kaç TL alacağınız cihaz ? Retina ekranı var mı?
Hakkı Alkan bir sıralar Macbook air alınmaz diyordu.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Öncelikle hangi amaçla kullanacaksınız?

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Gördüğüm kadarı ile 5000-6000 TL
Yoksa ben mi yanlış bakıyorum kaç TL alacağınız cihaz ? Retina ekranı var mı?
Hakkı Alkan bir sıralar Macbook air alınmaz diyordu.

Alacağım model 5.349 liraydı sanırım, öğrenci indirimiyle 5.028 Liraya geliyor. Bahsettiğim i7’li modeli. Yazın üniversite öğrencileri için Macbook alana hediye kulaklıkta veriyorlar. Geçen yaz yapmışlardı. Her yaz yapıyorlar diye biliyorum. Macbook Air retina ekran değil ama piyasada ki çoğu windows pc’nin ekranından daha iyi. Retina ekran alacak olsam, Macbook Pro 2017 alırım o da çok pahalı ve girişleri sıkıntılı şuan için, ben onu alınca bide ek olarak girişleri için bir şeyler alacam bana 7.000 liraya patlayacak. En azından Air’ın hem 12 saat pil ömrü var, hem USB girişleri var, hemde magsafe var. Ek olarak ben Air alında harici SSD’yle hafıza kartı okuyucu girişinden dahili SSD gibi hafızasını arttırabiliyorum. Pro’da öyle bi şansımda yok

Öncelikle hangi amaçla kullanacaksınız?

Bilgisayar mühendisliği okumayı düşündüğüm için o amaçla kullanacam kod yazmak için. Ağır uygulamalar kullanmam diye düşünüyorum. PhotoShop kullanırım, kod yazarım diğer normal kullanımlar. Bunun için macbook alınmaz diyorsanız, ben macbook’u bunlara ek telefonla etkileşimi olduğu için FaceTime kullanacam bilgisayar üzerinden, iMessage kullanacam notlarımı ordan düzenleyecem, takvim’e etkinlik vs. Bir şey olursa ekleyecem. Hafif olduğu için yanımda taşıması da kolay olur.

flashtv'den tablet almıyorsun apple'dan macbook air alıyorsun sorun olmaz.

Donanım anlamında, satın alma anlamında demiyorum. Mesela biri alır kullanır diğer bilgisayarlardan daha seri falan der biri alır geç açılıyor der o anlamda soruyorum. Başka biri i7 olduğu için çok iyi der.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Alacağım model 5.349 liraydı sanırım, öğrenci indirimiyle 5.028 Liraya geliyor. Bahsettiğim i7’li modeli. Yazın üniversite öğrencileri için Macbook alana hediye kulaklıkta veriyorlar. Geçen yaz yapmışlardı. Her yaz yapıyorlar diye biliyorum. Macbook Air retina ekran değil ama piyasada ki çoğu windows pc’nin ekranından daha iyi. Retina ekran alacak olsam, Macbook Pro 2017 alırım o da çok pahalı ve girişleri sıkıntılı şuan için, ben onu alınca bide ek olarak girişleri için bir şeyler alacam bana 7.000 liraya patlayacak. En azından Air’ın hem 12 saat pil ömrü var, hem USB girişleri var, hemde magsafe var.

Bilgisayar mühendisliği okumayı düşündüğüm için o amaçla kullanacam kod yazmak için. Ağır uygulamalar kullanmam diye düşünüyorum. PhotoShop kullanırım, kod yazarım diğer normal kullanımlar. Bunun için macbook alınmaz diyorsanız, ben macbook’u bunlara ek telefonla etkileşimi olduğu için FaceTime kullanacam bilgisayar üzerinden, iMessage kullanacam notlarımı ordan düzenleyecem, takvim’e etkinlik vs. Bir şey olursa ekleyecem. Hafif olduğu için yanımda taşıması da kolay olur.

Donanım anlamında, satın alma anlamında demiyorum. Mesela biri alır kullanır diğer bilgisayarlardan daha seri falan der biri alır geç açılıyor der o anlamda soruyorum. Başka biri i7 olduğu için çok iyi der.
Dell XPS serisine bir göz at şahsen. Üst modelleri Ekran olarak Pro'lar dahil hepsini tokatlar bana göre.
Air alınır mı konusuna yorum yapmayayım bilen birisi yapsın ha illa yap dersen bence alınmaz :D

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Dell XPS serisine bir göz at şahsen. Üst modelleri Ekran olarak Pro'lar dahil çoğunu tokatlar bana göre.
Air alınır mı konusuna yorum yapmayayım bilen birisi yapsın ha illa yap dersen bence alınmaz :D

Neyse teşekkür ederim.

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Hocam bu arada , kod yazımı vs için Mac alan insanlar Windows yüklüyor Maclerine , bunu bildirmemde fayda var kullanım alanınız baz alındığında.BootCamp lere başvurmak zorunda kalıyorlar sırf bu yüzden.Eğer önceliğiniz programlama ise Windows a yönelmenizi , illaki mac alacaksanız mevcut bütçenize bir miktar daha ekleyip 4 bin e windows 3 bin e 2.el mac alabilirsiniz.Böylece günlük kullanımınız ve programlama işleriniz çok daha sağlıklı olacaktır.

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Hocam bu arada , kod yazımı vs için Mac alan insanlar Windows yüklüyor Maclerine , bunu bildirmemde fayda var kullanım alanınız baz alındığında.BootCamp lere başvurmak zorunda kalıyorlar sırf bu yüzden.Eğer önceliğiniz programlama ise Windows a yönelmenizi , illaki mac alacaksanız mevcut bütçenize bir miktar daha ekleyip 4 bin e windows 3 bin e 2.el mac alabilirsiniz.Böylece günlük kullanımınız ve programlama işleriniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Öncelikle görüşünüz için teşekkür ederim. Ama sadece kodlama için Macbook almıyorum. Kodlama her bilgisayarda yapılıyor. Yukarıda da belirttim, sürekli tek tek belirtmem mi gerekiyor bilmiyorum ama iPhone kullanıcısıyım, Apple TV’im var evde. Ve gerçekten bunlar bir birleriyle çok uyumlu çalışıyor. Ben telefonda bir şeyler yazmaktansa bilgisayarda bir şeyler yazmak bana daha kullanışlı geliyor. Mesela bir not hazırlayacam bilgisayarda görüyorum hemen aklıma geliyor yazıyorum. O telefonda da görünüyor, bilgisayarda da görünüyor. Takvim de bir şeye mi bakacam, hemen bilgisayarda açıyorum aynısı var bakıyorum. Biri mi aradı o an telefonum şarjda bilgisayardan cevaplarım. Biri mi mesaj attı o an telefonum müsait değil ben bilgisayardan yanıtlarım. Bunların hepsinin diğer yazılımlarda illa ki çözümü vardır uğraşsak herşeyin vardır. Mesela Macbook’ta bir program var yüklüyosun fotoğrafı internete girip link haline getirmekle uğraşmaktansa o programın logosu üzerine fotoğrafı götürüyorsun anında sana indirilebilir linki hazırlıyor. Kapağı kapatıp gidip gelince aynı yerden devam etmek daha süper bi olay. 1 yıl boyunca hiç bilgisayarını kapatmayan macbook kullanıcıları biliyorum hiç bir sorunda yaşamıyorlar. Ben bunu windows’ta denedim olmuyor. Pil süreleri zaten az prize takılı olunca bataryaları çabuk bozuluyor. Daha sayabileceğim yapamadığım bir sürü şey var. Ben bunları yapmak için çakma yollardan uğraşıp yapmak istemiyorum. Ki zaten herkes yapılabiliyor dese de yapılamıyor maalesef. İkinci el konusuna gelirsek onu bende düşündüm ama tanıdık biri olmadıkça güvenilir olduğuna inanmıyorum. Çevremde de tanıdık Macbookunu satan biri olmadığı için vazgeçtim o konudan.

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
2EPX40.png

Sürekli yazmanıza gerek yok , ben yanlış anladıysam kusuruma bakmayın , Lakin hüseyim hocam size "Öncelikle hangi amaçla kullanacaksınız?" diye sorduğundaki cevabınız üzerine yardımcı olmaya çalıştım.Evet Macbook birçok ayrıcalık sağlıyor ama Bilgisayar Mühendisliği okumayı düşünüyorum dediğiniz için size direkt olarak diyemiyorum alın Macbook bakın keyfinize diye.Hangi semtte yaşıyorsanız 2.El bakabilirsiniz sahibinden sitesinden.Böylece en azından yüzyüze görüşme şansı ve alacağınız bilgisayarı inceleme fırsatı tanımış olursunuz.Bu sayede güvenmiyorum olayıda ortadan kalmış olur.Ha yok illaki macbook alacağım diyorsanızda tercih size aittir.Sadece sizi bildiğim en iyi şekilde yönlendirmeye çalışıyorum.

EK: Bu arada Macbook konusundada alacaksanız Air 2017 gerçekten başarılı , dediğiniz gibi SSD takviyesi bile yapılabiliyor harici olarak.Buda en iyi özelliklerinden biri.Günlük kullanım ve stabilite konusunda sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
2EPX40.png

Sürekli yazmanıza gerek yok , ben yanlış anladıysam kusuruma bakmayın , Lakin hüseyim hocam size "Öncelikle hangi amaçla kullanacaksınız?" diye sorduğundaki cevabınız üzerine yardımcı olmaya çalıştım.Evet Macbook birçok ayrıcalık sağlıyor ama Bilgisayar Mühendisliği okumayı düşünüyorum dediğiniz için size direkt olarak diyemiyorum alın Macbook bakın keyfinize diye.Hangi semtte yaşıyorsanız 2.El bakabilirsiniz sahibinden sitesinden.Böylece en azından yüzyüze görüşme şansı ve alacağınız bilgisayarı inceleme fırsatı tanımış olursunuz.Bu sayede güvenmiyorum olayıda ortadan kalmış olur.Ha yok illaki macbook alacağım diyorsanızda tercih size aittir.Sadece sizi bildiğim en iyi şekilde yönlendirmeye çalışıyorum.

EK: Bu arada Macbook konusundada alacaksanız Air 2017 gerçekten başarılı , dediğiniz gibi SSD takviyesi bile yapılabiliyor harici olarak.Buda en iyi özelliklerinden biri.Günlük kullanım ve stabilite konusunda sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Teşekkür ederim yorumlarınız için dikkate alacağım.

kotuprogramci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben yaklaşık iki ay önce aldım. Bilgisayarda oyun oynamıyorum, konsolcuyum. Ayrıca iPhone 7 kullanıyorum, bu açıdan Mac almak çok mantıklı. Php ve Mysql kullanarak internet sitesi yapıyor ve yazılar yazıyorum. Çok ağır olmayan programlarda yağ gibi akıyor bilgisayar. Sonuç olarak benim beklentilerimi ve ihtiyaçlarımı fazlası ile karşıladı.

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Ben yaklaşık iki ay önce aldım. Bilgisayarda oyun oynamıyorum, konsolcuyum. Ayrıca iPhone 7 kullanıyorum, bu açıdan Mac almak çok mantıklı. Php ve Mysql kullanarak internet sitesi yapıyor ve yazılar yazıyorum. Çok ağır olmayan programlarda yağ gibi akıyor bilgisayar. Sonuç olarak benim beklentilerimi ve ihtiyaçlarımı fazlası ile karşıladı.

Peki sizce 13 inc MacBook Air 2017 mi yoksa 13 inc Retina MacBook Pro 2015 mi?

Final Cut Pro X nasıl performans verir peki ?

Araştırdığım kadarıyla ufak şeyleri yapabilirsiniz ama çok da büyük performans sağlayamazsınız o ağır gelebilir Air için.

Metecapar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende hp pavilion 950m li gamebook um var bilgisayar mühendisliği okuyorum taşınabilirlikten dolayı ek olarak macbook air almayı düşünüyorum
macbook air da günlük işlerimi ,derleyicide küçük uygulama yazmayı, video izlemek ve photoshop da küçük çaplı işlerle uğraşmayı düşünüyorum
alıp almamak konusunda kararsızım macbook air ın fişi çekilcek gibi şeyler duyuyorum sizce işimi görür mü ve yazılım desteği kesilcekmi cevap verirseniz sevinirim

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
bende hp pavilion 950m li gamebook um var bilgisayar mühendisliği okuyorum taşınabilirlikten dolayı ek olarak macbook air almayı düşünüyorum
macbook air da günlük işlerimi ,derleyicide küçük uygulama yazmayı, video izlemek ve photoshop da küçük çaplı işlerle uğraşmayı düşünüyorum
alıp almamak konusunda kararsızım macbook air ın fişi çekilcek gibi şeyler duyuyorum sizce işimi görür mü ve yazılım desteği kesilcekmi cevap verirseniz sevinirim

Bende senin dediğin gibi düşünüyordum, dediğin gibi fişi çekilecek o yüzden 13 inc Retina MacBook Pro 2015 alacam. Sana da onu araştırmanı kafana yattıysa onu almanı öneriyorum. Batarya konusunda çokta fark yok. 2-3 Saat fark oluyor en fazla bu da piyasada ki diğer bilgisayarlara bakınca pekte rahatsız edici bir durum değil. Ağırlık bakımından aralarında sadece 250gram var. Ekranıda Retina olduğu için büyük bi artı olacaktır. Air biraz piksel piksel görünüyor. Tabii ki Windows PC'lere göre kat kat iyi ama yine de piksellik var.

Metecapar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben ikinci el almayı düşünmüyorum özellik bakımından sıkıntım yok sadece eğer apple yazılım desteğini keserse macbook airların nasıl olacağını düşünüyorum sierra da kalıcak mı yani başka güncelleme gelmicek mi

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
ben ikinci el almayı düşünmüyorum özellik bakımından sıkıntım yok sadece eğer apple yazılım desteğini keserse macbook airların nasıl olacağını düşünüyorum sierra da kalıcak mı yani başka güncelleme gelmicek mi

Hayır Apple, MacBook’lar da kolay kolay yazılım desteğini çekmez. Sadece üretimi durdurulacak. Hala 7 yıllık MacBook’lar bile High Sierra yükleyebiliyor. Yazılım konusunda sıkıntı olmaz.

MrJokes

Doçent
Reaksiyon puanı
283
Peki sizce 13 inc MacBook Air 2017 mi yoksa 13 inc Retina MacBook Pro 2015 mi?

Araştırdığım kadarıyla ufak şeyleri yapabilirsiniz ama çok da büyük performans sağlayamazsınız o ağır gelebilir Air için.
Ben kısa süre önce 2016 macbook airden önce 2015 MacBook Proya sonra da 2017 touchbar'a geçiş yaptım. Air alınmaz diyorum çünkü gerçekten ekrandaki kalite farkını hissedebiliyorsun. Yerinde olsam MacBook Pro 2015 alırdım.

Metecapar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ekran sıkıntı değil benim için sadece uzun süre bana yetermi diye düşünüyordum onada ikna oldum zaten

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Ben kısa süre önce 2016 macbook airden önce 2015 MacBook Proya sonra da 2017 touchbar'a geçiş yaptım. Air alınmaz diyorum çünkü gerçekten ekrandaki kalite farkını hissedebiliyorsun. Yerinde olsam MacBook Pro 2015 alırdım.

Teşekkür ederim yorumlarınız için bende zaten MacBook Pro 2015’te karar kıldım.

ekran sıkıntı değil benim için sadece uzun süre bana yetermi diye düşünüyordum onada ikna oldum zaten

Uzun süre yeter tabii ki sorun olmaz alıyosanız i7 modelini alın.

yasingolf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar macbook air 13 inc 2017 almaya karar verdim.Malum 2017 ler 1.8 GHZ olarak cıkıyor.Eski macbook airlara göre daha iyi.
Fakat bellek hızı 1600 MHz air larda. Bu hız anlamında sorun olur mu acaba ?
Örneğin 7-8 ayrı sitenin penceresi aynı anda acık ve işlem yapıyoruz.Kilitlenme ve yavaslama sorunu olur mu ?
Macbook Air kullanan arkadaslar hız ve kullanıcı deneyimlerini yazabilirse cok memnun olurum.

---- Mesajlar birleştirildi ----

merhaba. macbook air 13 inc 2017 almaya karar verdim.Malum 2017 ler 1.8 GHZ olarak cıkıyor.Eski macbook airlara göre daha iyi.
Fakat bellek hızı 1600 MHz air larda. Bu hız anlamında sorun olur mu acaba ?
Örneğin 7-8 ayrı sitenin penceresi aynı anda acık ve işlem yapıyoruz.Kilitlenme ve yavaslama sorunu olur mu ?
kullanıcı deneyimlerini yazabilirseniz cok memnun olurum.

Son düzenleme:

c_cemile

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim yorumlarınız için bende zaten MacBook Pro 2015’te karar kıldım.

Uzun süre yeter tabii ki sorun olmaz alıyosanız i7 modelini alın.
Merhabalar ne yaptınız aldınız mı MacBook Pro 2015 i .. ne kadara aldınız nerden aldınız bir az Bilgi verir misiniz ?

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Merhabalar ne yaptınız aldınız mı MacBook Pro 2015 i .. ne kadara aldınız nerden aldınız bir az Bilgi verir misiniz ?

Almadım henüz fakat Ankara Kızılay’da bi tane Apple bilgisayar satan bir yer vardı. Ordan alacam eğer satılmamışsa. 4,500’e vardı kendim baktım. 2. El temiz kullanılmıştı. 16GB Ram i7’li modeliydi.

c_cemile

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Almadım henüz fakat Ankara Kızılay’da bi tane Apple bilgisayar satan bir yer vardı. Ordan alacam eğer satılmamışsa. 4,500’e vardı kendim baktım. 2. El temiz kullanılmıştı. 16GB Ram i7’li modeliydi.
Hayırlı olsun diyeyim şimdiden o zaman bende MacBook Air alcam 2017 model 3.600 bana yeter diye düşünüyorum..

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Hayırlı olsun diyeyim şimdiden o zaman bende MacBook Air alcam 2017 model 3.600 bana yeter diye düşünüyorum..

Ne ile ilgileneceğinize bağlı, arkadaşımda var sadece günlük şeyler, internette gezinmek yazı yazmak, slayt yapmak gibi şeyler için kullanılır diyor.

c_cemile

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ne ile ilgileneceğinize bağlı, arkadaşımda var sadece günlük şeyler, internette gezinmek yazı yazmak, slayt yapmak gibi şeyler için kullanılır diyor.
Aynen ben de öyle ağır bi program kullanmayacağım yazılı sınav hazırlarım nette gezinirim başka pc kasacak bir şey yapmıycam .. en iyisi yenisi çıksın diye beklememek zaten çıkınca 3,500 daha ucuz olacağını sanmıyorum

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Aynen ben de öyle ağır bi program kullanmayacağım yazılı sınav hazırlarım nette gezinirim başka pc kasacak bir şey yapmıycam .. en iyisi yenisi çıksın diye beklememek zaten çıkınca 3,500 daha ucuz olacağını sanmıyorum

Orası size kalmış tabi.