Macbook Air 13 '' 2011 model aldım

Bu konuyu okuyanlar

erayhayta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
selamlar yurtdısında fınlandıya da yasıyorum bu hafta 2.el bi macbook air 13 ınch lık 2011 model aldım.i5 ıslemcı 4gb ram ve 1.7 ghz lık bı makıne... 256gb da hafızası var fıyat olarak 300e a geldi bana ama makıne den memnun kaldım dıyebılırım. sımdılık ustundekı bataryayı kullanıyorum 700 devır yapmıs 1000 olunca sanırım degıstırmek gerekıyor.. ilerde batarya değişimi sonrası canavar olabilir. wındows dan sonra ılk kez macbook a gectım ama bazı wın uygulamalarını baska bı prog vasıtası ıle yukleyıp ornek photoshop 7.0 gıbı acabılıyorsunuz. oda ayrı bı guzel. ekran normal pc lerden cok cok daha net sonuc olarak taşımak ıcınde basıt ve harıka makıne gundelık ısler ıcınde ıdeal.. sızce ?

www.facebook.com/eray.hayta.1
twitter.com/eray_hayta
instagram.com/eray.hayta

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Tam olarak anlamadım, macbook'u 300'e mi aldın, 3000'e mi aldın ? Ayrıca hangi para birimi ile aldın ?

Bunun gibi mi ?
fınlandıy - Google'da Ara

Bildiğim kadarıyla onda ya 2. yada 3. nesil işlemci olacak ve batarya ömrünü bu zaten kısıtlıyor. 6 saaten fazla gitmez ki o laptop. Ayrıca ısınır ve kasar.

wındows dan sonra ılk kez macbook a gectım ama bazı wın uygulamalarını baska bı prog vasıtası ıle yukleyıp ornek photoshop 7.0 gıbı acabılıyorsunuz.

Biliyor musun ? Benzer bir uygulama linux için de var, belki de aynı uygulama hakkında konuşuyoruzdur ama Windows'tan Linux'a geçenler bu programları hiç beğenmez, sorunlu olduğundan bahsederken ne hikmetse Mac'te altın oluyor :D

Son düzenleme:

erayhayta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Tam olarak anlamadım, macbook'u 300'e mi aldın, 3000'e mi aldın ? Ayrıca hangi para birimi ile aldın ?

Bunun gibi mi ?
fınlandıy - Google'da Ara

Bildiğim kadarıyla onda ya 2. yada 3. nesil işlemci olacak ve batarya ömrünü bu zaten kısıtlıyor. 6 saaten fazla gitmez ki o laptop. Ayrıca ısınır ve kasar.

Biliyor musun ? Benzer bir uygulama linux için de var, belki de aynı uygulama hakkında konuşuyoruzdur ama Windows'tan Linux'a geçenler bu programları hiç beğenmez, sorunlu olduğundan bahsederken ne hikmetse Mac'te altın oluyor :D

300 euro 2.el aldım. tr parasında 1000 lira gibi .. linux bızım fınlandıya malı zaten linux tecrubem yok. mac ı suan ogrenmeye calısıyorum. mac de ısınma cok az oluyor rahatsız edıcek boyutta degıl bırazdan resımlerını koyucam buraya... bende ayrıca kasma felan olmadı (kullandıgım en fazla fotoshop veya vıdeo edıt programı ) onunda dısında kastırıcı bı program kullanmıyorum. sorunsuz calısıyor ama batarya degısımı ılerde yapmam gerekıcek.

erayhayta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
13962520_157069468030986_1313963818564863582_n.jpg

erayhayta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ılerde bı akü değişimi yapmam gerekıcek arkasındakı kapak da acımı ıcın yıldız tornavıda gerekıyor :) suan ıcın kalkısmadım ama turkıyede servısı var mı acaba orjınal akü değişimi yapmak ıcın bılgısı olan var mı ? fıyat kaça patlıyor acaba :)

Honor_Khomore

Doçent
Reaksiyon puanı
125
ılerde bı akü değişimi yapmam gerekıcek arkasındakı kapak da acımı ıcın yıldız tornavıda gerekıyor :) suan ıcın kalkısmadım ama turkıyede servısı var mı acaba orjınal akü değişimi yapmak ıcın bılgısı olan var mı ? fıyat kaça patlıyor acaba :)
Akü dediğin şey batarya sanırım. Yıldız tornavidayla açamazsın. Daha farklı bir tornavida ucu gerekiyor. İnternetten kısa bir araştırmayla bulabilirsin. Batarya değişimi de çok zor değildir herhalde. Bataryayı aldıktan sonra evde de değiştirebilirsin diye düşünüyorum.
Dipnot: BU linkteki programı indirerek bataryan hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsin

erayhayta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Akü dediğin şey batarya sanırım. Yıldız tornavidayla açamazsın. Daha farklı bir tornavida ucu gerekiyor. İnternetten kısa bir araştırmayla bulabilirsin. Batarya değişimi de çok zor değildir herhalde. Bataryayı aldıktan sonra evde de değiştirebilirsin diye düşünüyorum.
Dipnot: BU linkteki programı indirerek bataryan hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsin

cok tesekkurler program ıcın.. yenı batarya aldıgımda sıfır gıbı olur mu makıne acaba ve turkıyede bu batarya yı apple ın yetkılı servıslerınden sıparıs vererek alabiliyormuyuz ?

erayhayta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ayrıca makıne nın ıcındekı MAC OS X sürümü onemlı mı sızce ? son sürüm mu yuklemem gerekır ? OS X El Capitan gibi ? veya önerınız var mı ?

Honor_Khomore

Doçent
Reaksiyon puanı
125
cok tesekkurler program ıcın.. yenı batarya aldıgımda sıfır gıbı olur mu makıne acaba ve turkıyede bu batarya yı apple ın yetkılı servıslerınden sıparıs vererek alabiliyormuyuz ?
Rica ederim. Pil performansında bir miktar artış olur sadece. Onun dışında bir şey değiştirmez bataryayı değiştirmek. Herhangi bir Apple Store' a gidersen yardımcı olurlar batarya değişimi için. İlla bataryayı alıp evde kendin değiştirmek zorunda değilsin.
ayrıca makıne nın ıcındekı MAC OS X sürümü onemlı mı sızce ? son sürüm mu yuklemem gerekır ? OS X El Capitan gibi ? veya önerınız var mı ?
Son sürümü kullanmakta fayda var. Macbook' la alakalı küçük kullanışlı tavsiyeler için de bu(SihirliElma) siteyi öneririm. Bazı tavsiyeleri çok işime yarıyor.

erayhayta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
yardımlarınız ıcın tesekkurler.. makıneye ısındım dıyebılırım tek sorun pil benım ıcın.. yenı pil aldıgımda kullanım suresı neden bı mıktar artış oluyor ? ılk gunku gıbı neden olmuyor yanı kullanım suresı 7 saat 9 saat gibi söyluyorlar ? buarada makınede bu var
13934780_157079198030013_1119143891411977362_n.jpg
13906587_157079184696681_1905693307187175051_n.jpg

erayhayta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaki thinkpad'in hangi modeli ? :) F klavyeymiş bir de, nereden buldun onu :D

fınlandıyadan aldım fince klavye var ustunde. thınkpad IBM T510 i5 işlemci 4gb ram felan var fena degıl hızlı makıne wın10 yuklu :) ayrıca coklu port ıcın ıstasyonu var ibm saglam makıne ama çok buyuk ve ağır.tasımak ıcın ıyı degıl yanı bı macbook aır ıle kıyaslanamıyor ama ıslem hızı ve w10 calısıcaksanız guzel cıhaz

Honor_Khomore

Doçent
Reaksiyon puanı
125
yardımlarınız ıcın tesekkurler.. makıneye ısındım dıyebılırım tek sorun pil benım ıcın.. yenı pil aldıgımda kullanım suresı neden bı mıktar artış oluyor ? ılk gunku gıbı neden olmuyor yanı kullanım suresı 7 saat 9 saat gibi söyluyorlar ? buarada makınede bu var Ekli dosyayı görüntüle 8163 Ekli dosyayı görüntüle 8164
İlk günki gibi olur fakat şuanda aldığınız ekran süresinden ütopik bir şekilde fazla olmaz. En fazla 1-1.5 saat daha fazla ekran süresi alırsın. Onu söylemek istemiştim.
Ayrıca cihazı aldığında sıfırlanmış bir biçimde gelmediyse bilgisayar sana, kesinlikle sıfırla ve güncel sürümü yükle bilgisayara.

emrhyldrm

Doçent
Reaksiyon puanı
89
Şuan kaç saat ekran süresi alıyorsunuz? MacBook Air'lar bataryası en uzun süre dayanan macbook modelidir. Bunun da sebebi retina ekran olmamasından dolayıdır. Bataryayı Apple servisinde yenisi ile değiştirince bence ilk alındığı günkü gibi olur.

erayhayta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Şuan kaç saat ekran süresi alıyorsunuz? MacBook Air'lar bataryası en uzun süre dayanan macbook modelidir. Bunun da sebebi retina ekran olmamasından dolayıdır. Bataryayı Apple servisinde yenisi ile değiştirince bence ilk alındığı günkü gibi olur.

tesekkurler valla 4 saat kardeş.. ama 700 devır almıs yanı 1000 olunca degıstırılmesı gerekıyormus .. tesekkurler sızde ne var mac ?

emrhyldrm

Doçent
Reaksiyon puanı
89
tesekkurler valla 4 saat kardeş.. ama 700 devır almıs yanı 1000 olunca degıstırılmesı gerekıyormus .. tesekkurler sızde ne var mac ?
Bende de Early 2015 Air var. Yani eğer senin için şuan çok sıkıntı oluyorsa batarya süresi bence 1000 deviri beklemeye de gerek yok. Apple'dan bu işlemin maliyetini öğrenip duruma göre hareket edersiniz.

erayhayta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bende de Early 2015 Air var. Yani eğer senin için şuan çok sıkıntı oluyorsa batarya süresi bence 1000 deviri beklemeye de gerek yok. Apple'dan bu işlemin maliyetini öğrenip duruma göre hareket edersiniz.

kardeş sattım bidaha alanı siksinler yani o derece

Son düzenleme:

erayhayta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Neden ? Ne oldu ki?

kardeş uyuz oldum resmen appstore muş felan kredı kartı gırııorm program yuklenmıyor bataryasıda ölü felan 300 euro ya aldım bugun 500 euro ya sattım cocugun tekıne.. ama mac ı de ogrenmıs oldum bıraz.. fıyat olarak ucuk makıneler.. bıdaha almak mı töbee :) satıştan kar yaptım ama wındows uma ibm e döndum tekrar.. :)

admın topic kitlenebilir.

erayhayta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ibm makıneme gerı dondum rahatladım :)