Macbook 5-7 sene gider mi?

Bu konuyu okuyanlar

uguraydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar merhaba bır laptop alacagım emektar asus beni götürmüyor artık beraberliğimizin 5 yılını geride bıraktık bu 5 yılda benı 6 ayda bır format atmaya mecbur bıraktı.Arkadaşlar iyi bir laptop almak istiyorum sizce gene son model bir asus hp veya toshiba mı alayım yoksa biraz daha fazlasını katıp macbook pro mu alsam.Öğrenciyim okuk için olan programları ve sıstemı guncel bır sekılde yuksek performansla min 5 max 7 yıl götürür mü size sormak istedim görüşleriniz benim için önemli hepinize şimdiden teşekkür ederim

berkayztr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşlar merhaba bır laptop alacagım emektar asus beni götürmüyor artık beraberliğimizin 5 yılını geride bıraktık bu 5 yılda benı 6 ayda bır format atmaya mecbur bıraktı.Arkadaşlar iyi bir laptop almak istiyorum sizce gene son model bir asus hp veya toshiba mı alayım yoksa biraz daha fazlasını katıp macbook pro mu alsam.Öğrenciyim okuk için olan programları ve sıstemı guncel bır sekılde yuksek performansla min 5 max 7 yıl götürür mü size sormak istedim görüşleriniz benim için önemli hepinize şimdiden teşekkür ederim

Öncelikle şimdiden alacağınız ürün hayırlı olsun diyeyim, şahsen Macbook Pro kullanmaktayım ve rahat 10 sene götüreceğini düşünüyorum ömürlük bir bilgisayar, tavsiyem Macbook yönündedir yalnız bununda modelleri vs. var benim kullandığım model MJLQ2TU/A yaklaşık 5 ay önce aldım sizede kesinlikle öneririm :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
7K vericen intel iris olacak? bunu incele:
MONSTER® TULPAR T5 V5.3 15.6"
ÜRÜN ÖZELLİKLERİ
Platform GAMING
Notebook Serisi TULPAR T5
İşlemci Mimarisi 6.Nesil Skylake
İşlemci Serisi Intel® Core™ i7
İşlemci Kod Adı Intel® Skylake Core™ i7-6700HQ 4C/8T; 6MB L3; 8GT/s; 2.6GHz > 3.5GHz; 45W; 14nm
Chipset Intel® HM170 Express Chipset
VGA Belleği 8GB
VGA Bellek Veri Yolu 256-Bit
VGA 8GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX980M 256-Bit DX12
Çözünürlük 1920 x 1080
Ekran Boyutu 15.6" Full HD 1920x1080 IPS Mat LED Ekran
Sabit Disk Türü SATA
Sabit Disk Kapasitesi 1TB
Bellek 16GB (2x8GB) DDR4L 1.2V 2133MHz SODIMM
M.2 SATA SSD Portu 2x M.2 SATA SSD
1.Port M.2 SATA SSD Mevcut Değil
2.Port M.2 SATA SSD Mevcut Değil
1.Port 2.5" HDD 1TB Hitachi Travelstar 7K1000 9.5mm 32MB 7200RPM HDD SATA-3
2.Port 2.5" HDD Mevcut Değil
Optik Sürücü Yok
İşletim Sistemi FreeDos (İşletim sistemi bulunmamaktadır)
Klavye Arkadan Aydınlatmalı Klavye (Türkçe Q)
Klavye Ek Özellikleri Ayrık Numerik Tuşlu Klavye Yapısı
Touchpad Kaydırma ve Çoklu Hareket Algılama Özellikli Touchpad
Kamera HD Kamera
Kablosuz Ağ Intel® Dual Band Wireless-AC 8260, 2x2 AC +BT M.2 2230
Hoparlör Entegre 2 Adet Hoparlör
Hoparlör Sistemi ONKYO Hoparlör
Ses Sistemi SOUND BLASTER® X-FI™ MB5
Ses Özelliği High Definition (HD) Ses
Subwoofer Yok
RAID Desteği Var
3D Desteği Yok
Dokunmatik Tuş Fonksiyonu Yok
Numerik Tuş Takımı Var
Parmak İzi Okuyucu Var
Dahili Kart Okuyucu Var
Gigabit Ethernet RJ45 Portu Var
Killer Ethernet RJ45 Portu Yok
USB 3.0 Portu 4 Adet
Thunderbolt Portu Yok
Thunderbolt 2 Portu Yok
eSATA Portu Yok
FireWire Portu Yok
HDMI Portu Var
DVI Portu Yok
VGA Portu Yok
Display Portu Yok
Mini Display Portu Var
Kulaklık / Speaker Çıkışı Var
Mikrofon Girişi Var
S/PDIF Dijital Çıkışı Var
Line In Girişi Yok
Dahili Bluetooth Var
Dahili Mikrofon Var
Aydınlatmalı Klavye Var
Uçuş Modu Var
Ekran Kartı Değiştirilebilir mi? Hayır
Boyutlar 385 (W) x 271 (D) x 28.8 (H) mm
Ağırlık 2.5Kg (60WH Pil Dahil)
Adaptör Full Range AC Adapter 180W - 19.5V / 9.2A veya 19V / 9.5A
Batarya Gömülü 4 Hücreli Polymer Pil (60WH)
Garanti Süresi 2 YIL
Hediye Monster Taşıma Çantası
001_fiyat_large.jpg
14_large.jpg

uguraydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ah bırde ısletım sıstemı stabıl olsa wındowsdan cok canım yandı ama dedıgın gıbı o paraya o ozelliklere vermekte dusunduruyor

uguraydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Teşekkürler berkayztr bakacagım o modele

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
ne oyun oynatır nede... macbook not pc...

uguraydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Oyun oynamak için istemiyorum zaten macbookların tek eksisi oynayın pc de oynadıgım tek oyun fm onuda macbookda oynayabılırım onun dısında zaten konsol tercıh ediyorum benim için önemli olan yüksek performansta uzun sure beni götürecek mi

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Hiç bir cihazdan o kadar süre beklemeyin. Macbook'a verilecek para yerine orta-üst seviye bir pc alınır. 3 yıl kullanır yine alırsınız. Güncel cihaz kullanmış olursunuz.

uguraydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Önümde 1 ay daha var düşünüp karar vericem görüşleriniz için sağolun

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Benimkisi 10 senelik. Linux kurdum, bir 5 sene daha gider. Yeni bilgisayar almaktan da vaz geçtim, Yeni Cep telefonu almayı düşünüyorum. İnterneti var, oyunu var, saati var, kamerası var, Navigasyoın var. Bi de ütü yapabilse, çok güzel olacaktı. Her yere de gider, her şeye de sığar, daha başka ne olsun. Sen de eski cihazını canlandır, paran cebinde kalsın. Yazın tatile çıkarsın.

Enesİnce27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
macbook seni 9 sene götürür bildiğiniz üzere 2008 macbook pro su bile el capitan a güncelleme aldı

Battuta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
2010 i5 15" macbook promu hala çok severek kullanıyorum, 240 ssd + 4 gb ram ilavesi yaptım sadece. nefis oldu hiç bir sıkıntım yok nazar olmasın.

trianon

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Ah bırde ısletım sıstemı stabıl olsa wındowsdan cok canım yandı ama dedıgın gıbı o paraya o ozelliklere vermekte dusunduruyor
benimde windowstan derdim var bende macbook almayı düşünüyorum (macbook pro değil core m işlemcili olandan)sizce o paraya değer mi

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Benim şahsi görüşüme göre 7 milyara alacağın bir macbook seni 5 yıl götürür.
Zaten oyun yok, tasarım, kodlama falan da yapmıyorsan geriye çok birşey kalmıyor.
6 yıl da götürebilir ama 7 yıl olacağını sanmıyorum.
Sorun bence o değil, sorulması gereken soru buna değer mi ?
7 milyarı verip 6 yıl kullanacağına 3.5 milyarlık al 3 yıl sonra bir daha al en güncel donanımı kullan.
Eğer Windows hatalarından bıktıysan Windows 7 yükleyeceksin, şirketlerden Windows 8 ve 10 kullanan pek yok. (Eğer ki bizzat bu işletim sistemlerine özel programlar vs yazmıyorlarsa)
İstiyorsan Linux de kullanabilirsin, hem bilgi seviyen artar hem güzel macera olur.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Küçük taşınabilir bir bilgisayar arıyor arkadaş ve ararken de bu bilgisayar ile oyun oynamayı düşünmediğini söylüyor.

Mevcut bilgisayarımı değiştirdiğimde benim de böyle bir düşüncem var. Macbook Pro ya da Asus Zenbook'un üst modellerinden almayı düşünüyorum.

Her ikisi de oyun oynanması amaçlanmadğı gözönüne alınırsa kesinlikle 4-5 sene gider. Kaliteli ürün pahalıdır, pahalı olduğu için kalitelidir.

Bu arada Monster laptop laptop filan değildir, kimse kusuruma bakmasın. 110 kiloyum, ağırlık taşımak gibi bir derdim yoktur, ama çantası adaptörü büyük ekranı ile Monster'a ya da diğer gaming laptoplara laptop demem.

Derdim oyun oynamaksa alırım güzel bir desktop, paşalar gibi oynarım.

Şu anda öyle yapıyorum.

Macbook verilen paraya değer. Derdiniz oyun oynamak değil ise herkese tavsiye ederim.

Emre hendek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhabalar. Konu çok eski fakat yeni görecek arkadaşlara ışık tutması açısından yazıyorum. Kullanımımda olan kendi çapında bir apple ekosistemim var. Bunlar:
Macbook pro 13 inç/mid 2012/16gb ram/250gb ssd/500gb hdd
Apple tv 4 32gb
İpad air 2 wifi+cellular 128gb
İpad 5.nesil wifi+cellular 128gb
İphone 11 black 128gb

Macbook pro(mbp) bilgisayarımı 2013yılında Ankara Mediamarkt’dan satın almıştım. Başta çok tereddüt ettim o zamanlar Sdn.net ekibi gibi teknoloji inceleme platformları fazla olmadığından dolayı çok araştırmadan aldım.
Ürüne kısa sürede alıştım ve yıl oldu 2020 ben hala kullanmaktayım. Yıllar içerisinde cihazımda çökme vs. problem yaşamadım. İkinci yılında yere düşürdüm kenar kısmında alüminyum olması nedeniyle ezilme oldu kendimce bıçakla sıyırarak düzelttim:)
Üç yada dördüncü yılında şekersiz çay döktüm ve ekranı kapatıp havaya kaldırdığımda damlayacak şekilde ana karta kadar girdi. Başta çalışmadı. Dışardaydım eve gidince için açtım, bataryayı söktüm, tüm devreleri kuruladım yine çalışmadı. Devreleri kontrol ederek sıcaklık yüksek olan bölgeleri tespit ettim ve zippo benzini fırça yardımıyla temizledim. Evet bu işlemler sonucunda çalıştı:) birazda şanstan çalıştığını düşünüyorum.
İlerleyen yıllarda 250gb ssd takviyesi ve cd sürücü yerine kendi içinden çıkan 500gb hdd güncellemesi yaptım hızı inanılmaz derecede arttı.
Bu yıl biraz yavaşladığını hissettiğimden RAM güncellemesi yaptım. 2gb x 2 ram yerine 8gb x 2 ram taktım. Fan temizliği vs. bakımını yaptım.
BU NOKTAYA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM!!!!
Ne olursa olsun alacağınız Macbook serisi 16gb ve üzeri Ram olmalıdır. Yaptığım güncel testlerde bilgisayarım ilk açılışta 5.5gb ram tüketiyor. Safari üzerinden bir youtube videosu açtığım zaman 7gb a kadar ram tükettimi çıktığını görüyorum. Tamam ram yetmediği yerde bilgisayar harddiskten kendine yer açıyor ama o da yaz sil işlemlerinden dolayı harddiskin ömründen götürüyor.
Konuyu toparlayalım
Bilgisayarımdan hala çok memnunum. Donanım güncellemelerini yapamıyor olsaydım sonuç ne olurdu bilmiyorum. Sizlere tavsiyem ister sıfır olsun ister ikinci el, macbook serisi alırken baştan ram/hafıza vs. donanım seçeneklerini yüksek alım. Ben bu tür donanım güncellemelerini yaptım fakat üzgünüm ki apple retina ekranlı serilerden itibaren ram ve hafızayı ANAKARTA TÜMLEŞİK üretmeye başladı. Yıl 2020 ve artık 8gb ram olan bilgisayarları almanızı önermiyorum. Pil sağlığına gelecek olursak 7buçuk yılda %75 gözükmekte. Bu kadar yılda ev kullanıcısı olarak gayet başarılı olduğunu düşünüyorum.
Güncelleme durumu ise 2019 yılındaki Mac os Catalina sürümüe kadar güncelleme aldım. 1-2 yıl performans artırmak amacıyla temiz kurulum yaptım.
Sonuç olarak bir Macbook alırken alabildiğiz kadar yüksek donanım almanızı öneriyorum. Başından bu denli badireler geçen bir macbook pro bilgisayarı 7buçuk seneye kadar sorunsuz şekilde kullandım. Şarj aleti bile hala orjinal ve sorunsuz kullanmaktayım. Bakalım bilgisayarım daha kaç sene problemsiz olarak çalışmaya devam edecek. Okuduğunuz için çok teşekkür eder iyi günler dilerim

Ekli dosyalar

• B7BEAFD8-80B5-4178-A6AB-1A0972531C51.png
    B7BEAFD8-80B5-4178-A6AB-1A0972531C51.png
    76.7 KB · Görüntüleme: 160
  • 03A5C664-EC51-4D13-A53B-89CCCC49D987.png
    03A5C664-EC51-4D13-A53B-89CCCC49D987.png
    85.1 KB · Görüntüleme: 174