Mac os x'de FreeHand çalıştırma

Bu konuyu okuyanlar

Lhuki

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar Mac os x Lion kullanıyorum FreeHand kurmak istiyorum uygulamayı çalıştırmak istediğimde PowerPC uygulamaları artık desteklenmediği için FreeHand MX installer uygulamasını açamazsınız diye bir uyarı veriyor FreeHand i kurmak için ne yapmalıyım ?

--- Mesaj Güncellendi ---

yok mu bi çaresi :(

washaq

Asistan
Reaksiyon puanı
9
freehand bitmiş artık, çeşitli emulator ler var onlardan sana uygun olanını bulup önce onu kurman lazım, yada mac için freehand alternativini bulman lazım ki önerim o dur daha stabil ve rahat çalışabilirsin.

adobe'nin sitesinden resmi açıklama artık freehand snowleopard ve üstü sistemlerde çalışmayacak onun yerine illustrator kullanın diye
http://www.adobe.com/products/freehand/

BEFEGA

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Artık 10.7(Lion)'dan sonra PowerPC uygulamalarına destek kesildi. Şuan çevremdeki matbaacılar ve yayın evleri kullandıkları Mac'lerde SL (10.6.x) 'de kalmayı tercih ettiler.

Snow Leopard'da da Rosetta programını kurarak FreeHand'i çalıştırabilirsiniz.

Ayriyeten FreeHand'i sonsuz lisans(Never) olarak kullanmak isterseniz Macromedia'nın verdiği bir dosya ile sınırsız lisansa sahip olabilirsiniz ;)

Eğer FreeHand'e alternatif bir program arıyorsanız Adobe Illustrator tercih edebilirsiniz ;)

İyi günler.

demirelemin

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Adobe Illustrator acaba FreeHand' e alternatif midir? yıllardır bu programı kullanarak uzmanlaşmış insanlara ne büyük zulumdur... arayüz filan biraz benzese...
sırf kendi programcılarının kaprisleri ve ticari kaygılarla Illustrator ü kullanamaya zorluyorlar,
ne gibi eksiklikler yüzünden FreeHand i kullanmayacağız yada Illustrator ün bizim bilmediğimiz hangi inanılmaz özelliklerinden dolayı kullanmalıyız...

BEFEGA

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Adobe Illustrator acaba FreeHand' e alternatif midir? yıllardır bu programı kullanarak uzmanlaşmış insanlara ne büyük zulumdur... arayüz filan biraz benzese...
sırf kendi programcılarının kaprisleri ve ticari kaygılarla Illustrator ü kullanamaya zorluyorlar,
ne gibi eksiklikler yüzünden FreeHand i kullanmayacağız yada Illustrator ün bizim bilmediğimiz hangi inanılmaz özelliklerinden dolayı kullanmalıyız...

Grafiker olmadığım için maalesef artısı ve eksisi gibi yönlere cevap veremeyeceğim. Fakat çevremdeki grafikerler FreeHand yerine AI kullanıyorlar. Sistemi yeni olanlar(10.7 olarak gelen) FreeHand'i kuramayacakları için AI'yi de mecburen öğrenme yoluna gidiyorlar. Ya da Mac'e Windows kurup orada Freehand'i çalıştırıyorlar.

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
Freehand dosyalarını İllustrator de açabilirsin..

Eğer windowsta kurulu freehand varsa kullanacağın freehand dosyasını Ai 8 olarak kaydet öylede açabilirsin Freehand kullanan biri çok rahatlıkla İllustrator kullanabilir İllustrator arayüzünü Freehand seçerek freehand görünümüne kavuşturabilirsin.

Yok ben illa Freehand kullancam diyorsan Mac e bootcamp ile windows kur hem windowsta hem mac olarak çalış

Evet Alternatifidir Adobe Macromedia yı satın aldıktan sonra Freehand i sonlandırdı İllustratore ağırlık verdi freehandin devamı illustrator programıdır.
illustratör ü açıp Üst bölümden Like freehand i seçersen illustratör görünümü tamamen freehande benzecektir istersende photoshop
illustratörün 2 effect motoru vardır hem kendi effect motorunu hem phtoshop effect motorunu kullanılır benim gibi grafikersen zaten farklılıklarını ayırt edebilirsin...

Ben şahsen mesleğe Photoshop + Freehand ile başladım sonra quarkxpress + corel + indesing + illustrator ile devam ettim tabi aralarında benzer tabanlı programlar var

Photoshop= pixel
Freehand - İllustrator - Corel = Vektörel
Quarkxpress - Indesing = Mizanpaj

Şuanda tümleşik olarak Photoshop + İllustrator + Indesing programlarını kullanıyorum tabi üstte saydığım programlar ile çalışmam gerekirsede çalışıyorum.
Hobi olarakta Cinema 4D ve 3D max kullanıyorum

Özetle sektörde herkes aynı programı kullanacak die bir kaide yok o yüzden sektör sizi diğer programlarıda öğrenme ve kullanmaya itiyor isteyen direnebilir ama ben direnmeyi kayıp olarak görüyorum.

BEFEGA

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Ben sanal olarak Snow Leopard kurdum. Freehand'i oradan kullanıyorum. Performansı gayet iyi. Ayrıntılı bilgi için bu yazıya bakabilirsiniz.
Lion’da Freehand Kullanmak

MacOS içine MacOS kurmak bana çok saçma geliyor. FreeHand bitti artık. Ya Lion kullanmayacaksınız ya da Freehand.

Eğer yine de ben FreeHand e alışığım diyorsanız. Adobe Illustrator'un "Like Freehand" diye bir özelliği var ve AIllustrator FreeHand görünümü alıyor :)

EnesCakir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de zaten Freehand kullanma taraftarı değilim. Illustrator ve Indesıgn Freehand'ten daha çok iş görüyor. Ama daha önce Freehand'de çalışanlar için Freehand dosyalarını Illustrator'a aktarmak için Freehand lazım oluyor. Ben o yüzden böyle bişey paylaştım.

BEFEGA

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Ben de zaten Freehand kullanma taraftarı değilim. Illustrator ve Indesıgn Freehand'ten daha çok iş görüyor. Ama daha önce Freehand'de çalışanlar için Freehand dosyalarını Illustrator'a aktarmak için Freehand lazım oluyor. Ben o yüzden böyle bişey paylaştım.

3-5 aylık eğitim ile Freehand'den AI ve ID ye geçiş yapılabilir diye duydum.

Eğer yine de arayüze alışamam diyorsanız. AI'nin "Like Freehand" diye bir özelliği varmış Freehand görünümünü alıyormuş.

Bunun hakkında bir makale bulursam paylaşacağım :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba;

Adobe Illustrator, Freehand'e alternatif değildir çünkü çok daha iyisi ve fazlasıdır. Herhangibir Freehand dosyasını Illustrator ile open komutunu kullanarak açık kullanabilirsiniz. Arayüzü de sağ üst köşedeki menüden Like Freehand seçeneği ile alıştığınız görünüme ayarlayabilirsiniz. Bundan sonra çok daha rahat çalışırsınız.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Matbaa temelli biri olarak freehandi ne hikmetse hiç sevmiyordum. Çevremde freehandi kullanan onlarca insanın hepsi illustratore geçti ve çok memnunlar. Tek ama en büyük sıkıntısı sağlam bir donanım bileşeni istemesidir. Yoksa çok kasıyor. çoklu sayfa çalışanların başı çok ağrıyor ama zaten bunun için de ındesign var. vsvsvs

alidemirtas115

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Macromedia FREEHAND'deki esnekliği kolaylığı farklılığı sen nerde bulacaksın, ileri geri konuşup yazılıyor, bilmeyenler atıyor, freehand nesnelere farklı bir açıdan yaklaşıyor, yaşamayan anlamaz ve yaşanır anlatılamaz. Freehand in yeri asla dolmaz.