Lutfen bılen arkadaslar cevap yazsın....

Bu konuyu okuyanlar

programmer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herkese selamlar....
elimde toshiba qosmio g25-av513 modeli 17 inchlik bi laptop var..cihazin orjinal isletim sistemi xp media center edition. fakat aldigim arkadas windows 7 yuklemis ve bu yuklemeden sonra cihaz sadece orjinal cd ve dvd okuyabiliyor digerlerini okumuyor!!!ben denemesini yaptim gercekten oyle...xp yukluyken her turlu cd yi okuyormus...
simdi cihaza format aticam ama bendeki cdleri okumadigi icin atamiyorum..
enteresandir birkac bilgisayarci arkadasa sordum cogu dvd wr arizasindan dolayi dediler..halbuki degil ! nerden biliyorum ? suradan : usb baglantili harici dvd wr la format denedim gene okumadi !!!
demekki hadise dvd ile alakali degil...isletim sistemiyle alakali birsey...sanki cihaz kendi kendisini kitlemis gibi bir durum var !!!
sonradan yazilimci bir arkadas soyledi bu xp media center editionin kisitlamasiyla alakali birseymis. nasil duzelir dedim ? bana bios update le duzelebilecegini soyledi..benim de aklima yatti bu..
toshibanin kendi sitesinde orjinal bios update ini de buldum fakat isletim sistemi olarak xp ye entegre oldugu icin windows 7 yukluyken bios update yapmaktan korktum denemedim bile...bilmiyorum cihazin windows 7 ye uygun flas biosu varmidir yokmudur. ben internette bulamadim sahsen...
aksi gibi orjinal cdsini de bulamadim..yok oglu yok kimsede yok !!!
simdi bana bu konuda bir care sunacak arkadas varsa acil cevabini bekliyorum...
herkese saygilar..

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
çok ilginç bir durum ilk kez duydum vallaha ama bana çok mantıklı gelmedi..böyle bir durum karşısında orjinal win 7 kurulu olsa genede acmayacakmı dwd leri bence cihazda başka bir sıkıntı var...!!

programmer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok ilginç bir durum ilk kez duydum vallaha ama bana çok mantıklı gelmedi..böyle bir durum karşısında orjinal win 7 kurulu olsa genede acmayacakmı dwd leri bence cihazda başka bir sıkıntı var...!!

cihaz dort dortluk calisir vaziyette...baska hicbir sorunu yok diyebilirim...

---------- saat 22:34 eklendi ---------- önceki mesaj saat 22:29 eklenmişti ----------

aklima gelen tek cozum windowsu hard diske yukleyip o sekilde pc ye takmak...fakat bu bile bende kusku uyandiriyor sanki hata verebilir gibi...ben sahsen bunun disinda bir cozum yolu varmi diye arastirmak istedim...

unmedico

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Biosa res at belki faydası olur böyle bişeyi ilk defa senden duyuyorum.

Bide cdden format atamıyorsan usb flashtan atmayı dene.(Nasıl yapılcağını internetten bulabilirsin)

programmer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biosa res at belki faydası olur böyle bişeyi ilk defa senden duyuyorum.

Bide cdden format atamıyorsan usb flashtan atmayı dene.(Nasıl yapılcağını internetten bulabilirsin)

flash bellekten denenebilir ama cozum olacagini sanmiyorum...cunku kabul etmemesi dvd deki arizadan dolayi degil isletim sisteminden dolayi oluyor...buradaki sorun adeta qosmio yapimcilarinin pc de windows media center dan baska bir isletim sistemi kullanilmasina izin vermek istemedikleri gibi sacma bir teori yi insanin aklina getiriyor...cunku o yazilimci arkadas ben media center deyince yuzunu burusturmustu!!! iste sorun tam orada yatiyor...

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Yok yol olmaz böyle bişey bende ilk kez duyuyorum ayrıca okuyabiliyorMUŞ diyosun yazıda sen hiç denedin mi media centerda ?

okuyucunun markası nedir? bazen markalar cd seçebiliyor ve sadece orjinallerini okuyor.

X_Codesia

Profesör
Reaksiyon puanı
9
hey dostum öyle bir şey olmaz tamam mı sadece bi yerden erişimini engellemiştir o kadar sen hdd den yada usb den format atmayı dene.

ben böle bi durumla karsılastım evet doğru ama dediğim yöntemlerle hallettim.
sıkıntı dvd de deil

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Orjinal Linux dağıtım cd sini okurmu acaba? Kolayca temin edebilirsin. Belki işine yarar. Kimse windows cd/dvd sini paylaşmaz ama Linux Gnu olabilir.

Altair

Doçent
Reaksiyon puanı
18
herkese selamlar....
elimde toshiba qosmio g25-av513 modeli 17 inchlik bi laptop var..cihazin orjinal isletim sistemi xp media center edition. fakat aldigim arkadas windows 7 yuklemis ve bu yuklemeden sonra cihaz sadece orjinal cd ve dvd okuyabiliyor digerlerini okumuyor!!!ben denemesini yaptim gercekten oyle...xp yukluyken her turlu cd yi okuyormus...
simdi cihaza format aticam ama bendeki cdleri okumadigi icin atamiyorum..
enteresandir birkac bilgisayarci arkadasa sordum cogu dvd wr arizasindan dolayi dediler..halbuki degil ! nerden biliyorum ? suradan : usb baglantili harici dvd wr la format denedim gene okumadi !!!
demekki hadise dvd ile alakali degil...isletim sistemiyle alakali birsey...sanki cihaz kendi kendisini kitlemis gibi bir durum var !!!
sonradan yazilimci bir arkadas soyledi bu xp media center editionin kisitlamasiyla alakali birseymis. nasil duzelir dedim ? bana bios update le duzelebilecegini soyledi..benim de aklima yatti bu..
toshibanin kendi sitesinde orjinal bios update ini de buldum fakat isletim sistemi olarak xp ye entegre oldugu icin windows 7 yukluyken bios update yapmaktan korktum denemedim bile...bilmiyorum cihazin windows 7 ye uygun flas biosu varmidir yokmudur. ben internette bulamadim sahsen...
aksi gibi orjinal cdsini de bulamadim..yok oglu yok kimsede yok !!!
simdi bana bu konuda bir care sunacak arkadas varsa acil cevabini bekliyorum...
herkese saygilar..
Bios güncellemesi windows 7 yüklü olup olmaması ile alakalı değil.Sen yap direk

fprot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bios güncellemesinin windows 7 olması sana engel olmaz indirdiğin flash dosyasını cd at yada flash diske Ms-dos üzerinden de exe çalıştırıp flash atabilirsin.
Ama tavsiyem RAM lerin iki tane ise birini çıkar birde öyle dene tek ise onuda çıkart elektiriğini kesip pilinide çıkart o şekilde açma düğmesine 30 - 40 sn basılı tut sonra tekrar dene inşallah faydalı olmuştur.

programmer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
win 7 uzerinden bios update i kabul etmiyor..denedim...this computer is not supported !!!
ote yandan cd ye atip yukleyemiyorum cunku cihaz cd yi gormuyor...
flash diskim de yok malesef...
aklima gelen en mantikli cozum windowsu direk hd ye yuklemek yada hd yi degistirmek...ben zaten sirf bu yolun disinda baska bir cozumu varmidir diye merakimdan bu konuyu acmistim...
ilgilendiginiz icin tesekkur ediyorum saygilar sevgiler...

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Hdd değiştirmene gerek yok, toshiba recovery için diskinde gizli bölüm oluşturur, çoğu da öyle yapar zaten.

Secret partition, bilgisayarında gözükmez. 3. yazılımlar yada Erd ile görebilirsin.

Elinde Erd Commander cdsi varsa bununla aç sistemini, buradan tüm bölümleri (gizli bölümde dahil) hepsine fabrika formatı basacaksın. Uzun sürebilir (7-8 saat).

Elindeki win 7 dvd ile kurulum yapmaya başla ama biostan ahci yi disk kontrolorü Pciide.sys sürücüsünü kullanan bu bilgisayara Vista veya 7 yüklediniz.Daha sonra Bios'tan SATA AHCI moda çeviriniz .Şimdi disk Msahci.sys sürücüsünü kullanmak zorundadır.

Eğerki çözüm bulamazsan elinde bunulan win 7 iso dosyasını forumda bulunan yazılımla flash belleğinize atınız ve oradan kuruluma devam ediniz.

programmer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hdd değiştirmene gerek yok, toshiba recovery için diskinde gizli bölüm oluşturur, çoğu da öyle yapar zaten.

Secret partition, bilgisayarında gözükmez. 3. yazılımlar yada Erd ile görebilirsin.

Elinde Erd Commander cdsi varsa bununla aç sistemini, buradan tüm bölümleri (gizli bölümde dahil) hepsine fabrika formatı basacaksın. Uzun sürebilir (7-8 saat).

Elindeki win 7 dvd ile kurulum yapmaya başla ama biostan ahci yi disk kontrolorü Pciide.sys sürücüsünü kullanan bu bilgisayara Vista veya 7 yüklediniz.Daha sonra Bios'tan SATA AHCI moda çeviriniz .Şimdi disk Msahci.sys sürücüsünü kullanmak zorundadır.

Eğerki çözüm bulamazsan elinde bunulan win 7 iso dosyasını forumda bulunan yazılımla flash belleğinize atınız ve oradan kuruluma devam ediniz.

dostum cd gormuyor cihaz !! erd commender i cd den yuklemek lazim...

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
dostum cd gormuyor cihaz !! erd commender i cd den yuklemek lazim...

Farklı marka cd ve dvd denemelisin, sorunun bana göre optik okuyucunnda, böyle bir sorunla karşılaşan ve sorunun halen ısrarla işletim sisteminden kaynaklandıgını söyleyen tek bir insanla karşılaşıyorum.

Usb olarak kullanacaksın, artık parana kıyıp 2 gb flash bellek almalısın. 12 lira civardı.

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
dvd okuyucunun optik gözünü kolonyalı pamukla silip cd okutmayı dene

musabbu

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Flash Diskten Format Almayı denemelisin. Bence Cözülecektir.

hierapolis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cd/dvd okumama sorunu bendeki toshiba p100-437'de de var...(vista home prem.)
orjinal dvd kaybettim, servisten ( yetkili servisten) kopyasını hazırlattım, 1 sefer okudu kurdu, bir daha o dvd yi görmüyor. sonra tekrar kopya hazırlattım gene aynı dvd de 1 defa kuruyor , sonra o dvd yi görmüyor. ( matrix mi dersiniz dejavumu:confused1:)
Hatta bakım için servise verdiğimde ; dvd arızalı dediler ; garantiden değişti; yeni dvd okuyucu aynı sorunu gösteriyor; sonra ana kart değişti; gene aynı problem...
işin ilginç yanı piyasada denemediğim 4 lük ve 8 gblik dvd markası kalmadı, ve hala 3 senedir format atıp program kurmaya korkuyorum (orj./kopya dvd sinden)
Ama başka dvdlerden (diğer pclerle verilen veya piyasada satılan kor dvdlerden cok iyi kuruyor)
çık çıkabilirsen işin içinden ... ?????

Y!LM@Z

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Buna benzer bi sorunda bana gelmişti bir arkadaşım internette izlediği bir video sonucu laptopuna ubuntu kurmuş (tabi bunu kurduktan sonra nedense telefonum susmaz oldu:cursing:) ve sıkılınca geri windows yüklemek için bana getirdi dvdyi yerleştirdim yoğun uğraşlarıma rağmen bi türlü okumadı ama elimdeki xp cdsini atınca okuyor fakat kurmuyordu.:confused1:
sonra biraz araştırdım ve farkettim ki bios ayarından IDE-SATA kısmı değişmiş tam hatırlayamıyorum:unsure: ama sata'yı ıde yapmıştım sanırım bunu yapınca düzelmişti.
kısacası oraları biraz kurcala belki çözersin:laugh:

programmer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya arkadaşlar öncelikle gösterdiğiniz ilgi için çok çok tşkler...ben aslında böyle şeylerle uğraşmayı seviyorum biliyomusunuz. şimdi şöyle bir durum içerisindeyim :
1) geçen gün elime orjinal vista cdsi geçti format attım. bide vistayla deniyim dedim bios update ini aradıgım için.. gene olmadı update i bulamadım...çok ilginçtir sonra birinden orjinal xp cd si buldum dedim tamam bu sefer olacak xp yi yükledikten sonra biosu da update edebilirim...o heyecanla cd yi taktım önce gördü fakat sonra birdenbire durdu format !!! okuduğu cd yi okumadı ne olduysa...öbür orjinal vista cd sini denedim onu da okumadı ... yani anlayacagınız dvd sizlere ömür gibi bir durum sözkonusu...bittimi gene bitmedi...bugün dvd driver ını aygıt yöndeticisinden tekrar bi kaldırıyım dedim. sonra cihaz sürücüyü tekrar yükledi..restart yaptım yarıda kapandı cihaz açılmadı..güvenli modda girdim tam açılacak diye bekliyorum araya gücelleme yapılandırması girdi birdenbire başladık beklemeye..sonra güncelleme yapılandırılamadı diye bir mesaj geldi...sonrasında da sistem çöktü durduk yerde malesef...hah hah haaaaa...yani bu kadar bahtsızlık olur pes...
2) benim bu cihaz usb den formatı desteklemiyor malesef...öyle bir seçenek yok..
seçenekler şöyle :
hdd 1-hdd2-dvd-floppy-pc bağlantısı ...5 seçenek var..
f8 den girişte usb seçeneği varmı derseniz sistem çöktüğü için f8 ekranı da çıkmıyor şimdi...
3) bu qosmio modellerin dvd romları içeri gömmelidir diğer laptoplarınki gibi klasik değildir..yani alkolle temizleme şansınız da yok ...
4) format için kalan tek şık pc bağlantısı yoluyla ...o da nasıl olacak fazla bilgim yok. diğer başka bir pc den buna format atılabilirmi özellikle tecrübeli arkadaşlara sormak istiyorum...
bu da mümkün değilse geriye dvd yi değiştirmekten başka bir şık kalmıyor zaten...
''online destek'' rumuzlu arkadasa hitaben şunu söyleyebilirim :
ben karakter olarak denemeyi seven yapıda biriyim. cihazı satın aldığım arkadaş da yalan söyleyen yapıda biri değildir. bana söylediği şey windows 7 yükleyene kadar cihazın dvd sinde hiçbir sorun olmadığı yönündeydi..buna şimdi daha da çok inanmaya başladım çünkü bir kere daha işletim sistemini değiştirip vista yükledim bu sefer orjinal cd leri de okumamaya başladı !!! demekki bu dvd mekanizması her ne hikmetse işletim sistemi değişikliğinden oldukça etkileniyor !!!
yok dvd miyadını doldurmuş bütün bunlar da onun bahanesi diyebilirsiniz...tabi bu da olabilir ama bence değil...yazılımın donanımı etkilemesinden kaynaklanan bir problem var ki bu dvd deki fiziksel arızadan kaynaklanan bişey değil kanaatimce...
yukarıda yorum bırakan toshiba p100 ü olan arkadaşın da anlattığı gibi dvd garantiden değiştiği halde gene aynı hataları vermeye başladı diyordu...
tahminim bu işde bi çapanoğlu var gibi...
gelen güncelleştirmeler pek tekin değil arkadaşlar !!! virüslümü geliyor bilmiyorum...zaten aynı mekanizma değilmi dünyaya virüsleri yayan ve sonra da antivirüs piyasasını varederek rant sağlayan...artık kan emici vampire döndüler bunlar...nasıl yeni mal satarız ?? eskisini bir an evvel bozma yoluyla ...bunun yolu da GÜNCELLEŞTİRMELERDEN geçiyor ... aklınız varsa güncelleme yapmayın arkadaşlar kulağınıza küpe olsun....

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
hdd yi başka bir bilgisayarda formatla ve windows kur sonra tekrar dene.