Lise yıllarınızın değerini bilin

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
Bu aralar düşünüyorum, eğer şu anki aklımla lisede olsaydım neler olurdu
Yemin ediyorum var ya herşey o kadar farklı olurdu ki
Lise yıllarımı özlüyorum, üniversiteyi rüyamda hiç görmedim hala lise yıllarımı görürüm.
Lise okuyan arkadaşlar, öncelikle şu yılışıklığınızı, ezikliğinizi atın üzerinizden. Şöyle bir silkinin kendinize gelin, en önemlisi de kızların peşinden koşmayı bırakın.
Adam olun akıllı olun, ders de çalışın köküne kadar sosyal de olun, o zamanlar imkansız bu desem de geriden bakınca ne kadar basit olduğunu daha kolay anlıyorum.
O yıllar çok garip oluyor abi insan. Yani değsen patlayacak. Ergenlik işte...
Sağlıklı kararlar veremiyor, oturup akıllı düşünemiyor, önyargılarını yıkamıyor. Ya çok korkuyor çok ezikleşiyor ya da herşeyi çok basite alıyor.
Lisede sevdiğim bir kız vardı. Ama benim sevgim buradaki itiraf eden çoğu kişinin sevgisi gibi değil.(kusura bakmayın beyler bayanlar, çoğunuzun sevgisi gerçek değil, spor yapar gibi aşık oluyorsunuz, işin bir de dini boyutu var ki yani herkeste bir edepsizlik almış gidiyor, orayı da karıştırırsak işin içindek çıkamayız zaten) Hala ondan başka kimseyi sevemedim, korkuyorum ki sevemeyeceğim de...
İşin asıl sadetine gelince o kadar gerizekalıydım ki çok yanlışlar yaptım. Sevdiremedim hatta tam anlamıyla soğuttum kendimi. Kendim gibi davranmadım, davranamadım. Yapmacık hareketler, oradan buradan duyduğun ya da filmlerden izlediğin saçma taktikler, sonra bir yapışkanlık la bırak kızı bi kendi haline yok illa sülük gibi yapışacaz.
Reddedildim tabiki ama diyorum ya kız olsam ben de kendimi o zaman reddederdim. O yüzden diyorum kızların peşinden koşmayın, rahat bırakın onları, sülük gibi yapışmayın, sürekli peşlerinde dolaşmayın, onları da sıkıyorsunuz zaten. Merak etmeyin bu dünyada herkes nasibini alır. Kendinize güvenin ama abartmayın. görünüşüzünüze, saç tipinize, kılık kıyafetinize, dişlerinizin beyazlığına fazla değil az da olsa dikkat edin. Sakın ha zina gibi yanlış yollara girmeyin, sonsuza kadar size temiz bir yar nasip olmaz söyleyeyim. Uyku için bir düzen kurun. Kavgalara, tartışmalara katılmamaya çalışın. Arkadaşlarınızı kız erkek farketmez gerektiğinde koruyun, tehlikeye atılmaktan korkmayın ama delilik yapmayın.
Bir plan kurun gelecek için ama basit birşey olmasın ben öğretmen olacam gibi. Hiç kimsenin denemediği ve denemeye korktuğu kaçık gibi görünen halbuki çok akıllıca birçok şeyler var bu dünyada, denemekten korkmayın.
Biriyle sevgili olursanız sınırları kaçırmayın, çünkü olur ya ayrıldığınızda yeni sevgiliniz de eski sevgilisi tarafından sizin ona yaptığınız gibi sınır aşan bazı hareketlerde bulunmuş olabilir.
Neyse işte adam olun, akıllı olun, dostlarınıza karşı efendi düşmanınıza karşı güçlü olun.
Ben söylüyorum isteyen istediğini alsın.

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Güzel yazmışsın. Yaşanmış gerçek hayat tecrübelerinin satırlara döktürdüğü şeyler olmuş. Teşekkürler.

mortalrocky

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Güzel paylaşım. Katılıyorum..
Kimseden korkmayın buna hocalarda dahil ve haklarınızı koruyun sonuna kadar gidin..
Şunun farkına varın lise bittiğinde ben ne yapacağım, bunu anlarsanız başarılı olursunuz...

PUSKAS_65

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bir an kendime geldim...yaptıklarım aklıma geldi keşke yapmasaymışım.... sağol real manager umarım liseliler bu yazıyı okuyarak birazcık olsun akıllarına başlarına alabililer...Benim yapacağımı sen yaptın yeniden tşk ederim

Serkannd

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
10
güzel yazmışsın emin ol benim üzerimde etkin büyük olucak.

Neanderthal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Benimde bu sene bitiyor lise ne yapıcağım şaşırdım bende.Üniversite desen zor gözüküyor.Lisenin kıymetini bu sene anladım doğru düzgün.

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Hayırlı akşamlar arkadaşlar;

Realmanager arkadaşım;
Gerçekten çok güzel yazmışsın,eline sağlık.

Genel olarak ömrümüzün,geçen dakikalarımızın kıymetini herhalde zamanımız bitince anlayacağız.(Şahsen ben kadir bilmez bir insanım)
Ama iş işten geçmiş olacak ve keşke diyeceğiz.

"Keşke bir daha geri gelsek,ömrümüzü tamamen hayırda hasenatta geçireceğimize yeminler edeceğiz."
Sizde bilirsiniz ki,yakarışlarımız boşuna olacak ve pişmanlıklarımızın hesabını tek tek vereceğiz.

Rabbim cümlemizin ömrünü hayırda hasenatta geçiren kullarından eylesin.

Saygılar

knightx

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
aynı beni anlatmış abicim bizi kendimize daha doğrusu bi an için bile beni kendime getirdiğin için teşekkür ederim....

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Teşekkürler, yazınız güzeldi Son senem bu sene

Laputos

Asistan
Reaksiyon puanı
5
lisede ki arkadaşlık samimiyeti üniversitede görmedim ben daha ilk senem ama sanmıyorum lise de ki gibi olacağını.

emre91

Asistan
Reaksiyon puanı
1
çok güzel yazmışsın valla eline sağlık

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Lise daha bitti sayılmaz benim için. Sağol real çok yardımın dokundu bana:)

Rapx

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Son altı ayım kaldı artık iş işten geçti :(

whatever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
sık kullanılanlara kaydedip, unuttukça okunması gereken bir yazı olmuş.

teşekkürler :)

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Şimdiki aklımla lisede olsam....diye devam etmişsin bu mümkün değil.

Lisede okuyanlar da bu yazıyı okuyup etkilenebilirler ancak etkisi fazla sürmez..Herkes senin yaşadığın tecrübeleri bedel ödeyerek yaşayacak.

Bu bir kural..Ben de şimdiki fikirlerimle lisede olsam herşey çok farklı olurdu.

Ama bu sadece bir hayal.Yaşanması gereken herşey yaşanıyor.

Ayrıca güzel bir düştür şuanki aklın ve tecrübenle lisede olmayı hayal etmek:)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Ben de lise sonum, çok az kaldı be. Okula geldiğimde nefret etmiştim, 20 kişiyiz, nasıl ayrılacağım onlardan, bilmiyorum.

Bana laf sokmalarını bile özleyeceğim. :) Çok eğlenceli bir sınıfım var, bir daha olmayacak bu. Üniversitede 90 kişilik sınıflarda birkaç kişiyi tanıyacağım sadece. 20 kişi nerede, 90 kişi nerede...

Ben ilköğretim yıllarımı da unutamıyorum ama lise bir başkaydı tabii ki. Üniversitede çok canım sıkılacak, çook. :(

TTelekom

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Şu an lisedeyim çok sıkıcı geliyor bana.Üniversite ortamını merak ediyorum :)

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Üniversite ortamını merak etmeyin..

1.sınıf kesinlikle boşa geçecek.Ulen kaynaşamıyoruz bir türlü...gibi yakınmalarla geçecek

2.sınıfta kaynaşıyor gibi olacaksınız

3.sınıfta tam kaynaşıyorken ayrışmaya başlayacaksınız..onun beli kalın,şunun dili sivri derken herkese bir kulp takıp küçük bir grup içinde bulacaksın kendini

4.sınıfta ise milletin geleceğe dair planlarını duya duya ''yemişim üniversitesini ne halt edicem ben üni bitince'' diyeceksin

Ahan da sana üni ortamı:)

Haa yok ben zorhak gibi deli olacam dersen çok dostun olur.ve bu durumları yaşamazsın kenardan izlersin
:)

Ve yıllar sonra sana rastlayan arkadaşların vaay ortak hiç değişemişsin hala delisin derler..Bunun mutluluğuyla 1 kg garanti verirsin!

:D

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Ben okulu felan değilde 15 yıl önceki arkadaşlarımı özledim.:(

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Ben de tam tersi fazla sevmezdim lise ortamını. Ama üniversitedeki ortamı hiçbir şeye değişmezdim. Çok güzel günler geçirdim. :)

Liseden de hala görüştüğüm çok arkadaşım var o ayrı. :)

Bekoroma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ah ahh yazıyı okuyunca içlendim birden :) Lisedeki son yılım ve 5. senem. Artık bizden geçti bunlar diyebilirim herlade. Çünkü lise benim için çoktan bitti. Şuan sadece ders çalışma üzerine kurulu bir hayat. Ama liseyi güzel değerlendirebildim mi ? Evet ileride arkamı dönüp bakınca çok az keşkem olucak lise hakkında. Ama realmanagerin dediği gibi lise yılları çok başka. Gerçi daha üniversiteyi göremedik ama :D

enigma340

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Ben 9'a gidiyorum .Siz Liseden bahsetmişiniz ama ben ilkokuLu,arkadaşLarımı hatta yaptığım yanLışLıkLarı biLe özledim.Ben Dersimi aldım TeşekküRler...

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
bende çok seviyorum liseyi o yüzden daha bitiremedim :D

Sınıfta arkadaş ortamı olduğunda güzel olur lise, ama nedense benim sınıfımdaki herkesin içini bildiğimden midir nedir fazla samimi olmuyorum, yani sizin zamanınızdaki lise ortamı pek kalmadı, herkes karşıdakine nasıl kazık atarım, nasıl ondan güzel giyinebilirim, nasıl polüler olabilirim görüşünde olduğu sürece lise bir işe yaramaz, önemli olan çok fazla arkadaşının olması değil çok az da olsa dostunun olmasıdır :)

Yazın için ben de teşekkür ediyorum, benim de son senem olsa da okulla pek ilgilenmiyorum, 4 gün çalışıyorum 2 gün okula gidiyorum, o da 2 ayda 1 sınav olduğu zaman :)

кяαℓ тυяк

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hayırlı akşamlar arkadaşlar;

Realmanager arkadaşım;
Gerçekten çok güzel yazmışsın,eline sağlık.

Genel olarak ömrümüzün,geçen dakikalarımızın kıymetini herhalde zamanımız bitince anlayacağız.(Şahsen ben kadir bilmez bir insanım)
Ama iş işten geçmiş olacak ve keşke diyeceğiz.

"Keşke bir daha geri gelsek,ömrümüzü tamamen hayırda hasenatta geçireceğimize yeminler edeceğiz."
Sizde bilirsiniz ki,yakarışlarımız boşuna olacak ve pişmanlıklarımızın hesabını tek tek vereceğiz.

Rabbim cümlemizin ömrünü hayırda hasenatta geçiren kullarından eylesin.

Saygılar

Amin cümlemizi inşALLAH.Güzel bir yazı.Keşke hep lisede olsaydık :(

ennteresan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
güzel tavsiyeler ama uyulmayacağı garanti. aslında düşünme eylemini az da olsa gerçekleştirseler güzel ve daha az pişmanlık içeren bir lise yaşamı geçirirler.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Hayat hep keşkelerle geçmiyor mu zaten? Her basamaktan sonra keşkeler devam ediyor. İlkokul, ortaokul, lise, üniversite derken öğrenim hayatından sonra keşke diyosun. Keşke kıymetini bilseydim dertsiz günlerin. Sonra işe başlıyorsun, stressiz sakin günlere keşke. Evleniyorsun bekar günlere keşke. Çocuk oluyor edi-büdü günlere keşke. Ona keşke buna keşke. En güzeli yaşadığın anın kıymetini bil. Dün geçti, yarın meçhul. Senin olan tek şey BUGÜN

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
İlk okuldada,Lisede de arkadaşlıkta bir problem yaşamadım.

Ama ilkokulda 80 den aşağı yılda 4 notum varsa,Lisede 60 dan yukarı 4 notum var:D:D:D:D Çok zor hemde Anadolu acayip zordu.