Lise Yıllarında Alınan Uzaklaştırma

Bu konuyu okuyanlar

aviatorsmurf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese iyi forumlar,

Öncelikle kısa özet geçmem gerekirse; 12.sınıfta lisede karıştığım bir kavga sonucunda okuldan 1 gün uzaklaştırma almış bulunmaktayım. Tabii bu olay 2012-2013 eğitim öğretim yılında gerçekleşmiş bulunmakta. Eğitim öğretim yılının sonunda disiplin kurulu toplanıp bu cezanın silinme kararını almıştı. O zaman sınıf öğretmeni beni arayıp müjdeli haberi vermişti. Bende silindiğinden dolayı çok sevinmiştim.

Şu an üniversite öğrencisiyim, devlet okulunda okuduğum bölümde öğretim üyesi olarak kalmayı planlamaktayım. Fakat, bugün bir arkadaşımla konuşurken önceki yıllarda yaşadığım bu olayı paylaşınca, lisede uzaklaştırma almış bir öğrencinin devlet kurumlarında yer alamayacağını duydum. Bunun üzerine e-okul sistemine giriş yaparak o eğitim-öğretim yılının devamsızlık çizelgesine geldiğimde, 1 günlük uzaklaştırmanın sistemde gözüktüğünü gördüm. Bu bilginin silindiği bana söylendiği halde e-okul sisteminde gözükmesi normal midir ? Bana herhangi bir sorun yaratır mı ? Yapabileceğim herhangi bir şey var mıdır ? Görüşlerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler..

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Yönetmeliğe göre sıkıntı yok.

Cezaların işlenmesi, silinmesi, puan iadesi ve dosyaların saklanması

MADDE 171-

(1) Öğrencilerin aldıkları cezalar, e-Okul sistemine işlenir.

(2) Ceza alan ve davranış puanı indirilmiş olan ancak davranışları olumlu yönde değişen, iyi hâlleri görülen ve olumsuz davranışları tekrarlamayan öğrencilerin durumları, okul öğrenci ödül ve disiplin kurulunca daha sonraki dönemde/dönemlerde değerlendirilir. Cezalarının kaldırılması ve davranış puanlarının iadesi öngörülen öğrenciler öğretmenler kuruluna sunulur. Öğretmenler kurulunca cezası kaldırılan ve davranış puanı iade edilen öğrencilerin yeni durumları e-Okul sistemine işlenir.

(3) Davranış puanı iade edilen ve disiplin cezası kaldırılan öğrencinin disiplin durumuna ilişkin bilgi istendiğinde, öğrencinin disiplin cezası bulunmadığı bildirilir.

(4) Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu belgeleri ve soruşturma dosyası ilgili mevzuat hükümlerince saklanır.

(5) Ödül ve disiplin işlemlerine ait veriler; Bakanlığın ilgili birimlerince e-Okul sistemi üzerinden alınır.

aviatorsmurf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öğretmenler kurulunca cezası kaldırılan ve davranış puanı iade edilen öğrencilerin yeni durumları e-Okul sistemine işlenir.

Yukarıda yazan maddeye göre benim e-okul sisteminde yeni halinin gözükmesi gerekiyor.Oysa benimkinde halen eski durumu söz konusu.Girildiğinde hala uzaklaştırma alınmış gün devamsızlıkta gözüküyor.Bununla ilgili ne yapabilirim ?

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Eğer dediğiniz gibi ceza kaldırılmışsa o e-okulda yazanın önemli olmadığını düşünüyorum. Sizden disiplinle ilgili bir belge istenirse o alacağınız belge "hiçbir disiplin cezası yoktur" şeklinde olacaktır.

İsterseniz mezun olduğunuz liseye başvurun ve disiplinle ilgili belge isteyin. O belgede yukarıdaki yönetmelikte geçen ibarenin olması gerek.