Linux'tan Windows'a Geri Dönemiyorum

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Merhabalar ;
Geçen günlerde windows'ta oluşan problemlerden ötürü bilgisayara 2.işletim sistemi olarak elimde bulunan kali linux'u yükledim ve daha sonrada ilave olarak ubuntu kurdum (tabi ubuntuyu kurarken windows'u sildim artık linux devam ederim diye "keşke böyle karar vermez olaydım").Şuan bilgisayarda 2 tane linux işletim sistemi var ve ne denediysem deneyeyim windows formatına geçemiyorum. Benim asıl sorun şu ;
Bilgisayar açılırken Usb'ye yazdırdığım windows10'u seçmeme rağmen gene "GRUB BOOT MENÜSÜNE"atıp oradan linux'u başlatıyor.Kendim ve netten araştırdığım birkaç yöntemi denedim.

1.yöntem:"Gparted Live" flash diskime yazdırıp açtım ve oradan işletim sistemlerimi sildim ama bilgisayara flash diskimle başlattığımda ise" GRUB rescue" tarzında bir ekran geldi yani hiçbirini başlatamadı.
2.yöntem(anlattığım):Flash diskten direk başlatmama rağmen flash diskime geçmeden grub boot'a attı.

NOT:Hdd'de 50GB oluşturduğum YEDEK bölümü var geri kalan ne varsa silebilirim ayrıca elimde de başka bir flash diskte slax kurulu.Bunla eğerki windows olmazsa ve bootsuz kalırsam tekrardan linux yazdırıp linux kurup bilgisayarımı kurtarabilirim.

Bunun için önerisi olan varmı yardım edebilecek?

grezimonk

Profesör
Reaksiyon puanı
261
daha windows kurmasını becereme sonra git Kali Linux kur sen önce winzort kurmayı öğren... Kali değil ubuntu, LinuXMint, Peppermint kur...
disk bölümlerini sil yeniden oluştur ama Linux Mint ile filan değil...

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Diski ntfs onlara biçimlendirin, sorun kalmayacaktır. (=

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
daha windows kurmasını becereme sonra git Kali Linux kur sen önce winzort kurmayı öğren... Kali değil ubuntu, LinuXMint, Peppermint kur...
disk bölümlerini sil yeniden oluştur ama Linux Mint ile filan değil...
Pardon da ben windows kurulumlarını yapabiliyorum bundan önce ortalama 4 5 keze yakın format atıp windows kurdum ayrıca sanal makine kurulumu dışında linux'uda deneme amacında ve bazı işlerim gereği geçtim , fakat bu lanet linux'un bootlaması ortalama 5-6 gündür beni uğraştırıyor ayrıca sorunu eğer "okuduysanız" gparted ile diskleri silip tekrar oluşturmama rağmen hatanın devam ettiğini yazdım.

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
@grezimonk, Hoş bir yaklaşım olmamış bu. İlk amaç yardım üzerine olmalı.

@EmreK_1907, Linux üzerinde disk yardımcılarından destek alarak ya da manuel biçimde USB'yi Ntfs biçimlendiriniz. Ardından sizde bulunan .iso'yu Woeusb ile yazdırınız.

grezimonk

Profesör
Reaksiyon puanı
261
Pardon da ben windows kurulumlarını yapabiliyorum bundan önce ortalama 4 5 keze yakın format atıp windows kurdum ayrıca sanal makine kurulumu dışında linux'uda deneme amacında ve bazı işlerim gereği geçtim , fakat bu lanet linux'un bootlaması ortalama 5-6 gündür beni uğraştırıyor ayrıca sorunu eğer "okuduysanız" gparted ile diskleri silip tekrar oluşturmama rağmen hatanın devam ettiğini yazdım.
gparted ile yapacağın işlem var... o olmadan olmaz...
65436

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
gparted ile yapacağın işlem var... o olmadan olmaz...Ekli dosyayı görüntüle 65436

hocam şuan woeUSB ile flash'a yazdırmayı deniyorum birde onla boot'u deneyeceğim fakat;

Installation failed!
Exit code: 256
Log:
WoeUSB v@@WOEUSB_VERSION@@
==============================
Error: Target device is currently busy, unmount all mounted partitions in target device then try again
Target device is busy, please make sure you unmount all filesystems on target device or shutdown the computer before detaching it.

şöyle bir hata alıyorum bir bilginiz varmı?

grezimonk

Profesör
Reaksiyon puanı
261
hocam şuan woeUSB ile flash'a yazdırmayı deniyorum birde onla boot'u deneyeceğim fakat;

Installation failed!
Log:
WoeUSB v@@WOEUSB_VERSION@@
Error: Target device is currently busy, unmount all mounted partitions in target device then try again
Target device is busy, please make sure you unmount all filesystems on target device or shutdown the computer before detaching it.

şöyle bir hata alıyorum bir bilginiz varmı?
o mesaj diskin meşgul olduğunu bildiriyor genelde öldüğünde gösteriyor... gparted ile diske bak...

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
dosya sistemi normalse sorun yoktur + data kablosunu kontrol et ısınıp bombe yapınca ara ara kaybolabilir... yenilersin...
data kablosu derken şuan usb'ye yazdırıyorum şuan gparted ile formatladım evet şuan yazma işlemi başladı bitince tekrar deneyip haber veririm

grezimonk

Profesör
Reaksiyon puanı
261
HDD sata kablosu bazı diskler ısınıyor ya...

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247

...
ISO dosyalarını USB belleklere aktarma konusunda, Windows üzerinde RUFUS, Linux üzerinde MintStick araçlarından daha kullanışlısını görmedim.

EmreK_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Herkesin yardımı için teşekkürler sorun çözülmüştür sorunun çözümü ise;

teşekkürler

@rise not:
Çözümü buraya yazarsanız seviniriz.

Son düzenleyen moderatör:

asauult11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Diski ntfs olarak biçimlendirmeme rağmen genede aynı hatayı alıyorum.

Hata çıktısı :
Installation failed!
Log:
WoeUSB v3.3.1
Mounting source filesystem...
Wiping all existing partition table and filesystem signatures in /dev/sdb...
/dev/sdb: 2 bayt ofset 0x000001fe'te silindi (dos): 55 aa
/dev/sdb: disk bölümleme tablosunu yeniden okumak için ioctl çağrılıyor: Başarılı
Ensure that /dev/sdb is really wiped...
Creating new partition table on /dev/sdb...
Creating target partition...
Making system realize that partition table has changed...
Wait 3 seconds for block device nodes to populate...
Cluster size has been automatically set to 4096 bytes.
Creating NTFS volume structures.
mkntfs completed successfully. Have a nice day.
--2020-12-31 11:21:14-- https://github.com/pbatard/rufus/raw/master/res/uefi/uefi-ntfs.img
CA sertifikası '/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt' yüklendi
github.com (github.com) çözümleniyor... pulse
140.82.121.3
github.com (github.com)[140.82.121.3]:443 bağlanılıyor... pulse
bağlantı kuruldu.
HTTP isteği gönderildi, yanıt bekleniyor... pulse
302 Found
Yer: https://raw.githubusercontent.com/pbatard/rufus/master/res/uefi/uefi-ntfs.img [izleyen]
--2020-12-31 11:21:16-- https://raw.githubusercontent.com/pbatard/rufus/master/res/uefi/uefi-ntfs.img
raw.githubusercontent.com (raw.githubusercontent.com) çözümleniyor... pulse
199.232.16.133
raw.githubusercontent.com (raw.githubusercontent.com)[199.232.16.133]:443 bağlanılıyor... pulse
bağlantı kuruldu.