Linux kurarsam D: silinir mi !!!!

Bu konuyu okuyanlar

chimsee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sevgılı linux kullanıcıları ben sızden bısey ogrenmek istiyorum ben suan xp kullanıyorum ve linux a gecmek ıstıyorum ama bana herkes lınux a gecersem hdd bılgılerımın depolandıgı D bolumu sılınecegını soyledıler oyuzden kuramadım bır turlu acaba dogru D bolumu sılınır mı bana bır bılgı verır mısın??

shadowfax_07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben şu an hem xp hemde pardus kullanıyorum.Yapman gereken xp kurduğun diskte en az 5 gb lık boş yer aç(bende 80 gb hdd olduğu için 5 gb).Bunun için windows a tekrar format atman lazım yedeklere dokunmana gerek yok.Bende 20gb C vardı format atarken xp ye 15 gb verdim ve xp ye format attıktan sonra pardus u kurdum.Yedekler gider diyenin Linux la uzaktan yakından alakası yoktur :angry:

ssss333322222

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
simdi dogal oalrak linux'u windows la beraber kullanmak için bir yer göstermen gerekiyor. egerki windows üzerinden diskini yeniden bölümleyip (partition boyutunu ayarlama) gerekli yeri acarsan hiç bir şekilde bilgilerin silinmez. eger dersenki ben hata yapabilirim o zaman dosyalarini yedeklemeye baslasan iyi olur :)

chimsee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yaa benım dusunceme gorede normal de xp gıbı kursam C ve D bolumu D dokunmam xp olan bolumu bıcımlendırır sonra da lınux u kurarım ve hıc bısey olmaz gıdısat bole olması lazım ama ıste bırkac kısı bız lınux kullanıyoruz falan dedıler bende onlara ınandım :D demek kı benım D ye hıc bısey olmuyo oleyy :D:D

aliça

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evet benim başıma öyle birşey geçmişti tam detaylarını hatırlaıyorum sistem disk formatındanyaşamıtım sorunu windowsun kullantığı disk formatı FAT32 ve NTFS ama benim kurduğun linux sistemi Pardus idi, Pardusu kurduktan sonra Pardusun kullandığı dosya sistemi tam olarak hatırlamıyorum ama 3GPP gibilerden birşeydi pardusta iken benim yerel disk D olan NTFS formatlı alanımı tanımadı ve bunu pardus disk formtına dömüştürdüm daha sonra Windows XP ye geçtiğim zamansa d bölümüne girmedi ve biçimlendirmmem yani kendi disk formatına dönüştürmem gerekti bende mecburen biçimlendirdim ama şimdi nasıl bilmiyorum korkudan sistemime kuramıyorum sadece sanalda kullanıyorum Pardus'u sana diyeceğim önceden başka bir HDD ye yedekleme yap deirm arkadaşım.

chimsee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bılgılerınız ıcın cooooooook tesekkur ederimm ama sızden bı ıstedıgım daha var cok oldugumu bılıyorum ama bu son ıstedıgım olucak ben de linux ve pardus dosyaları vardı cd ye cektımm cd yı taktım ama bı faalıyet gorunmuyo bıos dan ayarlara da baktım hersey normal benım dosyalarda sorun var galıba bana ındırebılecegim bı yer gosterırmısınız.

TakeOne

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşım Bende hem vista ultimate hemde Linux suse 11 var hiç bir sron yok. Hiç bir şey silinmez..

chimsee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
allah sızden razı olsun sızler olmasaydınız hıc bır zaman lınux pardus kuramıycaktım sızın bılgılerınız sayesınde yenı işletim sistemi kurabılıcem cok ama cok saolun

nizam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bılgılerınız ıcın cooooooook tesekkur ederimm ama sızden bı ıstedıgım daha var cok oldugumu bılıyorum ama bu son ıstedıgım olucak ben de linux ve pardus dosyaları vardı cd ye cektımm cd yı taktım ama bı faalıyet gorunmuyo bıos dan ayarlara da baktım hersey normal benım dosyalarda sorun var galıba bana ındırebılecegim bı yer gosterırmısınız.
indirdiğin sıkıştırılmış haldeki dosyayı açmayacaksın nero ile kalıbı diske yazdır seçeneği ile diske yazacaksın ve 8x veya 10x hızda yazdır ki sorun çıkmasın
ya da
http://www.ozgurlukicin.com/ia/pardus-2008-cdsi-yazmak/

chimsee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
allahtan sızden cok ama cok razı olsun yaa allah ızın verırse bugun pardusu kurmaya karar verdım :)

archim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Windowsa dokunmadan Hd de yer açmak için, windows altında partition magic programını veya linux programı olan Gparted programını kullanabilirsiniz. Gparted programını tek başına çalışan Cd (live Cd-iso formatında) olarak internette bulabilirsiniz. windowsa dokunmadan Hd nin boyutunu küçültüp yeni bölüm oluşturabilirsiniz..

chimsee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaslar hersey ıcın sızden cok tesekkur ederım pardusu kurdum hersey super ama amsn calısmıyor.baglanıyor yazıyo ama sonra zaman gecınce sunucuya baglanmıyo dıyo uyrastım herseyı yaptım olmadı anlamadım gıttı :((

Stone

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Tek amacın sadece Linux işletim sisteminin nasıl birşey olduğunu görmek ise Ubuntu kurmanı tavsiye ederim.Ubuntu'nun yeni sisteminde Windows içine Yazılım gibi kurabilirsin ve kullanabilirsin.Diskinde herhangi bir değişiklik yapmana gerek kalmadan

Ubuntu işletim sisteminin şu anki sürümünü alttaki adresten edinebilirsin :
http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

Kolay gelsin...