Linux Dağıtımları Konusunda Yardım

Bu konuyu okuyanlar

1903bjk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar merhaba,

Benzer konular büyük ihtimal forumda vardır fakat bilgisayarımın özelliklerine uygun bir dağıtım için yardımınıza ihtiyacım var. Bilgisayarı kasmadan insternette gezineyim yeterli öyle büyük işlemler oyunlar vs ile işim olmuyor. Şimdiden teşekkür ederim.

İşlemci ::Intel Cor i3 2310M, 2/4 çekirdek, 2.1 GHz, 3 MB önbellek, 32 nm, 35 W TDP
Chipset ::Intel HM65
Bellek ::4 GB DDR3, 1333 MHz, 9-9-9-24
Grafik Kartı ::NVIDIA GeForce GT 520M 1GB DDR3 VRAM – Intel HD Graphics 3000

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Merhaba, tabi ki yardımcı oluruz. Genelde Linux kuracağım ama sistemim şu şekilde tarzında bir konu gördüğümüz zaman, gereksinimleri daha düşük bekliyoruz. Sanıyoruz ki gereksinimleri gerçekten karşılayamayan ya da zor karşılayan bir sistemle karşılacağız. Sizin sisteminiz Linux'un hemen hemen her dağıtımı için uygun olabilecek düzeyde yani öyle görünüyor. Zaten Linux yapısı gereği minimallikten ve sadelikten yana bir sistem olduğu için sorun yaratmayacaktır. Bazı soruları cevaplandırmamız gerekir diye düşünüyorum... Linux ve dağıtımları hakkında bilginiz ne derecedir? Daha önceden kullandığınız bir Linux sürümü oldu mu? Olduysa hangisiydi ve beğendiğiniz özelliği neydi? bu soruların cevaplarına göre ilerlersek daha doğru olacaktır.

1903bjk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İlginiz için teşekkür ederim. Daha önce linux mint 18 Cinnamon (64-bit) kullandım fakat biraz fazla ısınma sorunu ile karşılaştım daha bilgisayar açılırken bile makine deyim yerindeyse patlayacak gibi ısındı. Onun haricinde hep memnudum hatta bir kaç arkadaşıma da kullanım rahatlığını anlattım ve mint olmasa bile linux kullanmaları yönünde tavsiyede bulundum.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
ısınma sorununun kaynağı intel... yeni seriler hep ısınıyor... boşuna µ mangal demediler... Peppermint 9 yada Manjaro kullan...

1903bjk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Manjaro'nun sanırım Türkçe desteği var fakat diğerinin var mı ve kullanımları mint kadar kolay mı?

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Mint gerçekten güzel bir dağıtım ve oldukça stabil aslında. Cinnamon ortamı biraz yormuş olabilir makineyi, alternatiflere şans verebiliriz bu noktada Mate ya da Xfce gibi. Linux Mint, Debian ve Ubuntu tabanları adına belki de biçilmiş kaftanlardan biri. Bu mecradan hoşlandığınızı düşünerek size 19.1 Tessa öneririm. Ortam olarak ise bahsettiğim gibi kişisel tercihinize uyacak şekilde Cinnamon haricinde kararınızı verin. Haricinde derken şunu da belirtmeliyim, 18 sürümü Cinnamon kullandığınız vakit makinenizin bileşenleri için gereken elementler tümüyle karşılanmıyor, veya gerekli güncelleme ve paketler yayınlanmamış hatta bazı ayarlar yapılmamış olabilir. Bu bir ihtimaldir zira yükseltilen her sürümde bu bir pakette olabilir değişiklikleri bariz olarak görürüz. Bu durumda 19.1 Tessa'nın Cinnamon senteziyle önceye nazaran sorunsuz kullanım sağlaması yine ihtimaller arasındadır ve gözetilmelidir.

1903bjk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Teşekkür ediyorum bilgilendirmeniz için. Dediğiniz gibi mint 19.1 kurucam tekrar daha iyi olacağını düşünüyorum.

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
hocam termal yenileyebilirainiz ayni zamanda icinide temizlerseniz iyi olur

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Bende sana bir öneri sunayım ben epey bir süre Ubuntu kullandım dün shiftdelete forum dan bir arkadaşın tavsiyesi üzerine deepin 15.9 u kurdum resmen gözlerimi faltasi gibi açtı ????? deepin de yok yok ne ararsan var tavsiye ederim ben böyle geniş depo kapasitesi olan bir dağıtım daha görmedim android in playstore si sanırsın ???????

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
Hocam deepin konusunda ajanlar var deniyor eğer dde masaüstü isterseniz manjaro ve ya pardus(ikisinide kullanmadım)kullanın