Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Eski sürüm olması her zaman güvenlik açığı oluşturmayabilir. Kullanıcılar, biraz kararlılık da bekliyorlar. Öyle büyük bir farklılık yok ancak bildiğim kadarıyla systemd kullanmıyor. Belki bu, önemli bir farklılık olabilir.
Systemd mevcut ancak varsayılan olarak devre dışı bırakılmış olarak geliyor. Bunun üzerine epeyce bir tartışma da var.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Systemd mevcut ancak varsayılan olarak devre dışı bırakılmış olarak geliyor. Bunun üzerine epeyce bir tartışma da var.
Benim de bildiğim kadarıyla var ancak çoğu GNU+Linux dağıtımı systemd'yi kullanıyor. Systemd'ye genel olarak bakılırsa özgür yazılım. Pek önemsenmesi gerektiğini düşünmüyorum.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Benim de bildiğim kadarıyla var ancak çoğu GNU+Linux dağıtımı systemd'yi kullanıyor. Systemd'ye genel olarak bakılırsa özgür yazılım. Pek önemsenmesi gerektiğini düşünmüyorum.
Systemd, sistem başlatıldığında hangi programların çalışacağını kontrol eder, aynı zamanda bir sistem etkinliği günlüğü, ağ yığınını, kullanıcı girişlerini ve diğer birçok işlemi başlatır, ki bunlar binary formatta saklıdır. Bu, kullanıcıya iyi gelebilir, ancak bazı geliştiriciler bundan nefret eder; yazıyor ZDNet'te systemd üzerine bir makalede ve bazı görüşlere de yer verilmiş.

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
(Son sürüm olmayan) v6.0.1.1 LibreOffice'de herhangi bir güncelleme görünmüyordu, bu sürümü kaldırıp web sayfasındaki 6.2.3.2 sürümünü indirip manuel olarak yükledim. Garip bir şekilde kasmalar oldu, sanırım tam uyumlu değil
Ofisin açılışı yaklaşık 1 dk. sürüyor.
Bugün bir güncelleştirme aldım ve şu an için herhangi bir sorun görünmüyor. (MX Linux)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Systemd, sistem başlatıldığında hangi programların çalışacağını kontrol eder, aynı zamanda bir sistem etkinliği günlüğü, ağ yığınını, kullanıcı girişlerini ve diğer birçok işlemi başlatır, ki bunlar binary formatta saklıdır. Bu, kullanıcıya iyi gelebilir, ancak bazı geliştiriciler bundan nefret eder; yazıyor ZDNet'te systemd üzerine bir makalede ve bazı görüşlere de yer verilmiş.

O kadar çok görüş söylüyorlar ki hangisinin doğru olduğunu kestirebilmek zor. Belki bu, haklı bir serzeniş olabilir.

İnsanlar bir zamanlar Linux çekirdeğini de yermiştiler: Google Grupları

En azından Linux çekirdeği hakkında görüş bildiren insanların haklı sayılabilecek görüşleri vardı. Zaten Linux çekirdeği ile ilgili görüş belirten kişilerden birisi de yanılmıyorsam bilgisayar konusunda uzmanlaşmış birisiydi. Sonra zaman geçtikçe Linux çekirdeği popülerleşmeye başladı ve belirtilen görüşün yanlış olabileceği ortaya çıktı: Why was Tanenbaum wrong in the Tanenbaum-Torvalds debates?

Şu anda da buna benzer bir şeyin systemd için yapıldığını düşünüyorum. Belki de şu anda bu tartışmalar yüzünden birçok kişi GNU+Linux'u bırakıp BSD gibi işletim sistemlerine geçti.

Bu bağlantıda systemd hakkında bahsedilen iddialarla ilgili görüşler belirtilmiş: The Biggest Myths

Bence insanların görmedikleri veya görmek istemedikleri daha büyük sorunlar var.

Bugün bir güncelleştirme aldım ve şu an için herhangi bir sorun görünmüyor. (MX Linux)

Belki hâlen tam anlamıyla güncel olmayan paketler vardır. Güncelliği seven ve biraz deneyimli kullanıcılar, bu yüzden Arch GNU+Linux gibi işletim sistemlerini tercih edebiliyorlar.

Son düzenleme:

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
En baştan yazmak gerekirse, dosya kalıbını indirmede, sistemi kurmada ve güncelleştirmelerinde herhangi bir sıkıntı olmadı; baştan sona (nedense) "sisteme hakimim" diye bir güven oluşturuyor insanda; sanırım bu, sistemin ara yüzünün anlaşılır ve kolay olmasından ve kararlılığından ileri geliyor. Yalnız kurulumda bölge ayarları doğru, klavye modeli ve düzeni Türkçe olmasına karşın Q klavyede Türkçe karakterlerde sorun oldu, ayarlardan keyboard layout/variants klavyeyi yeniden ayarlamak gerekiyor. Bu da zaten basit bir şekilde yapılabiliyor. Gerek duyulan ayar ve uygulamalara kolayca erişiliyor. MX Linux, Xfce masaüstü ortamı ile geliyor (Mint ve Xubuntu gibi ama özelleştirmeleri nispeten daha çok). Az kaynak kullanımı ile düşük hızlardaki cihazlar için ideal diyebilirim, kişiselleştirilebilirliği KDE neon kadar olmasa da beğenimi kazandı. (Son sürüm olmayan) v6.0.1.1 olan LibreOffice'de herhangi bir güncelleme görünmüyordu, bu sürümü kaldırıp web sayfasındaki 6.2.3.2 sürümünü indirip manuel olarak yükledim. Garip bir şekilde kasmalar oldu, sanırım tam uyumlu değil, bu durumda varsayılan olarak kurulu ve güncelleştirme almamış olan paketleri manuel olarak yükseltmemek gerekiyor. VMware üzerine kurulu bu sanal sistemin gerçek donanım üzerinde daha iyi bir performans sunacağı şüphe getirmez.

6adVn9.png

Kullanılabilir seviyesini yükseltmiş, çözüm odaklı ve somut çalışmalar ortaya koyan bir dağıtım.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
O kadar çok görüş söylüyorlar ki hangisinin doğru olduğunu kestirebilmek zor. Belki bu, haklı bir serzeniş olabilir.

İnsanlar bir zamanlar Linux çekirdeğini de yermiştiler: Google Grupları

En azından Linux çekirdeği hakkında görüş bildiren insanların haklı sayılabilecek görüşleri vardı. Zaten Linux çekirdeği ile ilgili görüş belirten kişilerden birisi de yanılmıyorsam bilgisayar konusunda uzmanlaşmış birisiydi. Sonra zaman geçtikçe Linux çekirdeği popülerleşmeye başladı ve belirtilen görüşün yanlış olabileceği ortaya çıktı: Why was Tanenbaum wrong in the Tanenbaum-Torvalds debates?

Şu anda da buna benzer bir şeyin systemd için yapıldığını düşünüyorum. Belki de şu anda bu tartışmalar yüzünden birçok kişi GNU+Linux'u bırakıp BSD gibi işletim sistemlerine geçti.

Bu bağlantıda systemd hakkında bahsedilen iddialarla ilgili görüşler belirtilmiş: The Biggest Myths

Bence insanların görmedikleri veya görmek istemedikleri daha büyük sorunlar var.

Belki hâlen tam anlamıyla güncel olmayan paketler vardır. Güncelliği seven ve biraz deneyimli kullanıcılar, bu yüzden Arch GNU+Linux gibi işletim sistemlerini tercih edebiliyorlar.
Reddit sosyal medya kullanıcılarından Lumentza'nın duruma ilişkin bir yorumu: "Bazı insanlar systemd'yi sever, bazıları sevmez. Çoğununsa bu, umurunda bile değildir." Katılmamak ne mümkün. :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Lxqt masaüstü ortamını deneyen oldumu hiç

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Mehmett Turan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Ben linux kurmak istiyorum ama iki dağıtım arasında kaldım sizce linux mint mi ubuntu mu

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ben linux kurmak istiyorum ama iki dağıtım arasında kaldım sizce linux mint mi ubuntu mu
Linux Mint'in bildiğim kadarıyla Cinnamon, MATE ve Xfce olarak üç tane seçeneği var. Eğer bilgisayarınızın donanımı pek iyi değilse Ubuntu'nun normal sürümünü kurmanızı önermem çünkü bence GNOME eski bilgisayarlara göre biraz ağır.

Mehmett Turan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Linux Mint'in bildiğim kadarıyla Cinnamon, MATE ve Xfce olarak üç tane seçeneği var. Eğer bilgisayarınızın donanımı pek iyi değilse Ubuntu'nun normal sürümünü kurmanızı önermem çünkü bence GNOME eski bilgisayarlara göre biraz ağır.
Sizce linux iyi bi işletim sistemimi çoğu windows programını indiremiyoruz diye biliyorum

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Sizce linux iyi bi işletim sistemimi çoğu windows programını indiremiyoruz diye biliyorum
Bence sanal makinede deneyin. Eğer alışabilecekseniz kurabilirsiniz. İstiyorsanız Microsoft Windows'un yanına da kurabilirsiniz.

Bence kişiden kişiye değişir. Ben sadece GNU/Linux kullanıyorum, memnunum. Bazı memnun olmayan kişiler de oldu.

Bu arada kullandığınız yazılımın GNU/Linux sürümü yoksa bu doğru olabilir. Bildiğim kadarıyla Wine gibi yazılımlar var ancak şimdiye kadar pek kullanmak için bir gereksinim duymadım. Her yazılımı çalıştıramayabileceğini okumuştum.

GNU/Linux için bazı alternatifler var ancak bazı kişiler için belki yeterli gelmeyebilir.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
KDE neon'un Kubuntu'dan farkı ne? :)

Her ikisi de Ubuntu tabanlı.

Kubuntu:
Ubuntu ekibinin kendi yöntemleri ile KDE masaüstü ortamı giydirilmiş resmi Ubuntu türevi.

KDE neon:
Ubuntu 18.04 sürümü üzerine doğrudan KDE geliştirici ekibinin KDE masaüstü ortamını eklemesiyle ortaya çıkan bir dağıtım.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Her ikisi de Ubuntu tabanlı.

Kubuntu:
Ubuntu ekibinin kendi yöntemleri ile KDE masaüstü ortamı giydirilmiş resmi Ubuntu türevi.

KDE neon:
Ubuntu 18.04 sürümü üzerine doğrudan KDE geliştirici ekibinin KDE masaüstü ortamını eklemesiyle ortaya çıkan bir dağıtım.
Anladığım kadarıyla çok fazla fark yok. Kubuntu deneyimim zamanında pek iyi olmamıştı.