Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Bırakın kde yi gelin gnome a uğraşmayın öyle şeylerle

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Halktan Biri,

z3MY9Kbh.png

EHzZEMWG.png
wz4ZTDvD.png
Hocam çok teşekkür ederim. İkinci resimde gösterdiğiniz Görev Yöneticisi'ni ekledim. Ve sorunum düzeldi, eskisi gibi oldu. :)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bırakın kde yi gelin gnome a uğraşmayın öyle şeylerle
Çoktandır kullanmamıştım. Fakat bu KDE beni yanılttı, Openbox mı, XFCE mi, KDE mi karıştırdım bir ara.. :) Çok harika olmuş, iyi bir seviye yakalamış.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Çoktandır kullanmamıştım. Fakat bu KDE beni yanılttı, Openbox mı, XFCE mi, KDE mi karıştırdım bir ara.. :) Çok harika olmuş, iyi bir seviye yakalamış.
Aynen. Size katılıyorum. Önceden KDE çok RAM kullanır diye düşünüyordum ama Kubuntu'yu yükleyince KDE'ye karşı olan önyargılarımdan kurtulmuş oldum. Ve gerçeği gördüm. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@rise Heyt be... Özüne dön üstat, sen de bizdensin nihayetinde.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
valla düz kullanıcı olarak xfce işimi görüyor kde ve digerleri ne sunabilir bilmiyorum, henüz sistem sournum yokken böyle kalsın :D
Senin halin bana freebsd forumlarını hatırlattı. Adamlara sordum linux kullanıyorum freebsdye geçeyim mi dedim, adamlar sistemin çalışıyorsa bozma kalsın dedi. Şimdi doğru olan budur, ama bir kdeye davet edelim seni de. Hedef eronis dahil herkesi KDE kullanıcısı yapmak :D

M

Murat Burç

SDN Okuru
Senin halin bana freebsd forumlarını hatırlattı. Adamlara sordum linux kullanıyorum freebsdye geçeyim mi dedim, adamlar sistemin çalışıyorsa bozma kalsın dedi. Şimdi doğru olan budur, ama bir kdeye davet edelim seni de. Hedef eronis dahil herkesi KDE kullanıcısı yapmak :D
Bu KDE'nin alemeti farikası ney?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bu KDE'nin alemeti farikası ney?
Bir kadını giydiriyoruz diyelim. Bu kadına ucuz kıyafetler giydirebilirsin ama biz daha gösterişli ama pahalı kıyafetler seviyoruz. Sistem kaynağı senin paran, kadın linux ve kıyafet de masaüstü oluyor. Biz KDE giydiriyoruz, şöyle böyle güzel ve hoş olduğu için. Paran yoksa xfce var işte.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bir kadını giydiriyoruz diyelim. Bu kadına ucuz kıyafetler giydirebilirsin ama biz daha gösterişli ama pahalı kıyafetler seviyoruz. Sistem kaynağı senin paran, kadın linux ve kıyafet de masaüstü oluyor. Biz KDE giydiriyoruz, şöyle böyle güzel ve hoş olduğu için. Paran yoksa xfce var işte.
O zaman donanım dostu olarak anılan Linuxa bir hakaret gibi bir şey KDE :D:D Hakaretten çok mantığına ters diyebilir miyiz? :D :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
O zaman donanım dostu olarak anılan Linuxa bir hakaret gibi bir şey KDE :D:D Hakaretten çok mantığına ters diyebilir miyiz? :D:D
Öyle değil. KDE güzel bir masaüstü ortamıdır. Ortada hakaret de yok. :D Linux'taki bu çeşitliliği ben zenginlik olarak görüyorum. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
O zaman donanım dostu olarak anılan Linuxa bir hakaret gibi bir şey KDE :D:D Hakaretten çok mantığına ters diyebilir miyiz? :D:D
Valla bir Windows değil. Hatta Gnome da değil. Windows bosta 2gb yiyor, KDE'nin temel ram kullanımı 500 MB. Ha kalburüstü donanım ister doğrudur ama emektar makinelerde de kullanabildiğim oldu.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Valla bir Windows değil. Hatta Gnome da değil. Windows bosta 2gb yiyor, KDE'nin temel ram kullanımı 500 MB. Ha kalburüstü donanım ister doğrudur ama emektar makinelerde de kullanabildiğim oldu.
Öyle ya da böyle, Ubuntu 18.04 henüz alpha sürecinde, KDE Plasma tam oturdu üstüne :) Tabi bu arada -önceki statülerine bakarak söylüyorum- Gnome ve KDE yer değiştirdi, KDE hızlı ve kararlı, GNOME daha ağır ve sürprizlere açık..

manarch

Öğrenci
Reaksiyon puanı
39
Uzun zaman oldu kde kullanmayalı. Bu güzel ve tahrik edici mesajdan sonra ilk fırsatta kde masaüstünü denemem lazım.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aynen. Size katılıyorum. Önceden KDE çok RAM kullanır diye düşünüyordum ama Kubuntu'yu yükleyince KDE'ye karşı olan önyargılarımdan kurtulmuş oldum. Ve gerçeği gördüm. :)
Az ram kullanımı yüksek performans demek değildir yalnız. İşlemci kullanımını naptınız ?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bak, hakkımı yeme, denedim KDE’yi. Bana yaşattıklarını da biliyorsun, psikolojik travma dahil. Ben xfce ile iyiyim yaa :p

LOL :p

Patronlar duymasın;
ToOR5Wjo.png

Sizin patronların hepsi zaten GNOME'a da katkıda bulunuyor peki başka kim GNOME'a katıda bulunuyor bakar mısın ? :) FSF ? Red Hat ? Debian ? Bu durumda GNOME'cular mı kazandı bu round'u ? :p Sahidin XFCE'nin patronları kim ? :)

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Google ve Microsoft bu şirketlerin adı batsın.
Google'ın da, Microsotf'un da yaptığı iyi şeyler var şimdi. Google olmasaydı ucuz telefon almanın tek yolu Windows Phone du ve bu da Microsoft'a bizi bu mağazaya hapsedebilmesi ve Steam gibi şirketleri batırabilmesi için handikap verirdi. Steam'in oyun camiası için ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Bu yazılımın batması demek, milyarlar yatıran oyuncuların paralarının yanması ve o oyunları bir daha asla oynayamaması demek. Microsoft'un umrunda değil tabi, mağazasından alalım istiyorlar sadece. Yarın Microsoft batınca ad kutu oyun alanlar bize gülecek.

Microsoft ise PC (Kişisel bilgisayar) kavramını oluşturan firmaydı. Bilgisayarların fiyatlarını indirerek herkesin bilgisayar sahibi olabilmesini eskiden beri amaçlıyorlar. Donanım üreticileri ile anlaşmalar yapıyorlar, indirimler yapıyorlar... Emin ol eğer onlar olmasaydı bugün 200$'a bilgisayar olmazdı.
Öyle ya da böyle, Ubuntu 18.04 henüz alpha sürecinde, KDE Plasma tam oturdu üstüne :) Tabi bu arada -önceki statülerine bakarak söylüyorum- Gnome ve KDE yer değiştirdi, KDE hızlı ve kararlı, GNOME daha ağır ve sürprizlere açık..
Arch veya Manjaro gibi yuvarlanan sürüm, son paketleri kullanan dağıtımları kullanmak varken başka bir dağıtımın Alpha sürümünü kullanmak... :p

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Windows Update'in kullandığından çok daha az olduğunu söyleyebilirim. :D
Haftada 1 yada 2 kere Windows 10'a resident evil oynamak için giriyorum, anam ! Bilgisayarda bir kasma var dedim. İnternete girdim, internette de kasma var. Dedim ki YOKSA ! başlat > Update DANG ! Güncelleme yapıyor ibina...

Biliyor muydunuz ? Geçmişte Richard Stallman demiş ki "Steam, Linux için iyi" normalde hiçbir özgür olmayan yazılımı övmeyen stallman bile Steam'i övüyor. Ben bu adamların harbi yükseldiğini görmek isterim.

Google'ın da, Microsotf'un da yaptığı iyi şeyler var şimdi. Google olmasaydı ucuz telefon almanın tek yolu Windows Phone du ve bu da Microsoft'a bizi bu mağazaya hapsedebilmesi ve Steam gibi şirketleri batırabilmesi için handikap verirdi. Steam'in oyun camiası için ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Bu yazılımın batması demek, milyarlar yatıran oyuncuların paralarının yanması ve o oyunları bir daha asla oynayamaması demek. Microsoft'un umrunda değil tabi, mağazasından alalım istiyorlar sadece. Yarın Microsoft batınca ad kutu oyun alanlar bize gülecek.
@Forumun Ağası Finix bu sözleri ettikten hemen sonraki habere bakar mısın ? Yani bu haber bile dediklerimi doğrular nitelikte değil de ne ?
https://forum.shiftdelete.net/threads/microsoft-valve-sirketini-alabilir.539437/

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Arch veya Manjaro gibi yuvarlanan sürüm, son paketleri kullanan dağıtımları kullanmak varken başka bir dağıtımın Alpha sürümünü kullanmak... :p
  • Arch Linux iki ayrı makinada var,
  • Solus var
  • Ubuntu 18.04 var

• Kayıp yok ;)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Haftada 1 yada 2 kere Windows 10'a resident evil oynamak için giriyorum, anam ! Bilgisayarda bir kasma var dedim. İnternete girdim, internette de kasma var. Dedim ki YOKSA ! başlat > Update DANG ! Güncelleme yapıyor ibina...

Biliyor muydunuz ? Geçmişte Richard Stallman demiş ki "Steam, Linux için iyi" normalde hiçbir özgür olmayan yazılımı övmeyen stallman bile Steam'i övüyor. Ben bu adamların harbi yükseldiğini görmek isterim.

@Forumun Ağası Finix bu sözleri ettikten hemen sonraki habere bakar mısın ? Yani bu haber bile dediklerimi doğrular nitelikte değil de ne ?
https://forum.shiftdelete.net/threads/microsoft-valve-sirketini-alabilir.539437/
Aynen. Ama gaben üstat satar mı?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İmalı sözlere yer yok. :D
İMA?! ÜSTÜME İYİLİK SAĞLIK ! KİM İMA YAPMIŞ Kİİİ ? AHAHAHAH :D

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=XVyuA7RBW8Y

Linux'a yıllardır Windows gibi bölümlemeyi rahatça yapabileceğimiz bir sistem getiremediler ya... Windows'ta C'ye bütün diskide saniyeler içinde veriyorum, C'yi ikiye de bölüyorum, D'yi küçültüp alanı C'ye de veriyorum. Linux ise yıllardır bize hala İŞTE BU! dedirtecek bir bölümleme metoduyla gelmedi...

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux'a yıllardır Windows gibi bölümlemeyi rahatça yapabileceğimiz bir sistem getiremediler ya... Windows'ta C'ye bütün diskide saniyeler içinde veriyorum, C'yi ikiye de bölüyorum, D'yi küçültüp alanı C'ye de veriyorum. Linux ise yıllardır bize hala İŞTE BU! dedirtecek bir bölümleme metoduyla gelmedi...
Katılıyorum. GParted var ama Windows'taki disk manager gibi kolay değil bence de. :)

Ama GParted'ın da Windows'taki disk manager'a göre başarılı bulduğum birkaç özelliği var. Örneğin S.M.A.R.T özelliğini görüntüleyebilme, diske yazma ve okuma testi yapabilme.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Katılıyorum. GParted var ama Windows'taki disk manager gibi kolay değil bence de. :)

Ama GParted'ın da Windows'taki disk manager'a göre başarılı bulduğum birkaç özelliği var. Örneğin S.M.A.R.T özelliğini görüntüleyebilme, diske yazma ve okuma testi yapabilme.
Ve yine de çalışan bir Linux sistemin / bölümünü büyütme/küçültme yapamıyoruz. Live disk şart...

UEFI donanımla uğraşıp öğrenmeye çalıştım bugün biraz, sonunda uefibootmgr'yi kurmayı başarmışım da yine pes edip grub kurdum. Hani çalışıyorsa bırak demiş ya ben çalışıp çalışmadığına bile bakmadım.
3835753.jpg

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@eronis Allah senin cezanı vermesin, Allah senin tependen baksın. Gazına geldik OpenSuSE kurduk, her şey iyi güzel de kernel 4.4'te yahu... Bak Debian 4.9'da, OpenSuSE 4.4'te. FN tuşları çalışmıyor yahu. Firefox quantum gelmemiş. Nedir yahu bu zulüm?