Linux Cafe

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Google ve Microsoft bu şirketlerin adı batsın.
Google'ın da, Microsotf'un da yaptığı iyi şeyler var şimdi. Google olmasaydı ucuz telefon almanın tek yolu Windows Phone du ve bu da Microsoft'a bizi bu mağazaya hapsedebilmesi ve Steam gibi şirketleri batırabilmesi için handikap verirdi. Steam'in oyun camiası için ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Bu yazılımın batması demek, milyarlar yatıran oyuncuların paralarının yanması ve o oyunları bir daha asla oynayamaması demek. Microsoft'un umrunda değil tabi, mağazasından alalım istiyorlar sadece. Yarın Microsoft batınca ad kutu oyun alanlar bize gülecek.

Microsoft ise PC (Kişisel bilgisayar) kavramını oluşturan firmaydı. Bilgisayarların fiyatlarını indirerek herkesin bilgisayar sahibi olabilmesini eskiden beri amaçlıyorlar. Donanım üreticileri ile anlaşmalar yapıyorlar, indirimler yapıyorlar... Emin ol eğer onlar olmasaydı bugün 200$'a bilgisayar olmazdı.
Öyle ya da böyle, Ubuntu 18.04 henüz alpha sürecinde, KDE Plasma tam oturdu üstüne :) Tabi bu arada -önceki statülerine bakarak söylüyorum- Gnome ve KDE yer değiştirdi, KDE hızlı ve kararlı, GNOME daha ağır ve sürprizlere açık..
Arch veya Manjaro gibi yuvarlanan sürüm, son paketleri kullanan dağıtımları kullanmak varken başka bir dağıtımın Alpha sürümünü kullanmak... :p

Halktan Biri

Moderatör
Yönetici
Moderatör
Az ram kullanımı yüksek performans demek değildir yalnız. İşlemci kullanımını naptınız ?
Windows Update'in kullandığından çok daha az olduğunu söyleyebilirim. :D

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Windows Update'in kullandığından çok daha az olduğunu söyleyebilirim. :D
Haftada 1 yada 2 kere Windows 10'a resident evil oynamak için giriyorum, anam ! Bilgisayarda bir kasma var dedim. İnternete girdim, internette de kasma var. Dedim ki YOKSA ! başlat > Update DANG ! Güncelleme yapıyor ibina...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Biliyor muydunuz ? Geçmişte Richard Stallman demiş ki "Steam, Linux için iyi" normalde hiçbir özgür olmayan yazılımı övmeyen stallman bile Steam'i övüyor. Ben bu adamların harbi yükseldiğini görmek isterim.

Google'ın da, Microsotf'un da yaptığı iyi şeyler var şimdi. Google olmasaydı ucuz telefon almanın tek yolu Windows Phone du ve bu da Microsoft'a bizi bu mağazaya hapsedebilmesi ve Steam gibi şirketleri batırabilmesi için handikap verirdi. Steam'in oyun camiası için ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Bu yazılımın batması demek, milyarlar yatıran oyuncuların paralarının yanması ve o oyunları bir daha asla oynayamaması demek. Microsoft'un umrunda değil tabi, mağazasından alalım istiyorlar sadece. Yarın Microsoft batınca ad kutu oyun alanlar bize gülecek.
@Forumun Ağası Finix bu sözleri ettikten hemen sonraki habere bakar mısın ? Yani bu haber bile dediklerimi doğrular nitelikte değil de ne ?
https://forum.shiftdelete.net/threads/microsoft-valve-sirketini-alabilir.539437/

Haftada 1 yada 2 kere Windows 10'a resident evil oynamak için giriyorum, anam ! Bilgisayarda bir kasma var dedim. İnternete girdim, internette de kasma var. Dedim ki YOKSA ! başlat > Update DANG ! Güncelleme yapıyor ibina...

Biliyor muydunuz ? Geçmişte Richard Stallman demiş ki "Steam, Linux için iyi" normalde hiçbir özgür olmayan yazılımı övmeyen stallman bile Steam'i övüyor. Ben bu adamların harbi yükseldiğini görmek isterim.

@Forumun Ağası Finix bu sözleri ettikten hemen sonraki habere bakar mısın ? Yani bu haber bile dediklerimi doğrular nitelikte değil de ne ?
https://forum.shiftdelete.net/threads/microsoft-valve-sirketini-alabilir.539437/
Aynen. Ama gaben üstat satar mı?

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Son düzenleme:

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
İMA?! ÜSTÜME İYİLİK SAĞLIK ! KİM İMA YAPMIŞ Kİİİ ? AHAHAHAH :D

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=XVyuA7RBW8Y

Linux'a yıllardır Windows gibi bölümlemeyi rahatça yapabileceğimiz bir sistem getiremediler ya... Windows'ta C'ye bütün diskide saniyeler içinde veriyorum, C'yi ikiye de bölüyorum, D'yi küçültüp alanı C'ye de veriyorum. Linux ise yıllardır bize hala İŞTE BU! dedirtecek bir bölümleme metoduyla gelmedi...

Son düzenleme:

Halktan Biri

Moderatör
Yönetici
Moderatör
Linux'a yıllardır Windows gibi bölümlemeyi rahatça yapabileceğimiz bir sistem getiremediler ya... Windows'ta C'ye bütün diskide saniyeler içinde veriyorum, C'yi ikiye de bölüyorum, D'yi küçültüp alanı C'ye de veriyorum. Linux ise yıllardır bize hala İŞTE BU! dedirtecek bir bölümleme metoduyla gelmedi...
Katılıyorum. GParted var ama Windows'taki disk manager gibi kolay değil bence de. :)

Ama GParted'ın da Windows'taki disk manager'a göre başarılı bulduğum birkaç özelliği var. Örneğin S.M.A.R.T özelliğini görüntüleyebilme, diske yazma ve okuma testi yapabilme.

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Katılıyorum. GParted var ama Windows'taki disk manager gibi kolay değil bence de. :)

Ama GParted'ın da Windows'taki disk manager'a göre başarılı bulduğum birkaç özelliği var. Örneğin S.M.A.R.T özelliğini görüntüleyebilme, diske yazma ve okuma testi yapabilme.
Ve yine de çalışan bir Linux sistemin / bölümünü büyütme/küçültme yapamıyoruz. Live disk şart...

Senin halin bana freebsd forumlarını hatırlattı. Adamlara sordum linux kullanıyorum freebsdye geçeyim mi dedim, adamlar sistemin çalışıyorsa bozma kalsın dedi. Şimdi doğru olan budur, ama bir kdeye davet edelim seni de. Hedef eronis dahil herkesi KDE kullanıcısı yapmak :D
UEFI donanımla uğraşıp öğrenmeye çalıştım bugün biraz, sonunda uefibootmgr'yi kurmayı başarmışım da yine pes edip grub kurdum. Hani çalışıyorsa bırak demiş ya ben çalışıp çalışmadığına bile bakmadım.

Son düzenleme:
@eronis Allah senin cezanı vermesin, Allah senin tependen baksın. Gazına geldik OpenSuSE kurduk, her şey iyi güzel de kernel 4.4'te yahu... Bak Debian 4.9'da, OpenSuSE 4.4'te. FN tuşları çalışmıyor yahu. Firefox quantum gelmemiş. Nedir yahu bu zulüm?

Halktan Biri

Moderatör
Yönetici
Moderatör
@eronis Allah senin cezanı vermesin, Allah senin tependen baksın. Gazına geldik OpenSuSE kurduk, her şey iyi güzel de kernel 4.4'te yahu... Bak Debian 4.9'da, OpenSuSE 4.4'te. FN tuşları çalışmıyor yahu. Firefox quantum gelmemiş. Nedir yahu bu zulüm?
Kernel 4.4 mü? Çok eski değil mi? :)

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Beddua etme lan ! Sana ne ara SUSE önerdim ben ? Herkese kullanmayın diyorum açıkça. Üstelik bunlar için şuraya bakamadın mı :p
DistroWatch.com: openSUSE
Al işte, burada açıkça yazıyor. 42.3 ile gelen kernel 4.4 kerneli. Kurulumu yapmadan önce buna bakmadın mı LOL :p
4.4.76

Beddua etme lan ! Sana ne ara SUSE önerdim ben ? Herkese kullanmayın diyorum açıkça. Üstelik bunlar için şuraya bakamadın mı :p
DistroWatch.com: openSUSE
Al işte, burada açıkça yazıyor. 42.3 ile gelen kernel 4.4 kerneli. Kurulumu yapmadan önce buna bakmadın mı LOL :p
4.4.76
Yahu sen tavsiye etmedin mi şöyle güzel böyle gümer diye? Biz de Fedora'dan bunalınca geçelim dedik.

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Yahu sen tavsiye etmedin mi şöyle güzel böyle gümer diye? Biz de Fedora'dan bunalınca geçelim dedik.
Ben sadece en iyi KDE deneyimi OpenSUSE'de olur dedim :sweatsmile: Çünkü ana patron SUSE. Üstelik genelce bilinen bir şey olduğu için KDE dağıtım = OpenSUSE der herkes yani :p

Ben sadece en iyi KDE deneyimi OpenSUSE'de olur dedim :sweatsmile: Çünkü ana patron SUSE. Üstelik genelce bilinen bir şey olduğu için KDE dağıtım = OpenSUSE der herkes yani :p
Oturdum kernel derliyorum haberin olsun usta.

Aryan ırkının herşeyin en iyisini yapacağını düşünürdüm, taa ki Opensuse ile tanışana dek.

-Adolf Hitler

Opensuseden sonra özgür yazılımdan soğuduk.

-Stallman

CS:go acıyor mu bu?

-Murat Burç

Çok iyi dağıtım. Debian'a hayran kaldım.

-Sabri Sarıoğlu

https://m.youtube.com/watch?v=V1AuwCEwqAE

Opensuse geliştirici ekibinin teması

Son düzenleme:

rise

Moderatör
Yönetici
Moderatör
Oturdum kernel derliyorum haberin olsun usta.
Arch Linux varken macera aramaya gerek var mı?
Kod:
uname -a
Linux ArchLinux 4.15.2-2-ARCH #1 SMP PREEMPT Thu Feb 8 18:54:52 UTC 2018 x86_64 GNU/Linux
Kod:
pacman -Si plasma-desktop
Depo                   : extra
İsim                   : plasma-desktop
Sürüm                  : 5.12.0-1
Açıklama               : KDE Plasma Desktop
Mimari                 : x86_64
URL                    : https://www.kde.org/workspaces/plasmadesktop/
Lisanslar              : LGPL
Gruplar                : plasma
Sağlananlar            : Hiçbiri
Bağımlılıkları         : polkit-kde-agent  libcanberra  libxkbfile  kmenuedit