Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şimdi merak ettiğim bir konu var. DeepinOS hakkında casusluk yaptığı iddiaları var. Tabi doğruluğu henüz kanıtlanmış değil.
OpenSUSE dağıtımı da Almanlara ait bir Linux dağıtımı. OpenSUSE hakkında böyle bir iddiada bulunulmamış ama yine de merak ediyorum.

Bu gibi Linux dağıtımlarında casusluk yapılması mümkün müdür? Açık kaynak olduğu için bunu fark etmek kolay olmaz mı diye düşünmüyor değilim.
Ama bir merak işte. :)

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Şimdi merak ettiğim bir konu var. DeepinOS hakkında casusluk yaptığı iddiaları var. Tabi doğruluğu henüz kanıtlanmış değil.
OpenSUSE dağıtımı da Almanlara ait bir Linux dağıtımı. OpenSUSE hakkında böyle bir iddiada bulunulmamış ama yine de merak ediyorum.

Bu gibi Linux dağıtımlarında casusluk yapılması mümkün müdür? Açık kaynak olduğu için bunu fark etmek kolay olmaz mı diye düşünmüyor değilim.
Ama bir merak işte. :)
ülkelerin desteği ile geliştirilen yazılımlar var bu destekleri laf olsun diye verdiklerini düşünmüyorum.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
ülkelerin desteği ile geliştirilen yazılımlar var bu destekleri laf olsun diye verdiklerini düşünmüyorum.
Üzerine çok düşünülecek bir şey değil. Bir linux dağıtımı değiştirmek taş çatlasın 100 kişi ile rahat rahat yeterli. Zaten fedora gibi dağıtımlar sayesinde kararlı yazılımlar hemen seçiliyor. Şimdi koca Çin Microsoft kullanacağına, denetimi ve kontrolü kendi elinde olan ve kendi halkının ihtiyaçlarına hitap eden bir dağıtım geliştirse devletin koca ekonomisinin yanında hiçbir şey etmez. Ha, Çin biraz ürkütücü ancak batılılar genelde Çin gibi devletlere her yerde iftira atar. O yüzden Deepin projesinden korkulması gerektiğini düşünmüyorum.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Üzerine çok düşünülecek bir şey değil. Bir linux dağıtımı değiştirmek taş çatlasın 100 kişi ile rahat rahat yeterli. Zaten fedora gibi dağıtımlar sayesinde kararlı yazılımlar hemen seçiliyor. Şimdi koca Çin Microsoft kullanacağına, denetimi ve kontrolü kendi elinde olan ve kendi halkının ihtiyaçlarına hitap eden bir dağıtım geliştirse devletin koca ekonomisinin yanında hiçbir şey etmez. Ha, Çin biraz ürkütücü ancak batılılar genelde Çin gibi devletlere her yerde iftira atar. O yüzden Deepin projesinden korkulması gerektiğini düşünmüyorum.
ABD tüm bilgisayarlara işlemci seviyesinde gizli bir işletim sistemi yerleştiriyorsa yazılımda herhangi bir arka kapı olmamasını beklemek saflık olur.
Telefonunuza "OK Google" deyin bakalım ne yapıyor :). Telefonlarda mikrofon sürekli aktif arkadaşlar, sizce neden?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Eskiden OpenSUSE'nin GRUB ekranında "easter egg" denilen süpriz bir özellik varmış. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Aranızda linux ile ilgili yazı yazmaya hevesli birileri var mı?

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Hocam openSUSE diyelim kuracaz. Ama ekran formatı 4:3 şekilde oluyor videolarda.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Teşekkürler, bir de dualboot olayını bulamadım OpenSUSE ile. Var mı basit yöntemi? Ben anca format atmayı biliyorum :(
Var, zor değil. Yapmanız gereken sabit disk üzerinde Bilgisayar Yöneticisini kullanarak alan açmak. Sanırım şuradan anlatmıştım;
Linux Başlangıç Kılavuzu [REHBER]

Eğer az buçuk İngilizceniz varsa işi Guided Setup'ı seçerek kolayca işi kotarabilirsiniz; eğer cesaret edemezseniz yarın bir rehber hazırlayacağım oradan incelersiniz.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Debian Testing KDE'yi indirdim. Sanal makinede denerken tty1 ekranında kaldı. Umarım ana makinede deneyince sorun çıkmaz.
1532767432866.png

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hoş bulduk. :D
Depolarda birkaç tane KDE Plasma 5 için hazırlanmış tema buldum. KDE Plasma 5 için depolarda tema bulunması iyi bir şey. Umarım gelecekte KDE Plasma 5 için daha fazla güncel tema görebiliriz.
Ben kendimi bildim bileli kde'ye adam akıllı tema yok, ama esasında şimdi kvantum gibi pek çok tema motorunu görüyorum. O yüzden işlerin yavaş yavaş iyiye gittiğini görmek güzel.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481