LG G4 H815TR Root %100 Sorunsuz

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

drf

Üyecik
Merhabalar kolay gelsin. Oncelikle konu için çok teşekkür ederiz. Gerçekten emek vermissiniz. Sormak istediğim bir şey var.

Bu şekilde cihazı root edersek ota güncellemesi gelmeye devam ediyor mu.? Ota güncellemesinden sonra yeniden root yapmanız gerekiyor demişsiniz. Gelmeye devam ediyor mu yani?

Xperia z2 kullanıcısiydim. Roottan sonra ota güncellemesi gidiyordu. Elle güncelleyip yeniden root atiyordum. Ondan sormak istedim.

Konu için çok teşekkür ederiz tekrardan. İyi çalışmalar.
bu yöntemde telefonu root yaptıktan sonra OTA alabiliyorsunuz hiçbir sorun yaşamadım, root yapıp güncelleyen arkadaşlarda yaşamamış bootlader kilidi ve farklı bir recovery yüklemeden root erişim izni alındığı için problem olmuyor.
ama:
telefon OTA dan güncellenince (ki ben bu makaleyi yazdığımda 10c vardı bir hafta önce 10d geldi)
tekrardan rootsuz hale geliyor. dolayısı ile aynı işlemleri bir daha tekrarlamak gerekiyor maalesef, ancak artısı şu telefonu sıfırdan ayarlardı uygulamalardı kurma derdi olmuyor rootlayıp aynı şekilde kullanıyorsunuz
saygılar

W

WrLx80

SDN Okuru
Teşekkür ederim cihazı rootlamış bulunmaktayım.aşama 2 de Usb den Linux Mint mate kullanıldı

Bu konuyu okumadan xda üzerinden aynı işlemleri telefonuma başarıyla uyguladım ve nasıl yapılacağını anlatan bir liste yazdım. Paylaşmak için foruma gireyim dedim, bir de baktım ne göreyim. Aynı işlemleri "drf" kullanıcısı açıklayacak şekilde halihazırda yazmış. Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş. LG G4 815TR V10d için denenmiş olup Linux Mint ve Win 7 kullanılarak root yapılmıştır. Root sonrası OTA aldıktan sonra yeniden aynı işlemleri uygulamanız gerekecektir. Tabi her zaman ilk başta almış olduğunuz system.img bir kenarda yedekte dursun.(Ne olur ne olmaz..)

Tüm adımları yaparken riskli bir iş yaptığınızı unutmayın, yapan siz olduğunuz için sonuçlarından kendiniz sorumlusunuz.

USB kablonuzu bağladıktan sonra telefonunuzda USB bağlantısının MTP modda olması gerekiyor. PTP mod da kullanılabilir. Ben MTP modda halletim.

Benim uygulama adımlarım şu şekilde idi ;

A. LG G4 Sistem yedeği alma işlemidir. (LG-Mobile-Driver_v3.14.1.zip dosyasını açarak LG sürücülerini kurun. LG_Root.zip içeriğini masaüstüne LG_Root klasörüne çıkarın.)
Download LG USB Drivers - v3.14.1
Dev-Host - LG_Root.zip - The Ultimate Free File Hosting / File Sharing Service

1. Telefonu Power-OFF ile tamamen kapatın.

2. Volume-UP tuşuna basılı tutarak USB kablosunu takın.(Otomatik olarak Download modda açılacaktır)

3. LG_Root klasörünü seçin, SHIFT tuşuna basılı tutarak sağ tuş tıklayın. "Komut penceresini burada aç" seçin. 2 adet komut penceresi açacaksınız. Birisi telefonun bağlı olduğu portu görmek için, diğeri ise image alma veya yazma işlemi için.

4. Komut pencerelerinden birinde "ports" yazın ve ENTER'a basın.
\Device\LGANDNETDIAG1 REG_SZ COM24 ; yazan satır bizim LG G4'ün bağlı olduğu port numarasını gösterir. Bu numara benim için COM24. Burada, bilgisayarınıza bağlı portlar listelenecek ve komut satırı pause ekranında bekleyecektir. Beklemeye devam etsin. Biz ikinci komuta penceremize gelelim.

5. İkinci komut penceremizde "Send_Command.exe \\.\COM24" yazalım. Ve ENTER'a basalım. (COM24 yerine ilk komut penceresinde hangi değer varsa onu yazmalısınız). ENTER'a bastıktan sonra;

Author : blog.lvu.kr
SPECIAL COMMAND : ENTER, LEAVE
#

satırları gelecektir.
6. Gelen satırlarda # işaretinden hemen sonra "id" yazın ve ENTER'a basın. Bastıktan sonra;

uid=0(root) gid=0(root) context=u:r:recovery:s0

Yazan satır geldi ise telefona bağlıyız demektir.

7. Gelen satırda # işaretinden sonra (LG G4 815TR için);

dd if=/dev/block/mmcblk0 bs=8192 skip=55296 count=529920 of=/data/media/0/system.img

Komutunu yazıp ENTER'a basalım. Birkaç dakika sonra # işareti tekrar gelecektir. Artık sistem yedeğini telefonun hafızasına system.img olarak almış bulunuyoruz. Bu işareti gördükten sonra;

8. LEAVE yazıp komut penceresinden çıkabilirsiniz. Bu komutu yazar yazmaz telefonunuz da yeniden açılacaktır. USB kablosunu çıkarabilirsiniz.

B. LG G4 Sistem yedeğini PRE-ROOT işlemidir. (Bu işlem LINUX MİNT veya UBUNTU işletim sistemi kullanılarak yapılmaktadır. Live Linux kullanabilirsiniz.)

Linux işletim sistemi ile bilgisayarı açtıktan sonra;

1. Inject_Root_G4.zip dosyasını indirerek masaüstüne "Inject_Root_G4" klasörüne açın.

2. "A. LG G4 Sistem yedeği alma işlemidir. " işlemleri ile telefona aldığınız "system.img" yedek dosyanızı, usb üzerinden bağlanarak "Inject_Root_G4" klasörünün içerisine atın.

3. Bir terminal açın (Windowstaki command promptuna benzer) ve "su" komutunu girin, ardından kullandığınız linux sürümü için şifrenizi girerek linuxun root yetkileri aldığını kontrol edin.(Live Linux Mint için kullanıcı adı: root, password : root şeklinde olabilir.)

4. Açtığınız terminal içerisinde cd komutunu kullanarak Inject_Root_G4 dizinine girmeniz gerekiyor.
Terminalin kullanıcı satırında ("user Inject_Root_G4 # " yazdığını görmelisiniz.)
Örneğin cd /home/Masaüstü/Inject_Root_G4 yazmanız durumunda hangi dizinde olursanız olun Inject_Root_G4 klasörüne geçersiniz. Yada cd .. yazarsanız bir üst dizine çıkmış olursunuz.

5. chmod +x autoroot.sh komutu ile çalıştıracağımız "autoroot.sh" dosyasına çalıştırılma yetkisi veriyoruz.

6. Ardından sudo ./autoroot.sh komutunu vererek dosyayı çalıştırıyoruz. Zaten root yetkisi almışsak ./autoroot.sh komutunu da kullanabilirsiniz.

7. Birkaç dakika içerisinde işlem tamamlanacaktır. Artık Inject_Root_G4 klasörü içerisindeki "system.img" dosyamızın ismi "rootedsystem.img" olarak değiştiğini göreceksiniz. (Telefonumuzun system.img'si artık rootlu hale geldi... ;-)).

8. Son olarak "rootedsystem.img" dosyasını usb kablosu üzerinden telefonun kendi hafızasına ismini değiştirmeden atmalısınız.

C. LG G4 pre-rootlu sistem yedeğinin telefona yazdırılması işlemidir.

1. Telefonu yedeklediğinizde üretilen "system.img" dosyasını LİNUX yardımı ile rootlayıp "rootedsystem.img" haline getirdikten sonra bu dosyayı telefonun hafızasına attığınızdan emin olun.

2. "A. LG G4 Sistem yedeği alma işlemidir." işlemlerini 6ncı adıma kadar yapın. (6ncı adım dahil)

3. Gelen satırda # işaretinden sonra (LG G4 815TR için);

dd if=/data/media/0/rootedsystem.img bs=8192 seek=55296 count=529920 of=/dev/block/mmcblk0

Komutunu yazıp ENTER'a basalım. Birkaç dakika sonra # işareti tekrar gelecektir. Artık rootlu sistem yedeğininizi telefonunumuza yazmış bulunuyoruz. # işaretini gördükten sonra;

4. LEAVE yazıp komut penceresinden çıkabilirsiniz. Bu komutu yazar yazmaz telefonunuz da yeniden açılacaktır. USB kablosunu çıkarabilirsiniz. Artık telefonunuz rootludur. Supersunun kendini güncellemesine izin vermeyi unutmayın.(TWRP yada CWM kullanmasın)

Herşeyi anladım ama bana şu ubuntuyu anlatın biraz son aşama olan bu ubuntu yani linux sistem ile ne yapacağız ?
Nasıl kuracağız

Linux olayı ve kurulumu, kanaatimce bu başlığın dışında olan bir konu. Linux zaten başlı başına derya-deniz.

Linux kurmadan Live ubuntu .iso dosyası bulup bunu CD veya üzerine DVD üzerine Nero ile kalıp dosyası olarak yazdıktan sonra bilgisayarınızı bu CD veya DVD ile açarak Live ubuntuyu çalıştırmanız ve bu sistem ile işlemlerinizi yapmanız gerekiyor.

Ubuntu veya türevi linux işletim sistemlerinin kurulumu için (kurulum konusu, Windows ile birlikte Linux veya sadece Linux) linux kurulum işlemlerini öğrenebileceğiniz yerlerden bilgi almanızda fayda var. Linux kurulumu ve kullanımı çoğu zaman bilgisayara hakim olmayı gerektirir.

drf

Üyecik
Usb ye bootable olarak kurulan, sistem acilisinda herhangi bir kurulum gerekmeden de calisan ubuntu ya da herhangi bir linux surumu yeterli

Fm radyo olayina gelince; root etmek ne yazikki yeterli degil root etseniz dahi apk sini kurabiliyor radyo istasyon tarama idi rds idicalisiyor ama ses gelmiyor, bu ancak farkli bir kernel yuklemekle duzelecek bir sorunmus gibi gozukuyor farkli kernelde bootloader unlock olmadan imkansiz;(
H815 yani eu lar fm radyoyu calistiriyor bildigim kadari ile

Çoğu telefonda kingo root ile adamlar tek tusla apk yani bilgisayarssiz uygulama ile root yaparken lg baya karışık

Y

Yılmazözt

SDN Okuru
Bir sorum olacak. Bu root işlemini yapınca root sayacı aktif oluyormu? Yani cihaz arıza yaptığında biz orjinal yazılımını geri yüklersek veya OTA üzerinden güncelleme yaparsak teknik servis bu cihazın rootlandığını anlıyor mu? En çok merak ettiğim soru bu.

drf

Üyecik
Bir sorum olacak. Bu root işlemini yapınca root sayacı aktif oluyormu? Yani cihaz arıza yaptığında biz orjinal yazılımını geri yüklersek veya OTA üzerinden güncelleme yaparsak teknik servis bu cihazın rootlandığını anlıyor mu? En çok merak ettiğim soru bu.
bildiğim kadarı ile lg lerde samsungdaki knox gibi bir root sayacı (aslında root sayacı değilde bootloader kilid açılması ile başlayan rom yükleme sayacı da denilebilir) yok. birde bu yöntemde bootloader kilidini açmadığımız için servise teli gönderirken orjinal imajını atarsanız farkına varacaklarını zannetmiyorum.

selamın aleyküm. Arkadaşlar lg g4 815tr telefonum var. Ne yaptım ne ettiysem otg kablosu ile telefona klavye,mouse,flash disk,gamepad hiçbir şey bağlayamadım. telefonun otg usb desteklediği de yazıyor. Otg kablomun çalıştığından eminim iki ucu usb kabloyu pc ye taktığımda otg ile birlikte telefonum şarj oluyor. gamepad bağlıyorum ışığı yanıyor ama çalışmıyor. Konuda 4 tane telefona root yaptık demişsiniz acaba otg usb deneme şansınız oldu mu ? root atarsam bu işlemleri uygulayarak otg usb özelliğini kulllanabilir miyim ? yada rootsuz olarak fifa 16 gibi oyunları gamepad ile nasıl oynayabilirim. şimdiden teşekkürler.

drf

Üyecik
selamın aleyküm. Arkadaşlar lg g4 815tr telefonum var. Ne yaptım ne ettiysem otg kablosu ile telefona klavye,mouse,flash disk,gamepad hiçbir şey bağlayamadım. telefonun otg usb desteklediği de yazıyor. Otg kablomun çalıştığından eminim iki ucu usb kabloyu pc ye taktığımda otg ile birlikte telefonum şarj oluyor. gamepad bağlıyorum ışığı yanıyor ama çalışmıyor. Konuda 4 tane telefona root yaptık demişsiniz acaba otg usb deneme şansınız oldu mu ? root atarsam bu işlemleri uygulayarak otg usb özelliğini kulllanabilir miyim ? yada rootsuz olarak fifa 16 gibi oyunları gamepad ile nasıl oynayabilirim. şimdiden teşekkürler.
piyasada 5-10 tl ye satılan otg kabloları kullanmamanız tavsiye olur. pc ye bagladıgında sarj oluyor olması içindeki data ileten incecik kabloların sağlam oldugunu göstermez elektrik iletimi çalışıyordur en fazla onun da cok saglıklı olmayacagı kanaatindeyim
önerim kullanmayın o kabloyu
kaliteli bir otg kablo alın
saygılar

Burada anlatılan yöntemle telefonu rootladım. Daha sonra buradaki yöntemle telefonu android 6 ya yükselttim fakat root gitti :D
Şimdi tekrar burada anlatılanları uygulayarak android 6 yı rootlayabilir miyim acaba uyum sorunu olması muhtemel midir?

drf

Üyecik
Burada anlatılan yöntemle telefonu rootladım. Daha sonra buradaki yöntemle telefonu android 6 ya yükselttim fakat root gitti :D
Şimdi tekrar burada anlatılanları uygulayarak android 6 yı rootlayabilir miyim acaba uyum sorunu olması muhtemel midir?
marshmallow root enjeksıyonu burdaki yöntemle çalışmaz biraz bekleyin

kolay gelsin bende android 6 kullanıyorum tekrar lollipop a dönüp bu işlemi yapmak istiyorum kdz lollipop stock rom yüklüyorum bu seferde telefon açılış ekranında kalıyor.
android 6 nın başka türlü root yöntemi varmıdır? yada bootloader kilidini nasıl açarım? bu arada telefon yutdışı imei atıldı. lg dev.com da sorgulattıgımda SİNGAPUR çıkışlı görünüyo bootloader unlock izni vermiyor.

drf

Üyecik
kolay gelsin bende android 6 kullanıyorum tekrar lollipop a dönüp bu işlemi yapmak istiyorum kdz lollipop stock rom yüklüyorum bu seferde telefon açılış ekranında kalıyor.
android 6 nın başka türlü root yöntemi varmıdır? yada bootloader kilidini nasıl açarım? bu arada telefon yutdışı imei atıldı. lg dev.com da sorgulattıgımda SİNGAPUR çıkışlı görünüyo bootloader unlock izni vermiyor.
korkarım iyi haber veremeyecegim:
1.bootloader unlock ne yazıkki halen avrupa varyant olan h815 dışında mümkün değil
2.android sürüm 5 ten 6 ya gecince marshmallow kernel yükleniyor bu da lolipopa geri dönüşü kdz yöntemi ile neredeyse imkansız kılıyor
3. yabancı forumlarda daha önceden alınmış aynı varyantın imajını geri atıp lolipopa döndüklerini söyleyenler var ama telefonun brick olması yani hiç çalışmama olasılıgı var :(
naçizane önerim 6 ya güncellememek güncelledi isenizde biraz beklemek
saygılar

Kullanıcı Benzer Konular Forum Cevaplar Eklenme
R LG 3
Rousent LG 0
K LG 6
erhanyaylali12 LG 3
M LG 3