LENOVO ideapad 110 Model Laptop'um Aşırı Isınıyor

Bu konuyu okuyanlar

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Bilgisayarın fanları yavaş çalışıyor. Sesini duymak dahi zor. Ve tabii bu da işlemcinin ısınmasını sağlıyor. Speedfan'ı indirdim ve ısı değerlerine baktım. Pc yi açar açmaz hemen ısınmaya başlıyor. Speedfan ile nedense fan hızını v.b yükseltemiyorum. Bios'da ise fan ile ilgili hiç bir şey yok. Böyle kaldım ne yapmam gerekiyor? Termal macun dışında öneriniz var mı? çünkü onun ile alakası yok. Bilgisayar 1 senelik bile değil. Fan hızı yükseltmek için farklı bir programa ihtiyacım var.

1568122360665.png

1.PNG

Normalde sol tarafta fan hızı ayarlama olması lazımdı. Ama yok.

Reaksiyon puanı
390
hayır, nasıl yapabilirim?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bios aşırı sade. Diğer Bioslarda ki olan şeyler yok. Power kısmı falan.
Hocam o halde Bios yazılımınız eski olmalı. Lenovonun driver sitesine girerek bilgisayarıızın modelini bulun. Ardından o modele ait bios yazılımını indirerek çalıştırın. Bu arada Bios yazılımı yüklenirken cihazınız şarja takılı olsun.

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hocam o halde Bios yazılımınız eski olmalı. Lenovonun driver sitesine girerek bilgisayarıızın modelini bulun. Ardından o modele ait bios yazılımını indirerek çalıştırın. Bu arada Bios yazılımı yüklenirken cihazınız şarja takılı olsun.
teşekkürler denedikten sonra yazarım

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Bios'u güncelledim fakat bios da hiç bir fark yok

Reaksiyon puanı
390
hayır. zaten fanlar o kadar yavaş ki sesini dahi duymakta zorlanıyorum. bilgisayarın modeli böyle sanırım. 1 tane fan var belli ki o da çok sessiz veya çok yavaş dönüyor
Hocam içindeki işlemci pentinium olduğundan çift fana gerek yok. Çift fan sadece HQ ve H kodlu işlemcilerde bulunur. Bu yüzden sizin işlemcinize çift fan gerekmiyor. Eğer ısınma sorununuz yoksa bi sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hocam içindeki işlemci pentinium olduğundan çift fana gerek yok. Çift fan sadece HQ ve H kodlu işlemcilerde bulunur. Bu yüzden sizin işlemcinize çift fan gerekmiyor. Eğer ısınma sorununuz yoksa bi sıkıntı olacağını sanmıyorum.
ama 70 80 den aşağı inmemesi normal değil

Şu programı bi dene. Çoğu laptopta işe yaramış. DEeğişik veriyonlarıda varmış.

NoteBook FanControl. Get the software safe and easy.

NoteBook FanControl: All versions - Software Informer
dostum onu dün denemiştim denemez olaydım. pc çöktü zor açtım.

Reaksiyon puanı
390
ama 70 80 den aşağı inmemesi normal değil

dostum onu dün denemiştim denemez olaydım. pc çöktü zor açtım.
Hocam bu sorun ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?
Ayrıca belki fan sesi öyle çıkıyordur yani belki de ısınma sorunu fan kaynaklı olmayabilir. Isınmasına sebep olanlar, bilgisayarın içindeki programlar ile ilgili olabilir. Bunun dışında bilgisayarın içi tozlanmış olabilir. Uyumsuz driverlardan kaynaklı ısınma sorunu da olabilir. Windows'unuz en son sürüm ise o sürüm bilgisayarınızı zorluyor olabilir.

Son düzenleme:

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hocam bu sorun ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?
Ayrıca belki fan sesi öyle çıkıyordur yani belki de ısınma sorunu fan kaynaklı olmayabilir. Isınmasına sebep olanlar, bilgisayarın içindeki programlar ile ilgili olabilir. Bunun dışında bilgisayarın içi tozlanmış olabilir. Uyumsuz driverlardan kaynaklı ısınma sorunu da olabilir. Windows'unuz en son sürüm ise o sürüm bilgisayarınızı zorluyor olabilir.
bu sorunu sonradan farkettim. normalde kasa kullanıyodum, bozulduktan sonra bir süre laptop kullanmam gerekti. Oyunlarda bazen droplar falan yaşıyordum ve sebebini doğru tahmin ettim. 70-80 derece altına inmiyor. bence böyle olmaması gerek. windows 10 64 bit kullanıyorum. driverleri ise driver booster üzerinden güncelliyorum.

Reaksiyon puanı
390
bu sorunu sonradan farkettim. normalde kasa kullanıyodum, bozulduktan sonra bir süre laptop kullanmam gerekti. Oyunlarda bazen droplar falan yaşıyordum ve sebebini doğru tahmin ettim. 70-80 derece altına inmiyor. bence böyle olmaması gerek. windows 10 64 bit kullanıyorum. driverleri ise driver booster üzerinden güncelliyorum.
Hocam şimdi anlaşıldı. Driver booster, laptoplara hatalı sürücüleri yüklüyor. Benim 2 tane laptop bilgisayarıma, Driver Booster'ın hatalı yüklediği sürücülerden dolayı format atmak zorunda kalmıştım. Size tavsiyem, Driver Booster yerine Lenovo'nun bilgisayarınız için sunmuş olduğu driverları yükleyin. Eğer hâla sorunlar devam ederse temiz kurulum yaparak tekrardan uyumlu driverları Lenovo'nun sitesinden indirin. Bence sorununuz bu şekilde çözülecektir.

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hocam şimdi anlaşıldı. Driver booster, laptoplara hatalı sürücüleri yüklüyor. Benim 2 tane laptop bilgisayarıma, Driver Booster'ın hatalı yüklediği sürücülerden dolayı format atmak zorunda kalmıştım. Size tavsiyem, Driver Booster yerine Lenovo'nun bilgisayarınız için sunmuş olduğu driverları yükleyin. Eğer hâla sorunlar devam ederse temiz kurulum yaparak tekrardan uyumlu driverları Lenovo'nun sitesinden indirin. Bence sorununuz bu şekilde çözülecektir.
öneriniz için teşekkürler. bu bütün driverleri tam olarak nereden bulabilirim? ayrıca eski driverleri kaldırmam gerekiyor mu? nasıl yapacağım?

driverleri buldum. eskilerini kaldırmalı mıyım?

tüm güncellemeleri yaptım. otomatik güncellemeyi seçtim ve hepsini tamamladı. hatta garantilemek için özel olarak işlemcinin driverini manüel güncelledim şuan hala 70 derece. :(

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
390
Hocam eğer bilgisayarınızda almanız gereken çok bi şey yoksa temiz kurulum yaptıktan sonra Lenovo'nun sitesinde bilgisayarınız için uyumlu olan ne kadar driver varsa hepsini yükleyin. En kesin çözümü bu bence.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
390
Hocam o zaman format atmanız gerekiyor bence. Windows 10'un hangi sürümünü kullanıyorsunuz? Windows 10'un sürümüne bakmak için başlat+R yaparak çalıştırı açın. Sonrada winver.exe yazın.

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
1.PNG

güncelleme varsa yapmayı deneyeyim belki faydası olur

Reaksiyon puanı
390

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
sanırım şu programla yapabiliyormuşum Microsoft Windows and Office ISO Download Tool

her şey için teşekkürler. bunu biraz düşünücem dosyaların silinmesi pek hoş değil. önerebileceğiniz farklı performans arttırma yöntemleri var mı? bilinenlerden birçoğunu uyguladım.

Reaksiyon puanı
390
Hocam yedekleyebiliyorsanız bir sıkıntı olmaz. Yazılımsal çözüm olarak aklıma gelen balak bir şey yok. Ancak eğer aklıma gelirse buradan tekrar yazarım.