Laptop'un Uyku Modunda Açılma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Asus N56VJ model laptopum 1 haftadır ara ara açmak istediğimde windows gelmeden bekliyor. Siyah ekran gelmesi nedeniyle hiç bir işlem yapamıyorum. Problemin neden kaynaklandığını çözemedim çünkü hiç bir sorun yokken böyle bir problem olmaya başladı. Statik enerji oluşmuştur diye bütün usb ve kablolar çekiliyken powera basılı tutup bekliyorum bazen açılıyor ama bazen o bile işe yaramıyor. Anladığım kadarıyla bu Uyku Modunda açılma problemi ve Çözümü hakkında hiç bir fikrim yok. Sayın SDN üyeleri Yardımlarınızı bekliyorum İyi forumlar.

Not: Konuyu yanlış yerde açmış ve kurallara aykırı açmış olabilirim Lütfen kaldırmayınız teşekkürler.

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
Asus N56VJ model laptopum 1 haftadır ara ara açmak istediğimde windows gelmeden bekliyor. Siyah ekran gelmesi nedeniyle hiç bir işlem yapamıyorum. Problemin neden kaynaklandığını çözemedim çünkü hiç bir sorun yokken böyle bir problem olmaya başladı. Statik enerji oluşmuştur diye bütün usb ve kablolar çekiliyken powera basılı tutup bekliyorum bazen açılıyor ama bazen o bile işe yaramıyor. Anladığım kadarıyla bu Uyku Modunda açılma problemi ve Çözümü hakkında hiç bir fikrim yok. Sayın SDN üyeleri Yardımlarınızı bekliyorum İyi forumlar.

Not: Konuyu yanlış yerde açmış ve kurallara aykırı açmış olabilirim Lütfen kaldırmayınız teşekkürler.
hepsi kalın yazılmaz :)

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:) tşkkür ederim ama problemin çözümü konusunda da bilgi verebilirmisiniz acaba :)

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
malesef ben o kadar anlamıyorum bu işlerden. Acaba problem pc de değil de ekran da ya da ekran bağlantılarında olabilir mi?

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sanmıyorum şuan açık laptop ekranla alakalı bir problemim yok ilk açarken uyku modunda açılıyor bunun nedeni ne olabilir :S

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
açılışta uykuyla başlamaz bildiğim. Yazılımsal problem olabilir belki. yardım eden birileri olacaktır :)

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnanın sorduğum arkadaşlar da sizin tepkinizi erdi nasıl uykuyla başlıyo diye ama öyle. pil takılı değil ve fişi çekili. fişi takıp power 'a bastığımda pc uyku modunda bekliyor ekran gelmiyor . Ya da windows başlamıyor diye de tanımlayabiliriz. bu arada işletim sistemi win8 64 bit.

lezginkassa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayar virüs kapmış olabilir belki.Parçaları oynamış olabilir düşürdüyseniz.Olmazsa bilgisayardan anlıyorsanız ram i çıkartıp yeniden takmayı deneyin.Pili çıkmış olsun yalnız.Aklıma başka bir şey gelmiyor.

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
İnanın sorduğum arkadaşlar da sizin tepkinizi erdi nasıl uykuyla başlıyo diye ama öyle. pil takılı değil ve fişi çekili. fişi takıp power 'a bastığımda pc uyku modunda bekliyor ekran gelmiyor . Ya da windows başlamıyor diye de tanımlayabiliriz. bu arada işletim sistemi win8 64 bit.
donanımsal olabilir. bir garantiye götürün bence

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
laptop hiç düşmedi ve donanımında da bir problem olacağını düşünmüyorum çok titiz kullanıyorum. Donanım ve yazılım bilgim iyidir ama bu sorunla ilk defa karşılaşıyorum. sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum ama hard disk problemi derseniz anlayabilirim. Biosla alakalı olabilir ama bios bilgim sıfır.

YST

Asistan
Reaksiyon puanı
1
pardus çalışan cd ile bir açmayı dene eğer sorunsuz bir işletim sistemi karşına çıkarsa

sorunun yazılımsal olduğu kesinleşir , eğer Pardus ta açılmazsa donanımsal bir sıkıntısı vardır.

seninkine bir nebze benzer bir olay yaşadım ama anlatayım belki çözümün olur

Aletin markası Hp idi aleti açmaya çalışında fan deli gibi döner sonra da cıvvv diye bir ses çıkarır bilgisayar kendini kapatırdı , bilgisyarı tamamen parçaladım fanı temizledim işlemcinin üzerindeki soğutucu aliminyun haznenin yerinden oynadığını görmüştüm açarken de , fanı temizleyip taktım bir de aliminyumu yerine otutdurdum sistem düzeldi ,

yanlız benim bu olay da bilgisayar yere düşmüştü ondan sonra bu hata olaya başladı .

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pardus çalışan cd ile bir açmayı dene eğer sorunsuz bir işletim sistemi karşına çıkarsa

sorunun yazılımsal olduğu kesinleşir , eğer Pardus ta açılmazsa donanımsal bir sıkıntısı vardır.

seninkine bir nebze benzer bir olay yaşadım ama anlatayım belki çözümün olur

Aletin markası Hp idi aleti açmaya çalışında fan deli gibi döner sonra da cıvvv diye bir ses çıkarır bilgisayar kendini kapatırdı , bilgisyarı tamamen parçaladım fanı temizledim işlemcinin üzerindeki soğutucu aliminyun haznenin yerinden oynadığını görmüştüm açarken de , fanı temizleyip taktım bir de aliminyumu yerine otutdurdum sistem düzeldi ,

yanlız benim bu olay da bilgisayar yere düşmüştü ondan sonra bu hata olaya başladı .

Hocam pek alakası yok senin sorunla aslında benimki bildiğin uyuyor. Powera bastığımda harddisk ışığı yanıp hemen sönüyor uyku modu ışığı yanıp öyle uyuyup kalıyor. Ayrıca ne düştü Ne sarsıldı masaüstü gibi kullanıyorum altında soğutucu fanı. hiç kaldırmıyorum masada kullanıyorum. Pardus çalışan cd'yi bilmiyorum ama araştıracağım. Umarım garantiye gerek kalmadan çözebilirim :(

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
kardeş sorun ekran kartı ile ilgili gibi gözüküyor servise götür baktır

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eyvallah zaten son çare o garantiye vercez artık. İşin ilginç yanı arada açılıyor tamamen patlayana kadar devam edeyim :)

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Eyvallah zaten son çare o garantiye vercez artık. İşin ilginç yanı arada açılıyor tamamen patlayana kadar devam edeyim :)

açma bence eğer ekran kartıyla leptopun ekranına giden kablolar arasında bir sorun varsa ekran kartını hatta içindeki her şeyi yakabilir ( en azından ben öyle düşünüyorum ) sen açma pc yi gönder garantiye

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
açma bence eğer ekran kartıyla leptopun ekranına giden kablolar arasında bir sorun varsa ekran kartını hatta içindeki her şeyi yakabilir ( en azından ben öyle düşünüyorum ) sen açma pc yi gönder garantiye

bilgisayarın açılışta direkt olarak uyku moduna geçmesi ekran kartının arızalı olabileceği anlamına geldiğini düşünmüyorum ama garantiye göndereceğim 1 hafta içinde umarım bir daha yapmaz da gerek kalmaz garantiye :(

azen63

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Benim Tahminim güç ayarlarının ayarlanmamasından kaynaklanıyor.. power tuşu sekmesini hiçbirşey yapmayın derseniz düzelir zannnederim.

birde şu çözümü deneyin ... bilgisayarı acabilirseniz tabiii. güç ayarlarını ayarlayın .. bütün güç ayarlarını hiçbirşey yapma ve asla ya getirin. bunu deneyin . inşaAllah bilgisayrınız düzelir..

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41

Sorun sanırm harddiskten kaynaklanıyor. Benim de başıma gelen ve "Startup Repair" ile çözdüğüm problem. Bilgisayarı açıkken biryerden bir yere taşımayla olur :) buna dikkat edin bilgisayarı çok sarsmadan götürün. Bende SSD taktığımdan beridir böyle problem yok :)

bilgisayar açılırken f8 e basıcaksınız ve "Bilgisayarınızı Onarın" kısmını seçiceksiniz sonrasında yönergeleri takip edin zor birşey değil sisteme hiç bir zararı olmaz korkmadan yapabilrisiniz :)

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Leptop power duşu na bas kapat
Yine power düğmeye bas açılırken delete peş peşe bas bıos ayarlarına gir ( f6 bas ) ok de çık tm

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için deneyeceğim 2 gündür açık laptopum kapatmaya korkar oldum birazdan deneyeceğim söylediklerinizi ve yorum yazacağım tekrardan umarım düzelir :)

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Söylediklerinizi yaptım hiç bir tuşu algılamıyor öyle uykuda kalıyor tüm usb bağlantılarını ve hoparlör kablolarını laptoptan çıkardığımda powera basıp açabiliyorum ama bazen o da. bunun da işe yaramadığı oluyor. ben ramlerimin yanı yanmadığını nasılk ontrol edebilirim acaba arkadaşlar.?

azen63

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Söylediklerinizi yaptım hiç bir tuşu algılamıyor öyle uykuda kalıyor tüm usb bağlantılarını ve hoparlör kablolarını laptoptan çıkardığımda powera basıp açabiliyorum ama bazen o da. bunun da işe yaramadığı oluyor. ben ramlerimin yanı yanmadığını nasılk ontrol edebilirim acaba arkadaşlar.?
Güç Ayarlarını yaptınmı?

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Denedim güç ayarlarını ancak gene tepki vermiyor. Herhangi bi ayar problemi de ğil ya rem yanmış ya hard disk bana göre başka bişey düşünemiyorum bu sorunla ilgili hocam.

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
@Pamuksu senin uyku modunda klavye ve fare ayarları yapılındırlmamış onları yapmalısın

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Başlat-Çalıştır-Denetim masası-Donanım Ve Ses-bilgisayarın Uyku moduna geçme ayarlarını değiştirini tıkla

sonra cıkan pencerede

Bu plan varsayılan ayarları geri yükle seceneğini tıkla cıkan uyarıya EVET de bilgisayarını yeniden başlat uyku moduna gecsin tekrar dene olursa sorun yok olmaz sa aynı yerde bir üsteki gelişmiş güç ayarları değiştirin Tıkla ordakiayarları dengeli etkinse kapalı yap öyle bir dene sonra yine aynı yerde aşltaki seceneklerden sabit disk masaüstü arkaplan ayarları usb ayarları felan var onların ayarlarına bak

uyku ve bekletme modu

Uyku: Klavyede Sleep tuşuna basmanız veya Windows 7 Kapat menüsünden Uyku 'yu tıklatmanız, bilgisayarın uyku moduna girmesini sağlar. Dizüstü bilgisayar da, ekran paneli kapatılınca uyku moduna geçer. Uyku modu, tüm açık programların durumunu belleğe kaydeder ve ekran paneliyle sabit disk sürücüsünün gücünü azaltır. Sadece bellekteki verileri koruyacak kadar güç kullanılır. Uyku modundan geri yükleme, çoğu durumda birkaç saniye süren çok kısa bir işlemdir. Uyku modu, bilgisayarı kısa bir süre duraklatmanız gereken durumlarda faydalıdır. Ancak, dizüstü bilgisayarda, bellek modüllerine verilen gücü korumak, dizüstü bilgisayarın fişe takılı olmaması halinde bir miktar pil tüketebilir.
Hazırda Bekletme: Windows 7 Kapatma menüsündeki Hazırda Beklet tıklatılınca bilgisayar Hazırda Bekletme moduna girer. Hazırda Bekletme modu, tüm açık programların durumunu sabit diske kaydeder ve bilgisayarı tamamen kapatır. Bilgisayar hazırda bekletme modundayken güç harcamaz. Bilgisayarı yeniden açtığınızda, açık tüm programların önceki durumu geri yüklenir. Hazırda Bekletme modundan yeniden başlatma, Uyku modundan yeniden başlatmaya göre daha uzun sürebilir. Hazırda bekletmeyi, bilgisayarınızı uzun bir süreliğine kullanmayacağınız zaman kullanın.
Uyku veya Hazırda Bekletme doğru çalışmıyorsa, aşağıdaki adımlarda verilen talimatları uygulayın:

1. Adım: Klavyeyi etkinleştirme

Bilgisayar uyku moduna girmiyor ya da beklenmedik bir şekilde uyanıyor ise, bu adımı atlayın.
Klavye üzerindeki uyku tuşuna bastığınızda bilgisayar uyku modundan çıkmıyorsa, klavyeniz, bu işlem için etkinleştirilmemiş olabilir. Klavyeyi aşağıdaki gibi etkinleştirin:

1. Başlat'a tıklayın
    c00847244.gif
    ve Arama alanına Aygıt Yöneticisi yazın. Aygıt Yöneticisi 'ne tıklayın.
    Şekil 1: Aygıt Yöneticisi'ni açma
    c01876742.gif
  2. Klavyeler ögesinin yanındaki oku tıklayıp, ardından klavye adını çift tıklayın.
    Şekil 2: Aygıt Yöneticisi Klavyeleri
    c01876743.gif

Klavye Özellikleri penceresi açılır.
  3. Güç Yönetimi sekmesi varsa bir sonraki adıma geçin.
    Güç Yönetimi sekmesi kullanılamıyorsa ve Aygıt durumu kutusunun altında Ayarları Değiştirdüğmesi görünüyorsa bu düğmeyi tıklayın. Aynı Klavye Özellikleri penceresi, mevcut Güç Yönetimi sekmesi ile açılır.
    Şekil 3: Klavye Özellikleri
    c01876744.gif

Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse parolayı girin veya onay verin.
  4. Güç Yönetimi sekmesini tıklayın ve Bu aygıtın, bilgisayarı uyandırmasına izin ver onay kutusunun işaretli olduğundan emin olun.
    Şekil 4: Klavyenin bilgisayarı uyku modundan çıkarmasına izin verin
    c01876745.gif
  5. Tamam 'a tıklayın. Klavyeyle artık bilgisayarın uyandırılabileceğinden emin olmak için test edin. Bilgisayar, uyku modundan gene de uyanamıyorsa bu adımları uygulamaya devam edin.
    Bu aygıtın, bilgisayarı uyandırmasına izin ver onay kutusu zaten seçiliyse, bu adımları uygulamaya devam edin.
    note.png

NOT:Klavyenin uyku modunu destekleyip desteklemediğini görmek için bu adımları izleyin:
    1. Ayrıntılar sekmesini tıklayın.
    2. Özellik açılır listesinden Güç bilgileri seçeneğini seçin.
    3. Klavyenin desteklediği tam fonksiyon çağrılarını görmek için Güç olanakları bölümünü görüntüleyin. Klavye, WAKE (UYANDIRMA) fonksiyonunu destekleyemiyorsa, ya bir bağlantı sorunu vardır, ya da aygıt uyumlu değildir.
    Şekil 5: Güç verisi ile ilgili detaylar
    c01876746.gif

2. Adım: Aygıt ayarlarını değiştirme

Bazı aygıt ayarları, bilgisayarın beklenmedik bir şekilde bir güç tasarrufu durumunu değiştirmesine neden olabilir. Bu durum, görünen hiçbir sebep yokken bilgisayarın uyku modundan uyanmasına sebep olabilir. Kablosuz Fare, Ağ ya da Yüksek Tanımlı Ses gibi aygıtların çalışması, bilgisayarın uyanmasına neden olabilir. Ağın çalışması, özellikle ağ her zaman açıkken ağ donanımının bilgisayarı uyandırmasına sebep olabilir (kablo ve DSL bağlantıları gibi). Donanım aygıtlarının bilgisayarı uyandırmasını önlemek için aşağıda belirtilen adımları uygulayın:

1. Başlat'a tıklayın
    c00847244.gif
  2. Ayarlanması gereken aygıtın yanındaki ok işaretini tıklayın.
    • Optik fare kullanıyorsanız, Fare ve diğer işaret aygıtları ögesini seçin.
    • Bilgisayarda, “her zaman açık” İnternet bağlantısı kullanılıyorsa, Ağ Bağdaştırıcılarıögesini tıklayın.
    • Yüksek tanımlı ses ayarlarını denetlemek için Ses, video ve oyun denetleyicileri ögesini tıklayın.
  3. Özellikler penceresini açmak için aygıt adına çift tıklayın.
  4. Güç Yönetimi sekmesi varsa bir sonraki adıma geçin.
    Güç Yönetimi sekmesi yoksa, Ayarları Değiştir düğmesini tıklayın. Aynı Özellikler penceresi, mevcut Güç Yönetimi sekmesi ile açılır.
    Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse parolayı girin veya onay verin.
  5. Güç Yönetimi sekmesini tıklayın ve Bu aygıtın, bilgisayarı uyandırmasına izin ver kutusunun yanındaki onay işaretini kaldırın.
    Şekil 6: Fare için güç yönetimi sekmesi
    c01876747.gif

note.png

NOT:Farenin bilgisayarı uyandırmasını engellerseniz, bilgisayarı klavye üzerindeki Sleep tuşunu kullanarak veya bilgisayarın önündeki güç düğmesinden uyandırabilirsiniz.
  6. Tamam 'a tıklayın, açık pencereleri kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
  7. Başlat'a tıklayın
    c00847244.gif
    ve sorunun hala devam edip etmediğini görmek için Windows 7 Kapat menüsünden Uyku seçeneğini tıklayın:
    Sorun hala devam ediyorsa sonraki Adım'a geçin.

3. Adım: Bağlı aygıt ile ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol etme

Bazı aygıtlar, uyku/bekleme ile ilgili sorunlara sebep olabilir. Bilgisayara bağlanmış olan aygıtlar ile ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Gerekli olmayan tüm bağlı aygıtların bağlantısını çıkarın (yazıcılar, tarayıcılar, USB sürücüler).
  2. Bilgisayarı, sadece orijinal fare, monitör ve klavye takılı iken yeniden başlatın.
    Bu işlem, uyku/bekleme sorununu çözerse, bağlı aygıtlardan dolayı sorun çıkmış demektir. Aygıtlardan birini değiştirin ve yeniden sorun çıkıp çıkmadığını test edin. Soruna neden olan aygıtı bulana kadar aygıtları eklemeye ve test etmeye devam edin.

4. Adım: Klavye veya fare bir USB 3.0 bağlantı noktasını kullanırken sorunları kontrol etme

USB 3.0 bağlantı noktaları kullanılırken bazı bilgisayarlar klavye veya fare kullanılarak uyandırılamaz ya da bilgisayarı klavye veya fare kullanarak uyku moduna geçiremezsiniz. USB bağlantı noktalarıyla ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için bu adımları kullanın. Bu sorun, AMD ürün yazılımı kullanan sistemlerle ilgilidir.

1. Fare ve klavye bağlantılarını kontrol edin.
  2. Bir USB 3.0 bağlantı noktası kullanılıyorsa, aygıtı bir USB 2.0 bağlantı noktası kullanarak tekrar bağlayın.

5. Adım: HID-uyumlu aygıtları devre dışı bırakma

HID-uyumlu aygıtları devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin:
note.png

NOT:HID-uyumlu aygıtları kullanmayacaksanız ve ileride kullanmaya niyetiniz yoksa, bu bölümde açıklanan şekilde devre dışı bırakın. Fare ve klavye en yaygın HID-uyumlu aygıtlardır, ancak bilgisayarlarla iletişim kuran joystick ve diğer aygıtlar da HID-uyumlu olabilirler.

1. Başlat'a tıklayın
    c00847244.gif
  2. Genişletmek için İnsan Arayüz Aygıtları'nın yanındaki ok işaretine tıklayın.
  3. HID-uyumlu tüketici denetim aygıtı'nı sağ tıklayın ve ardından Devre dışı bırak'ı tıklayın.
  4. Ardından HID-uyumlu aygıt'ı sağ tıklayın ve tekrar Devre dışı bırak'ı tıklayın.
  5. Aygıt Yöneticisi'ni kapatın.
    Sorun hala devam ediyorsa sonraki adıma geçin.

6. Adım: Microsoft Sistem Geri Yükleme özelliğini kullanma

Daha önce uyku/bekleme modu ile çalışıldıysa, bilgisayarı modun çalıştırıldığı zamana geri yüklemek için Sistem Geri Yükleme'yi kullanın. Bu sorun her zaman çıkıyorduysa, bu adımı atlayın.
note.png

NOT:Belirli bir adıma ilişkin daha fazla bilgi için, başlığını veya yanındaki artı (+) işaretini tıklayarak bilgileri genişletin.

Hepsini göster | Hepsini gizle

Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Sistem Araçları'ndan Sistem Geri Yükleme'yi gerçekleştirin

7. Adım: Ekran koruyucuları devre dışı bırakma

Bazı ekran koruyucular, uyku/bekleme moduna müdahale edebilir. Ekran koruyucunun devre dışı bırakılması ya da değiştirilmesi sorunu çözebilir.

Ekran koruyucu ayarlarını Başlat/Denetim Masası/Görünüm ve Kişiselleştirme'den değiştirin

8. Adım: Başlangıç programlarının açılmasını önleme

Birçok yazılım bileşeni otomatik olarak başlar ve hiç görünmeden çalışır. Bu programların çoğu, bilgisayarda yapılan işler için gerekli değildir, ancak uyku ve Hazırda Bekletme modlarına müdahale edebilirler. Sorunu gidermek için, aşağıdaki adımları uygulayarak Windows ilk açıldığında programların çalışmasını önleyin.

Sistem Yapılandırma aracındaki Seçmeli Başlangıç menüsünden gereksiz görevlerin seçimini kaldırın

9. Adım: Güç ayarlarını değiştirme

Güç ayarları, bilgisayarın uyku/bekleme moduna girip çıkma özelliğini kontrol edebilir. Güç seçeneklerinin, bilgisayarda uyku/bekleme modlarının doğru kullanılabilecek şekilde ayarlandığından emin olun.

Not: HP Notbook icin anlatılmıştır ama hemen hemen genel olarak sistem ayarları hepsi aynıdır bilgisayarlarda

http://h10010.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=tr&lc=tr&dlc=tr&docname=c01894299

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam bunu windows 8 işletim sistemine göre anlatma şansınız var mı acaba :(

Pamuksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeş işletim sistemi Win8 ya bunları yapamıyorum malesef genede tşk ederim emeğine sağlık.

ÇomarZiya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Bende aynı hata oluyor şuna dikkat et bilgisayarı açtıktan hemen sonra uykuya alma ve bazı bilgisayarı çalıştırırken zorlayan uygulamaları arkaplanda açık bırakıp bilgisayarını uykuya alma

Son mesajlar