Laptop'ta HardDisk Değişimi

Bu konuyu okuyanlar

novascotia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba,

Toshiba laptopumun HDD'si uzun zamandır arızalı, değiştirmek istiyorum. Ancak daha önce böyle bir şey yapmadığımdan birkaç sorum olacak.

Öncelikle benim laptopuma uyacak HDD'yi hangi ölçütlere göre anlayabilirim? Yalnızca inç değeri yeterlimidir?

Önbellek ve HDD dönüş hızı neyi anlatıyor ve hangisi daha önemli?

Laptop: Toshiba L655, 3 GB RAM, Intel i3; Eski HDD: 5K500 B-320, 5400 rpm, 8MB cache(önbellek), 320GB

Herkese teşekkürler

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
HDD'lerde dönüş hızı önemlidir.
Eğer HDD alacaksanız bütçeniz yetiyorsa dönüş hızı 7200rpm olan HDD'yi almanızı öneririm.
HDD'ler mekanik disklerdir.
Ama SSD'ler mekanik değildir ve SSD'ler HDD'lere göre çok daha hızlıdır. Ve SSD'ler HDD'lere göre daha pahalıdır.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
laptoplar 2.5 inçlik sata hdd ler kullanır çoğunlukla... eğer ide ise hdd ona göre almanız gerekir. ben şimdi bakamadım marka modele siz bakın, hdd ide mi sata mı diye ... sata ise çok kolay takmak :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
laptoplar 2.5 inçlik sata hdd ler kullanır çoğunlukla... eğer ide ise hdd ona göre almanız gerekir. ben şimdi bakamadım marka modele siz bakın, hdd ide mi sata mı diye ... sata ise çok kolay takmak :)
Ben SATA olmasını öneririm.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
laptop ide ise sata kullanamaz. çevirici var mı bilemem ama satadır herhalde laptop. çünkü ide ler eski laptoplarda olur yenilerinde sata oluyor.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Değiştirmişken kesinlikle SSD disk almanı öneririm.
Yeme, içme, her şeyinden tasarruf et SSD al. 1 hafta kadar önce benim de HDD bozulduğu için istemeyerek de olsa SSD almak zorunda kaldım. Sanki yeni makine almışım gibi hissediyorum. Makinemin hızına hala alışamadım.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Değiştirmişken kesinlikle SSD disk almanı öneririm.
Yeme, içme her şeyinden tasarruf et SSD al. 1 hafta önce kadar benim de HHD bozulduğu için istemeyerek de olsa SSD almak zorunda kaldım. Sanki yeni makine almışım gibi hissediyorum. Makinemin hızına hala alışamadım.
Size katılıyorum. Ama bütçe de önemli.
Önceden HDD'de kurulu olan Windows yaklaşık 1 buçuk dakikada açılırken şimdi SSD'de kurulu olan Windows yaklaşık 13 saniyede açılıyor. :)

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Size katılıyorum. Ama bütçe de önemli.
Önceden HDD'de kurulu olan Windows yaklaşık 1 buçuk dakikada açılırken şimdi SSD'de kurulu olan Windows yaklaşık 13 saniyede açılıyor. :)

Format dahil 15-20 dk da window'sumu kurabiliyorum. Benim makinemin açılış süresi tam 7 saniye. :) Cihazda işlem yaparken tepkime süreleri inanılmaz hızlı ve bu insana keyif veriyor. :) Zaten yeni HDD alması gerekiyorsa bir bütçe oluşturması gerekecek. Ortalama 250-300 tl civarına 240 gb gayet kullanışlı bir SSD disk alabilir. Kapasiteyi 120 gb olarak düşünürse fiyatı da düşecektir.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Format dahil 15-20 dk da window'sumu kurabiliyorum. Benim makinemin açılış süresi tam 7 saniye. :) Cihazda işlem yaparken tepkime süreleri inanılmaz hızlı ve bu insana keyif veriyor. :) Zaten yeni HDD alması gerekiyorsa bir bütçe oluşturması gerekecek. Ortalama 250-300 tl civarına 240 gb gayet kullanışlı bir SSD disk alabilir. Kapasiteyi 120 gb olarak düşünürse fiyatı da düşecektir.
120 GB SSD zamanla yetmeyebilir.
Biz 256GB SSD almıştık ve memnunum. Lakin SSD'nin sıcaklık değerleri biraz yüksek gibi? Şu an SSD'nin sıcaklığı 51 derece.
Peki sizin SSD'nizin sıcaklık durumu nasıl?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
conficker üstad ssd yi adata 3d teknolojili olanından alın diyor. ben de almayı düşünüyorum. 120 yeter bana çünkü 1 tb lık harici hdd var.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
conficker üstad ssd yi adata 3d teknolojili olanından alın diyor. ben de almayı düşünüyorum. 120 yeter bana çünkü 1 tb lık harici hdd var.
Benim SSD Adata'nın 256GB Sata 3 olanı.
Hızı güzel de ısınması beni rahatsız edebiliyor. Acaba laptop da mı sıkıntı var?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Benim SSD Adata'nın 256GB Sata 3 olanı.
Hızı güzel de ısınması beni rahatsız edebiliyor. Acaba laptop da mı sıkıntı var?
ssd mi ısınıyor yoksa laptop mu? hard disk sential programı ile ssd nin sıcaklığını ölçebilirsin. ayrıca CPUID HWMonitor ile de ölçebilirsin (yalnız 1.28 versiyonu reklamsız ve full gibi işlev görüyo). bilmiyorum yani sıcaklığı ne ki ssd nin? benim hdd nin sıcaklığı şimdi internette iken 48 derece.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
ssd mi ısınıyor yoksa laptop mu? hard disk sential programı ile ssd nin sıcaklığını ölçebilirsin. ayrıca CPUID HWMonitor ile de ölçebilirsin (yalnız 1.28 versiyonu reklamsız ve full gibi işlev görüyo). bilmiyorum yani sıcaklığı ne ki ssd nin? benim hdd nin sıcaklığı şimdi internette iken 48 derece.
Hem laptop hem de SSD ısınıyor. Zaten yaz mevsimi olduğundan bilgisayarın ve donanım elemanlarının da hava sıcaklığına bağlı olarak ısındığını düşünüyorum.
Bu arada SSD şu an 51 derece.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
normali 30 ila 40 derce diyolar ama laptop dan da ısı emdiği için 51 dercelere çıkıyor olmalı. yani bence başka bir ısı sorunu olmayan laptopa takarsan ssd normal ısına gelecektir.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
normali 30 ila 40 derce diyolar ama laptop dan da ısı emdiği için 51 dercelere çıkıyor olmalı. yani bence başka bir ısı sorunu olmayan laptopa takarsan ssd normal ısına gelecektir.
Güç seçeneklerinden güç tasarrufuna alınca sıcaklık 51 dereceden 43 dereceye kadar düşüyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
sorun bilgisayarda ssd de değil . ssd ye yazık olmasın diye acaba laptopun altına soğutucu mu koymalı diye düşünüyorum... benimkisi de çok çok ısınıyo, demiştim. ama ömrünü de daha tamamlamadı, sigortası çok iyi çalışıyor.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
120 GB SSD zamanla yetmeyebilir.
Biz 256GB SSD almıştık ve memnunum. Lakin SSD'nin sıcaklık değerleri biraz yüksek gibi? Şu an SSD'nin sıcaklığı 51 derece.
Peki sizin SSD'nizin sıcaklık durumu nasıl?

Hiç ölçmedim açıkçası. Altında stantlı soğutucu kullandığım için o konuda bir sıkıntı yaşamıyorum şimdilik çok şükür. :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hiç ölçmedim açıkçası. Altında stantlı soğutucu kullandığım için o konuda bir sıkıntı yaşamıyorum şimdilik çok şükür. :)
Bu arada ben de laptop soğutucu kullanıyorum. Ama soğutucu çok iyi soğutmuyor gibi.

novascotia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Eski harddiskim SATA. 2.5 inç SSD alacak olursam laptop bunu destekler mi çünkü biraz eski laptop. Öte yandan Önbellekin düşük olması sıkıntı yaratır mı? Mesela 8MB'lık önbelleği olan HDD ile 128 MB önbelleği olan HDD'nin farkı nedir?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Eski harddiskim SATA. 2.5 inç SSD alacak olursam laptop bunu destekler mi çünkü biraz eski laptop. Öte yandan Önbellekin düşük olması sıkıntı yaratır mı? Mesela 8MB'lık önbelleği olan HDD ile 128 MB önbelleği olan HDD'nin farkı nedir?
kullanma kılavuzlarına bakayım dedim ama bulamadım, kullanma kılavuzları varsa orda yazar sata2 mi sata 3 mü diye... önbelleğe çok takılmayın.önbellek işlemcide ve çiplerde önemlidir.hdd de önbellek neredeyse hiç bir işe yaramıyo çünkü mekanik kafa yavaş çalışıyor ve 128 değil en az sshddd lerde olduğu gibi 8gb da olsa hızlı kısımdan tam verim alınamıyor, yetersiz kalıyor. onun için almışken ssd alınız, ssd lerde önbellek farketmediğinden fazla genelde koymazlar. eğer işlemcinin önbelleği olsaydı mesela 128 mb süper hızlı olurdu o işlemci çünkü cpu çok hızlı çalışır ve önbellek de ona uygun ayarda veri tutar iletir, böylece daha yavaş olan hdd ve ssd lerden dolayı dar boğaz olmazdı ama işlemcilere o kadar önbellek henüz koymuyorlar ev için. :)

ssd lerinde pabucu dama atılacak 3 sene içinde çünkü m2 pci slota sahip ssd ler çok çok daha hızlı ve satalara fark atıyolar. ama ev kullanıcıları için o hızlar çok fazla, bize sata3 lü ssd ler bile hayli hayli yeter. :D

Son düzenleme:

novascotia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Laptopta SATA3 girişi olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Eski HDD'nin girişi SATA

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Laptopta SATA3 girişi olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Eski HDD'nin girişi SATA
Speccy isimli programı yükleyin.
Daha sonra Speccy'i açın ve sol taraftan Motherboard'u seçin.
Orada İngilizcesi "Southbridge Model" olan Güneyköprüsü Modeli'nin sağ tarafında yazan şeyi internette aratarak SATA 3 destekleyip desteklemediğine bakmalısınız.

novascotia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki hdd aldım diyelim bundan sonra ne yapmam gerek D ve C'yi nasıl bölebilirim?Win7'yi usb ile yükleyeceğim. Bundan önce bilgisayara birkaç kez format atmıştım ancak o zaman D ve C bölünmüş haldeydi.

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
SSD çok hızlı ancak işlemci hızı celeron yada pentium ise bir işe yaramaz..HDD hız anlamında çöp sayılır...

Son mesajlar