Laptop şarj ederken bu hatayı yapmayın!

Bu konuyu okuyanlar

eairmak

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Pirize takılıyken kullanıyorsam pili çıkarıyorum ama bu %80 de bırakmayı ilk defa duydum :S Acaba cep telefonları içinde aynı şey geçerli mi ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bir lisans durumu söz konusu değil ise uygulamayı paylaşabilir misiniz ?
Ve yahut adını bize bağışlar mısınız ?

goodtornado

Müdavim
Reaksiyon puanı
4

Dogrudur hocam, battery life extended modu. 100 de 80 den sonra sarji engelleyen bir yazilim, bios dan da ayarlanabiliyor, boylece hem pil hem de bilgisayar korunmus oluyor, pil giderse gitsin, sonucta bilgisayara gelen elektrik akimini regule eden de pil, pilin cikartilip da bilgisayarin direk elektrik akimina maruz kalmasi cok sakıncali bir durum, iyon piller eninde sonunda kapasite kaybina ugrar, kullanilsa da kullanilmasa da, benim laptobun pili 4 yillik, kapasite miktari kaybi 100 de 6,haftalarca acik ve prize takili bir sekilde kaldigi oldu, kisacasi iyon pil tas catlasa 40-50 tl veya dolar, kullanim konusunda o kadar kasmamak gerek, gecen samsungtan aldigim laptopbun pili bir hafta sonra kapasite kaybina ugradi, pilin uretim tarihi de yakin bir tarih, baktim degisim icin cok ugrastiracaklar, internet fiyati fazla bir sey degil, goturmedim servise.

Janmark

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Pirize takılıyken kullanıyorsam pili çıkarıyorum ama bu %80 de bırakmayı ilk defa duydum :S Acaba cep telefonları içinde aynı şey geçerli mi ?

Prizdeyken pilsiz kullanmak çok sakıncalı bir durum anakartı yakabilirsin hocam.

Zira pilde akım dengeleyeci bulunmaktadır ve ana karta doğru akım gitmesini sağlar.

Birde benim duyduğum birşey vardı ; 2009 yılından sonra üretilen pillerde %100 dolu halde ise pil, elektrik pile geçmeden ana karta gidiyor diye birşey duymuştum ne kadar doğrudur bilemem ama.

eairmak

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bende %100 de iken pil dolmuyor elektrik karta gidiyor olabilir ama bi süre sonra pil %95 olunca yine doldurmaya başlıyor pili yani sürekli doldur boşalt yapıyor asus vx6 kullanıyorum bu doldur boşaltta sıkıntı yaratmaz mı ?

darkman1234

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben laptopun pili dolunca bekletmeden fişten çekiyordum (%100 şarj ediyordum) 6 sene oldu hala pili sağlam, 1 sene kullanmadım baktım hala sağlam ki buda 7 sene eder :D. 1-1,5 saat arası gidiyor şu an(Yeniyken 2 saat gitmiyordu zaten) ama laptopu masaüstü gibi kullanıyordum, yani çok :D. Bataryasını hiç çıkartmadım bozulsun da masaüstü alayım diye, günde 8 saat fişte kullanıyordum çoğu zaman. Hala çalışıyor ne iş anlamadım. YILLARCA oyunsuz kaldım bu yüzden en sounun aldım masaüstü ama laptop hala çalışıyor pili de sağlam ama 1 saat gitmiyor gibi bende fişe takıyorum.

Fişte kullanırsan pilini çıkar, ben bozmaya baktım yıllarca hala çalışıyor. Üstlik casper marka olması beni ayrı şok ediyor. Hiç sevmem bu markayı 3 kere DVD writeri bozuldu. Her 10 dvd yazmada bozuldu :D ki bu ayrı konu. Yaz sıcaklarında sonuna kadar zorladım oyun oynarken, harici klavye aldım laptop elimi yakıyor diye (pil içindeydi :D ) öyle oynadım işlemci 90 dereceyi bile gördü bozulmadı meret.

Aranızda böyle bir şey yaşayan var mı? Bozmaya çalıştınız ama bir türlü bozamadınız. XD (benimki milyonda bir şans gibi)

Ha birde bazı laptoplar fişte kullanılırken elektriği yine bataryadan çekiyor işte onlar riskli. Marka isimleri aklımdaydı geçen ay ama şimdi unuttum

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Telefonda da varmı bu olay :)

angryman

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Maidens
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Yoktur herhalde :)

DogukanDogu

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Ben de 2 senedir pilini çıkartmadan kullanıyorum, gayet iyi çalışıyor. Kim çıkarıyor bu söylentileri bilmem ki... Pilini çıkartmamak hiç bir şekilde pile zarar vermez. Düzgün bir şebeke akımında (220-230V ve 50Hz) Lithium Ion pile hiç bir şey olmaz. Olsa idi başta üreticiler bu problemi düşünürdü ve çözüm arardı. Pilini çıkarttıktan sonra ne anladım dizüstü bilgisayardan? Kazara güç kesilse daha büyük problem çıkar... :)

darkman1234

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de 2 senedir pilini çıkartmadan kullanıyorum, gayet iyi çalışıyor. Kim çıkarıyor bu söylentileri bilmem ki... Pilini çıkartmamak hiç bir şekilde pile zarar vermez. Düzgün bir şebeke akımında (220-230V ve 50Hz) Lithium Ion pile hiç bir şey olmaz. Olsa idi başta üreticiler bu problemi düşünürdü ve çözüm arardı. Pilini çıkarttıktan sonra ne anladım dizüstü bilgisayardan? Kazara güç kesilse daha büyük problem çıkar... :)

Aynen :). Bir sene vardı bütün yaz her gün 5-10 dk'lığına elektrikler gidiyordu burada ama laptop hiç kapanmadı:) Gidip yeni bir laptop alırsam söylenenlerin aksine yine pilini çıkartmazdım herhalde, elektrik gitsede çalışıyor, downloadlar yarım kalmıyordu.

kaptan_07

Asistan
Reaksiyon puanı
5
benim bilgisayar iki yılda 30 dakikaya düştü artık ne yapsam işe yaramaz

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bataryayı çıkarıp sadece prizde kesinlikle kullanmayın.

Bir elektrik kesintisinde hard diskinizde bad sector oluşabilir bu da çok önemli verilerinize elveda anlamına gelebilir.

Daha kötüsü ana kartı yakarsınız ki bu komple bilgisayara veda anlamı taşır.

Kafanızdan bir hesap yapın,

Bir laptobun ortalama ömrü 2,5-3 yıl...

bir bataryanın ömrü de kullansanız da kullanmasanız da bu kadar...

Bataryayı koruyacağım diye bilgisayarı, hard diskteki verileriniz riske atmaya değer mi?

Bilgisayarınızda her zaman bataryanız takılı olsun, üçün beşin hesabını yapacağım diye bilgisayarı çöpe atmayın.

Bed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bu yazılım Samsung'a ait. Bende bu modu kullanıyorum laptopumda.

CnOzGuR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Milleti kandıracak başka birşey bulamamışlar mı pili %100 doldurup birkaç yıl kullandıktan sonra %20-%40 arası performansı düşer zaten. Ee bu adamlar ne diyor. %80 doldurun alışmayın öyle 4 saat şarj süresine 3 saat kullanın birkaç sene sonra 2 buçuk saatlik bir süreye inince de fazla sesiniz çıkmasın. Olay bundan ibaret.

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarın casper ise 7/24 pil takılı olmasıyla birlikte şarj etmen lazım...şekil 1-a=ben :)

ikspi

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Evde kullandığım samsung bilgisayarda bios ayarlarında mevcut, uzun pil döngüsünü aktif ettiğimde yüzde 80 e kadar dolduruyor. Bir süre böyle kullandım, ama sonra eski haline aldım. Çünkü pilin muadilini uygun fiyata bulabiliyorum. Genelde pilden kullanıyorum. %100 dolunca daha çok yetiyor pili.

St. Benoit

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
3 yaşında sony vaio' m var ve 2 saat pil performansı alabiliyorum. Her gün şarjını tamamen boşaltıp hiç kullanmadan şarj ediyorum. He tabi ilk zamanlar 3 saatti bu performans ancak 3 yılda 1 saatlik bir kayıp oldu sadece. Önemli olan laptop' u masaüstü bilgisayarı gibi kullanmamak.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Ben %80 e asla inanmıyorum.. Arkadaş laptop olsun telefon olsun bi ürünü ilk elinize aldığınızda pilini şöyle uzun bi süre şarjda bırakacaksınız.. Çünkü bu o bataryanın daha uzun ömürlü ve şarj tükenme süresinin daha uzun olmasını sağlayacaktır.. Sonra her şarj ettiğinizde pilin maxsimum dolmasını sağlayın hatta %100 dolduktan sonrada pili 1 veya 2 saat daha şarjda bekletirseniz daha iyi olur..

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
1- Li-ion dahi olsa bataryanın ömrü vardır, "hiç kullanmazsam bozulmaz" mantığı yanlıştır...
2- Bataryanın ömrü doğru-yanlış kullanım potansiyelinize göre şekillenir...

- Pili mümkün olduğunca sıcaktan koruyun... Aşırı ısı, ion dahi olsa piller için ömür törpüsü...
- Prize yakınsanız ve "elektrik gider hdd ya pert olur" korkunuz yoksa pilin doluluk oranını %75 düzeyine indirerek bataryayı aşırı sıcak olmayan bir yerde muhafaza edin...
- Bataryayı asla tam kapasite doldurulmuş olarak saklamayın...
- Haftanın 1 yahut 2 günü pili kullanın, her yeni şarj döngüsünde yüzdelik dilimi farklı tutarak bu işlemi yapın... Misal şarj etmek için illaki %10 a dayanmasını beklemeyin, bu değerler farklı olsun...
- Pil, örneğin 20-25 gün kullanım dışı kalmış ise cihaza pili taktığınızda "ben %75 şarj ettim sakladım bu pili, neden %47 ye düşmüş ?" diye şaşırmayın... Batarya uzun süre kullanılmadığı için zaman içerisinden enerji kaybı meydana gelmiştir ve bu doğal bir şeydir...
- Unutmayın "ne kadar sık doldur boşalt yaparsanız batarya o kadar çok yıpranır...
- Li-ion piller hafıza döngüsüne sahip olmadıkları için bu pillerde tam deşarj prosedürü uygulamayın... Ömrüne katkı yapayım derken pili erken emekli edersiniz... Li-ion piller %5 doluluk oranının altına indirildikleri vakit perte çıkar, önemli bir ayrıntıdır unutmayın...
- Li-ion piller voltaj dalgalanmalarına karşı hassas bir yapıdadırlar, siz farkına varmazsınız fakat zarar görürler... Sonra konular açılır forumlarda "pil daha yeniydi ne oldu buna 20 dk zor dayanıyor" diye
- Standart Li-ion piller yaklaşık 3 yıllık ömüre sahiptir, bu ömrü uzatamazsınız, mesele şu; pili doğru kullanarak bu sürenin altına düşmemek... Bataryayı yeterince bilinçli kullanırsanız bu sürenin altına düşmezsiniz...
- Cep telefonu yahut notebook bataryası olması fark etmiyor Li-ion piller minimum düzeye inmeden şarja takılmalı, bu nokta çok önemli...

Aklıma gelenler bunlar...

Link

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Benim laptop pili 4.5 sene oldu, 40 dakika gidiyor, yeni pili almak istedim ancak 170 tl gibi yüksek bir fiyat istendi, toshiba cihaz, bende almadım tabi.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Yazılım desteğiyle yapılabiliyor. Samsung'un kendsinde var ama diğer dizüstü bilgisayarlarda bu durum nasıldır bilemiyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hocam o doğru olabilir.o tip bilgisayarlar gördüm pil dolduktan sonra artık pilden çekmiyor direk prizden çekiyor.

ikspi

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Mantıklı, çünkü samsung da aynı yöntemi kullanıyor, biostan ayarlanıyor %80 şarj oluyor ama bu seferde pil daha erken boşalıyor. Ben sonuna kadar doldurmayı tercih ediyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeşim bende samsung rv511 vardı çocukken bilmiyorum nasıl yapıtım ama yaptım bi şekilde sonra pc ye format atıldı ve ortalama 3,5 yl kulladığım pcyi (hiç bataryayı pc den çıkartmadım) ve 2,5 saat gitti bence çok yararlı mutlaka öneririm

S

SDN Okuru

SDN Okuru
moruk o dediğin olay tamamen doğru. pil doluysa gerilim direkt şebekeden alınıyor artık. yani makinalarınız yanabilir, tamamen şarj doğru değil.