Laptop İşlemci ve Batarya sorunu / Tamirci önerisi .

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
0
Merhabalar ShiftDelete.Net Ailesi!

Acer Aspire Black Edition 17 (VN-791G) cihazımı bir buçuk sene önce 2.el olarak bir yazılımcıdan gayet makul bir fiyata satın aldım. Cihazın tek problemi şarj ömrünün az olmasıydı fakat masa başında çalıştığım için bunu pek takmıyorudum. Cihazı ekmek teknem olarak sorunsuzca 7-8 ay kullandım fakat bir gece oynadığım pekte performans gerektirmeyen oyunda FPS aniden 01e düştü ve batarya aniden işlevini yerine getiremez oldu (batarya sağlık testi yazılmlarında, batarya sağlıklı gözüküyor.) Sonra bilgisarı açıp kapadığımda FPS testlerinde %20 düşüş gözlemledim ardından uzun süreli kullanımda CPU'nun 0.79'da çakılı kaldığını keşfettim.

Tüm bunlarla şuana kadar düşe kalka idare etsem de artık canıma tak etmiş durumdaydı ve cihazı artık kablosuz kullanmam gerekiyordu. Bende 2 gün önce Bursa'daki Google'da en çok yıldız alan laptop tamircisine götürdüm ve sorunları aynı şekilde dile getirdim. Bana bu şekilde bir fiyat çıkardı ''gpu chip arızalıdır 450tl batarya değişimi 430tl masrafi vardir"

İlk sorum bu fiyatlar normal mi ?
Bu işlemler çözüm için şart mı ?
Bu işlemleri ben yapabilir miyim ?
Bursa'da güvenilir bir laptop tamircisi tanıyor musunuz?
Son olarak konu ile alakasız fakat fiyat performans ürünü termal macun önerisi ?

Yardımcı olacaklara şimiden teşekkürler .

Son düzenleme:

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Fiyatlar bilgisayarcıdan bilgisayarcıya değişiklik gösterebilir bahsettiğin laptop'ın bataryası kasanın içinde diye tahmin ediyorum çıkarılabilir bataryalara göre biraz pahalı olabiliyor bataryayı internetten araştırıp düşük bir fiyata bulup kendin değiştirenilirsin ama gpu chipset arızasına senin yapabileceğin birşey yok işi bilenlerin yapması gerekiyor chipset değişimlerinde bga cihazı kullanılıyor cooler master'ın uygun fiyatlı termal macunlarını internette bulabilirsin..

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Chipset değişimi için yerine 5-6 ay daha idare edebilmesi için ısıl işlem yapmasını rica edebilirsin.