Laptop ard arda benzer kapanma sorunları

Bu konuyu okuyanlar

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yaklaşık 8-9 aylık hp 2gr77ea model laptop geçen hafta oyun oynarken birden kapanmıştı ve açmaya çalışınca hiçbir tepki vermiyordu işlem yapamıyordum. garantiye verdim dün alıp eve geldim. bütünleşik bataryası çıkartılıp statik elektriği alınmış, bios güncellenmiş, fan temizliği yapılıp termal macun yenilenmişti.

açılma sorunu giderilmişti internette vs saatlerce dolandım fakat oyuna girdiğimde birkaç dakika içinde çat diye geri kapandı. bir süre bekledim geri açıldı. anladım ki oyuna girmediğim sürece hiçbir sorun yok bilgisayarda. termal macun ve fan temizliği olduğu için soğutma sorunu olmadığına kanaat getirdim. AIDA64 ile yükleme testleri yaptım, yükleme ve boş iken ısı sonuçlarının fotoğraflarını ekliyorum. yüklemenin yoğun olduğu zamanlarda 80 dereceye çok rahat ulaşıyordu, fakat kendi görüşüm bu dereceler kapanması için bir sebep değil. bu zamana kadar hep sıcaktı çünkü oyun oynarken.

program ile cpu yüklemeli test yapıyorum fakat gpu yüklemeli testi tamamlatamıyorum. oyuna girerken de sorun yaşattığı için sorun ekran kartında mı acaba. yoksa oyun harici hiçbir şekilde kapanmıyor sonuçta. ne diyorsunuz garantisi devam ediyor illa göndermem mi gerek.

Ekli dosyalar

• AIDA 64 sıcaklık testi.jpg
    AIDA 64 sıcaklık testi.jpg
    53.2 KB · Görüntüleme: 422
  • boştayken ısı değerleri.jpg
    boştayken ısı değerleri.jpg
    31.1 KB · Görüntüleme: 446

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar sorun sadece oyun oynarken olmuyor internette gezerken bile kapandığı oldu. batarya ve şarj takılıyken farketmiyor her türlü kapanıyor. sıcaklık değerleri ortalam 75 gibi oluyor kapandığı sırada. sıcaklıktan kaynaklandığını sanmıyorum zaten üstte de yazdım herşeyi temizlenip gelmişti.

lütfen yardımcı olun ki garantiye verdiğimde neleri düzeltmeleri gerektiğini bileyim.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
HP cihaz için sınır 90 derece diyebilirim. HP laptoplar ısınır bu bir gerçek.
Sürücüleri ne ile güncelliyorsun? Herhangi bir program kullandın mı?

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hocam kapanmadan önce 70-75 derece civarındaydı. bu değer oyun oynamaya göre normal bana göre.
sürücüleri de geforce experience kendi resmi programı ile güncelliyorum zaten geçen hafta servis herşeyini güncellemiş. mesela 4-5 saat dışarı çıkmadan önce yine kapanmıştı, geldiğimde bastım açılmadı prize takılıyken. prizden çıkarıp bataryalıyken açıldı ve sorunsuz kullanıyorum. gpu render yaptırdım değerler yine normal gibi çıktı fotoyu ekleyeyim bakın isterseniz. fakat az önce bataryalı halde oyuna gireyim dedim 3-4 dk sonra tekrar kapandı maalesef.

Ekli dosyalar

• gpu-z render test.jpg
    gpu-z render test.jpg
    52.2 KB · Görüntüleme: 553

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
elini korkak alıştırma 100 derece max...

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
elini korkak alıştırma 100 derece max...
sorunumun sıcaklık olduğunu düşünmüyorum zaten hocam. tüm yazdıklarımı okuduysanız sizce ne olabilir ?

---- Mesajlar birleştirildi ----

HP cihaz için sınır 90 derece diyebilirim. HP laptoplar ısınır bu bir gerçek.
Sürücüleri ne ile güncelliyorsun? Herhangi bir program kullandın mı?
cevap şeklinde yazmayı unuttum hocam. üstte mesajınızın cevabını yazdım başka birşey isterseniz ss gönderebilirim

Son düzenleme:

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Açılırken ekranda

Ekli dosyayı görüntüle 47523
Termal macun zamanı geldi galiba.
2 yıldır Gta 5 gibi ağır oyunlarda bile kapanmayan cihaz Raft diye 700 küsür mb'lık bir oyunla ilk kez. kapandı. Garip.
Buradaki fotoğraf gibi bir şey çıkıyor mu?
Çıkmıyorsa aynı bu sorun kasaya psunun yetmemesi ve kapanmasına benziyor ama bu laptop.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Adaptör orijinal mi?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
ısılar sen görene kadar düşüyor pcler sadece ısınan cpu,gpu kapanır ...

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Açılırken ekranda

Buradaki fotoğraf gibi bir şey çıkıyor mu?
Çıkmıyorsa aynı bu sorun kasaya psunun yetmemesi ve kapanmasına benziyor ama bu laptop.
yok hocam çıkmıyor böyle bir ekran.

Adaptör orijinal mi?
laptop henüz 8-9 aylık herşeyi orijinal çizik darbe hiçbirşey yok tertemiz yani

ısılar sen görene kadar düşüyor pcler sadece ısınan cpu,gpu kapanır ...
oyun açıkken aşağı alıp sıcaklıklara bakıyordum ve tam kapanmadan önce 75 dereceyi görmüştüm

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Bana anakart besleme sıkıntısı gibi geldi. Oda olmadı GPU'da bir sorun olabilir.

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yani aslında düşünüyorum. prize takılı veya bataryada farketmiyor. oyunda ağırlıklı olarak kapanıyor fakat normal kullanımda (internette gezerken vs) de kapandığı oldu birkaç kere. ısılara bakıyorum 75-80den fazlayı o kadar çok görmedim

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
msı afterburner ile oyun içinde iken bakın. Ama ben sorunun anakarttan olabileceğini düşünüyorum. Tam beslenmiyor sanki.:confused:

Bana anakart besleme sıkıntısı gibi geldi. Oda olmadı GPU'da bir sorun olabilir.
Aynı şeyi yazmışım:)

Son düzenleme:

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

msı afterburner ile oyun içinde iken bakın. Ama ben sorunun anakarttan olabileceğini düşünüyorum. Tam beslenmiyor sanki.:confused:

Aynı şeyi yazmışım:)
garantiye vereceğim kesin sonuç fakat cihazı geri aldığımda sorunu çözdüklerinden emin olabilmek için şu an araştırıyorum. bu sorunları test edebileceğim birşeyler varmı emin olabilmek için nasıl anlarız. şu an bana ne tavsiye ediyorsunuz yani :(

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hatalı üretim olabilir...
hep böyle di?
hayır geçen haftaya kadar hiçbir sorunu yoktu. bayramdayken oyun oynarken birden kapanmıştı fakat şimdiki arızadan farkı, birdaha hiç açılmamıştı. hiçbir tepki vermiyordu bilgisayar. garantiye verdim geçen hafta pazartesi,cuma günü (dün) teslim aldım. statik elektrik arızası olduğunu söylediler ve fan termal macun bios herşeyi güncelleyip verdiler. bu sorun dünden beri olmaya başladı hiç yapmazdı. yeri gelir 5-6 saat durmadan pubg oynadığım olurdu. garantiye vermeden önceki gibi birdenbire kapanıyor ama şimdi en azından açmaya çalışınca 2-3 saniye güç geliyor geri gidiyor. bazen de sorunsuz açılıyor kapanmıyor

Regie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Güncelledikten sonra senin ısı değerin değişmiştir veya driver ile çat diye kapanması illaki sıcaklıktır.

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Güncelledikten sonra senin ısı değerin değişmiştir veya driver ile çat diye kapanması illaki sıcaklıktır.
sıcaklığı ölçüp verileri koydum hocam kapanacak bir değer mi diyorsunuz. benim elimden birşey geliyor mu peki ne öneriyorsunuz

Regie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Demek istiyorumki hani bios güncellemeden önce kapanmıyordu ısınıyordu ama kapanmıyordu diyorsunya hani

Sonra bios güncelleniyor bilmem neler oluyor fan temizliği vs bunlar sıcaklık ayarını değiştirmiştir

Son düzenleme:

Regie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Önceki bios ayarların bu sıcaklığa tepki vermezken güncel olan biosun veriyordur belki demek istiyorum.
Fanın temizlenimş leptop elde geçilmiş illaki birşey vardır.

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Demek istiyorumki hani bios güncellemeden önce kapanmıyordu ısınıyordu ama kapanmıyordu diyorsunya hani

Sonra bios güncelleniyor bilmem neler oluyor fan temizliği vs bunlar sıcaklık ayarını değiştirmiştir
Anladım dediğinizi. Bu ayarı nasıl kontrol edebilirim ve en doğru değer olarak neyi görmem gerek sıcaklık ayarında.

Ayrıca az önce size yazarken yine birden kapandı. Açmayı denedim yine birkaç saniye elektrik geldi fakat çat geri gitti. Şu an açılmıyor telefondan yazıyorum

Regie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Benim pek bir tecrübem yok ama masaüstünde benim başıma birçok kez gelen bir olay olduğu için bir tahminde bulundum. Daha tecrübeli kişiler size yanıt vereceklerdir. Yakınınızda bir teknik servis var ise bi baktırmanızı öneririm pek bir bilginiz yok ise

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Benim pek bir tecrübem yok ama masaüstünde benim başıma birçok kez gelen bir olay olduğu için bir tahminde bulundum. Daha tecrübeli kişiler size yanıt vereceklerdir. Yakınınızda bir teknik servis var ise bi baktırmanızı öneririm pek bir bilginiz yok ise
Yarın Garantiye göndereceğim fakat çok benzeri sorunla yine geçen pazartesi verip henüz dün teslim almışken bu olayı yaşamak servise olan güvenimi Sarstı. Bu yüzden önce sorunu kendim anlayıp servisin yaptıklarını ona göre kontrol etmek istedim

Regie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bios'den ise ayarlaması kolaydır ama en doğru şekilde nasıl yapılır bilmiyorum bunu servise anlatırsın siz gönderdikten sonra böyle oldu gibisinden sonuçta bilgisayarını sen tanıyorsun onlara nekadar çok doğru bilgi verirsen onlarda o şekilde uygulayacaktır. Hayırlısı

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Çok komik ama şimdi de sabah kalkıp açtığımda klavyesi çalışmıyor. Dün gece kapanmadan önce hiçbir sorun yoktu klavyede :) ne oluyor bu bilgisayara anlayamıyorum.

gorkem9101

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar aynı sorunu yaşayanlar için söyleyeyim, sorun anakarttaymış. anakart değiştirilip format atılmış henüz eve götürüp test etmedim. çözülmüştür sanırım.