Laptoba Harici Ekran Kartı Bağlanabilir Mi?

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhabalar.Benim laptobum onboard ekran kartı var.Yani laptobumunda harici ekran kartı yok.Laptobumda bulunan ekran kartı Intel HD Graphics 3000.Şimdi sorum var.Örneğin bir ekran kartı alsam(masaüstü pc için).Diyelim ki GTX950 vb. bir ekran kartı alsam bunu herhangi bir yolla,aletle laptobuma bağlayabilir miyim?Sorum bazılarınıza mantıksız olabilir ama sorum bu işte.Alet derken bir kutu diyelim bunun içine diyellimki masaüstü pc için olan ekran kartını koyup bilgisayara bağlayabilir miyim?Aslında bu soru bence mantıksız değil.Çünkü yanlış hatırlamıyorsam internetten okuduğum bir haberde MacBook'lara bu dediğim gibi dışarıdan harici ekran kartı bağlanabileceği yazıyordu.Sizce bu doğru mudur?
@eronis @Pc ci utkuversus @Ben Kenobi @scorpion @__kadıköyRAP__ @_FAUST_ @...Görkem... @Bepob @eSa @Fragger @okinkurt @Seyhoo Lütfen bu konu hakkında yardım edin.

Son düzenleme:

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
Thunderbolt girişi varsa bağlayabilirsiniz diye biliyorum.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Thunderbolt girişi varsa bağlayabilirsiniz diye biliyorum.
Thunderbolt girişi nasıl bir şey?Bulabilirseniz resmini paylaşır mısınız?Bir de bu Thunderbolt sadece MacBook için mi yoksa normal laptoplar için olanı da var mı?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bilgim yok. Laptobunuzda var mı?
Laptobum 3tane USB girişi,1tane HDMI portu var.Galiba laptobumda thunderbolt girişi yok.Ama ben şimdi internette biraz araştırdım ve böyle bir şey mümkünmüş ama uğraştırıcıymış anladığım kadarıyla.Sizce böyle bir şey mümkünse ekran kartsız fiyatı ne kadar olur?
--- Gönderi Güncellendi ---
@Murat Burç konuya bakar mısınız?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Laptoba harici ekran kartı bağlanabilir mi bilmiyorum.
Ancak bununla uğraşana kadar alın yeni bir masaüstü, keyfinize bakın.
Aynı fiyat masaüstü, aynı fiyat laptobu performansta en az ikiye katlar.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bunu yapmanın yolları var ama hiç denemedim ve tavsiye de etmiyorum. Çünkü bu durumda voltajlar, güvenilirlik, her şey kafa karıştırıyor. Ayrıca bilgisayarında diyelim ki i5 4200u var ? Ona GTX 1060 bağlarsan bu 1060'ın gücünü tam anlamı ile kullanamayacağın anlamına gelecek. Kısaca aldığın kartı tam performansı ile kullanamayacaksın zaten. O zaman niye kendini yor ? Eğer oyun oynamak istiyorsan;

A- Konsol al
B- Yaklaşık 2500TL'ye ortalama bir toplama oyun bilgisayarı al.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Ben Kenobi Bana 1500TL'ye içinde HDD olmayan 120-128GB SSD olan oyunları orta grafiklerde kasmadan oynatacak sistem tavsiyesinde bulunur musunuz?Bir de sizce 1500TL için AMD'nin APU'su mu yoksa İntel Core İ3+ekran kartı mı daha iyi olur?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
@Ben Kenobi Bana 1500TL'ye içinde HDD olmayan 120-128GB SSD olan oyunları orta grafiklerde kasmadan oynatacak sistem tavsiyesinde bulunur musunuz?Bir de sizce 1500TL için AMD'nin APU'su mu yoksa İntel Core İ3+ekran kartı mı daha iyi olur?
Ben masaüstü sektörünü son 2 yıldır bilmiyorum, onun için yeni bir konu açabilirsin.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Zen APU'ları düşünebilirsin bence. 2017 yi bekle eğer APU düşünüyorsan.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
1500 Tl fiyat bandında Skylake işlemcili ve ekran kartlı bir sistem toplamak zor olur.

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
EXP GDC V7.0 Beast Laptop External Independent Video Card Dock

1. Bunu laptopunuzun Mini PCI-E portuna bağlayacaksınız.
2. Kabloyu adaptördeki HDMI'a bağlayacaksınız.
3. Ekran kartınızı takın.
4. PSU'dan çıkan 8 pin kablosunu adaptöre bağlayın.
5. Eğer ekran kartı gücünü PCI-E'den almıyorsa adaptörün 6 pin girişi ile ekran kartının güç girişini bağlayın
6. Ekran kartını monitöre/ TV'ye bağlayın.
7. Güncel sürücüleri indirin.

PSU'yu mümkünse mödüler seçin. Adaptör 50$. 180-200 TL'ye falan geliyor. Videoda adam ekran kartını monitöre bağlıyordu. Nasıl laptop ekranına bağlayacağınız hakkında bilgim yok. Belki 30 pin kablosunu HDMI, VGA, DVI, DP'a çeviren bir kablo bulabilirsiniz.

Bu iş çooook karışık ya. Şunu yazmam bile 45 dakikayı aştı sanırım. [emoji4] Neyse iyi geceler.

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Şöyle de bir durum varki takılacak kartı işlemci tam olarak besleyebilecek mi:)

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
Günaydın. Hocam monitör olayının çözümü ekran kartı görüntü çıkışına kablo bağlamamakmış. PSU yerine ise Dell'in 8 pin adaptörünü kullanmak daha doğru. Eğer laptopta işlemciden ayrı ekran kartı bulunsaydı laptop ekran kartını devre dışı bırakmak gerekiyordu ancak sizdeki Intel HD Graphics. Yeni ekran kartını laptopa yeni donanım olarak tanıtmanız lazım.

Dell D220P-01 Optiplex AC/DC Adapter | Overstock.com Shopping - The Best Deals on Power Supplies

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Yapılabilir ama işlemci düşük kalabilir.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Bildiğim kadarıyla harici ekran kartı laptop işinde zor ama masaüstünde kolay!

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
1500 Tl fiyat bandında Skylake işlemcili ve ekran kartlı bir sistem toplamak zor olur.
Ben işlemcim illaki İntel Skylake tabanlı olsun demiyorum ki.AMD de olabilir.
Yapılabilir ama işlemci düşük kalabilir.
Nasıl yapılabilir?Bunu yapmak için neler gerekir?Bir de böyle bir şey yapılırsa açıkta kalmaması için herhangi bir kutusu olur mu?Ve maliyeti çok yüksek olur mu?Çok yüksekten kastım yeni bir bilgisayar alacak kadar maliyeti olur mu?
İşlemcisine göre ekran kartı seçerse sıkıntı olmaz.
Laptobumun işlemcisi İntel Core i5-2450m 3Mb L3 Cache(önbellek) 2.50 GHz hızında.Sizce hangi ekran kartı uyumlu olur?
@Hic işlemcim sizce böyle bir durumu kaldırır mı?
Ayrıca şunu da söyleyeyim ki ben shiftdelete.net'i ve forum.shiftdelete.net'i çok seviyorum.Nedeni de yazdığım konuya kısa bir süre içerisinde cevap geliyor.Yardımcı olan herkese teşekkürler.
Zen APU'ları düşünebilirsin bence. 2017 yi bekle eğer APU düşünüyorsan.
Sizce AMD'nin yeni APU'ları ile oyunları orta grafikte kasmadan çalıştırabilir miyim?Bir de APU mu yoksa hem işlemci hem de orta grafikli RX460 veya GTX1050 gibi ekran kartı mı daha iyi olur?
Günaydın. Hocam monitör olayının çözümü ekran kartı görüntü çıkışına kablo bağlamamakmış. PSU yerine ise Dell'in 8 pin adaptörünü kullanmak daha doğru. Eğer laptopta işlemciden ayrı ekran kartı bulunsaydı laptop ekran kartını devre dışı bırakmak gerekiyordu ancak sizdeki Intel HD Graphics. Yeni ekran kartını laptopa yeni donanım olarak tanıtmanız lazım.

Dell D220P-01 Optiplex AC/DC Adapter | Overstock.com Shopping - The Best Deals on Power Supplies
Videolara baktım.Yardımınız için teşekkürler.Şunu anladım ki bunu yapacağıma yeni bir masaüstü pc toplamak daha iyi.

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
6700hq 960m ikilisinin yanına 750ti takmak mantıksız olur. Thunderbolt 3 girişine sahip laptoplar için böyle birşey zaten mevcuttu ancak nedense sonra projeyi iptal ettiler. Şimdi tekrar geri dönmeye başladı yavaştan. yukarıda bahsedilen egpu olayı çok karmaşık. Taşınabilir bir aleti taşınamaz kılıyor. Şimdilik beklemekte yarar var ancak şuan razer, powercolor gibi markalar seri üretime geçmiş durumda. İlla alacaksan bunlara bak derim.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
6700hq 960m ikilisinin yanına 750ti takmak mantıksız olur.
Benim bilgisayarımın işlemcisi i7 6700hq değil Intel Core i5-2450m ve benim bilgisayarımın ekran kartı 960m değil Intel HD Graphics 3000.Siz yanlış anladınız sanırım.

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
Benim bilgisayarımın işlemcisi i7 6700hq değil Intel Core i5-2450m ve benim bilgisayarımın ekran kartı 960m değil Intel HD Graphics 3000.Siz yanlış anladınız sanırım.
Yok hayır ben sadece ortaya attım. Çünkü adamın teki alıyor Gaming Laptopu gtx 960m ve 6300hq/6700hq paketine birde external gpu eklemeye çalışıyor madem bağlayacaksın neden baştan Gaming pc aldın? Sizin sorunuza gelince işlemcinize baktım cpuboss tan. Rx 460 işinizi fazlasıyla görecektir.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yok hayır ben sadece ortaya attım. Çünkü adamın teki alıyor Gaming Laptopu gtx 960m ve 6300hq/6700hq paketine birde external gpu eklemeye çalışıyor madem bağlayacaksın neden baştan Gaming pc aldın? Sizin sorunuza gelince işlemcinize baktım cpuboss tan. Rx 460 işinizi fazlasıyla görecektir.
Yok ya.Bu iş uğraştırıcı.Bunun yerine masaüstüü pc toplamak daha mantıklı geliyor bana .

Hic

Asistan
Reaksiyon puanı
72
M.samet gerekli kartları önermiş zaten onun üstüne önermek olmaz işlemcin için en iyisi o kartlar fakat, karta para vericeksin ekstradan sisteme para vereceksin ee bide sistem ileride güncellemen çok zor olacak hatta olmayacak bile denebilir. Dolayısıyla masaüstü sistem toplamak daha mantıklı olacaktır.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
M.samet gerekli kartları önermiş zaten onun üstüne önermek olmaz işlemcin için en iyisi o kartlar fakat, karta para vericeksin ekstradan sisteme para vereceksin ee bide sistem ileride güncellemen çok zor olacak hatta olmayacak bile denebilir. Dolayısıyla masaüstü sistem toplamak daha mantıklı olacaktır.
Bence de masaüstü pc toplamak daha mantıklı.Bir de cevabınız için teşekkürler.

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
Şimdi aklıma geldi nedense. Atıyorum pc de oyun oynamak istiyorum diyorsun. Ekran kartı yeterli değil. Ekstra psu ekran kart alacağına şöyle yapabilirsin: egpu yaklaşık sana toplam olarak 500tl kart tutsak psu kablo falan onlarda 200-250 olsun ortalama. Oldu sana 700-750. Üstüne 500 koysan ps4 alırsın. 1000 koysan ps4 pro alırsın. 3000 koysan ileride çıkacak olan 970m in ucuz alternatifi 1050ti notebook alırsın. Ben şahsen 3. Seçeneği düşünüyorum :)