Kullanacağım Linux Dağıtımı İçin Öneri İstiyorum

Bu konuyu okuyanlar

Isharedd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba! Ben Elementary Os kurdum fakat beğenmedim.
İnternetten program indiremiyorum.
Bana internetten program indirebileceğim ve görsel açıdan güzel olan bir Linux Dağıtımı önerebilir misiniz?
Şimdiden Teşekkürler!

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Önce konunun bir bölümünü açıklığa kavuşturmak lazım, "İnternetten program indiremiyorum" kısmı şahsen kafamı karıştırdı.

Isharedd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yani mesela Opera tarayıcı indiremiyorum veya steam indiremiyorum exe dosyalarını açmıyor.
Sadece mağazadan indirebiliyorum.Mağazadada istediğim programlar yok.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
İstediğiniz tarayıcının paketini indirip kurabilirsiniz, Steam uygulaması keza eOS'un mağazasında mevcuttur. Mevcut olmasa dahi, kendiniz uygun .deb paketi ile istediğiniz kurulumu gerçekleştirebilirsiniz... Linux'ta .exe uzantılarını çalıştırmaya ihtiyaç duymuyoruz öyle ki bu Windows'un formatına uygun bir biçimdir. Sadece .exe uzantılarını belirli kütüphanelerle, öykünücüler (emülatörler) ile örneğin; Wine, Playonlinux vs. Yardımı ile açarız bunlar da mecburi durumları kapsar, bunların dışında zaten ihtiyaç duymuyoruz. Kısaca sizin .exe'e Linux'ta ihtiyacınız yok, dağıtım mağazasından ya da manuel yapacağınız paket kurulumlarından faydalanacaksınız.

Isharedd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Peki istediğim bir programı istediğim zaman nasıl yükleyebilirim?

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Kısaca sizin .exe'e Linux'ta ihtiyacınız yok, dağıtım mağazasından ya da manuel yapacağınız paket kurulumlarından faydalanacaksınız.
Söylediğim gibi... Yazılım yüklemenin en kolayı eOS'ta mağaza kullanımı, ya da terminal (uçbirimden) komut yardımları ile yapacağınız işlemler ile gerçekleşir. Yüklemek istediğiniz yazılım veya yazılımları terminale gerek kalmadan kolayca sisteminize dahil edebilirsiniz... eOS'ta yanlış hatırlamıyor isem mağaza "App Center" diye tabir ediliyordu tabi dağıtım Türkçe kurulum ile desteklendiyse yerli tabirini görebilirsiniz, orada zaten birçok yazılımı (hatta istemediklerinizi) bile bulursunuz sadece listelere göz gezdirmeniz ve arama yapmanız yeterlidir. Her şeye rağmen bulamadım diyorsanız, tercih edeceğiniz yazılımları belirtin yardımcı olmaya çalışalım.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Linux'ta Linux programları çalışır. Opera'nın Linux sürümünü (deb paketi olanı seç) indirip kur.

Isharedd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Tamamdır çok sağolun. Bir sorunum olursa tekrardan danışacağım. Iyi günler

Isharedd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Söylediğim gibi... Yazılım yüklemenin en kolayı eOS'ta mağaza kullanımı, ya da terminal (uçbirimden) komut yardımları ile yapacağınız işlemler ile gerçekleşir. Yüklemek istediğiniz yazılım veya yazılımları terminale gerek kalmadan kolayca sisteminize dahil edebilirsiniz... eOS'ta yanlış hatırlamıyor isem mağaza "App Center" diye tabir ediliyordu tabi dağıtım Türkçe kurulum ile desteklendiyse yerli tabirini görebilirsiniz, orada zaten birçok yazılımı (hatta istemediklerinizi) bile bulursunuz sadece listelere göz gezdirmeniz ve arama yapmanız yeterlidir. Her şeye rağmen bulamadım diyorsanız, tercih edeceğiniz yazılımları belirtin yardımcı olmaya çalışalım.
Merhaba!
Şimdi operayı internetten yukledim fakat i
ndirdiğim dosyaya tıkladığımda hangi uygulamayla açmak istediğimi soruyor ne yapabilirim?

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Yazılım yöneticisini göster. (Hangisi varsayılan olarak kuruluysa) kuruluysa gdebi yi seç.

alfamega

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Merhaba! Ben Elementary Os kurdum fakat beğenmedim.
İnternetten program indiremiyorum.
Bana internetten program indirebileceğim ve görsel açıdan güzel olan bir Linux Dağıtımı önerebilir misiniz?
Şimdiden Teşekkürler!

Eğer Linux'a ilk kez adım atıyorsanız yerelleştirme, topluluk ve belgelendirme adına çok daha başarılı olan Ubuntu veya Linux Mint ile yola başlamanızı öneririm. Bu iki dağıtımdan biriyle yola başlarsanız birçok soruyu foruma sormaya ihtiyaç duymadan kendinizde rahatça çözebilirsiniz.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Linux dünyasına yeni giriyorsan: Ubuntu, Linux Mint ve Manjaro
Orta Düzey Linux kullanıcısıysan: Fedora, Debian, OpenSuse
İleri Düzey: Arch Linux, Slackware, Gentoo

Arayüz olarakta hem senin tercihin önemli hem de bilgisayarının donanımı. RAM miktarın az ise mesela 2 ise Lubuntu olabilir. 4 ise XFCE, MATE gibi arayüzler eğer 8 ve üzeriyse GNOME, KDE, Budgie, Cinnamon gibi arayüzler tercih edilebilir. 4 GB'ye Budgie'de kurarsın sorun olmaz ama çok fazla sekme açınca tarayıcıda darboğaz yapar.