Kredi kartı dolandırıcılığı

Bu konuyu okuyanlar

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Arkadaşlar merhaba,
2 gün önce babam vefat etti kafam çok dalgındı birde kredi kartı dolandırıcılığına kurban gittim sanırım. Olayı anlatayım:
2 gün önce cep telefonuma telefon ettiler. Teknoloji tasaruf ürünüyle ilgili birşeyler kredi kartı ile ilgili sorular sorunca direkt yüzüne kapattım. Bu gün cep telefonuma aynı yerden tekrar aradılar ısrarcı bir bayan işte su faturanız ne kadar geliyor doğalgaz faturanız ne kadar geliyor size şunu vereceğiz filan dedi ben tam anlamadım olayı size falanca hediyeler vereceğiz filan dedi adresimi istedi. Bende kafa durmuş he he diyorum sonra kredi kartı numarası sordu son 12 hanesini sordu bende birşeyler çıkartamazlar diye verdim son kullanma tarihini sordu verdim CVC istese direk kapatacaktım. Son 12 hanesi ile nasıl olsa birşey yapamazlar diye fazla şüphe duymadım. Sonra onaylıyormusunuz dedi bende he he gibisinde evet dedim. Sonradan biraz işgillendim hemen işbankası internet bankacılığını açtım bekleyen işlemler listesinde 650 liralık bir mebluğa vardı şok oldum görünce tabi. Hemen işbank müşteri temsilcisini aradım böyle bir dolandırıcılık var kredi kartımı hemen iptal ettirdim. Bir yarım saat geçmedi aynı yerden yeniden aradılar arayanlara böyle bir ürün istemiyorum diye kavga ettim telefondaki bayan cep telefonunda onaylıyormusunuz içeren cep telefonunu konuşma kaydını bana tekrardan dinlettirdi kavga ettik bayanla.
Şimdi sormak istediğim sadece son 12 haneli kredi kart numaramdan ve kredi kartı son kullanma tarihini bilerek CVC kodunu bilmeden nasıl işlem yapabilirler. Isabank internet bankacılğına tekrar baktım kredi kartım iptal gözüküyor bekleyen işlemlerde sanırım calltalk bilgi işlem gibi birşey yazıyordu kredi kartını iptal ettirdiğim için bilgilerine ulaşamıyorum. Bekleyen işlemlerde 650 TL var iken iptal ettiğim için bu borç gelirmi gerçi yarın bankaya da soracağım ama kredi kartım yok gözüküyor borç bilgisi filanda gözükmüyor acaba ne oldu bu borç ekstreye gelirmi. Nasıl davranmam lazım gerekir
Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.
Not:Aradıkları numara 0216222888

renas.kaya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Başınız sağolsun. Bir şey sormak istiyorum kartı iptal ettirmek yerine yaptığınız işlemi iptal edemiyor muydunuz? Beklemede olduğundan dolayı yapılamaz mıydı? Sanki daha mantıklı olurdu.

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun babanın..

Kartı iptal etmek yerine bankaya ödeme itirazında bulunsan bankanın işlemi iptal edip parayı iade etme yetkisi bulunuyor bildiğim kadarıyla. Sana tavsiyem, online veya telefon bankacılığı yerine doğrudan en yakın şubeye gidip seni can kulağıyla dinleyecek bir müşteri temsilcisine durumu aynen bu şekilde anlatmandır.

Geçmiş olsun

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Başınız sağolsun. Bir şey sormak istiyorum kartı iptal ettirmek yerine yaptığınız işlemi iptal edemiyor muydunuz? Beklemede olduğundan dolayı yapılamaz mıydı? Sanki daha mantıklı olurdu.
Nasıl bir dolandırıcılık içinde olduğumu bilmiyorum ki belki kredi kartlarından daha fazla meblağ çekecekler zaten kartın borcu yoktu başka kartlarım var kullanmıyordum iptal ettirdim hemen
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun babanın.. Kartı iptal etmek yerine bankaya ödeme itirazında bulunsan bankanın işlemi iptal edip parayı iade etme yetkisi bulunuyor bildiğim kadarıyla. Sana tavsiyem, online veya telefon bankacılığı yerine doğrudan en yakın şubeye gidip seni can kulağıyla dinleyecek bir müşteri temsilcisine durumu aynen bu şekilde anlatmandır. Geçmiş olsun
Yarın ilk işim bankaya gitmek olacak. Sağolun arkadaşlar

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Öncelik le geçmiş olsun . Telefon ve tv den ürün almak ama uzak dursun gidin mağazaya elinizle dokunun alın artı internet var alacağınız ürün hakkında internette tonla yorum var.

FullScreen

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Başınız sağ olsun..

Hertürlü durumda paranıza birşey olmaz. Onayladığınızı belirttiyseniz bile mesafeli satışlarda 7 gün içinde hiçbir sebep göstermeksizin ürünü geri teslim edebilirsiniz. Kargodan alırken teslim tarihine iyice bakınız eğer erken tarih atılmışsa teslim almayınız. İmza atmayınız. Eğer banka satışı iptal etmezse bankaya harcama itirazında da bulununuz ileride sorun olursa lehinize delil olacaktır.

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Bu gün bankaya gittim arkadaşlar 650 işlem gerçekleşmemiş sanırım kartı zamanında bloke etmem etkili olmuş. Benim anlamadığım sadece kredi kartının son 12 hanesini ve son kullanma tarihini öğrenerek CVC kodunu söylemedem nasıl işleme alınmış olması

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
İlk dört hane x banka için aynı değişmez. Yani kart numaranı tam vermiş oluyorsun. cvc kodsuz işlem belki pos cihazlarından yapılabilir. tam bilgim yok.