Kotam çok hızlı bitiyor. Sebebi ne olabilir ?

Bu konuyu okuyanlar

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Merhabalar,

Konusunda uzman üye arkadaşların yardımlarına ihtiyacım var,

Vodafone 3G aylık 4 Gb paket kullanıyorum. Hızından gayet memnunum. Fakat şu son 2 aydır internet kotam çok hızlı dolmakta. Halbuki herhangi bir downloand felanda yapmıyorum. Mail ve internet sörf işlemim oluyor sadece.

Acaba pc boştayken internetle nasıl bir veri alışverişi olduğunu görebileceğim bir yer var mı ayarlarda ?

Virus veya trojenin bu işte bir faktörü olabilir mi ?

Makinemde Micr.Sec.Es. Kullanıyorum, ayrıca Malwarebytes Anti-Malware ve Advanced SystemCare yazılımları var.

Mesela sabah 7 den beri makinem açık hiçbir dowloand yapmadan sadece sörfle 300 mb gitmiş. bu gidişle akşama kadar 1 gb civarı olacak. Görünen bir dowloand olmadan bu miktar çok afaki değil mi ? Önceden böyle olmuyordu. Kotam hızla tükenmekte.

Önerilerinize ve yardımlarınıza ihtiyacım var...

emekçi

Asistan
Reaksiyon puanı
4
arka planda çalışan programlardan yapıyordur.antivirüs güncellemeleri,windows update toplu güncellemeleri ve benzeri şeyler olabilir,process yapan programların resmini koyarsan çözebilirz.bir öneri combofix lede tarattır çözer muhtemelen

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Çok fazla HD video ya da yüksek boyutlu resimlere bakyıorsanız da hızla azalıyor olabilir :p

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
arka planda çalışan programlardan yapıyordur.antivirüs güncellemeleri,windows update toplu güncellemeleri ve benzeri şeyler olabilir,process yapan programların resmini koyarsan çözebilirz.bir öneri combofix lede tarattır çözer muhtemelen

Antivirus güncellemelerini ve Win updateleri elle manule ayarlı.

Process yapan programlar derken biraz açarmısınız. Resmini nasıl göreceğimi yardım ederseniz hemen koyabilirim.

Çok fazla HD video ya da yüksek boyutlu resimlere bakyıorsanız da hızla azalıyor olabilir :p

Evet çok sörf yapıyorum. Ama illegal içeriklere asla girmiyorum. Bol bol haber siteleri, SDN forum konuları, bide alışveriş sitelerinde sörf yaparım. Kotamı bitirir diye Youtube ve benzeri sitelere yanaşmıyorum bile.

emekçi

Asistan
Reaksiyon puanı
4
başlat bas arama bölümüne görev yöneticisi yaz çalışan işlemleri görev yöneticisiyle göster var ona bas aç işlemler bölümünü aç ve ekran görüntüsü al onuda buraya koy bi bakalım

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
başlat bas arama bölümüne görev yöneticisi yaz çalışan işlemleri görev yöneticisiyle göster var ona bas aç işlemler bölümünü aç ve ekran görüntüsü al onuda buraya koy bi bakalım

Hocam resimler geliyor. Liste biraz uzun ikiye böldüm...

83622.jpg
[/URL][/IMG]

93031.jpg

Hızlıca yaptım elime yüzüme bulaştı kusura bakma. Eğer olmadıysa tekrar düzgünce başka yerden upload edebilirim.

emekçi

Asistan
Reaksiyon puanı
4
san zahmet bunları göremiyorum okunacak şekilde olursa iyi olur.link vererek açılsada olur.gözüksün yeter.fatih gözükürde birşey yok birde şu bilgisayarının kendi update programı açık mı ona bak oda güncelleme yapıyor olabilir.birde yazdığım linkten combofix i indir tarattır http://www.bleepingcomputer.com/combofix/how-to-use-combofix bunda birşey çıkmazza muhtemelen birşeyler güncelleme yapıyordur [MENTION=63117]friendly[/MENTION]

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
san zahmet bunları göremiyorum okunacak şekilde olursa iyi olur.link vererek açılsada olur.gözüksün yeter.fatih gözükürde birşey yok birde şu bilgisayarının kendi update programı açık mı ona bak oda güncelleme yapıyor olabilir.birde yazdığım linkten combofix i indir tarattır http://www.bleepingcomputer.com/combofix/how-to-use-combofix bunda birşey çıkmazza muhtemelen birşeyler güncelleme yapıyordur @friendly

Hocam combofixi geçen gün denedim. Bi şeyleri düzeltti ama bu duruma çare olmadı malesef. Ben bütün güncellemeleri manuel ayarlayıp her hafta pazar günü zaman ayırır bizzat yaparım öyle alışmışım uzun zamandır. Yani legal olarak bir şeyin güncellediğini sanmıyorum. Acaba trojen ya da virus vari birşey söz konusu olabilir mi ? işlemler menusu normal diyorsunuz peki ne olabilir başka. Format mı atsam sizce ?

emekçi

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Hocam combofixi geçen gün denedim. Bi şeyleri düzeltti ama bu duruma çare olmadı malesef. Ben bütün güncellemeleri manuel ayarlayıp her hafta pazar günü zaman ayırır bizzat yaparım öyle alışmışım uzun zamandır. Yani legal olarak bir şeyin güncellediğini sanmıyorum. Acaba trojen ya da virus vari birşey söz konusu olabilir mi ? işlemler menusu normal diyorsunuz peki ne olabilir başka. Format mı atsam sizce ?
benim düşüncem malwarebyts anti malmware yi program ,combofix de yaptım diyorsunuz birde superantispyware portable olanını deneyin ondada birşey çıkmazsa bence virüs,trajen vs birşey olduğunu sanmam,bence bir güncelleme söz konusu cihazının kendine has güncelleme olabilir muhtemelen

Hafiye

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
mdnsresponder.exe iobit tarafından virus olarak adlandırılmış ama teğer itunes kullanıyorsan onun da bir parçası olabilir. Bir tür IP tabanlı geliştirici paylaşım yazılımı. Kullanmıyorsan kaldırabilirsin. Ayrıca, buradan network meter (masaüstü aracı) indirip anlık indirme-yükleme durumunu izleyebilirsin.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
mdnsresponder.exe iobit tarafından virus olarak adlandırılmış ama teğer itunes kullanıyorsan onun da bir parçası olabilir. Bir tür IP tabanlı geliştirici paylaşım yazılımı. Kullanmıyorsan kaldırabilirsin. Ayrıca, buradan network meter (masaüstü aracı) indirip anlık indirme-yükleme durumunu izleyebilirsin.

itunes önceden kullanıyordum ama sonra kaldırdım. dediğiniz programın virus olarak adlandırıldığını nasıl anladınız. Birde normal şekilde mi kaldırmamı önerirsiniz ?

benim düşüncem malwarebyts anti malmware yi program ,combofix de yaptım diyorsunuz birde superantispyware portable olanını deneyin ondada birşey çıkmazsa bence virüs,trajen vs birşey olduğunu sanmam,bence bir güncelleme söz konusu cihazının kendine has güncelleme olabilir muhtemelen

Çok antispam denedim. malwarebyts anti malmware den aldığım verimi hiçbirinden alamadım. superantispywareyide denemiştim çok önceden ama gene şimdi tekrar deneyeceğim. Güncelleme söz konusu ise de onu nasıl görebilir ve müdahele edebilirim o nokta da tıkanıyorum işte bide [MENTION=67021]haqy[/MENTION] arkadaşın dediği network meter programını denicem

Hafiye

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
itunes önceden kullanıyordum ama sonra kaldırdım. dediğiniz programın virus olarak adlandırıldığını nasıl anladınız. Birde normal şekilde mi kaldırmamı önerirsiniz ?

Çok antispam denedim. malwarebyts anti malmware den aldığım verimi hiçbirinden alamadım. superantispywareyide denemiştim çok önceden ama gene şimdi tekrar deneyeceğim. Güncelleme söz konusu ise de onu nasıl görebilir ve müdahele edebilirim o nokta da tıkanıyorum işte bide @haqy arkadaşın dediği network meter programını denicem

Verdiğim linkteki iobit sayfasında virus olarak belirtilmiş ama gerçekten virus olup olmadığını bende bilmiyorum. Bir paylaşım programı olduğu için belki arkaplanda kotaya etkisi olabilir.

emekçi

Asistan
Reaksiyon puanı
4

Çok antispam denedim. malwarebyts anti malmware den aldığım verimi hiçbirinden alamadım. superantispywareyide denemiştim çok önceden ama gene şimdi tekrar deneyeceğim. Güncelleme söz konusu ise de onu nasıl görebilir ve müdahele edebilirim o nokta da tıkanıyorum işte bide @haqy arkadaşın dediği network meter programını denicem
bunu indir bak her yapılan işlemi anlık gösterir en iyisi diyebilirim http://systemexplorer.net/download.php

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Verdiğim linkteki iobit sayfasında virus olarak belirtilmiş ama gerçekten virus olup olmadığını bende bilmiyorum. Bir paylaşım programı olduğu için belki arkaplanda kotaya etkisi olabilir.

Nasıl kaldırabilirim ?

bunu indir bak her yapılan işlemi anlık gösterir en iyisi diyebilirim http://systemexplorer.net/download.php

süperantispaywer free edition kurdum çalıştırdım oda bi sürü bişeyler buldu ve sildim. System explorer programınıda kurdum güzel ve detaylı bir bakış açısı sunuyor ama hangisine nerede ne zaman ve nasıl müdahele edebilecek bilgiye sahip olmadığım için sorun yaşarım diye endişe ediyorum.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=293919]emekçi[/MENTION] hocam bide bu svchost nedir. system exploreri inceliyorumda 9 tane var çalışıyor. ve durmadan cpu yu meşkul ediyor.

emekçi

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Nasıl kaldırabilirim ?

süperantispaywer free edition kurdum çalıştırdım oda bi sürü bişeyler buldu ve sildim. System explorer programınıda kurdum güzel ve detaylı bir bakış açısı sunuyor ama hangisine nerede ne zaman ve nasıl müdahele edebilecek bilgiye sahip olmadığım için sorun yaşarım diye endişe ediyorum.

yüklediğin programlar ile ilgin varsa olayı çabuk bulursun.system explorer açtığında anlık görüntüler ne yaptıysan gözükür orda detaylar ve giden gelen bağlantılarda gözükür.bağlantıyı takip et aşırı internet akışı varsa o programı internet incele gerkirse sil.ayrıca güvenlik taraması yazıyor bi tarat.sorun çıkaracak bir program değil devamlı kayıt eder bakarsın ilerde kotan gitmişse hangisindense fark edersin

@emekçi hocam bide bu svchost nedir. system exploreri inceliyorumda 9 tane var çalışıyor. ve durmadan cpu yu meşkul ediyor.
windows programı ama taklit eden virüslerde var genelde 1 harfi yanlış olur ve cpu aşırı şişer ama sanmam o kadar güvenlik programında virüs kalsın

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
yüklediğin programlar ile ilgin varsa olayı çabuk bulursun.system explorer açtığında anlık görüntüler ne yaptıysan gözükür orda detaylar ve giden gelen bağlantılarda gözükür.bağlantıyı takip et aşırı internet akışı varsa o programı internet incele gerkirse sil.ayrıca güvenlik taraması yazıyor bi tarat.sorun çıkaracak bir program değil devamlı kayıt eder bakarsın ilerde kotan gitmişse hangisindense fark edersin

windows programı ama taklit eden virüslerde var genelde 1 harfi yanlış olur ve cpu aşırı şişer ama sanmam o kadar güvenlik programında virüs kalsın

Üstat son soru ; sistem explorer programında güvenlik taramasını yaptırdım sorun göstermedi. Peki internet akışını nasıl göreceğim. Yani hangi program interneti kullanıyor ya da ne kadar kullanıyor gibi bilgiyi nasıl süzerim ?

Bundada bana yolu gösterirsen gerisini er yada geç ben çözmeye çalışacağım.

Hafiye

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Nasıl kaldırabilirim ?

Eğer program ekle kaldırda "bonjour" ismiyle görünmüyorsa başlat>arama çubuğuna "hizmetler" yaz ve hizmetleri çalıştır. Oradan bulup üzerine sağ tık> özellikler> başlangıç türünü "devre dışı" olarak ayarla.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Eğer program ekle kaldırda "bonjour" ismiyle görünmüyorsa başlat>arama çubuğuna "hizmetler" yaz ve hizmetleri çalıştır. Oradan bulup üzerine sağ tık> özellikler> başlangıç türünü "devre dışı" olarak ayarla.

Bonjour ismiyle buldum kaldırdım. Teşekkürler.