Konya-Ankara 1 saat 15 dakika oldu

Bu konuyu okuyanlar

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Konya’dan Ankara'ya artık 1 saat 15 dakikada gidilebilecek. Konya-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren ay sonunda yolcu taşımaya başlayacak.

Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, Ankara-Konya arasında test sürüşleri devam eden Yüksek Hızlı Tren’nin (YHT) bu ayın sonuna doğru ticari yolcu taşımaya başlaması için çalışmalarının sürdüğü belirtti.

YHT ile Konya’ya gelen Bakan Soluk, Konya yakınlarındaki Aşağı Pınarbaşı mevkiinde basın açıklaması yaptı. Ankara Konya arası YHT’nın test sürüşlerinin devam ettiğini belirten Bakan Soluk, şuan saatte 180 kilometre hızın test edildiğini bildirdi. Saatte 250 kilometreye çıkıldığında test sürüşlerini takip eden İtalyan firmadan sertifika alacaklarını dile getiren Bakan Soluk, bu ayın sonunda test sürüşlerinin tamamlanmasını ve sertifika alınarak ticari yolcu taşınmaya başlanacağını anlattı.

YHT hizmete girdiğinde her saat başı bir sefer yaparak, bu seferlerde 419 yolcu taşıyabileceklerini ifade eden Bakan Mehmet Habib Soluk, “2006 yılında yapımına başlanan Ankara-Konya arası Yüksek Hızlı Tren çok yakında yolcu taşımaya başlayacak. Konya’dan Ankara’ya artık 1 saat 15 dakikada gidilebilecek. Konya’dan Eskişehir’e ve İstanul’a da hızlı trenle gitme imkanı oluşacak. Şuan Konya şehir içini üç hata çıkardığımızdan şehir içinde az bir eksiğimiz kaldı. Onu da tamamladığımız zaman bu ayın sonunda yolcu taşımaya başlayabiliriz. Bilet fiyatlarını henüz belirlemedik.” dedi.

3 Haziran’da seçim çalışmaları için Konya’ya gelecek olan Başbakan Erdoğan’ın hızlı treni tercih edebileceğini belirten Bakan Soluk, bunun için herhangi bir güvenlik engeli bulunmadığını söyledi.
Açıklamanın ardından Ulaştırma Bakanı Soluk, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bakanlık bürokratları ve basın mensupları hızlı trene binerek Konya şehir merkezine doğru hareket etti. Burada da Bakan Soluk ve Devlet Demir Yolları Genel Müdürü Süleyman Karaman, hızlı treni basın mensuplarına tanıttı.

Yolculuğun sonunda Bakan Soluk ve beraberindekiler, dün Çukurca’da şehit olan Rıdvan Adam’ın merkez Selçuklu ilçesinde oturan ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Bakan ve beraberindekiler daha sonra bir restoranda Konya’nın meşhur etliekmeğini yedi. Bakan Soluk ve bürokratları daha sonra yüksek hızlı trenle Konya’dan ayrıldı.

KAYNAK

ReDo

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Hayırlı olsun : ) Keşke İstanbul 3 saate düşse ne güzel olur :D

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Hayırlı olsun Ankara - İstanbulda 1 saate düşse keşke..:D

ReDo

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Ben 3 saate razıyım :D

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
konya ankara 1.15 cok değilmi ya, nasıl hızlı tren bu.

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
bana haa cok geliyo ya neyse. normal tren olsa kac saatte acaba?
06.jpg

yucelsolak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
şimdi de otobüsçüler, lastik firmaları ve benzinlikler isyan edecek.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
1 saat 15 dakika gayet uygun. Bir ara abone olmuştum iş icabı git -kal- dön. Yorucuydu.
Şimdi ise gitmek ve gezmek o kadar sorun olmaz...

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
keşke uşak-ankara arası da 1saate 15dk düşse :)

OnurAntalya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
antalyada/alanya da okuyorum ben ankaraya dönüşte konyaya kadar otobüsle gider ordanda trene atlarım 8 saatlik yolum düşer 4.5 saate :)

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
antalyada/alanya da okuyorum ben ankaraya dönüşte konyaya kadar otobüsle gider ordanda trene atlarım 8 saatlik yolum düşer 4.5 saate :)

Sonraki adım Antalya'ya hızlı tren. Bakan açıklamıştı geçen sene

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
gavur Antalya oldugu icin daha gitmez Antalya'ya cok uzun isler onlar

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
ankaraya isterlerse ışınlasınlar gidersem ne olayım