Komando Olabilir Miyim ?

Bu konuyu okuyanlar

caneraktas80

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese iyi akşamlar arkadaşlar
Bir hafta sonra askere gidiyorum Allahını izni ile

Muayene olmaya gittiğimde komando olmak istiyor musun dediler bende evet dedim fakat
Sülüs kağıdımda piyade er yazıyor

Isparta merkez bide

Oraya gidince piyadeden komando olma şansım var mı

Boy 1.87
Kilo 82

Spor konusunda hiçbir sıkıntım yok
Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

KomiserMemoli12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende komando olmak istemiyorum dedim ilk acemi birliğim Isparta Terörle Mücadele Komando Taburu oldu. Askerlik yerin biraz şans işi. Bir hafta komandoların arasında kaldım ilk hafta verdikleri eğitim sadece yürüyüş eğitimi idi tabii ki yemin töreninden sonra asıl eğitimler başlayacak demişlerdi. Kendine güveniyorsan ve inanıyorsan komando ol derim ancak önemli olan usta birliği. Komandoları sınır bölgelerindeki karakollara gönderiyorlar. Benim Ispartadaki arkadaşlarımın çoğu sınır karakollarına gittiler komando olduktan sonra. Ben bir hafta muayne kontrollerinin ardından Manisa'ya gidip piyade oldum 28 gün sadece yürüyüş eğitimi aldım usta birliğim Bitlis Tatvan çıktı van gölüne karşı nöbet tuttum inzibatlık yaptım. Yazıcı oldum herkes eğitim alırken ben yazanede yatıyordum. Zaten komando olup olamayacağın orada belli oluyor eğer çok komando olmak istiyorsan acemi birliğindeki komutanlarla aranı iyi tut ve kendilerine durumu anlat. Ben komutanlarım sayesinde komandoluktan piyadeliğe geçirildim. Komando eğitimleri gerçekten çok zor ne diyeyim hayırlısı ile gidip gelirsin inşallah 12 ay mı yapıcan benim gibi?

Kemalyld

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardesim merhaba suan van da vatani gorevimi yapiyorum. Isparta merkez terorle mucadele egitimi veriyor orada komando muayenesi yaparlar secilirsen muayaneye girersin daha sonra muayeneden gecersen bir ihtimal olma sansın var. Muhtemelen ust bolgede devam edersin oradan sonra gorevine. Isparta da alacagin egitim komando kadar olmasada zor bir egitim safhasi olacak bilgin olsun. Soyleyeceklerim bu kadar. Hayırlı teskereler simdiden sana ve bizlere :)

Mehmet Ali Ertunç

mehmetaliertunc.com
Admin
Editor
Reaksiyon puanı
63
Yerinde olsam, bu soru hakkında en doğru cevabı alabilmek için en yakın askerlik şubesine giderim.

Ancak, komando olmak konusunda gerçekten kendinden emin olmanı tavsiye ederim. Zira, sırtında 30 - 40 KG çanta ile dağda gezmek gerçekten dışarıda görüldüğü gibi kolay değil.

Hayırlısı ile gidip gelmek nasip olsun...

Szrcntrn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben askerliğimi 18 nisan 2017 de yani yeni bitirdim . j.komando olarak yaptim hicbir zorluğu yok. Komandolari ras gele seciyorlar askerler operasyona ve zorlu görevlere çıkmıyor göreve çıksan bile üst bölgesine çıkarsın ondada tehlike yok artik jöh ve uzman er ve erbaşlar görevlere çıkıyor askerde her görev iyidir komando olarak yaparsan tek özelliğin sınavsız olarak uzman er ve erbaşlığa gecebiliyorsun

kultekin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkese iyi akşamlar arkadaşlar
Bir hafta sonra askere gidiyorum Allahını izni ile

Muayene olmaya gittiğimde komando olmak istiyor musun dediler bende evet dedim fakat
Sülüs kağıdımda piyade er yazıyor

Isparta merkez bide

Oraya gidince piyadeden komando olma şansım var mı

Boy 1.87
Kilo 82

Spor konusunda hiçbir sıkıntım yok
Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
--- Gönderi Güncellendi ---
Dostum komando birlikleri nato ülkelerinde yasak olduğu için sülüs kağıdında piyade yazıyor askeriyede atsız arabasız hareket eden tüm kara birlikleri piyadedir.Piyade kötü çürük bir sınıf değildir.

Isparta merkezde bir piyade kışlası var kışla içinde 5 adet komando birliği bulunur birde ISPARTA/EĞİRDİR'de komanda birliği var genelde çavuşlar, subaylar burda eğitilir.acemi birlikleridir uçaksavar,havan,muhabere,1.bölük,2.bölük gibi isimleri olan bölüklerdir bunlardan uçak savar,havan 1.bölük 2.bölük nüfusları çok kalabalık olur bu yüzden sabahları poaça,çay gibi yiyecek içeçege ulaşman zor olur diğer malzemelerdede her zaman sıkıntı olur nüfusdan dolayı.Eğer aklın varsa MUHABERE İSTİKHAM bölüğüne gitmeni tavsiye ederim ilk gittiğin gün sizi bir alanda toplarlar orada çavuşlar gelir şu grup kalsın benimle gelsin der alır götürür bi bakmışssın havan bölüğündesin. Sana tavsiyem sivilde telefon filan tamir ediyodum yada telsiz satan bir yerde çalışıyordum diyerek yada gelen çavuşun muhabere bölüğünden olduğunu öğrenerek Muhabere istihkam bölüğüne düşmeye çalış
neden?çünkü muhabere bölüklerinde nüfus 200 kişiyi geçmez çamaşır sırası banyo sırasında sıkıntı yaşamazssın eğitiminde daha iyi olur.

Piyade bölüklerinde olursan size sorarlar komandoya geçmek isteyen varmı diye o zamanda geçebilirsin.

Komando eğitimi aldığında batıya düşmeyi unut ya güneydoğu ya kıbrıs. Güneydoğuda olursan operasyon,pusu derken vakit nasıl geçmiş anlamazssın
komandolar kalıplı iri yapılı adamlardan olur efsanesine inanma.

İri yapılı adam 75 metre mesafeden vurulması kolaydır 160-170 boylarında 65-70 kilo bir adamı 75 metre mesafeden kafan kadar bir taş parçası koruyabilir ama iri adam karşıdaki nişancı biraz sabırlı ise ya omuzdan ya diz altından bi yerden kurşunu yer.operasyonlarda yaklaşık 40 kilo yük taşıyacaksın sürekli gece karanlığında dere yatağına inip zirveye sonra tekrar dereye tekrar zirveye gün ağırana kadar yürüyeceksin

yada

-30 derece soğukda gün ağırana kadar pusu atıp 2 metre mevzide bekleyeceksin ne bekleyeceksin tabiki domuzları (iki ayaklı olanlarını) denk gelirse cümbüş başlayacak
Ölmekden korkma ilk çatışmada korkarsın tabi ama sonra alışıyo insan.

Çok şey öğreneceksin 40 çeşit düğüm atmayı,dağcı ekipmanlarını kullanmayı,yamaçlara tırmanmayı,yamaçdan aşşağı inmeyi,helikopterden iple inmeyi,kardan sığınak yapmayı,çığ altında kalırsan ve hayattaysan ne yapman gerektiğini,yaralıya müdahale etmeyi,ilk yardımı,gece görüş dürbünlerini,termal kameraları,ASKARATgibi yüksek teknoloji kara radarını,SEMAÇ,MARKONİ gibi iletişim cihazlarını el bombası tuzaklarını kurmayı,kaplumbağa nasıl yendiğini,yılanın tadının toprak gibi olduğunu ,keleş bixi,uçaksavar,havan,RPG gibi silahları kullanmayı,heleikoptere binmeyi,inmeyi.

Kobralar üsütünüzde durup ateş ederken onlardan dökülen çok sıcak mayon ve kovanlardan korunmayı,mayın sökmeyi,mağralara girip çıkmayı yada mağra ağzına c4 veya rdx yerleştirip 9volt pille havaya uçurmayı,(ki içerdekiler açlıkdan delirerek ölsünler)zamanında teslim ol dendiğinde dışarı çıksalardı onlarda(siktir et ölsünler)
Gün boyu yüreyeceksin ter botlarından fışkıracak sonra boğazına kadar soğuk bir dereye girip karşıya geçeceksin burda tek derdin mermiler ve silah ıslanmasında ne olursa olsun olacak.

Operasyona mercedes kamyonlarla giderken şehir halkından anan yaşında kadınlar ''gene gidiyo orospu çocukları'' diye sözler duyacaksın.
Skorskyyede bineceksin (elindeki silahın silahın namlusu tavana değil tabana bakacak)havada yerden 2 metre yüksekde duracak ve sen atlıyacaksın pervanenin kaldırdığı kar veya toz yüzüne jilet gibi vuracak bu noktada tek derdin bir an önce koşup helikopterin ön kısmından en az 10 metre uzakda yere yatmak olacak

Kısacası dostum sen yeterki iste komanda tabiki olabilirsin.
Ve teskereni alıp geldiğinde özleyeceksin oraları.

Birgün büyükşehir meydanlarında vatan hainleri şerefli ordumuzun üniforması içinde milletin tankı,uçagı,helikopteriyle sivilleri öldürüp ülkeni yıkmaya kalktığında aldığın eğitimin aslında ne kadar çok işe yaradığını görüp seni eğiten komutanlarına Allah razı olsun iyi ki bizi böyle yetiştirmişler diyeceksin.
Şimdiden hayırlı teskereler dilerim sana.

zbyr26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum komando birlikleri nato ülkelerinde yasak olduğu için sülüs kağıdında piyade yazıyor askeriyede atsız arabasız hareket eden tüm kara birlikleri piyadedir.Piyade kötü çürük bir sınıf değildir.

Isparta merkezde bir piyade kışlası var kışla içinde 5 adet komando birliği bulunur birde ISPARTA/EĞİRDİR'de komanda birliği var genelde çavuşlar, subaylar burda eğitilir.acemi birlikleridir uçaksavar,havan,muhabere,1.bölük,2.bölük gibi isimleri olan bölüklerdir bunlardan uçak savar,havan 1.bölük 2.bölük nüfusları çok kalabalık olur bu yüzden sabahları poaça,çay gibi yiyecek içeçege ulaşman zor olur diğer malzemelerdede her zaman sıkıntı olur nüfusdan dolayı.Eğer aklın varsa MUHABERE İSTİKHAM bölüğüne gitmeni tavsiye ederim ilk gittiğin gün sizi bir alanda toplarlar orada çavuşlar gelir şu grup kalsın benimle gelsin der alır götürür bi bakmışssın havan bölüğündesin. Sana tavsiyem sivilde telefon filan tamir ediyodum yada telsiz satan bir yerde çalışıyordum diyerek yada gelen çavuşun muhabere bölüğünden olduğunu öğrenerek Muhabere istihkam bölüğüne düşmeye çalış
neden?çünkü muhabere bölüklerinde nüfus 200 kişiyi geçmez çamaşır sırası banyo sırasında sıkıntı yaşamazssın eğitiminde daha iyi olur.

Piyade bölüklerinde olursan size sorarlar komandoya geçmek isteyen varmı diye o zamanda geçebilirsin.

Komando eğitimi aldığında batıya düşmeyi unut ya güneydoğu ya kıbrıs. Güneydoğuda olursan operasyon,pusu derken vakit nasıl geçmiş anlamazssın

İri yapılı adam 75 metre mesafeden vurulması kolaydır 160-170 boylarında 65-70 kilo bir adamı 75 metre mesafeden kafan kadar bir taş parçası koruyabilir ama iri adam karşıdaki nişancı biraz sabırlı ise ya omuzdan ya diz altından bi yerden kurşunu yer.operasyonlarda yaklaşık 40 kilo yük taşıyacaksın sürekli gece karanlığında dere yatağına inip zirveye sonra tekrar dereye tekrar zirveye gün ağırana kadar yürüyeceksin

yada

-30 derece soğukda gün ağırana kadar pusu atıp 2 metre mevzide bekleyeceksin ne bekleyeceksin tabiki domuzları (iki ayaklı olanlarını) denk gelirse cümbüş başlayacak

Çok şey öğreneceksin 40 çeşit düğüm atmayı,dağcı ekipmanlarını kullanmayı,yamaçlara tırmanmayı,yamaçdan aşşağı inmeyi,helikopterden iple inmeyi,kardan sığınak yapmayı,çığ altında kalırsan ve hayattaysan ne yapman gerektiğini,yaralıya müdahale etmeyi,ilk yardımı,gece görüş dürbünlerini,termal kameraları,ASKARATgibi yüksek teknoloji kara radarını,SEMAÇ,MARKONİ gibi iletişim cihazlarını el bombası tuzaklarını kurmayı,kaplumbağa nasıl yendiğini,yılanın tadının toprak gibi olduğunu ,keleş bixi,uçaksavar,havan,RPG gibi silahları kullanmayı,heleikoptere binmeyi,inmeyi.

Kobralar üsütünüzde durup ateş ederken onlardan dökülen çok sıcak mayon ve kovanlardan korunmayı,mayın sökmeyi,mağralara girip çıkmayı yada mağra ağzına c4 veya rdx yerleştirip 9volt pille havaya uçurmayı,(ki içerdekiler açlıkdan delirerek ölsünler)zamanında teslim ol dendiğinde dışarı çıksalardı onlarda(siktir et ölsünler)
Gün boyu yüreyeceksin ter botlarından fışkıracak sonra boğazına kadar soğuk bir dereye girip karşıya geçeceksin burda tek derdin mermiler ve silah ıslanmasında ne olursa olsun olacak.

Operasyona mercedes kamyonlarla giderken şehir halkından anan yaşında kadınlar ''gene gidiyo orospu çocukları'' diye sözler duyacaksın.
Skorskyyede bineceksin (elindeki silahın silahın namlusu tavana değil tabana bakacak)havada yerden 2 metre yüksekde duracak ve sen atlıyacaksın pervanenin kaldırdığı kar veya toz yüzüne jilet gibi vuracak bu noktada tek derdin bir an önce koşup helikopterin ön kısmından en az 10 metre uzakda yere yatmak olacak

Birgün büyükşehir meydanlarında vatan hainleri şerefli ordumuzun üniforması içinde milletin tankı,uçagı,helikopteriyle sivilleri öldürüp ülkeni yıkmaya kalktığında aldığın eğitimin aslında ne kadar çok işe yaradığını görüp seni eğiten komutanlarına Allah razı olsun iyi ki bizi böyle yetiştirmişler diyeceksin.
Şimdiden hayırlı teskereler dilerim sana.
Adamsın kardeşim insanın komando olası geliyo benim gözlüklerim var sol 2.75 sağ 3 derece miyop sıkıntı olur mu 4 yıllık bitirdim uzun dönem isteyecegm çıkmazsa komando isteyip uzman olarak kalmayı isteyeceğim ama gözlük sorun olur diye korkuyorum hiç gözlüklü komando yada uzman tegmen vs gördün mü

wet_willy

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Askerliğimi Isparta çavuş talimgah da piyade olarak yapmıştım. Komanda olarak gelip bizim birliğe geçiş yapan çok insan olmuştu. Sabah iştimaya hazırlanırken adamların eğitimlerinin çoktan başladığını hatırlarım. Birde unutamadığım komandolara büyük tankerlerle canlı balık getirildiğiydi. O eğitim için beslenmeleri de ona göreydi yani. Şimdiden hayırlı teskereler dilerim.

Birde komando muhabbeti açılınca aklıma hep bu geliyor :)

https://pbs.twimg.com/media/Cx89a1FXgAADnUa.jpg

kultekin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

yada

Birgün büyükşehir meydanlarında vatan hainleri şerefli ordumuzun üniforması içinde milletin tankı,uçak helikopterle sivilleri öldürüp ülkeni yıkmaya kalktığında aldığın eğitimin aslında ne kadar çok işe yaradığını görüp seni eğiten komutanlarına Allah razı olsun iyi ki bizi böyle yetiştirmişler diyeceksin.
Adamsın kardeşim insanın komando olası geliyo benim gözlüklerim var sol 2.75 sağ 3 derece miyop sıkıntı olur mu 4 yıllık bitirdim uzun dönem isteyecegm çıkmazsa komando isteyip uzman olarak kalmayı isteyeceğim ama gözlük sorun olur diye korkuyorum hiç gözlüklü komando yada uzman tegmen vs gördün mü
Gözlüklü arkadaşlarım vardı sıkıntı olmamaştı sadece eğitimde gözlüğü düşürmek yada çizilmesi gibi fizikli sorunlar yaşarlardı.Hatta gökhan isimli havan takım çavuşu gözlüğü çıkarınca 5 metreden sonrasını hiç göremezdi.
ya bu cevap işi biraz karıştı benim niye böyle oldu anlayamadım kusurabakmayın

e.mutlu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kırkağaçta girişte yapılan sağlık muanesinden sonra yarıçıplak birkaç rütbelinin karşısına çıkmıştık, Kol kasını sık yerde şınav çek sırtını göster vs gibi vücut tipimize göre bölüklere ayırmışlardı. Atletik vücut olanların tamamı komando bölüklerine gitti, jandarma bölüklerine gidenleri bir kısmınıda komando adayı olarak(tahminen sporu iyi olanlar) 10-15 gün sonra tekrar sağlık muanesinden geçirdiler sonra onlarında bölükleri değiştirildi. Birde komando olabilmek için boy önemli değil bizim zamanımızda kısa boylular daha çoktu hatta özellikle keskin nişancıyı kısa boylulardan seçiyorlardı. Kalıplı olanlarda makinalı tüfekçi ve yardımcısı oluyordu.

Bu arada yazmayı unutmuşum komando bölüklerine gidenlerinde hepsi komando olmuyor, 300 kişilik bölükte 10 tim kurulmuştu, 100 küsür kişide time alınmamıştı biz tim ile eğitim,intikal yaptığımız zamanlarda onlar temizlik vs yapıyorlardı. Tabi onların çoğu batıya biz doğuya düşmüştük.

Son düzenleme:

erderer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Arkadaşlar Merhaba
Benim 1.eğitim komando Manisa/Merkez çıktı
Sınıfı:piyade
Muv Öz: p001 Avcı ( P.MNG.K.ÇVŞ) çıktı
Benim sorum sağ göz 1,5 sol göz 1,5 miyop beni komando yaparlar mı ?
Yoksa refizü geri hizmet mi verirler ?