Klonlama sonrası HDD tepki vermedi

Bu konuyu okuyanlar

Mehmet Ali Ertunç

mehmetaliertunc.com
Admin
Editor
Reaksiyon puanı
63
Merhabalar,

Dün elime geçen 320 GB harddiske eski diskimi klonlayıp eski 720 GB diskimi harici olarak kullanacaktım. Acronis ile boot ettim klonlamaya başlıyordu ancak çıkmam gerekti ve klonlama işlemini başlarken durdurdum. Bugün geldiğimde 320 GB'lık disk hiçbir şekilde cevap vermiyor. Power supply'den bağlasamda veya harici usb adaptör ile bağlasamda disk dönmüyor yani bir belirti yok. Bir çözüm yolu varmı ? Neden böyle olmuştur ? Ayrıca disk üzerindeki kart çıkabiliyor orada kontrol edebileceğim bir yer var mı ?

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Calışan bir bilgisayara HARİCİ kutu ile bağlantı yap sonra masaüstünde yönet dedikden sorna cıkan ekran da disk bölümüne gir oradan bak bakalım görünüyormu görünüyorsa kendi diskinin hangisini olduğu tespit et sonra üzerine gel disik bicimledirme yap ntfs olarak sonra pc yeniden başlat bakalım diskin gelmiş mi

yapılan bir işlemde neden diski durduruyorsun ki diski hiç bir yerini açma açarsan çöp atmak zorunda kalırsın

Mehmet Ali Ertunç

mehmetaliertunc.com
Admin
Editor
Reaksiyon puanı
63

Bağlıyorum ancak görünmüyor anlamadığım klonlama bir nevi kopyalamadır yani klonlama ile ne alaka ben onlarca kez klonlarken elektrik vs.. kesintisi gördüm sorunsuzdu bu klonlarken durdurunca bir daha çalışmadı.

Zaten bağlayınca diskte titreme vs.. hiçbir tepki yok tepki verip çalışmasa neyse diyecem ama tepki vermiyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba arkadaşım,

"klonlama bir nevi kopyalamadır" demişsin ama yanlış düşünüyorsun.

Hard Diskler manyetik alanlarla çalışır. Veriler titanyum diskin üzerine manyetik iz şeklinde yazılır yani. Kopyalama yaptığında kaynaktaki dosyalar hedefteki dosyalara manyetik olarak tekrar yazılır. Kopyalama sonucunda dosyalar aynı olsa da manyetik izler aynı olmayabilir. Genelde olmaz da.

Ancak klon işleminde kaynak diskteki manyetik izleri hedef diske taşırsın. Bu yüzden klonlama işlemleri elektrik kesintisi riski olan yerlerde pek yapılmaz. Eskiden bizim kullandığımız klon programları vardı. O programlarda iptal veya duraklama seçenekleri olmazdı. Bunun nedeni teknolojinin gelişmemiş olduğundan değil, yazılım firmalarının hard disklerin tepkilerini fiziksel olarak bilmelerinden kaynaklanıyordu.

Ancak yeni programlar genelde hard disklerin mantıksal tepkilerine ve özelliklerine göre yazılıyor. Bu da bu tür hayati durumların aslında hayati değilmiş gibi algılanmasına neden oluyor. (Hayati derken o disk veya işlem için hayati. Seni, beni öldürecek hali yok :D)

Klon işleminde duraklama veya iptal etme gibi işlemler ancak sanal diskler üzerinde düzgün çalışabilmektedir. (Özellikle sunucularda bunu çok kullanıyorduk.) Fiziksel inceleme yapmadım ancak SSD disklerdeki manyetik yapı normal disklerdeki ile aynı olmadığı için belki SSD üzerinde de duraklama ve iptal işlemleri sorunsuz gerçekleştirilebilir.

Ayrıca senin yapmış olduğu bir hata da boyutları farklı olan diskler arasında klon yapman. Bunun için en azından bölümlerin senkronize olması gerekiyor.
Biz klon işlemini genelde aynı marka ve model diskler üzerinde yapardık ve %100 başarı ile sonuçlandırırdık. Farklı marka ve model diskler olursa da en azından disk kapasitesi veya bölüm klonu için bölüm kapasitesinin senkronize olmasına dikkat ederdik.

Yani diskin bozulduysa basit bir "klon" işlemi nasıl bozar diye düşünmeyiniz. Bir diski en kolay "klon" ile bozabilirsiniz.

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Yukardaki yoruma kesinlik katılıyorum parmaklarına sağlık cok güzel yamışsın

thesavarona

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bu yoruma karşılıkta birşey yazmak ters olur gibi :)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Sizin disk muhtemelen ham hale geldi.
Klonlama işlemi yarıda kesilmez. Bir insanın ömrü hayatında klonlama yaparken elektrik kesilmesi 1 den fazla gelmez. Abartmanın anlamı yok.

Diskinizi biçimlendirin disk bilmemne yöneticisi içinden sonra tekrar klonlama yapın.

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Diski görmediğini söylemişti sanırım.. Arkadaş..

Benim başıma FlashBellek'te gelen bir olayın aynısı. Bir işlem yaparken bir anda görünmez bir halde kalması..

Normalde USB ye taktığımızda görünen FlashBellek yapılan bir hata sonucunda hiç bir şekilde görünmüyor.. Başka PC de bile
Bunun çözümünü ben şu şekilde yapıyorum.. PC mi format atıcak kıvama getiriyorum :) Flashbellek takılı bir şekilde iken.. daha sonrasında disk biçimlendirme kısmına gelince flashbellek te gözüküyor hemen biçimlendiriyorum :)

Bu işlemi sanal ortamda yapayım dedim olmadı.. Bilginiz olsun. belki işe yarar.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Ham diski windows görmez.
Diskte de hata olursa ham konuma gelir.

Ham diski silmek için windowsda disk yöneticisi mi ne bişey vardı adın hatırlayamıyorum şuan.
Oradan girip diski biçimlendirmesi gerekli.

Mehmet Ali Ertunç

mehmetaliertunc.com
Admin
Editor
Reaksiyon puanı
63
Yorumunuz için teşekkürler. Klonlama işlemini Acronis ile yapıyorum ve 6veya 7 kez yaşadım elektrk kesintisini ancak hiçbir sorun olmadı. Ayrıca boyutları farklı hdd'ler arasındada çok kez klonlama yaptım. Ham disk olmuş diyorsunuz ama bios ta görmüyor ? disk tepki vermiyor hiçbir şekilde yinede format atıyor gibi yapıp deneyeceğim

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Windows 8 Dvd'si ile denedim ancak harddisk ne orda nede biosta görünüyor ? Bu durumda yapabileceğim başka birşey varmı?