Kişisel Hayatımı Anlatan Bir Kitap

Bu konuyu okuyanlar

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Merhabalar,

Başlıkta kısaca bahsettim ama hayatımı anlatacağım yaşadıklarımı, gördüklerimi ve duyduğum, hissettiğim düşüncelerimi paylaşacağım bir kitap yazmak istiyorum. Aslında yazmaya aşık bir birey olarak bu konuda başarılı olacağıma eminim. Yalnız şunu da ekleyeyim ki yazacağım kitap asla ve asla ticari amaçla olmayıp şahsi ve yakın arkadaşlarıma ileteceğim bir kitap olmasını istiyorum.

Şimdi size sorarım, bu kitabı yazarken hangi dili kullanmalı ve nelerden bahsetmeliyim? Siz böyle bir kitap yazsaydınız kendiniz ile ilgili ne tür bilgilere önem verir yaada iletirdiniz? Yazacağım kitap günlük niteliğinde bir bölümü barındırmalı yada kitabımda ismi geçecek yakın arkadaşlarım, akrabalarım ile ilgili özel sayfalar oluşturuğ onlar hakkında bilgi vermeli miyim? Yazacağım kitabı nasıl ve ne kadar bir ücretle bastrıabilirim?

@Lazanya Yiyen Adam 'ın ve @Ufuk Tükenmez abimizin bilgisine ve fikirlerine güvendiğim için onu buraya çağırmanın doğru olacağını düşünüyorum.

Reaksiyon puanı
5,172
Bizim forumda herkesin ne ile uğraştığı belli. Şiir vs desen biraz hobi alanıma girer ama "yazı yazmak" gerçekten herkesin deneyimleyip tecrübe edineceği bir şey değil. Bence bu sorularınızı yazar arkadaşlara sormalısınız. Çünkü bazıları Türkiye'nin yazın geleceği için o kadar endişeli ki gençleri doğruya yönlendirmek için ellerinden geleni yapıyor.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Akıt gelsin abi, akıcı bir dil olduktan sonra her türlü okunur. Sonuçta dediğin gibi ticari bir amacı olmayacak, senin için bir tecrübe olacak. Bilemezsin belki ileride daha farklı bir düşünceye sahip olur ve kendi kitabını Türkiye içerisinde dağıtımına geçersin.

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Bizim forumda herkesin ne ile uğraştığı belli. Şiir vs desen biraz hobi alanıma girer ama "yazı yazmak" gerçekten herkesin deneyimleyip tecrübe edineceği bir şey değil. Bence bu sorularınızı yazar arkadaşlara sormalısınız. Çünkü bazıları Türkiye'nin yazın geleceği için o kadar endişeli ki gençleri doğruya yönlendirmek için ellerinden geleni yapıyor.

Değerli yorumun ve düşüncen için teşekkür ederim. 6 yıldır freelancer olarak makale hizmeti sağlıyor ve Turkcell, Dell gibi köklü firmaların reklam metinlerini ve makalelerini yazarak büyük işler içinde bulunma fırsatını yakaladım. Ama ne yazık ki dediğin gibi makale yazmak ile kitap yazmak arasında dağlar kadar fark var. Bir de ben kelimeye bağlı kalmadan sonsuz bilgimi aktarmak istiyorum. Sınırları zorlayıp bunu ben yazdım demek istiyorum. İyi yada kötü yazım fark etmeksizin... Bir yazar tanıdığı olan var mı?

Akıt gelsin abi, akıcı bir dil olduktan sonra her türlü okunur. Sonuçta dediğin gibi ticari bir amacı olmayacak, senin için bir tecrübe olacak. Bilemezsin belki ileride daha farklı bir düşünceye sahip olur ve kendi kitabını Türkiye içerisinde dağıtımına geçersin.

Bir insan benim hayatımı okumak istemez ama kurguladığım asıl kitabımın denemesi gibi olacaktır bu kitap. Umuyorum ki başaracağım. Sana da yollarım abi Ebru abla ile okursunuz :)

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
HTML dilinde yaz. Ne bastırmaya gerek var, ne de masrafı var. Düzeltmeside kolay. Herkes, yada yönlendirdiğin kişiler indirip kendi bilgisyarından okuyabilirler. Telefondan da okuyabilirler. Twine işini daha da kolaylaştırır ve sadece yazı yazarsın ve sonra "yayımla" diyerek HTML'ye çeviririsin.

Twine / An open-source tool for telling interactive, nonlinear stories

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Twine güzel bir yazılım gibi duruyor, çok ilgimi çekti.

Lazanya Yiyen Adam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Anladığım kadarıyla otobiyografi yerine anı yazmak istiyorsun. Tavsiyem anı türlerine bir bakın derim, anı türünde önemli eserler vermiş olan yazarların kitaplarını okuyabilirsin. Elbette burada kimse edebiyatçı olmadığından profesyonel bir iş olması da beklenemez. Demek istediğim kusursuz bir eser yazmıyorsun, zaten okumanı da bir fikrin olur diye tavsiye ediyorum.

Ben kendim böyle bir kitap yazsam kesinlikle fikir açısından diğer yazarların yazdığı anı, otobiyografi, sohbet, deneme ve gezi yazısı gibi edebi türlerden kitaplar okurdum. Sohbet havasında yazabilirsin mesela, günlük olaylarla ilgili duygu ve düşüncelerini, okuyucunla konuşuyormuş gibi. Ayrıca ailende veya çevrede edebiyatçı var ise onlara bir danış derim, tabii anlatım dili de önemli.

Kitapta nelerden bahsedeceğin biraz sana kalmış aslında. Duygu ve düşünlerini, hayatına dair dönüm noktaları, yaşanan olaylar...

Diğer sorularına bir şey diyemeyeceğim; arkadaşlara özel sayfa (bu kendi fikrin ama bence hiç gerek yok) ve nasıl basılacağına dair, ücreti falan nasıl oluyor bu işler bilmiyorum. Çevrende varsa bu insanlarla iletişime geçmelisin.

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
HTML dilinde yaz. Ne bastırmaya gerek var, ne de masrafı var. Düzeltmeside kolay. Herkes, yada yönlendirdiğin kişiler indirip kendi bilgisyarından okuyabilirler. Telefondan da okuyabilirler. Twine işini daha da kolaylaştırır ve sadece yazı yazarsın ve sonra "yayımla" diyerek HTML'ye çeviririsin.

Twine / An open-source tool for telling interactive, nonlinear stories

Twine güzel bir yazılım gibi duruyor, çok ilgimi çekti.
Aslında evet güzel bir duruşu var yalnız elimde bir varlık veya bir cisimin olmasını istiyorum. Çünkü yıllar sonra torunlarıma verdiğim zaman bunu sanal ortamda değil hissederek okumalarını istiyorum. Ayrıca yorumun ve önerin için teşekkür ederim. Twine olayına yine de inceleyeceğim. @kmurat

Anladığım kadarıyla otobiyografi yerine anı yazmak istiyorsun. Tavsiyem anı türlerine bir bakın derim, anı türünde önemli eserler vermiş olan yazarların kitaplarını okuyabilirsin. Elbette burada kimse edebiyatçı olmadığından profesyonel bir iş olması da beklenemez. Demek istediğim kusursuz bir eser yazmıyorsun, zaten okumanı da bir fikrin olur diye tavsiye ediyorum.

Ben kendim böyle bir kitap yazsam kesinlikle fikir açısından diğer yazarların yazdığı anı, otobiyografi, sohbet, deneme ve gezi yazısı gibi edebi türlerden kitaplar okurdum. Sohbet havasında yazabilirsin mesela, günlük olaylarla ilgili duygu ve düşüncelerini, okuyucunla konuşuyormuş gibi. Ayrıca ailende veya çevrede edebiyatçı var ise onlara bir danış derim, tabii anlatım dili de önemli.

Kitapta nelerden bahsedeceğin biraz sana kalmış aslında. Duygu ve düşünlerini, hayatına dair dönüm noktaları, yaşanan olaylar...

Diğer sorularına bir şey diyemeyeceğim; arkadaşlara özel sayfa (bu kendi fikrin ama bence hiç gerek yok) ve nasıl basılacağına dair, ücreti falan nasıl oluyor bu işler bilmiyorum. Çevrende varsa bu insanlarla iletişime geçmelisin.

Kesinlikle haklısın bugün öncelikli olarak belediye kütüphanemize uğrayıp ellerinde benzeri yada önerebilecekleri bir kitap olup olmadığını soracağım. Daha sonrasında önerdiğin türde bir kitabı okuyorak bu işe başlayacağım. Anı türünde yada gezi türünde bir kaç kitap okudum yalnız üzerinden biraz geçip tazelemek iyi gelecektir düşüncesindeyim.

Aslında benim istediğim şey de sohbet havasında yazarak bir kitap yaratmak. Ana mesaja bunu eklemeyi unutmuşum nasıl olur diye sormak istemiştim. Yarın bir gün torunlarıma bu kitap okutulduğu zaman beni hissetmelerini, beni hatırlamalarını yada beni anlamalarını çok istiyorum Lazanya Adam.. İlk hedef yazar arayışı!

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,060
kitap yazmanız,anıları,hatırları 1-2 nesil okuyacak şekilde ,aile efradına miras bırakmanız çok güzel, öncelik olarak bazı pürüzler çıkabilir,bunlar sizi hayal kırıklığına uğratmasın,olmaz fakat olabilir düşüncesini, hesaba katınız,kitapta hakkında yazı yazacağınız çevreniz,arkadaşlarınız,akrabalarınıza danışıp,izinlerinizi almanız daha iyi olur sanırım.
Bazen insanlar ne kadar sevecen olsa'da,kendince prensipleri vardır,yahut bu konularda sessiz kalmak isterler.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Başlamadan önce bu konuda Franz Kafka'yı inceleyebilirsiniz. Adınıza güzel bir deneyim olur.

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
kitap yazmanız,anıları,hatırları 1-2 nesil okuyacak şekilde ,aile efradına miras bırakmanız çok güzel, öncelik olarak bazı pürüzler çıkabilir,bunlar sizi hayal kırıklığına uğratmasın,olmaz fakat olabilir düşüncesini, hesaba katınız,kitapta hakkında yazı yazacağınız çevreniz,arkadaşlarınız,akrabalarınıza danışıp,izinlerinizi almanız daha iyi olur sanırım.
Bazen insanlar ne kadar sevecen olsa'da,kendince prensipleri vardır,yahut bu konularda sessiz kalmak isterler.

Evet şuanda bile acaba bitirebilir miyim? Güzel olur mu diye korkuların var. Kendilerine sürpriz yapmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ki?

Başlamadan önce bu konuda Franz Kafka'yı inceleyebilirsiniz. Adınıza güzel bir deneyim olur.

Listeye aldım. Bugün felaket bir yağmur yapıyor dışarı çıkmadım ama gideceğim :)

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,060
Evet şuanda bile acaba bitirebilir miyim? Güzel olur mu diye korkuların var. Kendilerine sürpriz yapmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ki?.

Ben kendim yazacak olsam,bu yolu izlerim(bu arada fikrimi sorduğun içinde tşk ederim)
önce kabaca taslağı hazırlayın,nereden başlamanız gerek,olaya kimler müdahil olacak(hani kimi neden beni yazdın der, sitem eder,kimiside neden ben yokum diye sitem eder:))

Yazmaktan korkmayın,her şeyin 0 dan başlangıcı olacaktır,kimse durduk yerde 5 numara olmaz,madem yazmak istiyorsunuz.
Kendinize göre sıralama yapın,örnek

A-önce kendinizi anlatın,kitabı eline alan ,okuyucu yazanı merak eder,
B-sonra çevrenizdeki insanları tanıtın,anlatın,insanlar kitaptaki olayın kahramanlarını tanımak ister,varsa resimlerini ekleyin.
C-aranızda geçen tatlı anıları,onlarla yaşadığınız o güzel zamanları aktarın.
D-onlarında duygularını aktarın,onlar üzüldüğü vakit ,sizde üzülmüş'şeniz bunu'da belirtin,o zaman daha memnun olacaklar,insanlar sevinçlerini,üzüntülerini paylaşmak ister.
bundan sonrası zaten kendiliğinden gelir.,
Hani derler ya"su yolunu bulur artık"ilk 10 -20 sayfayı bıraz sıkıntılı olur ama atlatırsanız gerisi gelir.
olmadı diyede moralinizi bozmayın,canınızı sıkmayın,kıyamet kopacak değil ya

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Ben kendim yazacak olsam,bu yolu izlerim(bu arada fikrimi sorduğun içinde tşk ederim)
önce kabaca taslağı hazırlayın,nereden başlamanız gerek,olaya kimler müdahil olacak(hani kimi neden beni yazdın der, sitem eder,kimiside neden ben yokum diye sitem eder:))

Yazmaktan korkmayın,her şeyin 0 dan başlangıcı olacaktır,kimse durduk yerde 5 numara olmaz,madem yazmak istiyorsunuz.
Kendinize göre sıralama yapın,örnek

A-önce kendinizi anlatın,kitabı eline alan ,okuyucu yazanı merak eder,
B-sonra çevrenizdeki insanları tanıtın,anlatın,insanlar kitaptaki olayın kahramanlarını tanımak ister,varsa resimlerini ekleyin.
C-aranızda geçen tatlı anıları,onlarla yaşadığınız o güzel zamanları aktarın.
D-onlarında duygularını aktarın,onlar üzüldüğü vakit ,sizde üzülmüş'şeniz bunu'da belirtin,o zaman daha memnun olacaklar,insanlar sevinçlerini,üzüntülerini paylaşmak ister.
bundan sonrası zaten kendiliğinden gelir.,
Hani derler ya"su yolunu bulur artık"ilk 10 -20 sayfayı bıraz sıkıntılı olur ama atlatırsanız gerisi gelir.
olmadı diyede moralinizi bozmayın,canınızı sıkmayın,kıyamet kopacak değil ya

Teşekkürler bilgilerini benimle paylaştığın için. Açıkçası biraz gözümde canlandı sayende en yakın zamanda bir başlangıç taslağı oluşturarak işe başlayacağım.