Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba arkadaşlar. Laptobumu soğutmak için kendim ne yapabilirim?
Birkaç saat önce bozuk paraları buzdolabına koydum ve hard diske temas edecek şekilde hard diskin etrafına yerleştirdim. Bozuk paralar sıcaklığın artmasını bir süre engelledi ama daha sonra laptobun hard diski tekrar ısındı ve bozuk paralar da ısındı.

Bozuk para geçici de olsa işe yaradı. Peki arkadaşlar geçici olarak değil de daha iyi bir şekilde laptobumu nasıl soğutabilirim?

@ConfickerBelasi @Mrtaltg @~BozKurt

NOT:Mesajımda dediklerimi lütfen uygulamayınız.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
en kötü buz bataryası alıyorsun büyük marketlerde var buzdolabında bir müddet tutup soğuttuğunuzda laptobun altına koyarak bir süre serin kalmasını sağlarsın uzun vadede daha farklı çözüm lazım sana

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
buz bataryası dediğim plastik bir kab içinde sıvı olan genelde pikniğe giderken bir süre içecekleri soğuk tutmak için kullanılıyor dışı kuru ise nem yapmaz

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Buz bataryası deli gibi nem yapıyor benden söylemesi.
Bu konuda bir çalışmam vardi eve vardığımda atarım.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bir ara bu duruma ben de düştüm Casper dizüstü yüzünden.
Dedim ki Fatih topları yağlayarak soğutuyordu, ben de zeytinyağı süreyim her bir parçaya.
Neyse açtım, yaptım ve kapattım, gerçekten işe yaradı, 8 derece soğuttu.
Birkaç gün sonra ise eski haline geldi, sonra tekrar açtım ve baktım ki zeytinyağı simsiyah ve yapış yapış olmuş, öyle yapış yapış olmuş ki çıkmıyor, metal ile bütünleşmiş.
Neyse işte en sonunda uhu gibi yapışıp bir türlü çıkmadığı için eskisinden de beter oldu sıcaklık. :D

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
Bir ara uzun süre üzerinde durduğum konu. İnternette hoş projeler incelemiştim. Kendi planımla hoş bir tasarım oluşturdum. Özel sessiz ama güçü metal fanlar oluyor. Onlardan kullanman lazım. Ama şöyle söyliyim kendi yapacağın soğutucu her zaman daha iyi olur hazır laptop soğutucularından. Standartları koruyalım diye bi tane bile ekstrem soğutucu bulamazsın. Hepsi bir kaç derece soğutur ve cihaz dahada ısındıkça direncini kaybeder.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
en kötü buz bataryası alıyorsun büyük marketlerde var buzdolabında bir müddet tutup soğuttuğunuzda laptobun altına koyarak bir süre serin kalmasını sağlarsın uzun vadede daha farklı çözüm lazım sana
Bu bahsettiğiniz olay sıcak ve soğuğun birleşmesiyle nem yapar diye düşünüyorum. 10-20tl ye bir laptop soğutucusu almak daha mantıklı olur bence :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
İlk önce bir adet vatilatör alıyorsun (yaklaşık 50 TL) ve onu uygun pozisyona yerleştiriyorsun. Hayırlı olsun. Artık seninde laptop soğutucun var

Kumtel Ktf-285 Ayaklı üç Kademeli Vantilatör GittiGidiyor'da 279958820
USB ile bilgisayara bağlanan usb vantilatörler de var. Şunun gibi:
Büyük Boy Usb Mini Vantilatör Fan Metal GittiGidiyor'da
--- Gönderi Güncellendi ---
Belki de bende eski bir bilgisayarın kasasının içindeki fanlar olsa laptop soğutucu stand'ı yapabilirdim.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bir ara bu duruma ben de düştüm Casper dizüstü yüzünden.
Dedim ki Fatih topları yağlayarak soğutuyordu, ben de zeytinyağı süreyim her bir parçaya.
Neyse açtım, yaptım ve kapattım, gerçekten işe yaradı, 8 derece soğuttu.
Birkaç gün sonra ise eski haline geldi, sonra tekrar açtım ve baktım ki zeytinyağı simsiyah ve yapış yapış olmuş, öyle yapış yapış olmuş ki çıkmıyor, metal ile bütünleşmiş.
Neyse işte en sonunda uhu gibi yapışıp bir türlü çıkmadığı için eskisinden de beter oldu sıcaklık. :D
Yağ dökmek mi? Bence büyük cesaret. :D Ben bozuk paralarla yaptığımda etki etti ama geçici olarak etki etti. Bildiğiniz geç ısınan ve kolay bulunan metal var mı?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
İyi güzel de nasıl kullanacan ondan sonra yazarken falan hep cıp cıp su olur. :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
O zaman masaüstü kullanmakla aynı hesaba gelir.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Ben Kenobi İnternette şunu da gördüm:
bb8afe280e3ab04c3194fcad537de4b7.jpg

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
Extreme fanlar oluyor 200 300 cfm falan manyak şeyer.. rpm değerleri yüksek olanlar var. üstelik 12v falan güvenli yani. özel bi fan daha vardı aşırı extreme manyak bişey.. araştırman lazım ama Lifetime bişey olacaksa bence herşeyi kaliteli yap dostum. Kurarsın laptobu eve pöfür pöfür kullan yok ısınmış yok 5 dakika bekliyim toparlansın...

Mesela alt kısmı metal mesh yüzey falan yap işte.

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
buz bataryası dediğim plastik bir kab içinde sıvı olan genelde pikniğe giderken bir süre içecekleri soğuk tutmak için kullanılıyor dışı kuru ise nem yapmaz
Hocam nasıl nem yapmaz? Ortam sıcak o batarya soğuk ise ısı farkından dolayı dışı ıslanacak ve nem yapacak.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
evladım elinde uygun sunta,munta,tepsi varsa 5v fan varsa yapılır ama yoksa hazır notebook soğutucu alman daha mantıklı.
adamın yapıtığında klavye takamazsın ve su kaçırırsa mort.

Son düzenleme:

Snickers

Müdavim
Reaksiyon puanı
272
Zalmanlar genel de kaliteli ürünler satmakta sitelerde ki katagorilerden zalman markasına bakabilirsin.

mrtlln

Asistan
Reaksiyon puanı
61
2000-2006 arası galiba Türkiye'de kasa modding, pc'lere el yapımı aksesurlar çok popülerdi
zira o zaman bu kadar çok aksesuar yan malzeme piyasada yoktu olanda çok pahalıydı

Bir ürüne özel custom üretilen herşey hazırından daha iyi olacağı kanısındayım

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Ben kendim yaptım dostlar. 1 adet 12 volt adaptör ve 2 adet 12 volt fan kullandım. Biri laptop fanının altına diğeri de ızgaranın altına gelecek şekilde konumlandırdım. Oyunda 85 dereceleri gören laptop en fazla 71 derece şu an. CPU filan da 82 dereceleri görüyordu şimdi en fazla 64 derece. Herkese öneririm.