Kaspersky bir sürü trojan buldu

Bu konuyu okuyanlar

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Teşekkür ederim yapacağım ama , neden böyle şeyler oluyor anlamıyorum bilgilerim çalınmış mıdır?
2 kere format attım trojan yüzünden hala bunlar nasıl oluyor?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Dediğiniz işlemleri yaptım .
No issues were found yazıyor
Virüs o dosyaya zarar vermiş olabilir o yüzden böyle bir hata çıkıyordur. Trojan bilgi hırsızlığı için varolan birşey çalınma ihtimali var tabiki.
Bu bahsettiğim çözümlerden başka bir yol bilmiyorum malesef.

skyofline

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Virüs o dosyaya zarar vermiş olabilir o yüzden böyle bir hata çıkıyordur. Trojan bilgi hırsızlığı için varolan birşey çalınma ihtimali var tabiki.
Bu bahsettiğim çözümlerden başka bir yol bilmiyorum malesef.
Teşekkür ederim yardımlarınız için şimdi yapmam gereken birşey var mı sizce?

Birde hocam bu disk taraması hala bitmedi sonda takılı kaldi. Normal mi?

Son düzenleme:

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Teşekkür ederim yardımlarınız için şimdi yapmam gereken birşey var mı sizce?

Birde hocam bu disk taraması hala bitmedi sonda takılı kaldi. Normal mi?
Bekleyin tamamlanır o. Eğer devam ederse hata bakarız ama şuan bildiklerim bu kadar.

skyofline

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Son düzenleme:

Lisans Bul

Doçent
Reaksiyon puanı
593
Virüs bulaşmış bir cihaza sonrada yüklenen güvenlik yazılımları çözüm sunamaz.

Bu görüşünüze katılmıyorum! Sonradan yüklenen antivirüs gayette başarılı bir şekilde trojen'i algıladıysa duman eder ;) En kötü antivirüs programı bile temizleyemiyorsa çalışmasını durdurur.Lütfen insanları yanlış bilgilendirmeyin!

Antivirüs programını hemen format sonrası bile bilgisayarınıza yükleseniz şu konuda değişen birşey olmaz.Eğer kullandığınız antivirüs programının veri tabanında karşılaştığınız virüs, trojen vs (genel ad) için trojen, zararlı imzası atılmamış ise kusura bakmayın antivirüs programınız köşede miskin bir kedi misali mırrr miyav der yatar :) virüs bilgisayarınıza gayet rahat bulaşır.Antivirüs zaten o zararlıyı virüs imza veri tabanında olduğu için algılıyorsa bulaşma öncesinde veya sonrasında her türlü temizleyip kaldıracaktır! Ya siyah'tır yada beyaz, asla gri olamaz!

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bu görüşünüze katılmıyorum! Sonradan yüklenen antivirüs gayette başarılı bir şekilde trojen'i algıladıysa duman eder ;) En kötü antivirüs programı bile temizleyemiyorsa çalışmasını durdurur.Lütfen insanları yanlış bilgilendirmeyin!

Antivirüs programını hemen format sonrası bile bilgisayarınıza yükleseniz şu konuda değişen birşey olmaz.Eğer kullandığınız antivirüs programının veri tabanında karşılaştığınız virüs, trojen vs (genel ad) için trojen, zararlı imzası atılmamış ise kusura bakmayın antivirüs programınız köşede miskin bir kedi misali mırrr miyav der yatar :) virüs bilgisayarınıza gayet rahat bulaşır.Antivirüs zaten o zararlıyı virüs imza veri tabanında olduğu için algılıyorsa bulaşma öncesinde veya sonrasında her türlü temizleyip kaldıracaktır! Ya siyah'tır yada beyaz, asla gri olamaz!
Bir de formattan sonra kurmanın söyle bir avantajı var: Antivirüslerin sezgisel korumaları var. Günümüzde veritabanlı koruma o kadar da iyi bir durum değil. Çünkü milyonlarca zararlı yazılım var. Antivirüsler, bu sayede veritabanlarında olmayan yeni çıkmış virüsleri algılayabiliyorlar.

Lisans Bul

Doçent
Reaksiyon puanı
593
Çünkü milyonlarca zararlı yazılım var. Antivirüsler, bu sayede veritabanlarında olmayan yeni çıkmış virüsleri algılayabiliyorlar.

İlla ki antivirüsün her türlü faydası var.Şu bir gerçek, antivirüsler hala bilinen zararlıları bile yeniden iyi bir kamufle sonrası algılayamıyor!
Ortalama 60-70 civarında antivirüs mevcut, iyi kamufle edilmiş bir trojeni virüstotal'e yükleyin hepsi uysal kedi gibi miyav miyav diye temiz onayı verir :) Bu tür zararlı yazılımları antivirüsler ne ilk taramada (indirdiğiniz zararlı exe'yi çalıştırmadan önce ki taramada) yakalayabilir nede zararlıyı çalıştırmak için tıkladığınız zaman ki taramada yakalayabilir! Algılaması ve kullanıcıyı korumasının imkanı yok. Amaç hasıl olur ve pc'niz de cirit atar :) Trojen'den daha önemlisi, çaylak birinin zararlısıyla mı karşı karşıyasınız yoksa keskin nişancı edasıyla hedefi 12'den vuran usta birinin zararlısıyla mı karşı karşıyasınız bu önemli.Sezgisel analizde Kaspersky başarılı zararlıyı temizleyemez ama çalışmasını durdurur.Avast, eset, avira gibi programlar bu konuda başarılı değildir.Deep Scan yapsa bile olayı çözemezler.