Karşınızda yerli twitter 'Finkafe'

Bu konuyu okuyanlar

hanox

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Karşınızda yerli twitter 'Finkafe'
Donanım ve yazılım açısından Türk mühendislerinin ürünü olan "finkafe" kullanıma açıldı.
karsinizda_yerli_twitter_finkafe_1477661363_0386.jpg

Başlangıçta 5 bin üyeye ulaşan sosyal medya platformu, kasım sonuna kadar 100 bin kişiyi hedefliyor.

YERLİ 'TWİTTER' GELİYOR

Yerli girişimcilerin, yerli yazılımla ürettikleri finkafe'nin, sunucular yurt içinde bulunduğu için güvenlik açısından daha tercih edilir olacağı belirtiliyor. Patformun kullanıcıları, 20 farklı konu başlığından istediğini seçerek, ilgili paylaşımları görebiliyor. Kullanıcılar, platformu kullanan tanıdıklarıyla "whatsapp"ta olduğu gibi anlık yazışmalar gerçekleştirebiliyor. Karakter sayısı açısından Twitter'dan daha geniş imkanlar sunan platformda 1 milyon kullanıcı aynı anda ve 280 karaktere kadar ileti paylaşabiliyor.

"1 MİLYON KİŞİ AYNI ANDA PAYLAŞIM YAPABİLECEK"

Mobifin Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ünver, finkafe'de her türlü iletinin paylaşılabileceği bir ana platformun yanı sıra 20 farklı konu başlığını içeren mikroblogların da yer aldığını söyledi. Ünver, 1 milyon kişinin aynı anda paylaşım yapabilecek bir altyapıya ulaştıklarını belirterek, "Hedefimiz bölge ülkelerine de finkafe'yi yaygınlaştırmak. Türkiye'nin sosyal medya ağı olmamız nedeniyle ilgi çok yüksek" dedi. Ünver, uzun vadeli hedeflerinin ise Türkiye'nin kendi mail ağını kurmak olduğunu bunun için de 200 milyon dolarlık bütçesi olan bir 'server' tarlası oluşturacaklarını söyledi.

"TÜRK YAZILIMCILARI İLE GURUR DUYMALIYIZ"

Kullanıcıların, istedikleri alanlara göre söz konusu konu başlıklarıyla ilgili iletide bulunabileceğini anlatan Ünver, bunun kullanıcılara ilgi alanları dışındaki iletilerle karşılaşmamaları gibi bir kolaylık sağladığını dile getirdi. Ünver, "Biz 20 mikroblogu tek bir yere entegre ettik. Bu teknik açıdan çok ciddi bir algoritma ve bu anlamda Türk yazılımcıları ile gurur duymalıyız" diye konuştu.

"ÜLKENİN REKLAMDAN 80 MİLYON LİRA KAYBI VAR"

Altyapıda birden fazla sunucunun kullanıldığını dile getiren Ünver, bunların da tamamen yerli olduğunun altını çizdi. Ünver, bunun hem güvenlik açısından hem de hakaret ve kötü söylemde bulunanların tespiti açısından önemine işaret etti. Ünver, platformda 1 milyon kişinin aynı anda ileti paylaşabildiğini ve hiçbir şekilde donma, sistemden atma gibi sorunların yaşanmadığını kaydetti. Firmalarının yurt içinde yerleşik olması nedeniyle kurumlar vergisine de tabi olduğunu vurgulayan Ünver, "Twitter'ın 2013 yılında Türkiye üzerinden 400 milyon dolar reklam geliri elde ettiğinden söz ediliyor. Kurumlar vergisi açısından baktığınız zaman 80 milyon lira dolayında ülkenin kaybı var. Burası hem bu ülkeye vergi ödeyecek hem sunucuları yurt içinde hem de kimse Türkiye'nin aleyhine toplum mühendisliği yapamayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Finkafe'ye Hoş Geldin - Giriş Yap veya Kaydol
KAYNAK : SABAH

Son düzenleyen moderatör:

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Twitter varken ne kadar ileri gidebilecekler diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum hayırlısı olsun diyelim:rolleyes:

hanox

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Yerli olması çok önemli, negatif bir durumda twitter hiç bir şey yapmıyor, mahkeme kararı olsa bile , ABD 'nin keyfine kalıyor iş .
Bence twitter'e yetişmeye çalışmıyor , yerli ihtiyacı başkalarına bırakmadan doldurmaya çalışıyor. kendi işini kendin gör misali.

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Bu tür girişimleri görünce her zaman şunu derim, yenilikler nedir?

Piyasa yeni uygulamalar istiyorken açık açık twitter çakmasiyiz diye bağırmak yarın obur gün unutulacagiz demektir.

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Bu tür girişimleri görünce her zaman şunu derim, yenilikler nedir?

Piyasa yeni uygulamalar istiyorken açık açık twitter çakmasiyiz diye bağırmak yarın obur gün unutulacagiz demektir.

Arkadaşa katılıyorum, Twitterden ayıran özellik nedir? Yeni getirilen yenilik nedir? Kusura bakmayın ama twitter çakmasıysa eğer twitter varken neden dönüp buna baksınlar ki ? Hem ayrı olarak Twitter gibi bir sosyal medya var zaten hemde hükümet yanlısı " www.ahsar.com " bakabilirsiniz, bu reklam amaçlı değildir fakat bakabilirsiniz bire bir twitter bi yeniliği yok hattan eski sürümünü kullanıyorlar, Yenilik şarttt :cool::cool:

hanox

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Sizde bir şey beğenmiyorsunuz kardeşim , kullanmadan kara vermeyin,yavaş yavaş gelişecek ,ben kayıt oldum şimdi. bayağı güzel birşey.

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Geliştirilmeye ihtiyacı var, özellikle yazı fontları çok kötü.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
şu dipnotu söylemekte yarar var.
twitter bile küçülmeye gidiyor, yenilik yapmaya çalışıyor.
sanırım haber bazlı bir sisteme geçebilir. özgün projeler daha çok iş yapabilir.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Girişim güzel de bos girişim olunca anlamini yitiriyor.
Kopya seyleri yerli sifati adi altinda yenilikçi bir düşünce gibi sunmak, ancak mum ışığı kadar etki yaratır.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bir ürünün sadece yerli etiketiyle çıkması o ürünün kalitesizliğinin ispatı.
Biz sadece bu ülkeye hitap eden ürün veya hizmet değil, tüm dünya ile yarısabilecek, en azından kalite bakımından alternatif sunabilecek global ölçekte projeler bekliyoruz.
Bunların elinde imkan olsa zorla kullandırmaya kadar gider is.

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Sizde bir şey beğenmiyorsunuz kardeşim , kullanmadan kara vermeyin,yavaş yavaş gelişecek ,ben kayıt oldum şimdi. bayağı güzel birşey.

KArdeşim olay beğenip beğenmemek değil, olay olan bir şeyin çakması yapılması ve kendisine özgün bir şeyin bulunmaması ben buna karşıyım. yoksa bende çakma facebook yaparım yani allah bilir kodlarıda çalmışlardır :confused::mad::mad:

usluyorum

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Sadece bir kere haberlere konu olup tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak bir girişim. Daha başta sunucular Türkiye'de, güvenlik açısından sorun olmayacak diyerek kullanıcıya değil de hükumete yaranmaya çalışmış, demiş ki yanlış yazanları anında ispikleriz.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
harberi okursanız en büyük yenilikleri yazıyor.

20 twitter benzeri sitenin akışlarını tek siteden izleyebileceksiniz. yani twitter'a sadece rakip değil twitter la birleşik çalışıyor.
bu özelliği birçok sosyal medya yönetim yazılımı ücretli olarak sunuyor. ücretsiz verilecek olması güzel.
ancak bu tarz bir sistemin ciddi sunucu maliyetleri çıkar. 1 milyon kullanıcıya aynı anda hizmet verebilmeleri için 1 milyon dolarlık sunucu yatrımı gerekir. yazılımın kapasitesi yeterlidir ancak donanım kapasitesi bu işte ciddi maliyet yapar.

mikroblog entegrasyonunu kendi yaptılarsa helal olsun derim. hele ki bunları performans odaklı yaptılarsa bir helal olsun da ona derim.

hanox

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Mobil uygulaması da mevcut,bir deneyin bence .

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Yenilik bekleyenler için şunu söyleyeyim. Biz fikir üretemeyiz. Toplum olarak kaslarımız çalışır. Fikir üretebilecek kapasitede insan yetiştirlmemiş şimdiye kadar bu ülkede. Bu tesbitim sizler için de geçerli. Hiç kendinizin özgür bir fikir ortaya atabildiğinizi hatırlıyormusunuz? Var mı aranızda yeni bir şey denemeye girişmiş olan? Ben de dahil, yok.

İlk okul birinci sınıftan itibaren sadece ezberlemeyi öğrendik. Buna bir de askerde emir uygulamayı katarsak. istisnasız hepimiz birer robotuz. Toplumun doğruları dışına çıkamayız. Yapabileceğimiz en radikal şey, kafayı çekmek. Hep önce başkalarında görürüz ve bizde isteriz.

Değişim ve yenilik, kendiniz bir şeyler, ve farklı bir şeyler yapmaya çalıştığınızda başlar. Hep onlar yapsın, bizimkiler yapsın, başkaları yapsın isteği var. Ben bu işi yapacağım diyenlerde, Türk yapımı Windows yapacak, Türk yapımı MineCraft yapacak, Türk yapımı F16 yapacak. En son bir Nasreddin Hocamız vardı, onu da yabancılar anlıyor, ama biz anlayamıyoruz. (fıkra sanıyoruz)

barney

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Yerli ise denemekten zarar gelmez indirelim

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Ahsar vardı bir zamanlar. Adamlar kendi kendilerine destek vermediler ki biz de destek olalım. Bir uygulama yaptılar sonra bıraktılar. Ne güncelleme var, ne ilgi alaka.. Çöp gibi uygulamaları vardı..

Yenilik bekleyenler için şunu söyleyeyim. Biz fikir üretemeyiz. Toplum olarak kaslarımız çalışır. Fikir üretebilecek kapasitede insan yetiştirlmemiş şimdiye kadar bu ülkede. Bu tesbitim sizler için de geçerli. Hiç kendinizin özgür bir fikir ortaya atabildiğinizi hatırlıyormusunuz? Var mı aranızda yeni bir şey denemeye girişmiş olan? Ben de dahil, yok.

İlk okul birinci sınıftan itibaren sadece ezberlemeyi öğrendik. Buna bir de askerde emir uygulamayı katarsak. istisnasız hepimiz birer robotuz. Toplumun doğruları dışına çıkamayız. Yapabileceğimiz en radikal şey, kafayı çekmek. Hep önce başkalarında görürüz ve bizde isteriz.

Değişim ve yenilik, kendiniz bir şeyler, ve farklı bir şeyler yapmaya çalıştığınızda başlar. Hep onlar yapsın, bizimkiler yapsın, başkaları yapsın isteği var. Ben bu işi yapacağım diyenlerde, Türk yapımı Windows yapacak, Türk yapımı MineCraft yapacak, Türk yapımı F16 yapacak. En son bir Nasreddin Hocamız vardı, onu da yabancılar anlıyor, ama biz anlayamıyoruz. (fıkra sanıyoruz)

Kendimi bu sınıfta görmüyorum hocam. Benim gibi çok insan var, belki ülke bazında yüzdesi azdır ama var, o yüzden istisnasız genelleme yapmamak lazım. Benim elimde imkan olsa çok değişik şeyler yapardım. Kafamda tasarladığım şeylerin bir kaç ay sonra üretildiğini görmekten başka bir şey yapamıyorum ama.. Çünkü bunları bir tek ben düşünmüyorum elbette..