Joomla İle Okul Sitesi Yapma?

Bu konuyu okuyanlar

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Arkadaşlar okulumuzun web sitesi çok berbat durumda. O yüzden siteyi yeniden yapmak istiyoruz. Ben içerik yönetim sistemi(cms) olarak joomla kullanmayı düşünüyorum. Ama daha önceden joomla kullanmadım.

Localhost'a joomla 1.5.22 kurdum. Şimdi sormak istediğim birkaç mevzu var. Şu temayı çok beğendim ama bu tema ücretli:

http://www.bestofjoomla.com/component/option,com_bestoftemplate/task,detail/Itemid,46/id,3734/

f_1287531821.jpg

Bu temaya benzer ücretsiz tema önerebilir misiniz?

Bir de bir okul sitesi için hangi eklentileri kurmam gerekir veya ne önerirsiniz?

Cbox

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Eğer meb serverlerini kullanıyorsan ne yazıkkı cms kullanılmıyor,ama joomla çok uğraştırıcı bir script seni baya yoracaktır baştan söyleyeyim.:)

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
joomla hem karışık hemde çok ağır. wordpress en uygun çözüm olacaktır

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Peki wordress i blog görünümünden kurtarabilir miyiz? Sonuçta wp blog tabanlı bir cms.

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayalım şimdi :D Wp temayı düzenlemek zor olacaksa hiç uğraşmayalım

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Blog görünümünün sebebi anasayfa'da haberlerin dönmesi, onu direk ayarlar menüsünden değiştirebiliyorsun.

http://ogrencikonseyi.iyte.edu.tr/

Bu yukarıdaki adreste wordpress, seni tam olarak tatmin etmeyebilir ama kullandığın temaylada çok şey değişir sonuçta... :)

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Sanırım ben de wordpress ile yapacam zaten. Joomla biraz karışık gibi. Şimdi aşağıdaki resimde kırmızı ile işaretlediğim alan ne oluyor? Haber manşet sistemi mi oluyor? Temada bu alan olmasa bile eklenti ile bunu ekleyebilir miyiz wordpress'e?

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Sanırım ben de wordpress ile yapacam zaten. Joomla biraz karışık gibi. Şimdi aşağıdaki resimde kırmızı ile işaretlediğim alan ne oluyor? Haber manşet sistemi mi oluyor? Temada bu alan olmasa bile eklenti ile bunu ekleyebilir miyiz wordpress'e?

resim koymayı unutmuşsun sanırım. :)

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Evet resim koymayı unutmuşum :D İşte resim:

39859516.jpg

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
İşte öyle tema bulmak zor oluyor. En iyisi eklenti olarak eklemek :D

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşım WP çok hızlı, sağlam ve basit bir sistem ama . . .
Ama iş WP temalarını düzenlemeye geldiğinde, kaynak açısından herkes çok sıkıntı çekiyor.

Joomla biraz daha ağır bir sistem olabilir ancak ben Joomla'yı çok etkin kullanıyorum. Tema özelleştirmek dedin mi Joomla'da işin daha kolay. Tabi o kişisel görüşe giriyor. Bazısı da çıkar WP teması daha kolay editleniyor diyebilir.

Ben Joomla öneririm. K2 bileşeni ile birlikte kullandığında Joomla son kullanıcı için gerçekten çok cazip hale gelebiliyor. e-Okul sistemi bile yapabilirim mesela ben Joomla ile.

Neyse, gelelim çözüme. Bana ÖM ile ulaşırsan sana yaptığım örnek siteleri göserebilirim. Pro template yapan firmaların ücretsiz dağıttığı temalar da var. Hem de gayet profesyonelce hazırlanmış.
Onların arasından biri;
http://omegatheme.com/free-templates.html

EnverYigit

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Sitenin hostingi meb'in verdiği hosting mi? Oysa meb msql vermiyor hiçbir sistemi kuramazsın asp htmlden başka..

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Ya ne alaka. PHP desteklesin sunucu yeterlidir. Ben sana veritabanı için hostng hizmeti veririm. Ben veritabanı olmayan birçok sunucuda çalıştırıyorum Joomla'yı. Hatiçten gazel okurcasına localhost mysql yerine IP yazıyorum. O kadar. Joomla'da DB kullanıcı adı ve şifresi dışında genelde başka birşeye ihtiyaç olmuyor.

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Kafam karıştı biraz. Joomla localhost'a kurdum denedim ama biraz karışık gibi geldi. WP'yi de localhost'a kurup denedim. WP biraz daha basit gibi geldi. Sanırım wp kullanıcam.

Meb'in sunucuları php ve mysql desteklemiyor. O yüzden k12.tr uzantılı domain alacaz nic.tr'den. Hosting olarak ise ben ücretsiz hosting olarak awardspace.com kullanmayı düşünüyorum. awardspace'in domain yönetim paneli var. Hosting konusunda önerileriniz nelerdir?

Reaksiyon puanı
0
Ya ne alaka. PHP desteklesin sunucu yeterlidir. Ben sana veritabanı için hostng hizmeti veririm. Ben veritabanı olmayan birçok sunucuda çalıştırıyorum Joomla'yı. Hatiçten gazel okurcasına localhost mysql yerine IP yazıyorum. O kadar. Joomla'da DB kullanıcı adı ve şifresi dışında genelde başka birşeye ihtiyaç olmuyor.

Bende joomla kurmak istiyorum. Fakat host'un mysql destegi yok. Biraz açıklarmısın nasıl çalıştırıyorsun? Tesekkurler simdiden.